dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 21
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 417
  1. #281
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Nie rób grzejników, chyba, że jako dodatek dla ozdoby albo jako dodatkowa suszarka na ręczniki -i to polecam z materiałów nierdzewnych.
    Dodam nie rób grzejników wodnych i podłogówki również

  2. #282
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    I jakie są konkluzje co do PV i G12w ?
    Spina się to czy lepiej przejść na G11 ?

  3. #283
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    G11 tylko się opłaca gdy jest całkowite pokrycie , troszkę mniejsze opłaty stałe, w pozostałych przypatkach G12 lub G12w.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  4. #284
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    G11 tylko się opłaca gdy jest całkowite pokrycie , troszkę mniejsze opłaty stałe, w pozostałych przypatkach G12 lub G12w.
    Jaka to różnica?

  5. #285
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    I jakie są konkluzje co do PV i G12w ?
    Spina się to czy lepiej przejść na G11 ?
    Na moim przykładzie średnia cena 1 kwh przy g12w to 49 gr. Z uwagi na niską produkcję w 4 kwartale 2020 miałem zużycie w II strefie 1150 kWh w II i zapas w magazynie po opuście ok 150 kwh w I , w rozliczeniu rocznym zapłaciłem za 1000 kwh w II strefie 400 zł w G11 zapłaciłbym 720 zł . Jest chyba różnica po skróceniu okresu rozliczeniowego do 3 miesięcy stanie sie to wręcz nieodzowne bo i różnica wrośnie znacznie trzeba będzie zapłacić za styczeń, luty i co najmniej połowę marca.

    Taryfę można bezpłatnie zmienić raz na 12 miesięcy więc zawsze możesz zmienić ale zacznij od g12w

  6. #286
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jaka to różnica?
    Przecież napisałem, że opłaty stałe w G11 sa najniższe.
    G12 jest tańsza niż G12w i więcej jest produkcji w droższej strefie co jest ważne gdyby w G12w nie pokrywało droższej strefy w całości.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  7. #287
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Przecież napisałem, że opłaty stałe w G11 sa najniższe.
    G12 jest tańsza niż G12w i więcej jest produkcji w droższej strefie co jest ważne gdyby w G12w nie pokrywało droższej strefy w całości.
    A ja zapytałem się ile wynosi ta różnica skoro według ciebie jest na tyle istotna żeby o niej pisać w kategoriach opłacalności.

  8. #288
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A ja zapytałem się ile wynosi ta różnica skoro według ciebie jest na tyle istotna żeby o niej pisać w kategoriach opłacalności.
    U mnie w G12 opłaty stałe wynoszą prawie 13 zł miesięcznie w G11 będzie z 5-6 zł. mniej więc tóżnica roczna to z 60 zł.
    G12w jest przeważnie w obydwu strefach parę groszy droższa od G12. Jeżeli komuś powiedzmy 100 zł. rocznie nie robi różnicy to nie musi zmieniać.
    Ale płacąc brakujące kWh w G11 po 70 gr. a po 34 gr. w G12 to chyba jest już duża różnica.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  9. #289

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    U mnie w G12 opłaty stałe wynoszą prawie 13 zł miesięcznie w G11 będzie z 5-6 zł. mniej więc tóżnica roczna to z 60 zł.
    G12w jest przeważnie w obydwu strefach parę groszy droższa od G12. Jeżeli komuś powiedzmy 100 zł. rocznie nie robi różnicy to nie musi zmieniać.
    Ale płacąc brakujące kWh w G11 po 70 gr. a po 34 gr. w G12 to chyba jest już duża różnica.
    parę groszy droższa, ale jest nieporównywalna liczba godzin taniej taryfy...nikt mi nie wmówi, że G12 będzie dla mnie korzystniejsza niż G12w.
    Dla mojego profilu zużycia G11 jest 20-25% droższa od g12w, więc ta róznica w opłatach stałych w ogóle sie nie liczy....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #290
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    parę groszy droższa, ale jest nieporównywalna liczba godzin taniej taryfy...nikt mi nie wmówi, że G12 będzie dla mnie korzystniejsza niż G12w.
    Dla mojego profilu zużycia G11 jest 20-25% droższa od g12w, więc ta róznica w opłatach stałych w ogóle sie nie liczy....
    Nie ma co wmawiać, jak ktoś ma przeświadczenie że nie jest osobą naiwną i należy do mensy. wybierając coś mniej korzystnego to jego prawo i ja to szanuję , jednak taka osoba nie epatuje autorytetem.

  11. #291
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    parę groszy droższa, ale jest nieporównywalna liczba godzin taniej taryfy...nikt mi nie wmówi, że G12 będzie dla mnie korzystniejsza niż G12w.
    Dla mojego profilu zużycia G11 jest 20-25% droższa od g12w, więc ta róznica w opłatach stałych w ogóle sie nie liczy....

    Chyba zrobiłeś literówkę pisząc . nikt mi nie wmówi, że G12 będzie dla mnie korzystniejsza niż G12w. Miałeś na musli g11. no chyba że się mylę.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  12. #292
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    nikt mi nie wmówi, że G12 będzie dla mnie korzystniejsza niż G12w
    Policz dokładnie wg swoich cen. Różnie to wychodzi. Niby w G12w zużyjesz więcej kWh w taniej strefie, ale prąd tańszy jest w G12 (typowo - np. do 2019 r. w Tauronie była anomalia, że w G12w i prąd był tańszy, i godzin taniej strefy więcej - ale od zeszłego roku trzepią tych, co przegapili niekorzystną zmianę i zostali na G12w).

  13. #293
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ale od zeszłego roku trzepią tych, co przegapili niekorzystną zmianę i zostali na G12w).
    Jakie zmiany?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #294
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jakie zmiany?
    W 2019 tania w G12w była TAŃSZA od tej w G12 o 0,0188 zł/kWh
    W 2020 tania w G12w była droższa od tej w g12 o 0,0579 zł/kWh

    W 2019 droga w G12w była droższa od tej w G12 o 0,0749 zł/kWh
    W 2020 droga w G12w była droższa od tej w G12 o 0,0078 zł/kWh

    Więc droga strefa przestała robić znaczącą różnicę - bo i ilość kWh mniejsza, i różnica w cenie symboliczna, za to drastyczna zmiana nastąpiła w taniej strefie. Zresztą - jak masz faktury z G12w, to przelicz sobie po cenach z G12 przerzucając nawet z 10% zużycia z taniej do drogiej.

    Edyta. Ceny z Gliwic.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-02-2021 o 15:09

  15. #295
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    parę groszy droższa, ale jest nieporównywalna liczba godzin taniej taryfy...nikt mi nie wmówi, że G12 będzie dla mnie korzystniejsza niż G12w.
    Dla mojego profilu zużycia G11 jest 20-25% droższa od g12w, więc ta róznica w opłatach stałych w ogóle sie nie liczy....
    To może podaj dokładną cenę tej G11. Po co więcej gadzin tańszej taryfy skoro PV pokrywa w całości droższą. Produkujesz na droższej a odliczają Ci z tańszej.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  16. #296

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Edyta. Ceny z Gliwic.
    No właśnie. Ceny (i jak widać podejście do taryf) się różnią.
    A po drugie profil zużycia. Jeśli ktoś w weekendy ma duże zużycie, to powinien sobie przekalkulować, czy czasem nie opłaci się jednak G12w. Tak czy owak, dla tych co mają pokrycie całej energii w PV, różnicy nie robi czy G11 czy G12(w).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #297
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    A po drugie profil zużycia. Jeśli ktoś w weekendy ma duże zużycie, to powinien sobie przekalkulować, czy czasem nie opłaci się jednak G12w.
    Oczywiście. Ale wcześniej G12W wychodziła taniej od G12 każdemu. Teraz nielicznym (o ile komukolwiek).
    Zużycie przez 24h tygodniowo więcej taniej strefy (zwłaszcza, że jest też dzienne okienko, gdzie mogą chodzić pranie, zmywanie, grzanie itd. bez zmniejszania wygody) mało komu zrekompensuje aż o prawie 6 groszy. Przy 5MWh w taniej strefie to oszczędność 289,5 względem G12w - nie do przejedzenia w weekendy.

  18. #298
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc droga strefa przestała robić znaczącą różnicę - bo i ilość kWh mniejsza, i różnica w cenie symboliczna, za to drastyczna zmiana nastąpiła w taniej strefie. Zresztą - jak masz faktury z G12w, to przelicz sobie po cenach z G12 przerzucając nawet z 10% zużycia z taniej do drogiej.

    Edyta. Ceny z Gliwic.
    Dzięki za zwrócenie uwagi na to.
    Dla mnie (Tauron) G12W będzie nadal lepsze, liczone na szybko, jeszcze zweryfikuje.

    G12 - 70h i 98h (tania ; droga)
    G12W - 98h i 70h (tania ; droga) - tylko weekendy, nie uwzględniłem świąt.
    Ilość godzin dokładnie na odwrót.

    Dlaczego tylko 10% przerzucasz z taniej do drogiej. Drogiej przybywa 28 godzin tygodniowo (na 168h).
    Ale nawet przenosząc tylko 10% i tak g12w będzie te kilkadziesiąt zł/rok taniej u mnie.

    *) Tauron sprzedaż
    G12 (zł/kWh) 0.2383 0.4610
    G12W (zł/kWh) 0.2383 0.4922
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #299

    Domyślnie

    Dokładnie mam takie ceny za kWh w g12w w tauronie.
    U mnie zużycie wychodzi w skali około 90% w tańszej taryfie względem 10% procent w droższej. Pisze około gdyż na miesiące nieraz jest 92% -8% albo 88-12%.
    Przy grzaniu prądem i dużym kWh zużyciu to w kieszeni pozostaje spora summa na rzecz g11. Dzisiaj tak na szybko sobie policzyłem zużycie prądu od lipca zeszłego roku do końca grudnia. I w pieniądzach wychodziło ponad 2500zl bez magazynu. Po odliczeniu magazynu pozostała kwota 1100zl za prąd. Teraz za styczeń i luty duże zużycie aktualnie ponad 4500kwh z tym ze niecale 400kwh w drogiej taryfie a 4100kwh w tańszej co daje za okres półtora miesiąca kwotę około 1100zl całość. I tak wychodzi taniej niż na węglu gdzie tona szła na 1miesiac ,która kosztuje około 1tyszl. Plus trzeba by doliczyć jeszcze zużycie prądu jakieś 170zl za m-c i całą robote przy tym .W domu mam wszystko na prąd. Mieszkam w Kotlinie Kłodzkiej i ostatnie mrozy były po -24stC. Także potrafi być zimno i mocno sniegowo.
    Dla mnie g12w jest w sam raz. Przy moim zużyciu i proporcji jaką udaje się zachować czy utrzymać nic więcej nie trzeba. Oczywiście obawiałem się czy moje ogrzewanie poprzez bufor plus grzałki wydolą w taniej taryfie. Czy czasami nie zabraknie i trzeba będzie marznać albo załączać grzanie w drogiej taryfie ale ta zima pokazuje że spokojnie instalacja wydala. A gdybym miał podłogówkę to chyba jeszcze bardziej by efektywniej bym wykorzystał bufor.
    Ale jest jak jest .
    Pozdr

  20. #300

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oczywiście. Ale wcześniej G12W wychodziła taniej od G12 każdemu. Teraz nielicznym (o ile komukolwiek).
    Zużycie przez 24h tygodniowo więcej taniej strefy (zwłaszcza, że jest też dzienne okienko, gdzie mogą chodzić pranie, zmywanie, grzanie itd. bez zmniejszania wygody) mało komu zrekompensuje aż o prawie 6 groszy. Przy 5MWh w taniej strefie to oszczędność 289,5 względem G12w - nie do przejedzenia w weekendy.
    No to ja się chyba zaliczam do tych nielicznych, co im wychodzi taniej ta G12w
    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/...erwisantem-24h
    sprawdzone i przeliczone dla Tauron Gliwice
    każdy musi patrzeć na swoje konkretne uwarunkowania i przeliczyć dla swoich konkretnych cen i konkretnego profilu zużycia.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 15 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony