dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 21
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 417
  1. #241
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał oletomada Zobacz post
    Czyli nadmiar energii jest również podzielony na uzysk w T1 oraz uzysk w T2. Wiadomo że więcej będzie uzysku w T1. Jak dobrze rozumiem uzysk z T1 będzie najpierw odliczany na pokrycie kWh w T1 a dopiero później na pokrycie kWh w T2 tak?
    Jest podzielony masz to w liczniku 1.8.1 i 1.8.2 pobranie I i II oraz 2.8.1 i 2.8.2 oddanie I iII

    Tak to jest u mnie liczone jak piszesz

  2. #242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał oletomada Zobacz post
    Czyli nadmiar energii jest również podzielony na uzysk w T1 oraz uzysk w T2. Wiadomo że więcej będzie uzysku w T1. Jak dobrze rozumiem uzysk z T1 będzie najpierw odliczany na pokrycie kWh w T1 a dopiero później na pokrycie kWh w T2 tak?
    tak

  3. #243

    Domyślnie

    Dzisiaj zostałem poinformowany przez pracownika Tauronu że w przypadku taryf np.g12,g12w,g13 energia wyprodukowana trafia do magazynu bez podzialu w jakiej strefie zostala wyprodukowana ale gdy chcemy ja odebrac to jest obliczana proporcja wedlug wzoru(niestety nie bylem w stanie go zapamietac ale obliczaja procentowy udzial ile energi bylo wprowadzone do sieci w T1 w T2 i wT3.
    I tak np.do magazynu trafilo 200kwh zabieraja 20% zostaje 160kwh do odbioru to licza ze np.w T1 bylo wprowadzone 40% w T2 wprowadzone 0% a w T3-60% i do odbioru jest w T1-64kwh w T2-0kwh w T3-96kwh
    Cztery razy dopytywalem i chodzi w tych proporcjach o energie wprowadzona do sieci a nie o profil zużycia energi.

    Wiec po co to tak komplikowac nie lepiej powiedziec ile w danej strefie wprowadzicie tyle bedziecie miec do odbioru w tej samej strefie?(oczywiscie pomniejszone o 20%)???
    I jak ktos w danej strefie bedzie produkowal wiecej niz zużywa to ta energia nie zostanie przezucona na inna strefę tylko po 365 dniach przepadnie.
    Ja juz tego wszystkiego nie kumam
    Diwiedzialem sie jeszcze ze przy G13 mozna wybrac rozliczenie co miesiac ,dwa,6 i 12 przy 1miesiacu oplaty stale 12,16zl przy 2mcach 9,36zl/mc przy 6mcach 7,49zl/mc przy 12mcach Pani poległa nie znalazła.
    Najpierw byly to ceny netto potem niby brutto tak wiec znowu nic pewnego.Ręce opadają.

  4. #244

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    I tak np.do magazynu trafilo 200kwh zabieraja 20% zostaje 160kwh do odbioru to licza ze np.w T1 bylo wprowadzone 40% w T2 wprowadzone 0% a w T3-60% i do odbioru jest w T1-64kwh w T2-0kwh w T3-96kwh
    Cztery razy dopytywalem i chodzi w tych proporcjach o energie wprowadzona do sieci a nie o profil zużycia energi.
    Albo zostałeś wprowadzony w błąd, albo coś się zmienilo...

    Z tego co się orientuję, jak dajmy na to zostało do odbioru 160kWh, to nie ma znaczenia w jakiej taryfie to wprowadziłeś, tylko jaki jest twój profil odbioru energii. Jeśi zużywasz dajmy na to 70% w taniej taryfie, to te 70% z tyc 160kWh dostaniesz w T2 (czyli 112kWh) - a resze, czyli 30% dostaniesz w T1.
    A np. dla instalacji południowej, produkcja w drogiej taryfie to może być 55-60%, a w taniej 40-45% Widać więc, jak bardzo taki system rozliczeń jest korzystny dla ZE.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #245
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A jak to jest w PGE?
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  6. #246
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    A jak to jest w PGE?
    Normalnie jest bilansowanie międzyfazowe i międzystrefowe

  7. #247
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @codix

    Rozliczają wg proporcji zużycia odnotowanego przez licznik a nie wprowadzonej energii do sieci. Praktycznie rzecz biorą jeśli zużycie masz większe od produkcji (z uwzględnieniem współczynnika) to tracisz w stosunku do innych Prosumentów w Polsce.
    Rozliczenie co miesiąc, dwa, sześć lub dwanaście można wybrać w każdej grupie taryfowej.
    Mniej się traci na proporcji przy rozliczeniu co miesiąc.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #248

    Domyślnie

    Tez tak myślałem dlatego babkę dopytywalem czy napewno a on że tak nawet podawala mi jakies trzy wzory na kazda strefe w ktorych byla mowa tylko o sumie emneegi wprowadzonej dzielonej przez cos razy cos tam itp.
    Najgorsze jest ro ze nie ma na to zadnych dokumentów typu regulaminy na pismie którymi możnaby bylo sie podeprzec wrazie jakiegos sporu dlatego moga sobie robic co chcą i dowolnie zmieniać jak im pasuje.
    A nam zostaje polegać albo na babce z infolini ktora może niebardzo wiedziec albo na jakis opiniach po forach gdzie tez komus moze sie wydawac ze jest jak jest a moze byc inaczej.
    Nawet jak by ktos przedstawil takie rozliczenie z G13 to i tak za rok moga sobie to zmienic wedle uznania.

    Mam taryfę G13 i niechcialbym jej zmieniac bo mam zuzycie okolo 10%w T1 10%w T2 i 80% w T3
    A z tego co liczylem to produkcja w G13 wygladala by tak że w T1 bylo by jakies 40% produkcji wT3 jakies 60% a w T2 0%.
    Z uwagi na ograniczone miejsce na dachu i tez fundusze chcialem założyć mala instalacje powiedzmy cos kolo 2,5kw na inwerterze 2kw bo dosyc szybko by sie to zwrocilo koszt ok 10tys minus 5tys dotacji minus z 900zl podatku to wyszlo by ze 4tys.
    Instalacja ta dala by mi z 2000kwh rocznie (na czysto) to max po 6latach by sie wróclo.Ale jak oni zaczna liczyc sobie to jak chcą to moze to wyjsc calkiem inaczej.
    Chyba nie ma sensu kombinowac i albo zakladac tak żeby pokrywalo w 100% i przejsc na g11 albo wcale

  9. #249
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    A jak to jest w PGE?
    Cytat z broszury informacyjnej PGE
    "Jeśli jest to możliwe bilansowanie energii następuje wyłącznie „wewnątrz” strefy - pobór jest bilansowany nadwyżką zarejestrowaną w tej samej strefie. Jeśli jednak po takim bilansowaniu
    „wewnętrznym” okaże się, że w jednej strefie Klient nadal dysponuje nadwyżką energii,
    natomiast w drugiej strefie znajduje się jej niedobór, wtedy brakujące kWh zostają przeniesione między strefami w proporcji 1:1. Te przeniesione kWh także zostaną rozliczone
    zgodnie ze współczynnikiem bilansowania w kolejnym kroku, ale to potrącenie jest wykonywane wyłącznie jednorazowo. "

    Cała broszura jest równie "interesująco" napisana.

  10. #250

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Tez tak myślałem dlatego babkę dopytywalem czy napewno a on że tak nawet podawala mi jakies trzy wzory na kazda strefe w ktorych byla mowa tylko o sumie emneegi wprowadzonej dzielonej przez cos razy cos tam itp.
    Najgorsze jest ro ze nie ma na to zadnych dokumentów typu regulaminy na pismie którymi możnaby bylo sie podeprzec wrazie jakiegos sporu dlatego moga sobie robic co chcą i dowolnie zmieniać jak im pasuje.
    A nam zostaje polegać albo na babce z infolini ktora może niebardzo wiedziec albo na jakis opiniach po forach gdzie tez komus moze sie wydawac ze jest jak jest a moze byc inaczej.
    Nawet jak by ktos przedstawil takie rozliczenie z G13 to i tak za rok moga sobie to zmienic wedle uznania.

    Mam taryfę G13 i niechcialbym jej zmieniac bo mam zuzycie okolo 10%w T1 10%w T2 i 80% w T3
    A z tego co liczylem to produkcja w G13 wygladala by tak że w T1 bylo by jakies 40% produkcji wT3 jakies 60% a w T2 0%.
    Z uwagi na ograniczone miejsce na dachu i tez fundusze chcialem założyć mala instalacje powiedzmy cos kolo 2,5kw na inwerterze 2kw bo dosyc szybko by sie to zwrocilo koszt ok 10tys minus 5tys dotacji minus z 900zl podatku to wyszlo by ze 4tys.
    Instalacja ta dala by mi z 2000kwh rocznie (na czysto) to max po 6latach by sie wróclo.Ale jak oni zaczna liczyc sobie to jak chcą to moze to wyjsc calkiem inaczej.
    Chyba nie ma sensu kombinowac i albo zakladac tak żeby pokrywalo w 100% i przejsc na g11 albo wcale
    Codix, nie byłbym taki pewny, że jeszcze zdążysz na dotację z Mój Prąd.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Masz Waldek rację w tej chwili jest podłączane 4 MWh /dzien to jest już tempo.

  12. #252
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pięknie. A po ludzku? Pewnie wie tylko ten kto to napisał.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  13. #253
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    player_ruda

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    zelów
    Kod pocztowy
    97-425
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Nie chce się spierać czy kominek jest dobry czy nie. Miałem u rodziców paliłem często u siebie też zakładam i też będę palił.
    Znajomi mają kupę kasy i wolą mieszkać w bloku bo nie lubią zieleni. Dziwią się dlaczego ja buduję dom. Każdy ma inne upodobania, ale nie o to chodzi w pytaniu.
    Ok załóżmy że mam G12w. Produkcja z FV jest największa latem w dzień. Ja odbieram nadprodukcję w zimie nocami bo w nocy ładuję bufor. Jak Tauron to rozlicza ?
    Na infolinii dowiedziałem się że "w g11 będzie tanioa w g12w też będzie tanio"

    Chodzi o to odbieranie nadprodukcji, jak to jest? trzeba to gdzieś w umowie zaznaczyć ze odbieramy ja np. w zimie? kompletnie się nie znam na tym.

  14. #254
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał player_ruda Zobacz post
    Chodzi o to odbieranie nadprodukcji, jak to jest? trzeba to gdzieś w umowie zaznaczyć ze odbieramy ja np. w zimie? kompletnie się nie znam na tym.
    Nadwyżkę wrzuconą do sieci odbieramy wg założeń Ustawy OZE ze stratą 20 % przy instalacji do 10 kW oraz ze stratą 30 % powyżej 10 kW. Jest na to 12 miesięcy po ostatnim odczycie. Ale różnie z tym bywa - w PGE chyba coś pokombinowali oczywiście na swoją korzyść.
    Mają sporo do zyskania, bo niewykorzystana energia przepada.
    W umowie, lub w aneksie do posiadanej umowy OSD zaznacza co i jak ma być wg nich. Przynajmniej tak się praktykuje na moim terenie.

    Ty sam nie masz nic do dodania. ONI wiedzą wszystko!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #255
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nastar

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Dobino k. Wałcza
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stafik73 Zobacz post
    Po półrocznym użytkowaniu fotowoltaiki okazuje się że mam dużą nadprodukcję.Obecnie mam taryfę G12W i 6-miesięczny sposób rozliczeń w tauronie. Umowę mam ważną do końca 2021 roku. Raz w roku mogę zmienić taryfę. Czy w moim przypadku nie powinienem przejść na G11 i rozliczenie roczne żeby opłaty handlowe,przesyłowe itp. zmniejszyć do absolutnego minimum.
    Też się nad tym zastanawiam. Zakładam, że PV pokryje w ciągu roku 100% mojego zapotrzebowania na EE a obecnie mam G12w. Gdybym nie miał PV to ta taryfa byłaby świetnym rozwiązaniem gdyż mój profil konsumpcji prądu to 71% w taniej i 29% w drogiej a to już daje konkretne oszczędności w skali roku.
    Teraz, mając PV zastanawiam się nad G11 aby po pierwsze zejść z opłatami stałymi do minimum, a po drugie - uprościć wygląd faktur bo najtrudniej mi ogarnąć te wyliczenia w zakresie podziału na taryfy (Enea).

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Taryfa g12 ma sens i z pv i bez pv mam ją już ponad 10 lat
    I tak i nie. Jeśli PV pokrywa 100% zapotrzebowania to system dwutaryfowy nie ma sensu i jest trochę droższy.
    Dom 260m2,ściany 40cm Porotherm+15cm styro, poddasze 20cm wełna, podłoga 10cm styro, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna. Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW, 3f. Instalacja: 13 grzejników (w tym 1 CV33, reszta normalny wymiar) + 3 drabinki w łazienkach + 46m2 podłogówki (kuchnia, hall, 2 łazienki).
    PV: 9,8kWp Q-Cells Q-Peak Duo + SMA 8kW.

  16. #256
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nastar Zobacz post
    Też się nad tym zastanawiam. Zakładam, że PV pokryje w ciągu roku 100% mojego zapotrzebowania na EE a obecnie mam G12w. Gdybym nie miał PV to ta taryfa byłaby świetnym rozwiązaniem gdyż mój profil konsumpcji prądu to 71% w taniej i 29% w drogiej a to już daje konkretne oszczędności w skali roku.
    Teraz, mając PV zastanawiam się nad G11 aby po pierwsze zejść z opłatami stałymi do minimum, a po drugie - uprościć wygląd faktur bo najtrudniej mi ogarnąć te wyliczenia w zakresie podziału na taryfy (Enea).


    I tak i nie. Jeśli PV pokrywa 100% zapotrzebowania to system dwutaryfowy nie ma sensu i jest trochę droższy.
    o ile droższy? Wszystkie opłaty stałe przy g12w pge miesiecznie wynoszą 12,20 zł

  17. #257
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    Enea, G12W. Po 365 dniach z instalacji średnio 6kWp wprowadziłem do sieci 4,5MWh, na następny cykl przeszło mi ZERO MWh. Jak oni to śpie... liczą???
    Wstępnie autokonsumpcja wychodzi mi jakieś 20%. Dodam, że zwykły 1-rodzinny domek, w którym nie mam linii montażowej aut osobowych ani huty żelaza....
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  18. #258
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Witam,

    Enea, G12W. Po 365 dniach z instalacji średnio 6kWp wprowadziłem do sieci 4,5MWh, na następny cykl przeszło mi ZERO MWh. Jak oni to śpie... liczą???
    Wstępnie autokonsumpcja wychodzi mi jakieś 20%. Dodam, że zwykły 1-rodzinny domek, w którym nie mam linii montażowej aut osobowych ani huty żelaza....
    Jaki mas okres rozliczeniowy? Sądząc po niskiej auto konsumpcji to masz przewymiarowanie PV o 1,5 kwp, nie tragedia przynajmniej na razie.

  19. #259
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jaki mas okres rozliczeniowy?
    "Po 365 dniach[...]"


    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Sądząc po niskiej auto konsumpcji to masz przewymiarowanie PV o 1,5 kwp, nie tragedia przynajmniej na razie.
    Mam też żółte skarpetki ale jakie to ma znaczenie wobec mojego pytania?
    Co to jest "kwp"? Lekceważąco "KWP"?
    Pytałem o to jak w przeciętnym domu można mieć po roku ZERO na magazynie przy całkiem przyzwoitej produkcji energii....
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    "Po 365 dniach[...]"




    Mam też żółte skarpetki ale jakie to ma znaczenie wobec mojego pytania?
    Co to jest "kwp"? Lekceważąco "KWP"?
    Pytałem o to jak w przeciętnym domu można mieć po roku ZERO na magazynie przy całkiem przyzwoitej produkcji energii....
    Jeżeli zużycie było większe od produkcji to jasne że można w przeciętnym i każdym innym. kwp czyli kilowatopik. Skarpetki to nie wiem jaki mają wpływ


    Jakie miałeś zużycie przez ten rok i ile z anie zapłaciłeś? Może wyszło na 0 i to byłby stan idealny albo coś dopłaciłeś bo nie starczyło produkcji.



    Na moim przykazie. Pierwszy okres rozliczeniowy miałem rok temu kawałek listopada i grudzień. wyszło mi oddane do sieci 14kwh -I i 0,5 kwh w II (szał nie?)

    w kolejnej fakturze zostało to poodejmowane od zużycia półrocznego , czyli wyzerowane. Teraz czekam na 3 fakturę za II półrocze br mam zużycie 313kwh w I i wprowadzenie 810 czyli 335 kwh już po opuście 20% w magazynie i zużycie w II 852kwh wprowadzenie 427 w magazynie O kwh i do zapłaty za 510 kwh za 204 zł i też się zastanawiam czy mi to zbilansują międzystrefowo bo w PGE tak jest czy dopiero za poł roku.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 12-12-2020 o 15:07

Strona 13 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony