dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 21
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 417
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Przechodząc do G12 i tak wytworzysz najwięcej energii w drogiej taryfie. W dni świąteczne i wolne od pracy w okresie letnim prawdopodobnie już przed 12-tą do 15-tej będziesz w większości korzystał nie z prądu z ZE, ale własnego.
    Więc jeśli Twoje zużycie w dziennej do nocnej wyjdzie nie 30 % do 70 %, ale 50 % na 50 % to PV ma prawo dać pełne pokrycie dziennej.

    W G12 mniej zapłacisz za dzienną i nocną, więc jeśli by trochę zabrakło z PV, pewnie i tak wyjdziesz "na swoje".

    Mój Sprzedawca rozlicza inaczej (proporcjonalnie z proporcji zużycia, które przeszło przez licznik) i chyba tylko u niego jest sens pozostania w G12W.
    Pełna zgoda. Ja natomiast mam właczone ogrzewanie non stop obecnie bez żadnych okienek i w okresie 19 listopada-31 grudnia proporcja wyszła 30/70 (1/2) czyli spoko i to obala mit że nalezy pinowac godzin tanszych do realizacji pewnych prac domowych.

    Natomiast dopowiem choć juz pisałem że mam wyjasnieie PGE że w przypadku zbilansowania zużycia w 100% w taryfie I i pozostaniu jeszcze opustu jest on odejmowany od zużycia w II strefie. I odwrotnie o ile by zaistniała taka sytuacja.

  2. #82
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Czuję się nieprzekonany
    Nadal nie rozumiem na czym polega wyższość G12w nad G12.
    Jedyna przewaga G12w jaką widzę, to zdecydowana większa ilość godzin w drugiej (tańszej) strefie

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał andy_n Zobacz post
    Czuję się nieprzekonany
    Nadal nie rozumiem na czym polega wyższość G12w nad G12.
    Jedyna przewaga G12w jaką widzę, to zdecydowana większa ilość godzin w drugiej (tańszej) strefie
    ... i to powoduje że bez większego problemu i zabiegów organizacyjnych koszt jest niższy czyli płąłcimy mniej a jeżeli decydujemy się na PV to też potrzebujemy ich mniej aby doprowadzić rachunek do 100-150 zł miesięcznie wraz z opłatami stałymi przy ogrzewaniu elektrycznym.

    Tutaj jest ciekawy wpis https://www.pieniadzepodkontrola.pl/...est-najtansza/

    ceny stare ale proporcje i sens realne.

  4. #84
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał andy_n Zobacz post
    Czuję się nieprzekonany
    Nadal nie rozumiem na czym polega wyższość G12w nad G12.
    Jedyna przewaga G12w jaką widzę, to zdecydowana większa ilość godzin w drugiej (tańszej) strefie
    średni koszt kWh w g12 jest niższy niż w g11.
    Z czego ok 65% czasu to tania taryfa
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #85
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    średni koszt kWh w g12 jest niższy niż w g11.
    Z czego ok 65% czasu to tania taryfa
    Po co to odniesienie do G11?

    Rozumiem sens taryf dwustrefowych. Nie rozumiem, jedynie wyższości G12w nad G12, w sytuacji kiedy używamy PV

  6. #86
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Tutaj jest ciekawy wpis https://www.pieniadzepodkontrola.pl/...est-najtansza/
    ceny stare ale proporcje i sens realne.
    To świetny artykuł, ale niewiele wnosi w dyskusji przy fotowoltaice

  7. #87
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał andy_n Zobacz post

    Rozumiem sens taryf dwustrefowych. Nie rozumiem, jedynie wyższości G12w nad G12, w sytuacji kiedy używamy PV
    Przeczytaj jeszcze raz (ze zrozumieniem) mój post adresowany do Ciebie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #88
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Przeczytaj jeszcze raz (ze zrozumieniem) mój post adresowany do Ciebie.
    Przeczytałem.
    A czytałeś moje pytanie?

    Może uprośćmy temat.
    Załóżmy, że zużywam rocznie 5000kWh. Z tego 2000kWh w 1 strefie (droższej), a 3000 kWh w 2 strefie (tańszej).

    Tak jak napisałem, nie spodziewam się pokrycia w 100% mojego zapotrzebowania na energię przez PV.

    Dlatego warunkiem podstawowym jest, aby energia z pv pokryła co najmniej energię zużytą w 1 strefie, tj. 2000 kWh. O to się nie martwię
    Pozostałą energię, którą zużyję, a nie pokryję z pv, rozliczę po cenie 2 strefy.
    I tu mam wybór:
    - 0,2825 zł/kWh (G12)
    - 0,3107 zł/kWh (G12w)
    Powyższe stawki (netto) to suma ceny energii i stawki zmiennej sieciowej obowiązującej na terenie PGE, oddział Warszawa.

    Dla mnie wybór jest oczywisty, ale okazuje się że jestem odosobniony w tym myśleniu.

  9. #89

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał andy_n Zobacz post
    Po co to odniesienie do G11?

    Rozumiem sens taryf dwustrefowych. Nie rozumiem, jedynie wyższości G12w nad G12, w sytuacji kiedy używamy PV
    W G12w masz w porównaniu z G12 1160 h więcej taryfy taniej w przeliczeniu na doby to 48 dni więcej.

    W G12 masz proporcje procentowe stref I / II 42/58
    w G12w odpowiednio 28/72 i to u mnie potwierdza się w praktyce

    czyli masz 14% czasu w II strefie nie wiem czy to tak mało.

    Prąd w II strefie jest tani i dlatego możesz założyć pv tylko pokrywające I strefę bo to ma sens ekonomiczny nie przepłacasz a rachunek maleję znacząco

  11. #91
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel
    nie przepłacasz a rachunek maleję znacząco
    szczególnie jeśli między innymi prasowanie uważa się za zbytek(jak ty) , ewentualnie każe się żonie sterczeć z żelazkiem w ręku po nocach(jak kulibob)


    no ale to przecież nie są wyrzeczenia i żaden reżim , by mieć odpowiednie proporcje zużycia .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    szczególnie jeśli między innymi prasowanie uważa się za zbytek(jak ty) , ewentualnie każe się żonie sterczeć z żelazkiem w ręku po nocach(jak kulibob)


    no ale to przecież nie są wyrzeczenia i żaden reżim , by mieć odpowiednie proporcje zużycia .
    Pozbyłem się żelazka bo było bezużyteczne i kosztowne w eksploatacji podobnie jak żona

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    szczególnie jeśli między innymi prasowanie uważa się za zbytek(jak ty) , ewentualnie każe się żonie sterczeć z żelazkiem w ręku po nocach(jak kulibob)


    no ale to przecież nie są wyrzeczenia i żaden reżim , by mieć odpowiednie proporcje zużycia .
    Zawsze może gotować dzień wcześniej w nocy lub wstać wcześniej rano. Lub zwalniać się wcześniej z pracy by ugotować obiad. Taryfa dobra dla grzejących prądem wtedy stosunek noc/dzień wychodzi dobry. To tak jak bym powiedział żonie słuchaj dziś nie świeci słońce , zbliża się noc nie "zapuszczaj" pralki, suszarki, zmywarki nie prasuj bo Tauron oddaje nam WSP 0.8 i strata. Każdy jednak robi jak uważa i żyje swoim życiem . Na głupi alkohol wydaje miesiecznie z 300zl (nie chodzę po knajpach). Jakbym miał wszystko przeliczać to bym zgupial

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Zawsze może gotować dzień wcześniej w nocy lub wstać wcześniej rano. Lub zwalniać się wcześniej z pracy by ugotować obiad. Taryfa dobra dla grzejących prądem wtedy stosunek noc/dzień wychodzi dobry. To tak jak bym powiedział żonie słuchaj dziś nie świeci słońce , zbliża się noc nie "zapuszczaj" pralki, suszarki, zmywarki nie prasuj bo Tauron oddaje nam WSP 0.8 i strata. Każdy jednak robi jak uważa i żyje swoim życiem . Na głupi alkohol wydaje miesiecznie z 300zl (nie chodzę po knajpach). Jakbym miał wszystko przeliczać to bym zgupial
    To prawda a najbardziej denne jest kiedy spokojnie sobie żyjesz nie przejmujesz się porami dnia i nocy masz niższy rachunek niż przy taryfie g11 bo to przetestowałeś, a ktoś ma ból dupy i widzi problemy tam gdzie ich nie ma. I wmawia komunały o żonie niewolnicy sory ale rzygać się chce ileż można to wałkować ?

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Pozbyłem się żelazka bo było bezużyteczne i kosztowne w eksploatacji podobnie jak żona
    cieszymy się twoim szczęściem . I dlatego ,że ty się ich pozbyłeś , G12 ma opłacać się innym , którzy tego nie zrobili . Brawo ty .


    Może w swoich wpsiach posiadacze G12 i pochodnych zaczną dopisywać jak banki 'gwiazdki' małymi literami , tak dla dobra tych ,których próbują przekonać do słuszności tej taryfy



    *pozbyłem się żony, bo była bezużyteczna
    *pozbyłem się żelazka , bo lubię wyglądać jak wyciągnięty psu z gardła
    * włączam pralkę po 22
    *druga pralka sama się ładuje po 23
    *do suszarki przenoszą pranie o północy krasnoludki
    *zmywarka po 22
    *żarcie na indukcji tylko w tanim okienku (jak w barze)
    *
    *
    *
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 20-01-2020 o 18:41
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  16. #96
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    cieszymy się twoim szczęściem . I dlatego ,że ty się ich pozbyłeś , G12 ma opłacać się innym , którzy tego nie zrobili . Brawo ty .


    Może w swoich wpsiach posiadacze G12 i pochodnych zaczną dopisywać jak banki 'gwiazdki' małymi literami , tak dla dobra tych ,których próbują przekonać do słuszności tej taryfy



    *pozbyłem się żony, bo była bezużyteczna
    *pozbyłem się żelazka , bo lubię wyglądać jak wyciągnięty psu z gardła
    *
    *
    *

  17. #97

    Domyślnie

    U mnie drugi rok śmiga g12w.
    Piętam jak na początku żona była sceptycznie nastawiona.
    Lecz bardzo szybko udało się ogarnąć temat i nie ma z tym problemu.
    W domu hulają trzy tv 65 oled 50 plasma plus 50 led. Tutaj zero ograniczeń. Podobnie z gotowaniem czy używaniem termomixa cz tez piekarnika , odkurzanie robi roborock. Zmywarka jest duża i głównie włączana była wieczorami ale jak jest potrzeba to i chodzi w dzuen. Jedyna zmianą to pranie plus suszarka. Nauczyliśmy się robić duże pranie w sobotę i po problemie.
    Co najważniejsze dom ogrzewam prądem od 2019r mega wygoda i komfort. U mnie zużycie w drugiej taryfie to ponad 75% w stosunku do 25% w I taryfie.
    Za dużo codziennym życiu wcale się nie zmienilo. Jak żona chce coś upiec to piecze, podobnie z prasowaniem. Wiadomym jest że potrzeba jest pamiętać o okienku no i później wieczory.
    Ale naprawdę nie wiem skąd taki lament.
    Dopuki sam nie sprawdziłem na własnej skórze to też obawiałem się że będzie ciężko ale nic z tego.
    I najważniejsze proszę policzyć sobie zużycie około 10000tyskwh w g11 u mnie 52gr brutto. A tak mam w II taryfie 8800kwh po 25gr i niecałe 1500kwh po 68gr brutto.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  18. #98

    Domyślnie

    A dlaczego PV na całe zużycie, skoro tak tanią masz II strefę? Jaki dostawca prądu?

  19. #99
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    A dlaczego PV na całe zużycie, skoro tak tanią masz II strefę? Jaki dostawca prądu?
    To mógł być chyba tylko gliwicki tauron to oni mieli dystrybucje 4 gr i 21 prąd ale to już chyba historia

  20. #100

    Domyślnie

    Tauron Dolny Śląsk
    Udało mi się podpisać ponowną umowę z gwarancją ceny w g12w.
    Ceny nawet ciut chyba tańsze za prąd niż w zeszłym roku, lecz opłata dystrybucji jest większa niż rok temu.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

Strona 5 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony