dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 21
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 417
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika tylko w "drogiej taryfie" G12w - czy to możliwe?

    Mam pytanie do osób, które znają się w temacie.
    Zamierzam grzać pompą ciepła w taniej taryfie i płacić elektrowni za ten prąd, natomiast w drogiej czerpać energię z paneli fotowoltaicznych, czy jest to możliwe? Chodzi o to abym mógł odkupić kW oddane do sieci w czasie użytkowania drogiej taryfy a w taniej płacić normalnie za pobrany prąd. Pomysł jest taki aby założyć niewielką elektrownie, której zwrot zwróci się dużo szybciej z uwagi na korzystanie z niej gdy kWh zakupowana od zakładu energetycznego jest w wysokiej cenie.

    Czyli w godzinach tanich płacę np. 0,3zł za kWh.
    W godzinach drogich zamiast płacić 0,7zł za kWh odbieram prąd wysłany wcześniej elektrowni, oraz korzystam z prądu produkowanego na bieżąco przez fotowoltaikę.

    To rozwiązanie ma również ten plus, że "tanie godziny" są godzinami nocnymi, w których panele nie pracują, natomiast drogie godziny są godzinami, w których panele pracują z dobrą mocą. Także więcej prądu byłoby konsumowane na bieżąco bez straty 20% na odkup od elektrowni.

  2. #2

    Domyślnie

    Pomysł aby założyć niewielką elektrownie przy grzaniu nie bardzo się sprawdzi, jak niewielka to i niewiele jest, musisz zrobić jakieś prognozy na zużycie w określonych taryfach i do tego dobrać PV pamiętając że gdy potrzebne jest grzanie to produkcji jest niewiele i w magazynie potrzebny jakiś zapas.
    Naliczanie pobranej energii będzie liczone w zależności od pory (taryfy) a rozliczenie to w zależności od operatora, jedni liczą zgodnie z wysyłaniem w określonej taryfie a inni proporcjonalnie

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    ZE powinny rozliczać rocznie produkcję w drogiej strefie z drogą strefą a tanią z tanią. Dopiero jak zabraknie to drogą z tanią. Ale podobno niektóre rozliczają całą produkcję % zużycia. Sprawdź, jak to jest u Ciebie.

    Przy takim założeniu nie ma sensu g12w, ba ma droższy tani prąd a dotego przez całe weekendy produkujesz prąd w taniej strefie. Lepiej tu zadziała g12.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Przy takim założeniu nie ma sensu g12w, ba ma droższy tani prąd a dotego przez całe weekendy produkujesz prąd w taniej strefie. Lepiej tu zadziała g12.

    TO ZALEZY OD TRYBU ZYCIA. !!

    Dlaczego ciągle podajecie że g12W sie nie opłąca. Już tłumaczyłem wiele razy że akurat u mnie życie rodzinne skupia się właśnie w weekend i wtedy chodzi kilka prań (pralka + pompa wody ciagle pracujaca), szuszarka , gotowanie (płyta), kosiarki w lato, podlewanie (znowu pompa) itd. więc ja mam największe zużycie właśnie w weekend. W ten sposób pokrywając prąd bytowy w dziennej (oraz czasem grzanie CWU) płace tylko po kosztach taniej taryfy.
    Produkcja w weekend jest pomijalna i w większości konsumowana u mnie na bieżąco więc jest jeszcze lepiej (odpada oddawanie i odbieranie 80%)

    Więc policz sobie ile zużywasz w weekend i WÓWCZAS dobierz instalacje i taryfe
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 15-03-2019 o 18:54
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Dlaczego ciągle podajecie że g12W sie nie opłąca.
    Założeniem w tym wątku (jakbyś nie zauważył) jest produkcja prądu tylko w drogiej strefie. O ile w 100% nie da się tak przez dzienne okienko i wczesne wschody słońca, o tyle w G12w produkujesz tani prąd nie przez 14h/tydzienń a przez 30h. Ponad dwa razy więcej.
    A założenie jest o tyle słuszne, że zastępowanie energią z PV prądu za 35gr nie ma sensu ekonomicznego, a tego po 70gr/kWh może mieć.
    Idealna byłaby do PV taryfa bez dziennego okienka, G12as, ale przy niej AFAIK nie można być prosumentem. Pytanie, czy nie znajdzie się podobna taryfa, przy której można byc - np. g12n

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Założeniem w tym wątku (jakbyś nie zauważył) jest produkcja prądu tylko w drogiej strefie. O ile w 100% nie da się tak przez dzienne okienko i wczesne wschody słońca, o tyle w G12w produkujesz tani prąd nie przez 14h/tydzienń a przez 30h. Ponad dwa razy więcej.
    Tiaaaa bo zawsze jest słońce , szczególnie swieci złośliwie w drugiej taryfie w soboty i niedziele,a przede wszystkim od pazdziernika do lutego!!

    Kaizen : masz PV ? bo ja mam...... Ba ! mam nawet taryfe G12W !!
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Tiaaaa bo zawsze jest słońce , szczególnie swieci złośliwie w drugiej taryfie w soboty i niedziele,a przede wszystkim od pazdziernika do lutego!!

    Kaizen : masz PV ? bo ja mam...... Ba ! mam nawet taryfe G12W !!
    Cześć. Jestem na etapie zakładania instalacji fotowoltaicznej 7,2kWp. Do tej pory użytkowałem taryfę G12w.
    Z tego co widzę masz taką taryfę. Pytanie do Ciebie jak ją użytkujesz. Np. ogrzewanie, pranie, zmywarka tylko w taniej czy może jedziesz cały czas?
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Cześć. Jestem na etapie zakładania instalacji fotowoltaicznej 7,2kWp. Do tej pory użytkowałem taryfę G12w.
    Z tego co widzę masz taką taryfę. Pytanie do Ciebie jak ją użytkujesz. Np. ogrzewanie, pranie, zmywarka tylko w taniej czy może jedziesz cały czas?
    Ogrzewanie (PC) tylko w taniej, zmywarka głównie w taniej (ma programator wiec zaden problem), pranie i suszenie (suszarka kondensacyjna) jak napisalem wyzej robimy w weekendy (czyli tez w taniej), gotowanie glownie w weekendy (kiedy jestesmy w domu - czyli tez w taniej) . Cala reszta bytowego normalnie czyli bez limitu
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Ogrzewanie (PC) tylko w taniej, zmywarka głównie w taniej (ma programator wiec zaden problem), pranie i suszenie (suszarka kondensacyjna) jak napisalem wyzej robimy w weekendy (czyli tez w taniej), gotowanie glownie w weekendy (kiedy jestesmy w domu - czyli tez w taniej) . Cala reszta bytowego normalnie czyli bez limitu
    A nie próbowałeś wykorzystywać produkcji energii na bieżąco? Niedługo będę miał założony licznik dwukierunkowy i zastanawiam się nad optymalnym wykorzystaniem fotowoltaiki. Myślałem o zostaniu przy taryfie g12w ale bez żadnych reżimów czasowych.
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    A nie próbowałeś wykorzystywać produkcji energii na bieżąco?
    jeszcze licznika 2 kierunkowego nie ma a już taki mundry jest! Chłopie pomyśl o czym ty gadasz bo bredzisz! po to oddajemy prąd latem aby w zimę go za frajer odebrać.
    BTW. Myślenie o zostaniu w g12W bez reżimów czasowych zostaw mądrzejszym
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    jeszcze licznika 2 kierunkowego nie ma a już taki mundry jest! Chłopie pomyśl o czym ty gadasz bo bredzisz! po to oddajemy prąd latem aby w zimę go za frajer odebrać.
    BTW. Myślenie o zostaniu w g12W bez reżimów czasowych zostaw mądrzejszym
    Grzecznej trochę. Jest to dla mnie nowość więc podpytuję żeby być mądrzejszym.
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Grzecznej trochę. Jest to dla mnie nowość więc podpytuję żeby być mądrzejszym.
    Nie podpytujesz tylko twierdzisz - to po pierwsze.
    Po drugie powiedz nam jaki jest sens wykorzystywania wszystkiego na bieżące potrzeby np. pakować całą produkcję w zasobnik z cwu. Będziesz wodę grzał do 85*C aby później sama ostygła, czy będziesz grzał chałupę do 28*C aby wszystko zużyć "w locie"?
    Po to jest licznik 2 kierunkowy aby w zimę móc odebrać wszelkie nadwyżki czy to w formie ogrzewania, oświetlenia czy jak kto woli do cwu.
    Myślenie o g12w ma sens ekonomiczny tylko grzejąc chałupę prądem, przy PV więcej z tym komplikacji niż to niezbędne.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nie podpytujesz tylko twierdzisz - to po pierwsze.
    Po drugie powiedz nam jaki jest sens wykorzystywania wszystkiego na bieżące potrzeby np. pakować całą produkcję w zasobnik z cwu. Będziesz wodę grzał do 85*C aby później sama ostygła, czy będziesz grzał chałupę do 28*C aby wszystko zużyć "w locie"?
    Po to jest licznik 2 kierunkowy aby w zimę móc odebrać wszelkie nadwyżki czy to w formie ogrzewania, oświetlenia czy jak kto woli do cwu.
    Myślenie o g12w ma sens ekonomiczny tylko grzejąc chałupę prądem, przy PV więcej z tym komplikacji niż to niezbędne.
    Czyli jakie będzie najlepsze rozwiązanie mając PC + fotowoltaike i g12w?
    - nie zmieniać przyzwyczajeń i przez cały rok maksymalnie jechać w taniej taryfie?
    Ostatnio edytowane przez Drogba ; 10-04-2019 o 06:50
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Też wydaje mi się to sensowne. Teraz w rachunkach nie jest u mnie problemem tania taryfa w której grzeje, ale droga którą wykorzystuje na bytowy. Zastanawiam się gdyby założyć np 5kW pozwoliło by to znacznie obniżyć rachunek za prąd, gdyż produkcja pokryła by mi prąd bytowy. To co naprodukowała by w sobotę i w niedziele,można by wykorzystać do grzania w zimę w drugiej taryfie.
    Wiem że wszyscy ostatnio zakładając FV dążą do pokrycia 100% poboru, jednak licząc u mnie nie ma to sensu ekonomicznego. Zwrot może po 20 latach. Gdyby była szansa obniżyć rachunki za drogą taryfę i trochę wspomóc tanią, mogło by to być bardzo fajnym rozwiązaniem.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Czyli jakie będzie najlepsze rozwiązanie mając PC + fotowoltaike i g12w?
    Przemyśleć po co montuje się PV i jak rozlicza się nadprodukcję w g12w, bo widzę że z tym jest największy problem.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przemyśleć po co montuje się PV i jak rozlicza się nadprodukcję w g12w, bo widzę że z tym jest największy problem.
    Ale z Ciebie kasztan. Nie podpowie a się wymądrza.
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Ale z Ciebie kasztan. Nie podpowie a się wymądrza.
    Oczywiście że tak montujesz coś o czym nie masz zielonego pojęcia a oczekujesz gotowych rozwiązań podanych jak na tacy. Montowałem PV 4 lata temu i wiedziałem po co i dlaczego. Mogę być kasztanem jeśli to ci pomoże.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    A nie próbowałeś wykorzystywać produkcji energii na bieżąco?
    Oczywiscie to jest najlepsze rozwiazanie ,ale nie zawsze mozliwe. Przy mojej produkcji (np. teraz 4,59kW) musiałbym gdzies to zakumulować (bufor, akumulatory) więc dla mnie bez ekonomicznego sensu. Ale juz np. pralka czy suszarka jak najbardziej wlaczam czesciej jak swieci słońce (co nie znaczy ze tylko gdy swieci słońce ).

    Dlatego wiele zalezy od tego jak funkcjonujesz w domu bo jesli rano i popoludniu to nawet ustawienie paneli wsch-zach moze sie okazac bardziej ekonomicznie ze wzgledu na biezace zuzycie niz ustawienie paneli na poludniowe (jak nie zuzyjesz musisz oddac 20% do ZE).
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Oczywiscie to jest najlepsze rozwiazanie ,ale nie zawsze mozliwe. Przy mojej produkcji (np. teraz 4,59kW) musiałbym gdzies to zakumulować (bufor, akumulatory) więc dla mnie bez ekonomicznego sensu. Ale juz np. pralka czy suszarka jak najbardziej wlaczam czesciej jak swieci słońce (co nie znaczy ze tylko gdy swieci słońce ).

    Dlatego wiele zalezy od tego jak funkcjonujesz w domu bo jesli rano i popoludniu to nawet ustawienie paneli wsch-zach moze sie okazac bardziej ekonomicznie ze wzgledu na biezace zuzycie niz ustawienie paneli na poludniowe (jak nie zuzyjesz musisz oddac 20% do ZE).
    Dziękuję za odpowiedź.
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Przy podejmowaniu decyzji o wyborze tej, czy innej taryfy z serii G12 nie bez znaczenia jest z jakim Operatorem mamy podpisaną Umowę Kompleksową.
    Odsyłam do artykułu:

    http://gramwzielone.pl/trendy/25752/...-w-taryfie-g12

    Ja niestety mam umowę z Tauronem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 1 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony