dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 21
Pokaż wyniki od 381 do 400 z 417
  1. #381

    Domyślnie

    Cóż nie wygląda to za dobrze myślałem, iż więcej tego prądu mam w ZE. Skoro przez miesiące które są produktywne zyskałem tylko 1672 to doliczając miesiące grzewcze nie wyjdę w skali roku na 0. Pasowało by dołożyć paneli i to przed końcem roku, tylko domyślam się iż będzie z tym problem aby znaleźć kogoś kto mi to zrobi.

  2. #382

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    1. Jak jest małe pokrycie PV to G12w
    2. Jak jest duże pokrycie PV to G12
    3 Jak jest całkowite pokrycie PV to G11
    Świetne streszczenie wątku. Idealnie byłoby jeszcze zdefiniować, ile to "duże". Czy przejście z G12w na G12 robić przy pokryciu 50%, czy przy 70%...

  3. #383

    Domyślnie

    Idealnie byłoby, jak ci podał do 3 miejsc po przecinku

    ostatnio to przeliczałem dla nowych cenników - i wg tych cen wyszło, że w moim konretnym przypadku gdybym miał G11 to najbardziej by się opłacało G13
    Ale nie będę zmieniać, bo moja cena T2 z G12w jest sporo niższa niż ta która była w cennikach marcowych w G13.
    Od razu może dodam że mam ponadnormatywną autokonsumpcję
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #384

    Domyślnie

    Idealnie byłoby jakby powstał do tego kalkulator na jakiejś stronie. Szacunkowo określam, że jeśli roczna produkcja pokrywa zapotrzebowanie w ilości ponad 5/7 (ok 70%) to lepiej przejść z G12w na G12. Chodzi o to, by zwrot naszej energii "zmagazynowanej" w sieci odbywał się w drogiej taryfie.

    Jeśli coś pokręciłem, to poprawcie (ale w miarę spójnie, by nie przerodziło się to w zaciekłą dyskusję, lecz było krótkim wnioskiem dla każdego, kto takiej informacji szuka).

  5. #385

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Idealnie byłoby jakby powstał do tego kalkulator na jakiejś stronie. Szacunkowo określam, że jeśli roczna produkcja pokrywa zapotrzebowanie w ilości ponad 5/7 (ok 70%) to lepiej przejść z G12w na G12. Chodzi o to, by zwrot naszej energii "zmagazynowanej" w sieci odbywał się w drogiej taryfie.

    Jeśli coś pokręciłem, to poprawcie (ale w miarę spójnie, by nie przerodziło się to w zaciekłą dyskusję, lecz było krótkim wnioskiem dla każdego, kto takiej informacji szuka).
    Mam pewne wątpliwości, czy można tak jednoznacznie to określać. Jeśli ktoś w domu w tygodniu mało przebywa (zużywa energii), za to w weekend odbywają się imprezy, gotowanie, pranie, sprzątanie (karcher i odkurzacz), sauna, etc. to cały misterny plan idzie w piz... Jak ktoś ma zrównoważony pobór energii przez cały tydzień, to wygląda to nieco inaczej. Dużo też zależy, o jakich zużyciach mowa. Czy "walczymy" o 50-100 zł na rok czy może 500 i więcej.

    Sytuacja jest prostsza bez PV - wtedy widać najwięcej korzyści z różnych taryf. W momencie, gdy rozmawiamy np. o 1000 kWh rocznie (bo resztę załatwia PV), to różnice między G12 a G12w mogą być takie, że w jednym roku (pandemia, wszyscy siedzieli na d* w domu) będzie na korzyść G12w, a w drugim (przed albo po covid - co drugi weekend poza domem) korzystniejsza będzie G12. Takie dzielenie włosa na cztery.

    IMHO za dużo zmiennych, żeby bez analizy jednoznacznie wybrać G12 lub G12w. Przy czym taka analiza może być obarczona dużym marginesem błędu i wydaje mi się, że jest to sztuka dla sztuki. Ważne, żeby wybrać G12(w) a nie G11 i tyle
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #386
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Świetne streszczenie wątku. Idealnie byłoby jeszcze zdefiniować, ile to "duże". Czy przejście z G12w na G12 robić przy pokryciu 50%, czy przy 70%...
    Stosunek produkcji T1 do T2 w G12w wynosi 60/40 % zaś w G12 to 85/15 %.
    Musisz to przeliczyć na swoim przykładzie. G12w będzie opłacalna ale tylko przy małym pokryciu a bardzo dużym zużyciu w taryfie T2. Trzeba wziąść też opod uwagę, że ceny w G12w są przeważnie wyższe niż G12.
    Gdy byś znał produkcję i zużycie to można wtedy przeliczyć która taryfa wyjdzie lepiej, bez tego to będzie trochę trudno.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  7. #387

    Domyślnie

    No właśnie, przydałby się kalkulator na jakiejś stronie. Ja zrobię to inaczej - założyłem właśnie panele na budynku w którym mam automatykę z wizualizacją, liczę sobie na bieżąco koszty symulując wszystkie taryfy. Zobaczę więc to "na żywo".

  8. #388

    Domyślnie

    A czy bardziej się opłaca przegrzewać zbiornik cwu w dzień energią z PV, by maksymalizować autokonsumpcję, czy lepiej oddać tą energię do sieci w 1 taryfie, a grzać cwu w taryfie nocnej? Panele (wg szacunków) zapewnią 50% zużycia rocznego, taryfa G12w.

  9. #389

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A czy bardziej się opłaca przegrzewać zbiornik cwu w dzień energią z PV, by maksymalizować autokonsumpcję,.
    Jeśli masz bardzo dobrze ocieplony zbiornik CWU i do wieczora utrzyma ci temperaturę to ok w innym przypadku pójdzie na ogrzanie domu, w lato to słaby pomysł
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  10. #390

    Domyślnie

    Oddając 10kWh do sieci, możemy odebrać 8kWh, czyli tracimy 20%. A przegrzewając zbiornik tracę (w danych producenta) ok 4kWh/dobę. Przy zużyciu dziennym na cwu 60kWh straty na izolacji to 7%. Czyli wydaje mi się, że jednak warto nadwyżki z produkcji konsumować natychmiast przez przegrzewanie cwu.

    Ale nadal nie mam pewności, czy dobrze to liczę, bo nie uwzględniam kwestii sprzedaży w jednej taryfie a odbioru w innej...
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 24-04-2022 o 20:52

  11. #391

    Domyślnie

    Tu znalazłem trochę wiedzy, może komuś się przyda:

    https://instalreporter.pl/ogolna/bil...-fotowoltaiki/

  12. #392

    Domyślnie

    Część produkcji i nadwyżki klepiesz w klimę do ogrzewania/chłodzenia, indukcję do gotowania, i pranie. Jeśli pracujesz na dzienną zmianę ustawiasz timery na pralce/zmywarce.
    Ja oddałem ZE 618kWh, za frajer mam z tego NIC
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #393
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Część produkcji i nadwyżki klepiesz w klimę do ogrzewania/chłodzenia, indukcję do gotowania, i pranie. Jeśli pracujesz na dzienną zmianę ustawiasz timery na pralce/zmywarce.
    Ja oddałem ZE 618kWh, za frajer mam z tego NIC
    Nie mas zogrzewania elektrycznego?

  14. #394

    Domyślnie

    Ustawiłem teraz tak, że w sezonie grzewczym nadwyżki produkcji idą do podgrzewania bufora ogrzewania a resztki (tylko w 2 taryfie) do bufora cwu.
    Poza sezonem do cwu nadwyżki pójdą tylko w 2 taryfie (nie mam potrzeby grzać cwu w 1 taryfie). Nadwyżki z 1 taryfy pójdą do sieci, bo będą potrzebne do ogrzewania zimą w 1 taryfie.

  15. #395

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Przy zużyciu dziennym na cwu 60kWh straty na izolacji to 7%.
    Masz jakiś dobrze ocieplony bufor, mój tak od 15:00 do 20:00 nie utrzymałby ciepła , może to przez cyrkulacje choć ta działa tylko gdy odkręca się wodę ciepłą....
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  16. #396

    Domyślnie

    No właśnie rzeczywistość jest gorsza niż dane katalogowe - mój bufor traci ok 0,7st na godzinę. Czyli od 15 do 20 stracę 3,5st co oznacza ok 4% strat. Mimo to warto przegrzać w taniej taryfie, by nie grzać w drogiej. Ale jak dodałem powyżej - do cwu pójdą tylko resztki z solarów (w taryfie 2). Większość do co (w sezonie) i do sieci (rezerwa na kolejny sezon). Trochę dziwi mnie brak porządnego kalkulatora na to, który by ułatwił w takich decyzjach.

  17. #397

    Domyślnie

    Mam G12W w Energa.
    Gdzie jest problem tej taryfy razem z PV?
    Może źle coś kombinuję, ale...
    Jeżeli PV nie wystarczy na pokrycie zużycia (np pod koniec stycznia) to jestem w G12W i zaczynam korzystać z prądu tak jak w czasach przed PV - czyli grzeję PC w tanich godzinach.
    Jeżeli jest lato (albo teraz) czyli mam nadwyżkę w magazynie to korzystam tak jakbym miał G11 - bez patrzenia na tanie godziny.
    Przecież kWh wyprodukowane w taniej i drogiej i tak schodzą w 2 miesięcznych rozliczeniach z magazynu na pokrycie niedoboru czy to w tanich czy drogich godzinach.
    Do tej pory widziałem, że w strefie L1 miałem w magazynie więcej niż zużycie i nadwyżka z tej strefy razem z produkcją w L2 poszła na pokrycie zużycia w L2.
    Według mnie nic nie tracę mając G12W i PV - przynajmniej w Energa.
    No chyba, że coś źle rozumiem.
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 11-05-2022 o 07:06
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  18. #398

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Mam G12W w Energa.
    [...]Według mnie nic nie tracę mając G12W i PV - przynajmniej w Energa.
    No chyba, że coś źle rozumiem.
    Dobrze rozumiesz.

    Teraz tylko trzeba będzie sprawdzić, czy od 1 kwietnia Energa będzie rozliczać zgodnie z ustawą. Czyli pierwsza ma schodzić z magazynu najstarsza energia, bawet przed tą z bieżącego okresu oraz czy jest stosowane bilansowanie międzyfazowe godzinne.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  19. #399

    Domyślnie

    Witam
    Dawno już nie odwiedzałem forum aż do teraz. Mianowicie chodzi o to ,że ceny energii w 2023 idą mega w górę. Osobiście miałem g12w z gwarancją ceny , gdzie po nowemu za gwarancję ceny miałem płacić ekstra po około 150zł miesięcznie plus oczywiście inne opłaty. W związku z tym zmieniłem taryfę pozostając w g12w ale na taryfie sprzedawcy. Parę dni temu URE zatwierdziło cennik energii. W Tauronie puki co nie mają pojęcia jak będzie rozliczana taryfa g12w po przekroczeniu limitu np 2000kwh. i po narzuceniu 693zł za MWh. To jedna sprawa a druga to taka ,że chciałem jeszcze cosik wycisnąć z bufora na korzyść ogrzewania. U mnie mam oddzielone CO od CWU. I tak CO to bufor 1000l zasilany trzema grzałkami po 6kw . Nie mam mieszacza i właśnie tutaj może uda się coś polepszyć. Chcę zamontować zawór trójdrogowy z siłownikiem z komputerkiem i ustawić np na 38-40stC aby szło na grzejniki i sprawdzić takie rozwiązanie. Obecnie mam tak ,że na samej górze bufor ma np 55-60stC i taką temp pompka pcha na grzejniki kiedy zgłosi regulator pokojowy niedogrzanie . Te rozwiązanie jest wygodne bo bardzo szybko nagrzewa pomieszczenia ale tez szybciej rozładowuje bufor. Wiadomo wtedy bufor będzie dużo wolniej rozładowywany i tez pomieszczenia wolniej będą sie nagrzewały ale w dłuższej perspektywie czasu grzejniki będą długo ciepłe i jakaś stabilizacja ciepła utrzyma się na dłużej. No i przy takim zaworze nie będzie mi ciepło uciekać górą bufora przez pompę co ma miejsce obecnie. Tak sobie to w tej chwili wymyśliłem. No chyba ,że faktycznie ceny energii będą tak zaporowe ,ze nie uniknione będzie myślenie o PC . Jeśli tak to mam na oku takie rozwiązanie PC monoblok tylko do CO. Tylko problemem jest jej podłączenie . Kotłownię mam wewnątrz budynku na końcu praktycznie na samym środku. Aby dostać się do kotłowni od zewnętrznych ścian to musiałbym albo przebijać się przez ścianę łazienki następnie ściana do kotłowni . Co nie uśmiecha mi sią . Albo przebijać się przez ścianę zewnętrzną do garderoby , gdzie mam grzejnik i do niego wpinać instalację PC. Ponieważ Kotłownia łączy się za ścianą sąsiada dom ala bliźniak i nie ma możliwości np z tyłu budynku czy za kotłownią sie podłączyć. Jak nie urok to sraczka w postaci ciągłych zmian plus mega kompromisy wynikające z samego budynku.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  20. #400
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Prowadzę podobne rozważania, chociaż widzę, że tu bardziej wypowiadają się osoby rozliczane w net-meteringu. Ja do tej pory korzystałem z dobrym rezultatem z taryfy G12, grzałem gruntową pompą ciepła on/off (pobór 3.1 kW) i w zimie moje zużycie było na poziomie 30% T1 i 70% T2, a w lecie mniej i więcej po 50%. Teraz zamontowałem panele 10kWp i sma nie wien jak to ugryźć. Wiosna i lato to bez znaczenia - w T1 tak czy tak autokonsumpcja nie jest w stanie przejeść tej energii, więc zuzycie w T1 jest symboliczne. Natomiast w zimie - nie wiem. Z jednej strony w G11 grzałbym powiedzmy od 8 do 16, bierząca produkcja na pewno by nie pokryła tego, w całości, bo o 16 to już jest ciemno, ale pociągnąłbym trochę prądu w przyzwoitej cenie G11, a reszta z autokonsumpcji. Wresja z G12 to nastawienie na taryfę nocną i w zasadzie brak wykorzystania C.O na autokonsumpcję. Same panele wyszły mnie niewiele bo 40 000 na gruncie - 6 tys dotacja = 34tys - 32% (ulga termomodernizacyjna), zatem ok 23tys na czysto, myślę, że co by nie było to się opłaci. W temacie autokonsumpcji rozwazam zakup hybrydy plug-in, ale prawdopodobnie dopiero za 3 lata, w moi przypadku byłaby idealna, bo w godzinahc południowych mógłbym ładować - pracuje z domu.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

Strona 20 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony