dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 21
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 417
  1. #101

    Domyślnie

    Tylko 1500 kWh w drogiej rocznie, 125 kWh miesięcznie. Jak Ty to robisz?
    Ładnie, tylko 15% w drogiej i średnia cena za kWh 31 groszy wychodzi
    U mnie średnia wieloletnia to 22% w drogiej.
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 21-01-2020 o 07:55

  2. #102

    Domyślnie

    Oboje z żoną pracujemy być może i to też się przyczynia do zużycia w drogiej taryfie. Chociaż w roku 2019r praktycznie 4,5miesiąca przesiedziałem w domu.
    U mnie zużycie w drugiej taryfie drastycznie wzrasta w okresie ogrzewania. Bufor grzanym jest tylko w g12w. Regulator pokojowy ustawiony mam na 22st i tego wogóle nie zmieniam nawet jak nikogo nie ma w domu. Chciałem zobaczyć jakie będzie zużycie przy takim grzaniu. Poprostu 2019r to testowanie nowej formy ogrzewania domu. Wiem , że jak będę zmieniał temp np na 20st kiedy nas nie ma w domu to zużycie w jakiś sposób w drugiej taryfie będzie niższe. Latem wodę użytkową ciepłą mam z solarów i tam głównie pompka chodzi w drogiej tatyfie.
    W tym roku chce założyć pv jak najbliżej 10kwp ale mam ograniczenia dachu czytaj powierzchnia dach płaski północny zachód 250st i do tego trochę miejsca na skosie może te dwie płaszczyzny pozwolą na taką instalację. Jeśli nie to założę tyle ile będzie najlepiej chodzić na tym dachu. Na razie czekam na gminę która w grancie daje upust do 25tyszl na pv przy wymianie kopciucha. Kopciucha w 2019r w kwietniu pozbyłem się także instalacja przygotowana i teraz tylko pv.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  3. #103

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    Na razie czekam na gminę która w grancie daje upust do 25tyszl na pv przy wymianie kopciucha. Kopciucha w 2019r w kwietniu pozbyłem się także instalacja przygotowana i teraz tylko pv.
    Prawidłowo. Jak się chce, to można. Bez dymu i tanio.
    Przykład dla innych, co to sądzą, że ogień trzeba palić i że grzanie prądem jest drogie.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  4. #104

    Domyślnie

    Jak serwisant od solarów w kwietniu 2019r dobijał glikol do solarów plus ustawiał ciśnienie w zbiornikach to powiedział mi że cyt jest pan odważny iść w prąd w ogrzewanie. A ja mu na to że przy całej mojej pracy przy zakupie czy to węgla tona ponad 900zl czy to brykiet drzewny tona 700zl plus cała praca przy tym a szło mi na opał około 3tyszl cały rok. Paliłem w Defro górnego spalania i po wypaleniu jednego załadunku paliwa procedura od nowa i tak wkoło.Do tego swego czasu brakowało brykietu kiedy nie chciałem palić węglem i kolejny problem.
    Także nawet jak będzie trochę drożej to za wygodę jestem wstanie zapłacić.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  5. #105

    Domyślnie

    Witam
    W przyszłym tygodniu mam montaż instalacji 8,64kWp WZ. Obecnie taryfa G12w, i roczne zużycie 8.7kWh, pompa ciepła i ogrzewanie tylko podłogówka. Pompa ustawiona że w taniej taryfie grzeje mocniej, w drogiej słabiej. Bezwładność podłogówki duża więc nie czuć różnicy. Zmywarka i pralka włącza się w tańszej taryfie, gotowanie na indukcji.
    Dobrze kombinuje ze lepiej mi w mojej sytuacji przejść na g11 i poustawiać wszystko tak żeby zużycie było jak największe za dnia jak jest produkcja? Będę monitorował produkcje PV zużycie całkowite oraz pompę ciepła na pvmonitor.pl . Proszę o pomoc w wyborze taryfy.
    Dzieki

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moskit81 Zobacz post
    Witam
    W przyszłym tygodniu mam montaż instalacji 8,64kWp WZ. Obecnie taryfa G12w, i roczne zużycie 8.7kWh, pompa ciepła i ogrzewanie tylko podłogówka. Pompa ustawiona że w taniej taryfie grzeje mocniej, w drogiej słabiej. Bezwładność podłogówki duża więc nie czuć różnicy. Zmywarka i pralka włącza się w tańszej taryfie, gotowanie na indukcji.
    Dobrze kombinuje ze lepiej mi w mojej sytuacji przejść na g11 i poustawiać wszystko tak żeby zużycie było jak największe za dnia jak jest produkcja? Będę monitorował produkcje PV zużycie całkowite oraz pompę ciepła na pvmonitor.pl . Proszę o pomoc w wyborze taryfy.
    Dzieki
    żle kombinujesz i to jest bzdura

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    żle kombinujesz i to jest bzdura
    A jakieś uzasadnienie?
    Zapomniałem dodać jestem w Tauronie.

  8. #108
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Jak jesteś w Tauronie to będą Cię rypać na przelicznikach... pisał o tym wielokrotnie Vr5 w wątku "ma ktoś panele fotowoltaiczne..."

    Jeśli montujesz PV na całe pokrycie zużycia to nie ma znaczenia jaką taryfę będziesz miał, ale jak już wspomniałem na G12x Tauron Cie oskubie .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  9. #109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moskit81 Zobacz post
    A jakieś uzasadnienie?
    Zapomniałem dodać jestem w Tauronie.
    gdzieś e tym wątku wyliczyłem że w g12w nawet przy zużyciu non stop struktura zużycia wychodzi 70/30 2/1, natomiast g12 56/44, natomiast za jest jeszcze to że jeżeli chodzi ocele grzewcze to najzimniej jest zawsze w nocy kiedy mamy 2 strefę , podobnie w dzień mamy największy uzysk. I dlatego było to jeden z powodów zakupu przeze mnie instalacji bilansującej w 1 kolejności zużycie w 1 najdroższej strefie aby go wyeliminować z kosztów bo taryfa nocna jest tania a najtańsza w Polsce włąsnie w Tauronie.

  10. #110
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Moskiit ma zbilansowane zużycie dużą instalacją i on w przeciwieństwie do ciebie zapłaci rachunek po 12 miesiącach, niespełna 150 zł mając zużycie 8,7 MWh, a ty zużywając 5MWh i z tego w 2T choćby 3MWh zapłacisz około tysiaka .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Moskiit ma zbilansowane zużycie dużą instalacją i on w przeciwieństwie do ciebie zapłaci rachunek po 12 miesiącach, niespełna 150 zł mając zużycie 8,7 MWh, a ty zużywając 5MWh i z tego w 2T choćby 3MWh zapłacisz około tysiaka .
    Ja liczę na 1500 rocznie jako max zobaczy za 5 miesiecy jak to wyjdzie w praktyce. Natomiast ile on zapłacił za instalcję i kiedy to się zwróci? Ja nie bedę robił inwestycji na 10 lat bo moge to korzytniej zainwestować chodzi mi o reduklcę kosztów przy konkretnej stopie zwrotu na poziomie co najmniej 20%

  12. #112

    Domyślnie

    Podsumowując, jaka taryfa dla moich warunków?

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    a jaką masz strukturę zużycia w poszcz taryfach i jakie masz obecne i planowane zużycie? W moim przypadku zużycie roczne to 7 MWh planuję zejścć do 5,5 więc 4 kwp i taryfa g12w jest optymalna. Ale to na prawdę zalezy od konktretnego domu i rodziny

  14. #114
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moskit81 Zobacz post
    Podsumowując, jaka taryfa dla moich warunków?
    jesli podane zużycie 8,7 MWh to jest na wszystko wraz z PC, a instalacja fotowoltaiczna jest wystawiona na południe , to bierz G11, nie stracisz na dziwnym rozliczaniu dwóch stref przez Taurona . Nie interesują Cię przy tak dużej instalacji żadne strefy, bo jakie to ma znaczenie czy zużycie tania/droga pokryjesz prądem wyprodukowanym w drogiej/taniej - żadne, i tak pokrywasz 100%. To co sugeruje gawel, by miało znaczenie gdybyś tak jak on postawił PV na połowę zużycia .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  15. #115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    jesli podane zużycie 8,7 MWh to jest na wszystko wraz z PC, a instalacja fotowoltaiczna jest wystawiona na południe , to bierz G11, nie stracisz na dziwnym rozliczaniu dwóch stref przez Taurona . Nie interesują Cię przy tak dużej instalacji żadne strefy, bo jakie to ma znaczenie czy zużycie tania/droga pokryjesz prądem wyprodukowanym w drogiej/taniej - żadne, i tak pokrywasz 100%. To co sugeruje gawel, by miało znaczenie gdybyś tak jak on postawił PV na połowę zużycia .
    Sory za tępe pytanie ale tauron nie stosuje bilansowania międzystrefowego ? czy jak on to liczy bo jest jakies algebraiczne i drugie nie pamietam jakie . Co do kolegi wyżej to ja na jego miejścu bym zaeksperymentował został w g12w a za rok sie przpisał albo odwrotnie

  16. #116

    Domyślnie

    W moim przypadku różnica między t1 a T2 jest ogromna na korzyść tanszej taryfy.
    Nie wiem czy uda mi się zmieścić pv na około 10kw , wstępnie mowa jest o 8kw. Także pv nie pokryje całego zużycia plus dach płaski z odrobiną skosu na max 2kw w dodatku całość na południowy zachód.
    Także ja raczej zostanę przy g12w bo i tak prawdopodobnie będę dopłacał za życie energii od taurona.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  17. #117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    W moim przypadku różnica między t1 a T2 jest ogromna na korzyść tanszej taryfy.
    Nie wiem czy uda mi się zmieścić pv na około 10kw , wstępnie mowa jest o 8kw. Także pv nie pokryje całego zużycia plus dach płaski z odrobiną skosu na max 2kw w dodatku całość na południowy zachód.
    Także ja raczej zostanę przy g12w bo i tak prawdopodobnie będę dopłacał za życie energii od taurona.
    Ja decydując sie na pv założyłęm zwrot do 4 lat i pokrycie załej taniej taryfy, rachuenk powinien spaśc z ponad 4k do 1,5k rocznie czyli nadal będe płacił za ok 3 MWh drugiej strefy docelowo bedzie klima w salonie do ogrzewania i zużycie spadnie z 7 do 5,5 Mwh rocznie

  18. #118

    Domyślnie

    U mnie instalacja uruchomiona została pierwszy raz w kwietniu 2019r a od chyba września mam ją cały czas załączoną z temperaturą pokojową 22stC. Jak ustawiłem tak zostało.
    W przyszłym roku już będę zmniejszał temp na regulatorze jak wszyscy będziemy poza domem.
    Także zużycie powinno trochę zmaleć.
    Specjalnie nie zmniejszam temp. na regulatorze pokojowym gdyż chciałem zobaczyć ile będzie mnie to kosztować.
    Przy panujących warunkach pogodowych grzanie tylko w g12w w zupełności się sprawdza.
    Nie wiem czy w przypadku gdyby było bardzo zimno to taka forma grzania tylko w g12w by wystarczyła. Chodzi mi o to czy np woda w buforze byłaby jeszcze na tyle gorąca aby ogrzewać dom aż do godziny 22:00 bez załączania się grzałek ,które tylko zegar załącza wg taryfy g12w.
    Puki co nie ma problemu i to wystarcza.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  19. #119
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    W moim przypadku różnica między t1 a T2 jest ogromna na korzyść tanszej taryfy.
    Nie wiem czy uda mi się zmieścić pv na około 10kw , wstępnie mowa jest o 8kw. Także pv nie pokryje całego zużycia plus dach płaski z odrobiną skosu na max 2kw w dodatku całość na południowy zachód.
    Także ja raczej zostanę przy g12w bo i tak prawdopodobnie będę dopłacał za życie energii od taurona.
    i tu może mieć sens G12, bo nawet chyba nie g12w(naprodukujesz zbyt dużo prądu w taniej strefie)
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  20. #120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    U mnie instalacja uruchomiona została pierwszy raz w kwietniu 2019r a od chyba września mam ją cały czas załączoną z temperaturą pokojową 22stC. Jak ustawiłem tak zostało.
    W przyszłym roku już będę zmniejszał temp na regulatorze jak wszyscy będziemy poza domem.
    Także zużycie powinno trochę zmaleć.
    Specjalnie nie zmniejszam temp. na regulatorze pokojowym gdyż chciałem zobaczyć ile będzie mnie to kosztować.
    Przy panujących warunkach pogodowych grzanie tylko w g12w w zupełności się sprawdza.
    Nie wiem czy w przypadku gdyby było bardzo zimno to taka forma grzania tylko w g12w by wystarczyła. Chodzi mi o to czy np woda w buforze byłaby jeszcze na tyle gorąca aby ogrzewać dom aż do godziny 22:00 bez załączania się grzałek ,które tylko zegar załącza wg taryfy g12w.
    Puki co nie ma problemu i to wystarcza.
    Też stosowałem przerwę w grzaniu od 6 do 13 ale u mnie to było może 3% różnicy na korzyść taryfy II, u ciebie może z 6% bo ja ma temperaturę 21. Wyliczyłem ostatnio że nawet jeżeli prze 7 h ogrzewanie jest całkiem wyłączone to potem trzeba to ciepło uzupełnić co prawda w po 35 gr nie po 67 ale do obliczeń oszczędności liczymy tylko w przybliżeniu różnicę pomiędzy taryfami a nie poiezy 0 a 67 groszy. Dodatkowo przy PV w dzień ja wszytsko konsumuję nie jest tego wiele w grudniu i styczniu ale jest w marcu kwietniu to powinno być już na spokojnie.
    Reasumując nie powinneś się spodziewać cudów , podobnie jak przy obniżaniu temperatury w nocy zyski sa marginalne. Natomiast przy całkowitym wyłączeniu grzejników w nieużywanym pomieszczeniu są już konkretne oszczędności.

Strona 6 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony