dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 21
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 417
  1. #21

    Domyślnie

    Podepnę się nieco pod temat. Chciałbym zapytać czy dobrze rozumiem z tego co piszecie, że jak ma się taryfę G12 to faktycznie to co nadprodukuje się z PV w drogich godzinach można potem też odebrać też tylko w drogich godzinach a to co się nadprodukuje w tanich godzinach to potem też można odbierać tylko w tanich? Ja początkowo myślałem, że to działa na takiej zasadzie, że jak mam taryfę G12 to co mam nadprodukowane odbieram niezależnie od godziny i dopiero jak się wszystko co nadprodukowałem skończy to zaczynam płacić w zależności od pory dnia. Jak rozumiem było to błędne myślenie?

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Ale z Ciebie kasztan. Nie podpowie a się wymądrza.
    Aż muszę się do tego odnieść bo aż mnie nosiło czytając odpowiedzi marcinbbb. Straszny burak, zgadzam się z kolegą Drogba, że koleś się wielce mądrzy bo on już ma i jak ktoś drąży temat to nie dość, że nie pomaga to jeszcze jest zwykłym bucem dla innych. Nie wiem po co w ogóle się udzielać jak nie ma się nic pomocnego do powiedzenia.

  2. #22

    Domyślnie

    Też chętnie bym poczytał podpowiedzi jak to robić. Mam umowę w PGE i tam mnie przekonali na G12W ( taką miałem wcześniej przed założeniem fotowoltaiki i wychodziło mi BDB ), ale podobnie jak mrpiter nie wiem co teraz sądzić na temat tej taryfy. W PGE powiedziano mi, że nadal się opłaca ją zachować ale w kwestii ewentualnych dopłat za energię po przekroczeniu "mojej produkcji" tj., że to co pobiorę ponad czyt. to za co będę dopłacał będzie liczone proporcjonalnie wg. godzin zużycia . Sam nie bardzo to rozumiem. Z góry dzięki.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    W moim PGE 2 tygodnie temu poinformowano mnie że taryfa g12w jak najbardziej się opłaca. Natomiast faktycznie naliczanie opustów cenowych ma odbywać się tak że najpierw odliczane będą kwh w I strefie a jak ich zabraknie to w II strefie.
    Jest to korzystne i w sumie logiczne bo:
    produkcja jest tylko w dzień (-2 h w II strefie)
    jakaś część zużycia produkcji własnej też jest zużywana
    w moim przypadku obecnie przed uruchomieniem PV zużywam 30% w I strefie po 67 groszy/1kwh więc będę miał to w całości pokryte przez PV
    to co nie znajdzie pokrycia do odliczenia w I strefie będzie odliczone ze zużycia II strefie.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W moim PGE 2 tygodnie temu poinformowano mnie że taryfa g12w jak najbardziej się opłaca. Natomiast faktycznie naliczanie opustów cenowych ma odbywać się tak że najpierw odliczane będą kwh w I strefie a jak ich zabraknie to w II strefie.
    Jest to korzystne i w sumie logiczne bo:
    produkcja jest tylko w dzień (-2 h w II strefie)
    jakaś część zużycia produkcji własnej też jest zużywana
    w moim przypadku obecnie przed uruchomieniem PV zużywam 30% w I strefie po 67 groszy/1kwh więc będę miał to w całości pokryte przez PV
    to co nie znajdzie pokrycia do odliczenia w I strefie będzie odliczone ze zużycia II strefie.

    To zużycie w 2 taryfie masz niewiele większe niż ja, u mnie wychodzi mniej niż 25%. Zakładając, że Tobie i mi powiedzieli to samo to może to będzie prawda
    Jeszcze się zastanawiam czy teraz można stosować mniejszy "reżim" w używaniu pompy dla większego komfortu.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Jedna rzecz jest fajna w umowie prosumenckiej nie ma prognoz i zaliczek. Czyli do czerwca nic nie płacę i PGE mnie kredytuje

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jedna rzecz jest fajna w umowie prosumenckiej nie ma prognoz i zaliczek. Czyli do czerwca nic nie płacę i PGE mnie kredytuje
    Gawel to tu jest rozbieżność mi powiedzieli, że płacę jak wcześniej a potem będzie rozliczenie pierwsze półroczne i następnie drugie roczne z bilansowaniem za cały rok .

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    rejon KOnstancin Jeziorna

  8. #28

    Domyślnie

    U mnie rejon Białystok, ale to chyba nie ma znaczenia. Z tego co napisałeś to teoretycznie mamy nie płacić przez pół roku i potem rozliczenie wstępne produkcja - zużycie = rachunek do zapłaty ( oczywiście potrącając od energii oddanej 20% ) . Tak ?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    tak

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Przy podejmowaniu decyzji o wyborze tej, czy innej taryfy z serii G12 nie bez znaczenia jest z jakim Operatorem mamy podpisaną Umowę Kompleksową.
    Odsyłam do artykułu:

    http://gramwzielone.pl/trendy/25752/...-w-taryfie-g12

    Ja niestety mam umowę z Tauronem.
    Właśnie jestem przed podpisaniem nowej umowy z Tauronem. Na wiosnę będę miał założone panele. Chciałem wybrać taryfę G12w. Czy może jednak powinienem wybrać inną taryfę.
    Parterówka na płycie 96 m2. XPS 16 cm pod + 10 EPS nad. Ściana bloczek keramzyt 24+20 cm grafit. Strop 28 cm piana. Reku+ pompa ciepła SDC05H3E5. 6,3kW Longi+SMA 5.0, azymut 114 st.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stafik73 Zobacz post
    Właśnie jestem przed podpisaniem nowej umowy z Tauronem. Na wiosnę będę miał założone panele. Chciałem wybrać taryfę G12w. Czy może jednak powinienem wybrać inną taryfę.
    Nie wybierz taryfę g12W bo to się opłaca , jakie masz argumenty przeciw?

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    W artykule są zawarte informacje niejasnego rozliczania. Przeciwko G12w nie mam nic,wręcz przeciwnie,sam namawiam wszystkich znajomych
    Parterówka na płycie 96 m2. XPS 16 cm pod + 10 EPS nad. Ściana bloczek keramzyt 24+20 cm grafit. Strop 28 cm piana. Reku+ pompa ciepła SDC05H3E5. 6,3kW Longi+SMA 5.0, azymut 114 st.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stafik73 Zobacz post
    Właśnie jestem przed podpisaniem nowej umowy z Tauronem. Na wiosnę będę miał założone panele. Chciałem wybrać taryfę G12w. Czy może jednak powinienem wybrać inną taryfę.
    Jeśli Twoja PV w całości pokryje potrzeby na prąd, to wybór taryfy (teoretycznie) nie ma znaczenia. Teoretycznie, gdyż z reguły zużycie wzrasta w myśl przysłowia jak apetyt.

    G11 - jest optymalna dla czerpiących prąd tylko w dzień.

    Optował bym za G12W. Jeszcze musisz podjąć decyzję jakie wybrać okresy rozliczeniowe.

    Jeśli 12-miesięczne to będziesz miał najniższy abonament. Jeśli 1-miesięczne to abonament będzie wyższy o parę złotych, ale zyskasz na proporcjach rozliczeń.

    Tauron jako jedyny Operator stosuje rozliczenie proporcjonalne wynikające z proporcji zużycia energii w poszczególnych taryfach, czyli tylko tej, która jest rejestrowana przez licznik.

    Jeśli nie zgłosisz od razu przy Umowie Kompleksowej w jakich okresach chcesz być rozliczany, to jest domniemanie, że chcesz wg terminów gdy jeszcze nie miałeś PV.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli Twoja PV w całości pokryje potrzeby na prąd, to wybór taryfy (teoretycznie) nie ma znaczenia. Teoretycznie, gdyż z reguły zużycie wzrasta w myśl przysłowia jak apetyt.

    G11 - jest optymalna dla czerpiących prąd tylko w dzień.

    Optował bym za G12W. Jeszcze musisz podjąć decyzję jakie wybrać okresy rozliczeniowe.

    Jeśli 12-miesięczne to będziesz miał najniższy abonament. Jeśli 1-miesięczne to abonament będzie wyższy o parę złotych, ale zyskasz na proporcjach rozliczeń.

    Tauron jako jedyny Operator stosuje rozliczenie proporcjonalne wynikające z proporcji zużycia energii w poszczególnych taryfach, czyli tylko tej, która jest rejestrowana przez licznik.

    Jeśli nie zgłosisz od razu przy Umowie Kompleksowej w jakich okresach chcesz być rozliczany, to jest domniemanie, że chcesz wg terminów gdy jeszcze nie miałeś PV.
    vr5 a jak wygląda w Tauronie sprawa z bilansowaniem międzyfazowym w przypadku instalacji trójfazowej? Prawdą jest, że może zaistnieć taka sytuacja, że instalacja podpięta pod jedną fazę produkuje prąd a np czajnik pracuje na drugiej fazie i wtedy odbieramy z ZE energię wyprodukowaną przez naszą Pv pomniejszoną o 20%? Pytam, bo spotkałem się z taką opinią w sieci.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał lesiu681 Zobacz post
    vr5 a jak wygląda w Tauronie sprawa z bilansowaniem międzyfazowym w przypadku instalacji trójfazowej? Prawdą jest, że może zaistnieć taka sytuacja, że instalacja podpięta pod jedną fazę produkuje prąd a np czajnik pracuje na drugiej fazie i wtedy odbieramy z ZE energię wyprodukowaną przez naszą Pv pomniejszoną o 20%? Pytam, bo spotkałem się z taką opinią w sieci.
    Nie mam przyłącza 3-fazowego. Podobno jest rozliczana metodą algebraiczną, czyli w przykładzie opisanym przez Ciebie tracisz 20 %.
    Najlepiej to sprawdzić samemu. Jest to wykonalne.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #36

    Domyślnie

    Sam mam g12w i jestem w trakcie negocjacji co do instalacji. Roczne zuzycie mam okolo 11,5 mWh wiec robie instalacje 10kW. Do tej pory mam jakies 70-75% w II taryfie i reszte w pierwszej ale PC chodzi tylko w II taryfie. IMO korzystanie z PC w II taryfie (czyli de facto w nocy+weekendy) jest zupelnie bez sensu. Na noc temperatura powinna byc przeciez nizsza a nie wyzsza wiec logiczne jest grzanie w dzien i ewentualnie utrzymuywanie temperatury w nocy. .

    Sam nie wiem co zrobic choc dla mnie oczywistym jest ze przy FV PC bedzie chodzila w dzien - nie widze sensu grzania w II taryfie skoro sam produkuje prad.

    Przy g12w produkcja pradu to 34 godziny z jakich 84... (oczywiscie przyjmuje teoretyczne 12h/dzien). Nie wiem czy nie za duzo tej drugiej ale moze nie bo i tak pranie 2, zmywarka 2, prasowanie 1 i 2, pc raczej 1 chodz ciut i 2 skoro od 13 grzanie.
    Dom w czarnuszce G2 (mod. pow. uzytkowa 203m+40 garaz/kotlownia ogrzewane). Podloga na gruncie - 15cm, 0,31. Sciany silka 25cm, 20cm grafit 0,31. Sufit 18cm welna (sufit plaski na poddaszu), dodatkowo w skosach 20 cm (w poddaszu to samo). Reku recoVAIR 360/4E. DZ gruntowe 6x200m, PE32 (selfmade). Pompa Vailant 104/3 (10kw). Zasobnik Allstor VPS/3. Stacja wody VPM 30/35.
    Zuzycie pradu 2017 (calosc) 10431 kWh.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał biikej Zobacz post
    Roczne zuzycie mam okolo 11,5 mWh wiec robie instalacje 10kW. Do tej pory mam jakies 70-75% w II taryfie i reszte w pierwszej ale PC chodzi tylko w II taryfie. IMO korzystanie z PC w II taryfie (czyli de facto w nocy+weekendy) jest zupelnie bez sensu. Na noc temperatura powinna byc przeciez nizsza a nie wyzsza wiec logiczne jest grzanie w dzien i ewentualnie utrzymuywanie temperatury w nocy. .

    Sam nie wiem co zrobic choc dla mnie oczywistym jest ze przy FV PC bedzie chodzila w dzien - nie widze sensu grzania w II taryfie skoro sam produkuje prad.
    Pytanie czy masz podłogókę czy grzejniki. Nie wiem czy Ci wystarczy mocy (i dnia) aby zasilać PC z PV...
    Ja też mam G12w tylko podłogówkę i na razie grzeję tylko w tanich godzinach. Zakładam że PC pracująca w tanich godzinach będzie zużywała prąd po 0,35 pln, nastomiast 5,3 kWp zmijeszy zużycie drogiego prądu.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał biikej Zobacz post
    Sam mam g12w i jestem w trakcie negocjacji co do instalacji. Roczne zuzycie mam okolo 11,5 mWh wiec robie instalacje 10kW. Do tej pory mam jakies 70-75% w II taryfie i reszte w pierwszej ale PC chodzi tylko w II taryfie. IMO korzystanie z PC w II taryfie (czyli de facto w nocy+weekendy) jest zupelnie bez sensu. Na noc temperatura powinna byc przeciez nizsza a nie wyzsza wiec logiczne jest grzanie w dzien i ewentualnie utrzymuywanie temperatury w nocy. .

    Sam nie wiem co zrobic choc dla mnie oczywistym jest ze przy FV PC bedzie chodzila w dzien - nie widze sensu grzania w II taryfie skoro sam produkuje prad.

    Przy g12w produkcja pradu to 34 godziny z jakich 84... (oczywiscie przyjmuje teoretyczne 12h/dzien). Nie wiem czy nie za duzo tej drugiej ale moze nie bo i tak pranie 2, zmywarka 2, prasowanie 1 i 2, pc raczej 1 chodz ciut i 2 skoro od 13 grzanie.
    Owszem w nocy możesz obniżyć temperaturę, ale na dworze jest najzimniej w nocy zimą i dlatego taryfa g12w ma sens. Na twoim miejscu na razie zostawiłbym taryfę w spokoju i po pierwszym roku zdecydował na podstawie wyników.

    W dzień no może nie teraz i nie w grudniu ale PV załatwią ci kwestię produkcji w dzień kiedy prąd jest najdroższy. I tak masz produkcję masz w dzień nie liczę 2h w dzien w II strefie i w PGE jest taka zasada, opust cenowy 0.8 jest odejmowany od kwh wyprodukowanych w poszczególnych strefach z tym ze po wyczerpaniu strefy I opust jest odliczany od strefy II.
    Przy takich zasadach przechodzenie na droższą taryfę żeby mieć większy opust jest błędne według mnie.

    Mam zużycie roczne 7MWh z tego struktura zużycia 30/70, moc instalacji 4kwp . mam nadzieje zbilansować całkowicie zużycie dzienne i trochę nocnego. Bez sensu byłoby zerowanie zużycia nocnego po 34 gr/1kwh , a już nie wiem jak nieobraźliwie nazwać przechodzenie na g-11 po to żeby to uzasadniać.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Pytanie czy masz podłogókę czy grzejniki. Nie wiem czy Ci wystarczy mocy (i dnia) aby zasilać PC z PV...
    Ja też mam G12w tylko podłogówkę i na razie grzeję tylko w tanich godzinach. Zakładam że PC pracująca w tanich godzinach będzie zużywała prąd po 0,35 pln, nastomiast 5,3 kWp zmijeszy zużycie drogiego prądu.
    Mam podobne założenia.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał lesiu681 Zobacz post
    vr5 a jak wygląda w Tauronie sprawa z bilansowaniem międzyfazowym w przypadku instalacji trójfazowej? Prawdą jest, że może zaistnieć taka sytuacja, że instalacja podpięta pod jedną fazę produkuje prąd a np czajnik pracuje na drugiej fazie i wtedy odbieramy z ZE energię wyprodukowaną przez naszą Pv pomniejszoną o 20%? Pytam, bo spotkałem się z taką opinią w sieci.
    Wszyscy piszą, że liczą metodą algebraiczną. Mam instalację 1-fazową, więc mnie nie dotyczy.

    Cytat Napisał biikej Zobacz post
    Sam mam g12w i jestem w trakcie negocjacji co do instalacji. Roczne zuzycie mam okolo 11,5 mWh wiec robie instalacje 10kW. Do tej pory mam jakies 70-75% w II taryfie i reszte w pierwszej ale PC chodzi tylko w II taryfie. IMO korzystanie z PC w II taryfie (czyli de facto w nocy+weekendy) jest zupelnie bez sensu. Na noc temperatura powinna byc przeciez nizsza a nie wyzsza wiec logiczne jest grzanie w dzien i ewentualnie utrzymuywanie temperatury w nocy. .

    Sam nie wiem co zrobic choc dla mnie oczywistym jest ze przy FV PC bedzie chodzila w dzien - nie widze sensu grzania w II taryfie skoro sam produkuje prad.

    Przy g12w produkcja pradu to 34 godziny z jakich 84... (oczywiscie przyjmuje teoretyczne 12h/dzien). Nie wiem czy nie za duzo tej drugiej ale moze nie bo i tak pranie 2, zmywarka 2, prasowanie 1 i 2, pc raczej 1 chodz ciut i 2 skoro od 13 grzanie.
    Jeśli przewidujesz zwiększenie zużycia, lub jesteś w Tauronie - zakładaj 10 kW.
    Tauron tak liczy, że im większa instalacja, tym lepsze rozliczenie.

    PC dobrze się sprawdza, gdy pracuje w dzień i w nocy. Z kolei mając większą PV nie będziesz musiał się zastanawiać kiedy włączyć pralkę (w nocy hałas).
    Większa PV, to jednak większy wydatek - dłuższy czas amortyzacji. Ale jeśli załapiesz się na dobrą dotację - bież ile się da.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 2 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony