dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 21
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 417
  1. #181
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Mniemanologia stosowana. Można mieć "taryfy", nic nie zmieniać w swoich nawykach i przyzwyczajeniach i mieć oszczędności.
    Może i mniemanologia ale to działa i jeżeli nie chcesz skorzystać to twój wybór. Niektórzy lubią cygańską muzykę, a niektórzy jak im skarpety śmierdzą tyle w temacie.

    Fakty są takie ze
    od 16 lat grzeję prądem
    przeżyłem taryfy g11cb, g-11, g-12, g12w każda kolejna zmiana taryfy powodowała obniżkę rachunku za prąd przy zachowaniu komfortu.
    Przez te wszystkie lata w ogrzewaniu były stosowane okienka czasowe przed zmianą taryfy z I/II w celu obniżenia zużycia prądu w dzień to było od 6 do 13 gdyż w domu w tym czasie nikt nie przenywał, zmiana tego ustawienia n a grzanie non stop spowodowała wzrost zużycia w I strefie na rzecz I strefy o 3%

    Tutaj jest analiza porównawcza opłacalności taryf
    https://www.pieniadzepodkontrola.pl/...est-najtansza/

    BTW zmiana licznika jest bezpłatna raz w roku , wystarczy zadzwonić.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 07-05-2020 o 06:29

  2. #182
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Mam G11 i PV i nie zmieniałem nawyków pod fotowoltaikę, dużo zużywamy wieczorami i w nocy a rachunki z ogrzewaniem z cop1 są niskie. Jeśli przechodząc na np g12w zaoszczędziłbym rocznie ze 20% czyli jedną dniówkę pracy to kompletnie nie rozumiem sensu tego zabiegu.
    Zawsze warto szukać oszczędności zwłaszcza jeśli ono nic nie kosztuje.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #183

    Domyślnie

    Doradźcie mi jakiś punkt zaczepienia, zastanawiam się czy nie pogonić Taurona z aneksem do PV póki (chyba) jeszcze mam czas.
    Rachunki były na poziomie 340zł/ miesiąc. Powiesiłem na dachu 5,7kW i zanim przyszła umowa uznałem że warto było wsadzić grzałkę w CWU, zmienić G11 na jakąś wersję G12 i w przyszłości myśleć coś w temacie pompy. Przyszedł aneks i faktycznie okazuje się że Tauron+PV+G12 = rak, bo produkcję w różnych strefach rozliczą wg stosunku zużycia. W sumie mam jeszcze 10 dni na decyzję w sprawie aneksu, potem już będzie po ptakach bo prosument nie może zmienić dostawcy.

  4. #184
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał bolek_bolecki Zobacz post
    Doradźcie mi jakiś punkt zaczepienia, zastanawiam się czy nie pogonić Taurona z aneksem do PV póki (chyba) jeszcze mam czas.
    Rachunki były na poziomie 340zł/ miesiąc. Powiesiłem na dachu 5,7kW i zanim przyszła umowa uznałem że warto było wsadzić grzałkę w CWU, zmienić G11 na jakąś wersję G12 i w przyszłości myśleć coś w temacie pompy. Przyszedł aneks i faktycznie okazuje się że Tauron+PV+G12 = rak, bo produkcję w różnych strefach rozliczą wg stosunku zużycia. W sumie mam jeszcze 10 dni na decyzję w sprawie aneksu, potem już będzie po ptakach bo prosument nie może zmienić dostawcy.
    Jeśli płaciłeś ok. 340 zł/miesiąc to raczej Twoja produkcja będzie niższa od zużycia i niestety wpadniesz w rozliczenie proporcjonalne i na tym stracisz.

    W rozliczeniu proporcjonalnym przypisane zużycie EE na fakturach tak na prawdę nie ma nic wspólnego ze zużyciem w poszczególnych strefach.
    To jest zużycie odnotowane przez licznik. Licznik wcale nie notuje zużycia w czasie generacji EE przez falownik, jeśli falownik produkuje jej więcej niż zużywasz.

    Są 2 wyjścia:
    1. Zwiększyć ilość PV by jej produkcja była zbliżona do konsumpcji.
    2. Sąd.

    ad. 1 - czas amortyzacji instalacji jest dłuższy niż w innych OSD
    ad. 2 - czas procesu długi i wynik niepewny

    Jednak jeśli byś się zdecydował na oddanie sprawy na drogę sądową, to przejdź na rozliczenie co miesiąc. Wtedy jesteś wstanie udowodnić, że rozliczenie proporcjonalne jest niezgodne z prawem.
    Wyjaśniam - już po 2 fakturach okaże się, Twoje zużycie EE jest inne liczone w rozliczeniu co miesiąc w stosunku do liczenia co 2 miesiące, 6 miesięcy, lub rozliczenia co 12 miesięcy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #185

    Domyślnie

    W sądzie, samodzielnie to zapewne będzie można sobie "nadmuchać". Ktoś się już z nimi sądził z pozytywnym skutkiem?. Myślę że nie tędy droga. Wolał bym się przepisać do innej firmy. Nie wiem tylko na ile jest to realne.
    Próbuje oszacować co mi da G12 w wydaniu tarłona, aktualnie wniosek jest taki że nawet jeśli nie uda mi zejść z bilansem w okolice zera, to chyba i tak lepiej mieć do zapłaty kilowaty w tańszej taryfie niż sztywne G11. Grzałka w CWU wciąga mi jakieś 12kW na dobę- sporo kasy, a trzeba by przyjąć że pół roku będzie śmigać.
    Mam natomiast sporego klina z tym że będę musiał uwzględnić wskazania z podlicznika (teście, którym zdejmuję licznik), no i nie wiadomo jak upierdliwa będzie zmiana konieczności zachowań w zużyciu. Może sobie odpuścić zmianę taryfy na rok czasu i akurat się o to dobiorą tauronowi do tyłka.

    Mógł byś nieco rozjaśnić o co chodzi z tym miesięcznym rozliczeniem?. Jakieś cyferki dla przykładu?.

    A w kwestii mocy instalacji. 340zł daje jakieś 520kWh/msc. W roku jest 10 faktur + dwie wyrównawcze. Instalacja 5,7kW w rok ponoć zrobi 5,7MW, czyli blisko. Do tego lepiej chyba nieco dopłacić niż skazać nadwyżkę na przepadnięcie.

  6. #186
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał bolek_bolecki Zobacz post
    W sądzie, samodzielnie to zapewne będzie można sobie "nadmuchać". Ktoś się już z nimi sądził z pozytywnym skutkiem?. Myślę że nie tędy droga. Wolał bym się przepisać do innej firmy. Nie wiem tylko na ile jest to realne.

    Mógł byś nieco rozjaśnić o co chodzi z tym miesięcznym rozliczeniem?. Jakieś cyferki dla przykładu?.
    W sądzie to faktycznie raczej by było trudno wygrać. Chyba, że trafi na prawnika - dobrego prawnika i do tego hobbystę.
    Nie ma możliwości przepisania się do innej firmy - każdy jest skazany na swojego operatora OSD.

    Rozliczenie miesięczne stosuje kilku Kolegów. Chodzi o to, że w zimie PV produkuje mało i w rozliczeniu jest w zasadzie zużycie EE zbliżone do rzeczywistego.
    Od wiosny produkcja jest wyższa od zużycia, a nadwyżka przechodzi na kolejne miesiące do późnej jesieni.
    Kolega @bobrow ma 12 rozliczeń w roku, więc może Ci wyjaśni co i jak.

    Powstał już pomysł w Ministerstwie Klimatu, by wszyscy sprzedawcy rozliczali energię wg tej samej metody - jak prędko to nastąpi tego nie wie nikt. Ale trzeba czekać.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #187
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem swiezym posiadaczem paneli i jedyna rzecza ktorej mi brakuje w "rozkmince" calosci jest algorytm rozliczania zuzycia przez Taurona. Z tego co doczytalem jest on proporcjonalny. Dotychczasowe roliczenie jest w okresach dwumiesiecznych.
    Jak praktycznie bedzie to wygldalo? Moze na jakims przykladzie z realnej instalacji ktos sie skusi opisac?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  8. #188
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Witam.
    Jestem swiezym posiadaczem paneli i jedyna rzecza ktorej mi brakuje w "rozkmince" calosci jest algorytm rozliczania zuzycia przez Taurona. Z tego co doczytalem jest on proporcjonalny. Dotychczasowe roliczenie jest w okresach dwumiesiecznych.
    Jak praktycznie bedzie to wygldalo? Moze na jakims przykladzie z realnej instalacji ktos sie skusi opisac?
    To będzie wyglądać tak:

    Jeśli produkcja od zużycia będzie większa (uwzględniając 20 %), to zapłacisz opłaty stałe, a całość nadwyżki przejdzie na kolejny okres rozliczeniowy bez rozbicia ile jest w poszczególnych strefach.

    Jeśli będzie brakować, to za to zapłacisz w proporcji zużycia zarejestrowanego przez licznik.
    Np:
    - zużycie w dziennej: 40 %
    - zużycie w nocnej: 60 %
    Brakuje Ci np 1000 kWh, więc za 400 kWh zapłacisz w drogiej i za 600 kWh w taniej. Nie ma znaczenia, że w drogiej Twoja instalacja wyprodukowała znacznie więcej niż zużyłeś, a brakuje tylko w taniej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #189

    Domyślnie

    a jak w rozliczeniu rocznym Taurona?

    dotychczas korzystam z taryfy G13 to jest dopiero majstersztyk zużyć 15MWh rocznie z czego 85% w 3ciej najtańszej, lata szlifowania ustawień programatorów.
    Natomiast panele będą mi produkować przecież głównie prąd w najdroższym czasie
    Jak to wtedy będzie? Jak zwykle obywatel wydymany?
    Ostatnio edytowane przez SNCF ; 08-07-2020 o 16:47
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  10. #190
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF Zobacz post
    a jak w rozliczeniu rocznym Taurona?

    dotychczas korzystam z taryfy C13 to jest dopiero majstersztyk zużyć 15MWh rocznie z czego 85% w 3ciej najtańszej, lata szlifowania ustawień programatorów.
    Natomiast panele będą mi produkować przecież głównie prąd w najdroższym czasie
    Jak to wtedy będzie? Jak zwykle obywatel wydymany?
    Jak sam się wydymasz i nawalisz na dach 10 kwp to owszem tak, w twoim przypadku to się może nie opłacać bo nie ma umów prokonsumenckich dla taryf c13, dlatego musiałbyś przeliczyć swoją strukturę zuzycia na tagyfę z grupy G. Z ciekawości ile kosztuje te 15 mwh w tej taryfie rocznie?

  11. #191
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    To będzie wyglądać tak:

    Jeśli produkcja od zużycia będzie większa (uwzględniając 20 %), to zapłacisz opłaty stałe, a całość nadwyżki przejdzie na kolejny okres rozliczeniowy bez rozbicia ile jest w poszczególnych strefach.

    Jeśli będzie brakować, to za to zapłacisz w proporcji zużycia zarejestrowanego przez licznik.
    Np:
    - zużycie w dziennej: 40 %
    - zużycie w nocnej: 60 %
    Brakuje Ci np 1000 kWh, więc za 400 kWh zapłacisz w drogiej i za 600 kWh w taniej. Nie ma znaczenia, że w drogiej Twoja instalacja wyprodukowała znacznie więcej niż zużyłeś, a brakuje tylko w taniej.
    Instalacja 10kWp nie zaspokoi calego zapotrzebowania (bilansujac to rocznie). Jak bedzie w przypadku rozliczania co 2 miesiace?

    Czyli place tak jak do tej pory za to co zuzylemm od dystrybutora w danej taryfie?
    OK, a w okresie letnim gdy jest nadprodukcja rachunki sa na 0 zl + oplaty stale?
    Jak zima bede odbieral swohe 80% nadprodukcji, to z jakiego klucza beda pomniejszali moje biezace zuzycie?

    Jes to koowa mega nieintuicyjne. Taka nieintuicyjnosc zawsze oznacza, ze jestes rabany w rozne czesci ciala i masz o tym nie wiedziec.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  12. #192

    Domyślnie

    Literówka, wiadomo że chodziło o G13
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  13. #193
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Instalacja 10kWp nie zaspokoi calego zapotrzebowania (bilansujac to rocznie). Jak bedzie w przypadku rozliczania co 2 miesiace?

    Czyli place tak jak do tej pory za to co zuzylemm od dystrybutora w danej taryfie?
    OK, a w okresie letnim gdy jest nadprodukcja rachunki sa na 0 zl + oplaty stale?
    Jak zima bede odbieral swohe 80% nadprodukcji, to z jakiego klucza beda pomniejszali moje biezace zuzycie?

    Jes to koowa mega nieintuicyjne. Taka nieintuicyjnosc zawsze oznacza, ze jestes rabany w rozne czesci ciala i masz o tym nie wiedziec.
    Jeśli będziesz miał nadprodukcję za dany okres, to nie ważne, że była to w większości nadprodukcja w drogiej taryfie - na fakturze pojawi się na końcu komunikat:
    "Informujemy, że zgodnie z Ustawą o OZE do wykorzystania pozostaje łączna ilość energii elektrycznej 800 kWh".

    Te 800 kWh to przykład - z wyliczeń może być inaczej. Czyli tak na prawdę Twoją produkcję "ładują do jednego wora".

    W kolejnej fakturze, jeśli będzie brakowało to zastosują proporcję ze zużycia zarejestrowanego przez licznik.

    Wiem, że pojawiają się głosy, że Tauron to "to, lub owo" (wstaw sobie co chcesz), ale jak na razie nikt z tym nie poszedł do sądu i jest tak jak jest.

    To dzieła tylko w drugą stronę, jak Cię złapią że coś kombinowałeś to skończyć się może tak:

    wystarczy wpisać w wyszukiwarce "kradzież prądu"

    Czego nikomu nie życzę.

    Link wykasowałem, bo po co ma się komuś kojarzyć z jakimiś osobami...
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 09-07-2020 o 15:58 Powód: wykasowanie linka
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #194
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    U mnie w PGE do wykorzystania jest zapisane ile konkretnie w każdej strefie mam g12w

  15. #195
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli będziesz miał nadprodukcję za dany okres, to nie ważne, że była to w większości nadprodukcja w drogiej taryfie - na fakturze pojawi się na końcu komunikat:
    "Informujemy, że zgodnie z Ustawą o OZE do wykorzystania pozostaje łączna ilość energii elektrycznej 800 kWh".

    Te 800 kWh to przykład - z wyliczeń może być inaczej. Czyli tak na prawdę Twoją produkcję "ładują do jednego wora".

    W kolejnej fakturze, jeśli będzie brakowało to zastosują proporcję ze zużycia zarejestrowanego przez licznik.
    CZyli jesli w lecie wypracuje te rzeczone 800kWh a w jakims rachunku zimowym bede mial zuzycie z Taurona gorujace nad produkcja, to mi z tych 800kWh pomniejsza do taryfy, w ktorej mam to zuzycie wieksze od produkcji? Bez ogladania sie, kiedy zostalo wytworzone (w jakiej taryfie) latem? Tak mam to rozumiec?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  16. #196
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    CZyli jesli w lecie wypracuje te rzeczone 800kWh a w jakims rachunku zimowym bede mial zuzycie z Taurona gorujace nad produkcja, to mi z tych 800kWh pomniejsza do taryfy, w ktorej mam to zuzycie wieksze od produkcji? Bez ogladania sie, kiedy zostalo wytworzone (w jakiej taryfie) latem? Tak mam to rozumiec?
    Dla przykładu:

    Jeśli zużyłeś 1200 kWh a zostało z "magazynu" 800 kWh (czyli widniało na poprzedniej fakturze 800 kWh "na plus") i w okresie od poprzedniej faktury "uciułałeś" jeszcze kolejne 100 kWh to będziesz musiał zapłacić za:

    1200 - (800 + 100) = 300 kWh

    Zapłacisz wg proporcji zużycia odnotowanego przez licznik w okresie od poprzedniego rachunku
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #197
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Wyglada na dobry uklad, bo przy rozliczeniach w okresie co 2 mce, w zimie mam proporcje zuzycia prawie 10/90 bo pompa ciepla pracuje praktycznie tylko w tanim pradzie.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  18. #198
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    Po półrocznym użytkowaniu fotowoltaiki okazuje się że mam dużą nadprodukcję.Obecnie mam taryfę G12W i 6-miesięczny sposób rozliczeń w tauronie. Umowę mam ważną do końca 2021 roku. Raz w roku mogę zmienić taryfę. Czy w moim przypadku nie powinienem przejść na G11 i rozliczenie roczne żeby opłaty handlowe,przesyłowe itp. zmniejszyć do absolutnego minimum.
    Parterówka na płycie 96 m2. XPS 16 cm pod + 10 EPS nad. Ściana bloczek keramzyt 24+20 cm grafit. Strop 28 cm piana. Reku+ pompa ciepła SDC05H3E5. 6,3kW Longi+SMA 5.0, azymut 114 st.

  19. #199
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stafik73 Zobacz post
    Po półrocznym użytkowaniu fotowoltaiki okazuje się że mam dużą nadprodukcję.Obecnie mam taryfę G12W i 6-miesięczny sposób rozliczeń w tauronie. Umowę mam ważną do końca 2021 roku. Raz w roku mogę zmienić taryfę. Czy w moim przypadku nie powinienem przejść na G11 i rozliczenie roczne żeby opłaty handlowe,przesyłowe itp. zmniejszyć do absolutnego minimum.
    Ja mam miesięczne rozliczenie w Tauronie i tak mi pasuje-nie muszę czekać na rozliczenie oddanej energii.
    Nie widzę żadnych zalet rozliczania się półrocznego czy rocznego.
    Już 4 raz zapłacę tylko opłaty stałe tj 28pln
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #200

    Domyślnie

    to że ty ich nie widzisz, to wcale nie znaczy że ich nie ma. Ja tam nie widzę z kolei żadnych zalet rozliczania miesięcznego....ale każdy przypadek jest indywidualny i należy podchodzić do tego ze spokojem
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 10 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony