dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 21
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 417
  1. #341

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Sam robiłeś że zwrot na przewymiarowanej instalacji masz 5 lat.? Bo przez firmę raczej małoprawdopodobne i to bez uwzględnienia dotacji i ulg
    Jeśli pilnowania ekipy nie nazywamy robota to sam nie robiłem Instalacja kosztował co raczej nie jest tajemnica 36,500. Jak weźmiemy pod uwagę mój rachunek za prąd 400 zł, zwrot z podatku 32% to tak wychodzi. Aha doliczyłem jeszcze wzrost ceny prądu/zużycia ok 2% rocznie no i jeszcze musiałem odliczyć 280 zł opłat stałych rocznie, które i tak będę ponosił To tak właśnie wychodzi.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  2. #342
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Enea
    https://www.enea.pl/pl/dladomu/ofert...inowe_dla_domu

    2h pod rząd do wyboru w widełkach 13-17
    I gdzie tu napisane, ze to klient wybiera?
    Klik:
    Godziny zegarowe trwania stref czasowych określa Operator.

    Czyli tak, jak u innych operatorów.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8049801

  3. #343
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;8050267]I gdzie tu napisane, ze to klient wybiera?
    Klik:
    Godziny zegarowe trwania stref czasowych określa Operator.

    To napiszemy do eboka
    edit:napisane
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 03-05-2021 o 11:01
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #344
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    To napiszemy do eboka
    edit:napisane
    I co to zmieni? W taryfie którą ja linkowełem - masz to, co zacytowałem.
    Na stronie, którą sam zalinkowałeś masz:
    *) Godziny zegarowe trwania poszczególnych stref czasowych określa Enea Operator

  5. #345
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I co to zmieni? W taryfie którą ja linkowełem - masz to, co zacytowałem.
    Na stronie, którą sam zalinkowałeś masz:
    *) Godziny zegarowe trwania poszczególnych stref czasowych określa Enea Operator
    W umowie musisz mieć jasno określone godziny więc możliwe że masz wybór.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #346
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    W umowie musisz mieć jasno określone godziny więc możliwe że masz wybór.
    G12 w ENEA 13-15 i 22-6.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  7. #347

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Sam robiłeś że zwrot na przewymiarowanej instalacji masz 5 lat.? Bo przez firmę raczej małoprawdopodobne i to bez uwzględnienia dotacji i ulg
    z firmą i z uwzględnieniem kilku rzeczy wychodzi dużo krócej
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #348
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    z firmą i z uwzględnieniem kilku rzeczy wychodzi dużo krócej
    Objaśnij

    Po dotacjach ulgach i optymalizacji taryfowej wychodzi mi 5,2 roku bez uwzględnienia wzrostu cen
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #349

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Objaśnij

    Po dotacjach ulgach i optymalizacji taryfowej wychodzi mi 5,2 roku bez uwzględnienia wzrostu cen
    grant na część instalacji, dotacja(15%) do pozostałej instalacji, ulga podatkowa i prawie całkowita autokonsumpcja.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #350
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Mam g12w

    Fotowoltaika miała w miare prawie pokryć zyżycie, zamontowałbym wiecej ale brakło dachu, czyli 8,.5kWh
    w 11 miesiecy zuzylem 8,8MWh(osobny licznik na dom) w latach poprzednich było to ~7.5Mwh rocznie

    Minus G12w jest taki( a może plus) że jak braknie taniej energii w magazynie to zabierają drogą Super by było gdyby można było zdecydowac kiedy drogą przelac na tanią.
    Gdyby tak nie był oto ten brakujac prąd możnaby ciągnąc bardzo tanio, a tak to jest tylko troche taniej niz w G11
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  11. #351

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post

    Minus G12w jest taki( a może plus) że jak braknie taniej energii w magazynie to zabierają drogą
    I zdarzyło Ci się tak? Przecież większość produkcji PV jest w drogiej taryfie. U mnie zdecydowana większość zużycia jest w taniej. Nie widzę ryzyka pokrywania taniego zużycia drogim magazynem.

  12. #352

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    Minus G12w jest taki( a może plus) że jak braknie taniej energii w magazynie to zabierają drogą
    To nie minus rodzaju taryfy, a cecha rozliczania kWh, a nie zł. Co ma sens, bo instalacja produkuje kWh, a nie pln.

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Przecież większość produkcji PV jest w drogiej taryfie.
    Tak? To spora różnica, u mnie w G12w produkcja rozkłada się 52% droga i 48% tania taryfa. Jednak te 2h okienka w środku dnia i cały weekend robi kolosalną różnicę.
    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    U mnie zdecydowana większość zużycia jest w taniej. Nie widzę ryzyka pokrywania taniego zużycia drogim magazynem.
    Jeśli nie masz instalacji mocno nieprzewymiarowanej, to nie rozumiem jak to możliwe. Siłą rzeczy, przy dużym zużyciu w taniej i dużej produkcji w drogiej, zabraknie produkcji w taniej i trzeba będzie pokrywać deficyt na taniej energią wyprodukowaną w drogiej taryfie. Albo coś zupełnie innego masz na myśli
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #353

    Domyślnie

    Nie rozumiem rozważania oddawania i odbierania energii w aspekcie jej ceny. Oddajesz kWh i odbierasz kWh. "koszt" produkcji jest stały. Produkcja faktyczne następuje głównie w szczycie, a pobór głównie poza szczytem, ale co z tego? To chyba dobrze bo jak będę (ja nie) musiał dopłacić w PLN to wg nocnej stawki.
    Jak patrzę na mój eLicznik to widzę tak: (od 26.03, PV wystartowało 28.03)
    Produkcja dzienna: 768 kWh - Pobór dzienny:222 kWh
    Produkcja nocna: 221 kWh - Pobór nocny: 196 kWh
    Ale co to za różnica skoro mam zapas oddanych kWh? Natomiast ludzie, którzy zrobili sobie instalacje "na styk" albo poniżej potrzeb (to gratuluję pomysłu) musza teraz kombinować, kalkulować - ale chyba nie o to chodzi w PV... przynajmniej dla mnie. Albo robię i wtedy robię to dobrze albo nie robię wcale.
    Rozkład produkcji/poboru w słoneczny dzień wygląda jak niżej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PV2.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	29,4 KB
ID:	455938  
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  14. #354
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Natomiast ludzie, którzy zrobili sobie instalacje "na styk" albo poniżej potrzeb (to gratuluję pomysłu) musza teraz kombinować, kalkulować - ale chyba nie o to chodzi w PV... przynajmniej dla mnie. Albo robię i wtedy robię to dobrze albo nie robię wcale.
    Rozkład produkcji/poboru w słoneczny dzień wygląda jak niżej.
    Mam zużycie niecałe 8mwh rocznie
    Pv 5.3 instalacja w roku zrobiła 5600kwh

    Pompa ciepła od grudnia do połowy marca chodzila w sposob ciągły bez reżimu godzinowego. Grzanie CWU w nocy i w okienku dziennym nigdy cieplej wody nie zabrakło. Jedyne czego pilnuje to ustawiam start zmywarki na 23. Oczywiscie jak wyniknie taka potrzeba to chodzi w drogiej taryfie.
    Do zaplaty mam 3000kwh po 38gr z taniej taryfy
    Weź kalkulator i policz opłacalność niedomiarowanej instalacji. Z uśmiechem na twarzy wysylam przelew do PGE zamiast czekać 11 lat na zwrot z pv za tak tani prąd
    Ostatnio edytowane przez brusss_2008 ; 08-05-2021 o 14:26

  15. #355

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Mam zużycie niecałe 8mwh rocznie
    Pv 5.3 instalacja w roku zrobiła 5600kwh

    Pompa ciepła od grudnia do połowy marca chodzila w sposob ciągły bez reżimu godzinowego. Grzanie CWU w nocy i w okienku dziennym nigdy cieplej wody nie zabrakło. Jedyne czego pilnuje to ustawiam start zmywarki na 23. Oczywiscie jak wyniknie taka potrzeba to chodzi w drogiej taryfie.
    Do zaplaty mam 3000kwh po 38gr z taniej taryfy
    Weź kalkulator i policz opłacalność niedomiarowanej instalacji. Z uśmiechem na twarzy wysylam przelew do PGE zamiast czekać 11 lat na zwrot z pv za tak tani prąd
    Jakbym miał 11 lat czekać to może, ale poczekam 6 albo 5. A płacenie mając PV dodatkowego 1000 zł rocznie... no jakby nie taki widzę sens PV. W tej chwili cieszę się komfortem bezstresowego używania prądu a dodatkowo mam możliwość aby go lepiej wykorzystać np dogrzewając nieco instalację c.o. zaoszczędzając gaz.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  16. #356
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Jakbym miał 11 lat czekać to może, ale poczekam 6 albo 5. A płacenie mając PV dodatkowego 1000 zł rocznie... no jakby nie taki widzę sens PV. W tej chwili cieszę się komfortem bezstresowego używania prądu a dodatkowo mam możliwość aby go lepiej wykorzystać np dogrzewając nieco instalację c.o. zaoszczędzając gaz.
    Czyli jak się ma zużycie 12MhW rocznie, ale miejsca na instalację jest jedynie na pokrycie 9MhW to się nie opłaca montować w ogóle...
    Mi wychodzi, że to się tak, czy siak kiedyś zwróci , choćby i po 10 latach, ale to i tak chyba warto...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #357
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Jakbym miał 11 lat czekać to może, ale poczekam 6 albo 5. A płacenie mając PV dodatkowego 1000 zł rocznie... no jakby nie taki widzę sens PV. W tej chwili cieszę się komfortem bezstresowego używania prądu a dodatkowo mam możliwość aby go lepiej wykorzystać np dogrzewając nieco instalację c.o. zaoszczędzając gaz.
    ale ja również cieszę się z bezstresowego użytkowania prądu. W domu wszystko na prąd indukcja, cwu, c.o, 2x klimatyzacja, i naprawdę chętnie płacę te 1000 zł rocznie zamiast dokładać kolejny 3kwp paneli za jakieś 11000zł

  18. #358

    Domyślnie

    No spoko. Podziwiam jak można mieć "wszystko na prąd" i zużywać tylko te 8 MWh. Ja mam nie wszystko na prąd bo co i cwu gazowe, nie mam klimatyzacji i idzie mi 7500 rocznie ;/ No moooże 7000.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  19. #359

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Tak? To spora różnica, u mnie w G12w produkcja rozkłada się 52% droga i 48% tania taryfa. Jednak te 2h okienka w środku dnia i cały weekend robi kolosalną różnicę.
    Niestety nie mam rejestracji "gołej" produkcji w podziale na strefy, ale za ostatni okres III-IV (po uwzgędnieniu opustu) tania do odebrania 601 kWh, a droga pobrałem o 641 kWh więcej niż w magazynie.

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Jeśli nie masz instalacji mocno nieprzewymiarowanej, to nie rozumiem jak to możliwe. Siłą rzeczy, przy dużym zużyciu w taniej i dużej produkcji w drogiej, zabraknie produkcji w taniej i trzeba będzie pokrywać deficyt na taniej energią wyprodukowaną w drogiej taryfie. Albo coś zupełnie innego masz na myśli
    Miałem na myśli to, że nie zapłacę nic po droższej cenie, a to co dokupię to wszystko po taniości. A w lecie cena nie ma znaczenia, bo całość z własnego źródła.
    Ostatnio edytowane przez niedowiarek ; 09-05-2021 o 09:43

  20. #360

    Domyślnie

    Podział produkcji oddanej - to chyba nas interesuje jest na eliczniku. W dodatku można porównywać taryfy. W tauronie G12W ma dzienną droższą o 4gr a nocną tańsza o 2gr vs G12. Pozostałe opłaty są takie same. Nie są to jakieś miażdżące różnice. Przynajmniej w stosunku do G12, dochodzą tylko weekendy i święta na nocnej w całości. ja zostanę na G12 (już wcześniej wyliczałem nie mając PV że się bardziej opłaca od płaskiej)
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

Strona 18 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony