dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 21
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 417
  1. #141
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Siema,
    widzę, że temat taryf macie rozpykany, więc proszę Was o opinie.
    Zużycie roczne mam na poziomie 5000 kWh, w tym tygodniu na dachu wylądowało 10 kWp (dach skośny na południe), czekam na wymianę licznika. Za rok może dwa planuje montaż PC.
    Do czasu montażu PC nadmiar produkcji chcę puścić w grzałkę w buforze.

    Obecnie mam taryfę G12, rozliczenie co 2 miesiące na podstawie odczytu z licznika, średnie zużycie wychodzi ok . 40% w taniej. 60% w drogiej.
    Pytanie czy mam coś zmieniać jeśli chodzi o taryfę, w sumie planuje bilansować się do zera, aby płacić tylko opłaty stałe.
    I co z tym okresem rozliczeniowym, rozumiem że muszę go zmienić na 12 miesięczny składając specjalny wniosek?

    Z góry dzięki za podpowiedź.
    daj majla na priv to cos ci podeśle pomocnego

  2. #142

    Domyślnie

    Decyzja podjęta, zostaje w taryfie G12, a jak przejdę docelowo na PC i zacznie brakować kWh to zmienię na G12w.

    Mam jeszcze jedną niejasność i pytanie do tych co przed zainstalowaniem PV rozliczali się podając co miesiąc lub dwa rzeczywiste zużycie.
    Czy występowaliście o zmianę okresu rozliczeniowego na 6-12 miesięczny wg prognoz?

    Z tego co dowiedziałem się na infolinii to okres rozliczeniowy w Tauron przechodzi na umowę prosumencką, czyli w moim przypadku 2 miesięczny, w efekcie czego:
    - co dwa miesiące Tauorn będzie wysyłał fakturę, na bazie zdalnego odczytu zużycia/produkcji.
    - aby to zmienić trzeba zmienić okres rozliczenia na 6 lub 12 miesięczny (koszty stałe są wtedy mniejsze bo nie ma opłaty handlowej co te dwa miesiące).

  3. #143
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Decyzja podjęta, zostaje w taryfie G12, a jak przejdę docelowo na PC i zacznie brakować kWh to zmienię na G12w.

    Mam jeszcze jedną niejasność i pytanie do tych co przed zainstalowaniem PV rozliczali się podając co miesiąc lub dwa rzeczywiste zużycie.
    Czy występowaliście o zmianę okresu rozliczeniowego na 6-12 miesięczny wg prognoz?

    Z tego co dowiedziałem się na infolinii to okres rozliczeniowy w Tauron przechodzi na umowę prosumencką, czyli w moim przypadku 2 miesięczny, w efekcie czego:
    - co dwa miesiące Tauorn będzie wysyłał fakturę, na bazie zdalnego odczytu zużycia/produkcji.
    - aby to zmienić trzeba zmienić okres rozliczenia na 6 lub 12 miesięczny (koszty stałe są wtedy mniejsze bo nie ma opłaty handlowej co te dwa miesiące).
    W pge odczyty są ciągłe bo zdalne natomiast rozliczenie jest 6 miesięczne 1-6 i 7-12 i to ma sens bo masz 2 faktury pierwsza jest pomniejszona o wiosenne i czerwcowe uzyski a od lipca produkujesz górke na sezon grzewczy. Może w 2 i kolejnych latach to się równoważyjednak w pierwszym roku zakłądając pv np w listopadzie bóliłbym za prad co 2 miesiace po to aby nadprodukcja była odjęta tak na prawdę za rok. Nie wiem co krótkie okresy rozliczeniowe mają na celu?

    W umowach prosumenckich nie ma prognoz tak że możesz wystepować o co tylko chcesz

  4. #144

    Domyślnie

    Dotychczas w Tauronie rozliczałem się za rzeczywiste zużycie podając stan licznika co 2 miesiące, i to mnie się podobało bo płaciłem na bieżąco za to co zużyłem.
    Z tego co się dowiedziałem na info Tauorna to jeśli tego nie zmienię to będę miał coś takiego jak Ty, czyli co dwa miesiące faktura za to co zużyłem minus to co wyprodukowałem (odczyt zdalny). Dlatego zasugerowano mi abym po wymianie licznika zmienił sposób rozliczenia na prognozy, bo mam dużą instalację PV, wiec będą mogli wystawiać mi prognozy w kwocie tylko opłat stałych.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 23-02-2020 o 17:49

  5. #145
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Dotychczas w Tauronie rozliczałem się za rzeczywiste zużycie podając stan licznika co 2 miesiące, i to mnie się podobało bo płaciłem na bieżąco za to co zużyłem.
    Z tego co się dowiedziałem na info Tauorna to jeśli tego nie zmienię to będę miał coś takiego jak Ty, czyli co dwa miesiące faktura za to co zużyłem minus to co wyprodukowałem (odczyt zdalny). Dlatego zasugerowano mi abym po wymianie licznika zmienił sposób rozliczenia na prognozy, bo mam dużą instalację PV, wiec będą mogli wystawiać mi prognozy w kwocie tylko opłat stałych.
    Ja mam okres rozliczeniowy półroczny nie 2 miesięczny jak piszesz, poza tym nie mam prognoz zerowych bo to stworek potworek bez sensu po prostu NIE MAM ŻADNYCH faktur zerowych i niezerowych nic nie płacę.

  6. #146

    Domyślnie

    Nie mówię o fakturach zerowych, tylko fakturach równych opłatom stałym wystawionych z góry na cały rok do przodu, z płatnością co dwa miesiące, ale zostawmy bo jesteś w PGE.
    Czy jest tutaj ktoś z Taurona, kto mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami?

  7. #147
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Rozumiem ale zapłacenie 14 zł miesięcznie to aż taki ból głowy?

  8. #148
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Tauron

    Mam rozliczenie 12 miesięczne + 4 faktury prognozowane po 20 zł tzw. opłat stałych.

  9. #149

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksysju Zobacz post
    Tauron
    Mam rozliczenie 12 miesięczne + 4 faktury prognozowane po 20 zł tzw. opłat stałych.
    Przed założeniem PV też miałeś rozliczenie wg prognoz?

  10. #150

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Rozumiem ale zapłacenie 14 zł miesięcznie to aż taki ból głowy?
    Chyba nie rozumiemy się, chodzi o to że:
    - w Taurnie rozliczenie wg. prognoz jest tańsze o ok. 35zł w skali roku (koszty stałe),
    - nie mam durnych sytuacji, że muszę dopłacać za styczeń-marzec skoro wiadomo, że i tak nadrobię to produkcją energii wiosną i latem.

  11. #151
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Tak ale półroczne.

  12. #152
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Chyba nie rozumiemy się, chodzi o to że:
    - w Taurnie rozliczenie wg. prognoz jest tańsze o ok. 35zł w skali roku (koszty stałe),
    - nie mam durnych sytuacji, że muszę dopłacać za styczeń-marzec skoro wiadomo, że i tak nadrobię to produkcją energii wiosną i latem.
    Dziwne, ale w PGE im krótsze okresy rozliczeniowe tym drożej, Bez względu na to i tak jest roczna ważność nadprodukcji więc nie ma o co kopii kruszyć. Mi osobiście odpowiada nic nie płacenie przez 6 miesięcy niż kredytowanie PGE

  13. #153

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksysju Zobacz post
    Tak ale półroczne.
    Rozumiem że z automatu zmienili to na 4 faktury?

  14. #154

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Mam pytanie do osób, które znają się w temacie.
    Zamierzam grzać pompą ciepła w taniej taryfie i płacić elektrowni za ten prąd, natomiast w drogiej czerpać energię z paneli fotowoltaicznych, czy jest to możliwe? Chodzi o to abym mógł odkupić kW oddane do sieci w czasie użytkowania drogiej taryfy a w taniej płacić normalnie za pobrany prąd. Pomysł jest taki aby założyć niewielką elektrownie, której zwrot zwróci się dużo szybciej z uwagi na korzystanie z niej gdy kWh zakupowana od zakładu energetycznego jest w wysokiej cenie.

    Czyli w godzinach tanich płacę np. 0,3zł za kWh.
    W godzinach drogich zamiast płacić 0,7zł za kWh odbieram prąd wysłany wcześniej elektrowni, oraz korzystam z prądu produkowanego na bieżąco przez fotowoltaikę.

    To rozwiązanie ma również ten plus, że "tanie godziny" są godzinami nocnymi, w których panele nie pracują, natomiast drogie godziny są godzinami, w których panele pracują z dobrą mocą. Także więcej prądu byłoby konsumowane na bieżąco bez straty 20% na odkup od elektrowni.
    To nie takie proste by to jasno określić bo dostawcy różnie to przeliczają, ale przeważnie jeśli masz nadwyżkę 'dzienną' to z niej odliczą kW za prąd zużyty w nocy a potem po wyzerowaniu naliczą według zużycia, według tych obliczeń https://mysun.pl/ktora-taryfa-pradu-...-fotowoltaiki/ jak masz pompę ciepła to powinno ci się opłacać G12 lub G12w.

  15. #155
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jak to jest z tym bilansowanie między fazowym? Rozumiem że go praktyczni niema , Co uda mi się zjeść na danej fazie i tyle?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #156

    Domyślnie

    Kulibob, w PGE jest najlepiej - jest bilansowanie międzyfazowe metodą wektorową.
    A jak u innych to między innymi w tym artykule:
    https://www.gramwzielone.pl/energia-...w-jednak-mozna
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  17. #157
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Chyba nie rozumiemy się, chodzi o to że:
    - w Taurnie rozliczenie wg. prognoz jest tańsze o ok. 35zł w skali roku (koszty stałe),
    - nie mam durnych sytuacji, że muszę dopłacać za styczeń-marzec skoro wiadomo, że i tak nadrobię to produkcją energii wiosną i latem.
    W Tauronie w G12 i pochodnych masz rozliczenie proporcjonalne wg proporcji zużycia zarejestrowanych przez licznik.
    Jeśli produkcję roczną masz zbliżoną (prawie równą zużyciu ze stratą 20 % lub 30 %) to rozliczenie roczne jest o.k.
    Co innego jeśli brakuje Ci sporo. Wtedy często warto wybrać rozliczenie co miesiąc.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #158
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jak to jest z tym bilansowanie między fazowym? Rozumiem że go praktyczni niema , Co uda mi się zjeść na danej fazie i tyle?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/vi...676&highlight=
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  19. #159
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    Mam od listopada 2019 taryfę G12W i jestem zadowolony. Od połowy stycznia mam panele. Mam rozliczenie 6 miesięczne wg prognoz. Parę dni temu dostałem symulację na pół roku.Wiadomo że muszę ich kredytować w moim przypadku żeby potem zwrócili mi nadpłatę. Moje pytanie jest takie jaką wybrać taryfę i jaki sposób rozliczenia żeby mieć jak najmniejsze opłaty. Z tego co widzę będę miał nadprodukcję z paneli. Aha jestem w Tauronie.
    Parterówka na płycie 96 m2. XPS 16 cm pod + 10 EPS nad. Ściana bloczek keramzyt 24+20 cm grafit. Strop 28 cm piana. Reku+ pompa ciepła SDC05H3E5. 6,3kW Longi+SMA 5.0, azymut 114 st.

  20. #160
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Jaka duża instalacja i jakie zużycie domu ? Skoro przewidujesz nadprodukcję to G11, nie stracisz na przelicznikach aTauronu T1 vs T2i nie będziesz musiał się zastanawiać jaka strefa.

    2T mają sens przy pokryciu produkcją z paneli tylko części zużycia i specyficznym zużyciu.

    Ale skoro od listopada masz G12 i we wniosku do Taurona o przyłączenie PV masz wpisane G12 , no to jesteś umoczony na rok, wątpię by się dało teraz odkręcić, bo umowa prosumencka już podpisana pewnie lub lada moment.
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 14-03-2020 o 21:09
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 8 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony