dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 21
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 417
  1. #261
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jeżeli zużycie było większe od produkcji to jasne że można w przeciętnym i każdym innym. kwp czyli kilowatopik. Skarpetki to nie wiem jaki mają wpływ
    Nie istnieje coś takiego jak "kwp".

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jakie miałeś zużycie przez ten rok i ile z anie zapłaciłeś? Może wyszło na 0 i to byłby stan idealny albo coś dopłaciłeś bo nie starczyło produkcji.
    Jeśli pytasz o pobrane z sieci, to blisko 7MWh. Łączne opłaty za rok, to ~1300PLN.
    Tak mi wpadło teraz jak się przyglądam fakturze, że oni 1:1 rozliczyli nadmiar szczytowej (1,3MWh) z niedomiarem w pozaszczytowej (-3,5MWh)... ? To normalne w innych firmach??? Myślałem, że będę miał nadmiar szczytowej do rozliczenia w następnym okresie a zapłacę za pozaszczytową... ???

    Z innej bajki, za diabła nie mogę rozszyfrować jak policzyć ilość energii od której płacę akcyzę....
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  2. #262
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Nie istnieje coś takiego jak "kwp".



    Jeśli pytasz o pobrane z sieci, to blisko 7MWh. Łączne opłaty za rok, to ~1300PLN.
    Tak mi wpadło teraz jak się przyglądam fakturze, że oni 1:1 rozliczyli nadmiar szczytowej (1,3MWh) z niedomiarem w pozaszczytowej (-3,5MWh)... ? To normalne w innych firmach??? Myślałem, że będę miał nadmiar szczytowej do rozliczenia w następnym okresie a zapłacę za pozaszczytową... ???

    Z innej bajki, za diabła nie mogę rozszyfrować jak policzyć ilość energii od której płacę akcyzę....
    No jak pobrałeś 7Mwh a miałeś oddane do sieci 4,5MWh to się wyzerowało i super. Tak kilowaty I i II są rozliczone w j naturalnych nie w cenach dlatego 1/1/, Akcyzę płaci się niestety od wszystkiego bo to pobiera OSD.
    nie pytaj mnie o te kilwatopiki bo to na forum pierwszy raz przeczytałem i chyba w umowie miałem na montaż PV.

  3. #263
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No jak pobrałeś 7Mwh a miałeś oddane do sieci 4,5MWh to się wyzerowało i super. Tak kilowaty I i II są rozliczone w j naturalnych nie w cenach dlatego 1/1/, Akcyzę płaci się niestety od wszystkiego bo to pobiera OSD.
    nie pytaj mnie o te kilwatopiki bo to na forum pierwszy raz przeczytałem i chyba w umowie miałem na montaż PV.
    Czy "Mwh" i "MWh" to to samo? A są "mWH"?
    Pytałem jak obliczyć ilość energii od której trzeba zapłacić akcyzę.
    Konkretnie pobrałem z sieci 2196/4776 kWh (szczyt/poza) a oddałem 3336/1224 (szczyt/poza). Od jakiej ilości energii muszę zapłacić akcyzę?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  4. #264

    Post Poproszę o poradę.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Czy "Mwh" i "MWh" to to samo? A są "mWH"?
    Pytałem jak obliczyć ilość energii od której trzeba zapłacić akcyzę.
    Konkretnie pobrałem z sieci 2196/4776 kWh (szczyt/poza) a oddałem 3336/1224 (szczyt/poza). Od jakiej ilości energii muszę zapłacić akcyzę?
    Serdecznie witam wszystkich.
    Zwracam się z ogromna prośba o poradę od osób z pojęciem w temacie.
    Zastanawiam się nad ogrzewania domu buforem ciepła wyposażonym w grzałki elektryczne. Plan jest taki aby ogrzewać to w taryfie g12 oraz do tego zamontować PV. Z moich wyliczeń wychodzi iż będę zużywał przez rok około:
    - w droższej taryfie 3500 kWh
    - w tańszej taryfie 12000 kWh
    Po pierwsze co o tym sądzicie ?
    Po drugie jak duża instalacja PV jest potrzebna aby w taryfie g12 zaoszczędzić prąd, i jak to się by przekładało zwiększenie mocy PV do rachunków.
    Bardzo proszę o MERYTORYCZNE porady oraz uwagi.

  5. #265
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Serdecznie witam wszystkich.
    Zwracam się z ogromna prośba o poradę od osób z pojęciem w temacie.
    Zastanawiam się nad ogrzewania domu buforem ciepła wyposażonym w grzałki elektryczne. Plan jest taki aby ogrzewać to w taryfie g12 oraz do tego zamontować PV. Z moich wyliczeń wychodzi iż będę zużywał przez rok około:
    - w droższej taryfie 3500 kWh
    - w tańszej taryfie 12000 kWh
    Po pierwsze co o tym sądzicie ?
    Po drugie jak duża instalacja PV jest potrzebna aby w taryfie g12 zaoszczędzić prąd, i jak to się by przekładało zwiększenie mocy PV do rachunków.
    Bardzo proszę o MERYTORYCZNE porady oraz uwagi.
    A może napisz coś o domu bo 15 500 kWh rocznie nawet całkowitego zużycia to jest sporo i świadczy chyba o dużym domu.

    Ja może się zmieszczę w 4800kWh/rok mam pv i pc pp oraz pc cwu za II półrocze 2020 miałem zużycie prądu 2400 KWh całkowite i rachunek wyszedł za ten okres 476 złotych. Czyli 80
    na miesiąc
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 20-01-2021 o 20:27

  6. #266
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Serdecznie witam wszystkich.
    Zwracam się z ogromna prośba o poradę od osób z pojęciem w temacie.
    Zastanawiam się nad ogrzewania domu buforem ciepła wyposażonym w grzałki elektryczne. Plan jest taki aby ogrzewać to w taryfie g12 oraz do tego zamontować PV. Z moich wyliczeń wychodzi iż będę zużywał przez rok około:
    - w droższej taryfie 3500 kWh
    - w tańszej taryfie 12000 kWh
    Po pierwsze co o tym sądzicie ?
    Po drugie jak duża instalacja PV jest potrzebna aby w taryfie g12 zaoszczędzić prąd, i jak to się by przekładało zwiększenie mocy PV do rachunków.
    Bardzo proszę o MERYTORYCZNE porady oraz uwagi.
    Jak na razie podałeś zbyt mało informacji. Nie wiadomo, czy Twój dom jest duży, czy słabo docieplony.
    Zacznę od produkcji PV - z 1 kW w panelach skierowanych na południe pod kątem około 35 st. można w ciągu roku uzyskać około 1200 kWh. Przyjmijmy to jako wartość bazową.
    Założyłeś, że będziesz ogrzewał grzałkami i do tego w tańszej taryfie - więc będzie potrzebny bufor.
    Słońce daje z paneli energię tylko w dzień, więc głównie w taryfie dziennej. Okienko taniej to 2 godziny.
    By skompensować koszty głównie droższej przy optymalnym ustawieniu PV szacuję, że wystarczy około 4 kW w panelach. Z tego co wprowadzisz do sieci możesz odebrać 80 %.

    Jak byś chciał pokryć 100 % podanego zużycia to nie potrzebna jest taryfa G12, lecz wystarczy G11, ale instalacja sporo przekroczy 10 kW, więc odzyskasz tylko 70 % energii wprowadzonej do sieci.

    Trudno powiedzieć, czy to Ci się by opłaciło. Pewnie lepszym wyjściem by było korzystanie nie tylko z PV ale również pompy ciepła.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 20-01-2021 o 21:11
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #267

    Domyślnie

    Ja u siebie grzeje prądem drugi rok.
    Od lipca 2020r PV 9.9kw. Do tego mam solary i 300l cwu.
    Z racji braku podłgówki zainstalowałem bufor 1000l i on ogrzewa dom trochę ponad 110m2. Mam taryfę g12w. Bufor grzeje tylko w g12w puki co to wystarcza. U mnie zużycie energii wychodzi tak 90% w tańszej taryfie reszta w drogiej.
    Całość za energię z ogrzewaniem zeszły rok to jak dobrze pamiętam to około 10tyskwh może ciut więcej. W tym roku będzie na pewno więcej gdyż od marca 2020 siedzę w domu plus covid także jest jak jest.
    Faktura za prąd jaka otrzymałem to za zeszły rok półrocze do zapłaty 1100zł w tym zwrot 300zl . Także całość 1400zl za pół roku sorry tam była jakaś wpłata suma nie większa niż 300zl już po wcześniejszym zwrocie.
    Podsumowując u mnie te 9,9kw z pv na pewno nie starczy także będę musiał zawsze coś dokupić stąd g12w.
    Co do produkcji to instalacja wyprodukowała około 4100kwh z czego do sieci oddałem około 3200kwh reszta autokomsumcja.
    Dopiero w tym roku będę wiedział ile udało mi się wyprodukować energii z pv i ile będę zmuszony dokupić.

  8. #268
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Plan jest taki aby ogrzewać to w taryfie g12 oraz do tego zamontować PV. Z moich wyliczeń wychodzi iż będę zużywał przez rok około:
    - w droższej taryfie 3500 kWh
    - w tańszej taryfie 12000 kWh
    Jak zamontujesz te 20kW to pomyśl, co się stanie, jak skrócą okres rozliczeniowy?

    W G12as zapłaciłbyś za ten prąd jakieś 4K zł. Jakie masz wyceny na PV i ile lat by się zwracały przy takim koszcie rocznym?
    G12as wyklucza PV.

  9. #269

    Domyślnie

    Dom 200m2 parterowa konstrukcja. Budowa będzie w tym roku, podlogowka wszędzie, ewentualnie zastanawiam się nad grzejnikami w sypialni. Dom dobrze ocieplony, podłoga 17 cm styropian, strop 30 cm styropian i ściany 20 cm grafit. Takie zapotrzebowanie na energię wykazało na „Ciepło właściwe” Gdyby była pompa ciepła to miała by być 9KW

    Co do postu o zmianie systemu rozliczeni PV tez słyszałem i to mnie bardzo martwi, dlatego pisze aby usłyszeć dobre porady.

  10. #270
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak zamontujesz te 20kW to pomyśl, co się stanie, jak skrócą okres rozliczeniowy?

    W G12as zapłaciłbyś za ten prąd jakieś 4K zł. Jakie masz wyceny na PV i ile lat by się zwracały przy takim koszcie rocznym?
    G12as wyklucza PV.
    Dokładnie poza tym nie ma na horyzoncie kontynuacji dopłat w poprzedniej lub lepszej postaci.

  11. #271
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Dom 200m2 parterowa konstrukcja. Budowa będzie w tym roku, podlogowka wszędzie, ewentualnie zastanawiam się nad grzejnikami w sypialni. Dom dobrze ocieplony, podłoga 17 cm styropian, strop 30 cm styropian i ściany 20 cm grafit. Takie zapotrzebowanie na energię wykazało na „Ciepło właściwe” Gdyby była pompa ciepła to miała by być 9KW

    Co do postu o zmianie systemu rozliczeni PV tez słyszałem i to mnie bardzo martwi, dlatego pisze aby usłyszeć dobre porady.
    Takie to znaczy jakie ? i le W/m2

  12. #272

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Takie to znaczy jakie ? i le W/m2
    Wskaźnik zapotrzebowania na moc 32W/m2
    Całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie 11699 kWh.

  13. #273
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Wskaźnik zapotrzebowania na moc 32W/m2
    Całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie 11699 kWh.
    u mnie 46w/m2 i tym zużyciem rocznym się nie przejmuj mnie wychodzi zawyżone mniej więcej x3 . Ważne jest średnie zapotrzebowanie na moc grzewczą oraz max przy dużym mrozie. U ciebie wyjdzie to pewno ok 3 kW średnie dla przeciętnej temp w sez. grzewczym i max na poziomie 6kw , wszystko bez cwu. Ale myślę że nawet mniej.

  14. #274

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    u mnie 46w/m2 i tym zużyciem rocznym się nie przejmuj mnie wychodzi zawyżone mniej więcej x3 . Ważne jest średnie zapotrzebowanie na moc grzewczą oraz max przy dużym mrozie. U ciebie wyjdzie to pewno ok 3 kW średnie dla przeciętnej temp w sez. grzewczym i max na poziomie 6kw , wszystko bez cwu. Ale myślę że nawet mniej.
    Ale z tego co widzę Ty używasz do ogrzewania pompy ciepła. Czyli ona posiada COP pewnie na poziomie 2.5-3.5. A u mnie w przypadku zdecydowania się na grzanie buforem z grzankami COP wynosi 1. Dobrze rozumiem czy się mylę ?

  15. #275
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Ale z tego co widzę Ty używasz do ogrzewania pompy ciepła. Czyli ona posiada COP pewnie na poziomie 2.5-3.5. A u mnie w przypadku zdecydowania się na grzanie buforem z grzankami COP wynosi 1. Dobrze rozumiem czy się mylę ?
    Tak zapotrzebowanie dla ogrzewania COP=1 było zawyżone 3 krotnie. w ostatnim roku czyli 2019 przy ogrzewaniu elektrycznym szło ok 5000 kw na samo ogrzewanie bez cwu i normalnego zużycia.
    Natomiast w 2020 w II półroczu ogrzewanie jest hybrydowe czyli klimatyzator + 3 konwektory na poddaszu i podłogówka 0,38 kW w łazience i całkowite zużycie wyszło 2400 kwh na 6 miesięcy. Łacznie z cwu i całym gosp. dom

    Ile planujesz wydać na podłogówkę wodną? I Jaki sens ma bufor? Prąd w nocy jest w II strefie ale nie za darmo. Natomiast z PV tak i dzięki nim można niczego nie akumulować bo w nocy i weekendy ma II strefę a dzienną drogą załatwiają PV

  16. #276

    Domyślnie

    Przyznam, ze trochę nie rozumiem...
    Co do podłogówki będzie w 3/4 budynku czyli około 150m2 a rozważane są grzejniki w sypialniach czyli jakieś 50m2 bądź wszędzie podłogówka.

  17. #277
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie rób grzejników. Niepotrzebnie skomplikujesz tylko układ.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  18. #278
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Przyznam, ze trochę nie rozumiem...
    Co do podłogówki będzie w 3/4 budynku czyli około 150m2 a rozważane są grzejniki w sypialniach czyli jakieś 50m2 bądź wszędzie podłogówka.
    Czego tu nie rozumieć możesz mieć 2000m2 podłogówki ale czymś ją musisz zasilić żeby grzała i do tego potrzebna jest moc grzewcza urządzenia i na pewno nie 9kw.

  19. #279
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Dom 200m2 parterowa konstrukcja. Budowa będzie w tym roku, podlogowka wszędzie, ewentualnie zastanawiam się nad grzejnikami w sypialni. Dom dobrze ocieplony, podłoga 17 cm styropian, strop 30 cm styropian i ściany 20 cm grafit. Takie zapotrzebowanie na energię wykazało na „Ciepło właściwe” Gdyby była pompa ciepła to miała by być 9KW

    Co do postu o zmianie systemu rozliczeni PV tez słyszałem i to mnie bardzo martwi, dlatego pisze aby usłyszeć dobre porady.
    Z tymi danymi, które podałeś już coś jest wiadomo.
    PV wystarczy poniżej 10 kW. Są na forum Koledzy, którzy nawet przy samych grzejnikach (bez podłogówki) i 10 cm styropianu całkiem dobrze sobie radzą - nawet w Tauronie.
    Jeśli zdecydowany jesteś na PC to nawet nie warto kombinować z buforem. Przy okazji grzanie ciepłej wody będzie też tańsze niż grzałką ze trzy razy, jak nie lepiej.
    Co do rozliczania raz na trzy miesiące, jeśli wogóle wejdzie - trochę stracisz w I kwartale. Pozostałe miesiące będą "z górki".

    Sprawdzałem - I kwartał nie wygląda aż tak bardzo beznadziejnie nawet przy zmianie zasad w czasie "gdy piłka jest w grze". Trochę w "magazynie" uzbiera się z produkcji w IV kwartale i marzec nie jest najgorszy, bo PV "wchodzi na obroty". Od kwietnia do października produkcja PV jest duża, więc może starczyć nawet do 1-go stycznia (przy odpowiednio dobranej wielkości PV)
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mijo12 Zobacz post
    Przyznam, ze trochę nie rozumiem...
    Co do podłogówki będzie w 3/4 budynku czyli około 150m2 a rozważane są grzejniki w sypialniach czyli jakieś 50m2 bądź wszędzie podłogówka.
    Nie rób grzejników, chyba, że jako dodatek dla ozdoby albo jako dodatkowa suszarka na ręczniki -i to polecam z materiałów nierdzewnych.

Strona 14 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony