dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie ogrzewanie podłogowe i jego sterowanie

    Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe z regulacją strefową tak żeby w każdym pokoju można było sterować temperaturą.
    Czy ten wydatek ma sens ?
    Dodam że na poddaszu mam małą kubaturę (dużo skosów i mała ściana kolanowa) więc może być tak że pomieszczenia na górze mogą się przegrzewać

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ten wydatek nie ma sensu da się to zrobić bez 1 złotówki ,przerost formy nad treścią .ale to moje zdanie bo w ten sezon idzie na jednym ustawieniu .

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli na górze ustawiać podłogówkę tylko przez rotametr ?
    Da się to dobrze ustawić tak żeby nie było za gorąco ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Z pewnością się da, wymaga to trochę cierpliwości. Jak się nie chcesz w to bawić i wydatek na sterowanie nie jest problemem to warto dać sterowanie.
    Ja założyłem z lenistwa i dla świętego spokoju. Pomyślałem sobie, że jak dziecko powie, że jest u niej za zimno i zwiększę przepływ, to za dwa dni przyleci żona, że w salonie lub sypialni jest za zimno. A tak każdy ma swoje pokrętło i ja mam spokój - warty każdej ceny.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  5. #5

    Domyślnie

    A ile taka zabawa może kosztować ?

    Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem a mianowicie czy była by możliwość wstawienia sterownika który by sterował na górze tylko sypialniami tak żeby się nie przegrzewały a łazienkę i pralnie omijał ?

  6. #6

    Domyślnie

    Ale jeśli jest możliwość w miarę dobrej regulacji przy nie wielkiej kubaturze pomieszczeń to chyba nie ma sensu w to dopłacać

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Cytat Napisał killer500 Zobacz post
    Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe z regulacją strefową tak żeby w każdym pokoju można było sterować temperaturą.
    Czy ten wydatek ma sens ?
    Dodam że na poddaszu mam małą kubaturę (dużo skosów i mała ściana kolanowa) więc może być tak że pomieszczenia na górze mogą się przegrzewać
    W każdym pokoju to nie ma sensu, natomiast osobna regulacja poddasza względem parteru jest dobrym rozwiązaniem.
    Po pierwsze to na poddaszu z reguły znajdują się sypialnie lub pokoje dzieci więc z tego względu zróżnicowanie temperatur jest tam korzystne.
    Po drugie to ze względu na większą ilość przegród zewnętrznych poddasze ma inne zapotrzebowanie na ciepło.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W każdym pokoju to nie ma sensu, natomiast osobna regulacja poddasza względem parteru jest dobrym rozwiązaniem.
    Po pierwsze to na poddaszu z reguły znajdują się sypialnie lub pokoje dzieci więc z tego względu zróżnicowanie temperatur jest tam korzystne.
    Po drugie to ze względu na większą ilość przegród zewnętrznych poddasze ma inne zapotrzebowanie na ciepło.
    To samo można uzyskać regulując rotametrami.
    Niby takie sterowanie umożliwia optymalne ustawianie, ale OP jest tak bezwładne, że trzeba czekać dobę, czasami nawet dwie, by odczuć (uzyskać) odmienną temp. Czy jest sens? Dwie doby naprzód, już trzeba podjąć decyzję o zmianie, moim zdaniem to bez sensu.
    To tak jakby lokomotywie montować skrętne koła do 45 st, można, tylko po co? Zmarnowane pieniądze i komplikacja instalacji, więcej rzeczy do zepsucia.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    U siebie tak mam że osobno góra osobno dół sterowany.
    Pokojami nie ma co sterować bo jak drzwi będą otwarte to temperatury się i tak zrównoważą.
    OP nie jest tak bezwładne jak pisze kolega noc nie trzeba czekać jak pisze dobę dwie tylko kilka godzin.
    Ja mam OP grzejniki i mogę grzać pompą PP jak potrzebuje uzyskać szybko wysoką temperaturę powietrza( szybko nagrzać).
    Powoli dokładam cegiełki do "inteligentnego" domu. Sterowane z domoticza.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    OP nie jest tak bezwładne jak pisze kolega noc nie trzeba czekać jak pisze dobę dwie tylko kilka godzin.
    .
    U mnie dopiero po upływie doby, mam odczuwalne zmiany temp powietrza, a dom mam raczej średnio izolowany. Kilka godzin to jest nic, dla temp. w moim domu. Domy lepiej izolowane, mogą potrzebować na to podejrzewam ok 2 doby.
    U mnie izolacja 15 cm styro dach, podłoga 15cm styro, dach 35cm wełny.
    Być może u Ciebie wystarczy kilka godzin, tego nie neguję, każdy dom jest inny.

  11. #11

    Domyślnie

    Tak więc wniosek nasuwa się jeden, jeśli ktoś jest leniem albo ma mało czasu na zabawę w ustawianie to wtedy o sterowaniu strefowym można myśleć Dla zwykłego kowalskiego jest to przerost formy nad treścią

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    suzanita

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    128

    Domyślnie

    Nieprawda - moim zdaniem osobne sterowanie parter - piętro to konieczność jeśli chce się mieć komfort panowania nad temperaturą przy jednoczesnej ekonomicznej pracy kotła.

    Mieliśmy jeden sterownik na parterze i to się nie sprawdziło zupełnie ( mamy podłogówkę wszędzie). O ile na parterze zadanej temp pilnował sterownik to ciągle był problem z panowaniem nad temp na piętrze, albo za chłodno ( praca tylko kiedy grzał parter) albo za ciepło ( praca w trybie ciągłym). Rozpalisz w komiku - termostat na parterze wyłączy kocioł i piętro nie grzeje, zrobisz imprezkę na 10-20 osób, na parterze gorąco, na piętrze zimno. Ggrzanie piętra w trybie ciągłym tez ekonomiczne nie jest...
    Przy całości inwestycji na hydraulikę/kotłownie koszt dodatkowego sterownika na piętro jest śmieszny.

    Moja rada - nie chcesz na górę dodatkowego sterowania? Pociągnij tam przynajmniej przewód pod ewentualny sterownik. Będzie potrzeba to dołożysz drugi sterownik właściwie bezproblemowo.
    Ostatnio edytowane przez suzanita ; 21-03-2019 o 12:03

  13. #13
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał killer500 Zobacz post
    Tak więc wniosek nasuwa się jeden, jeśli ktoś jest leniem albo ma mało czasu na zabawę w ustawianie to wtedy o sterowaniu strefowym można myśleć Dla zwykłego kowalskiego jest to przerost formy nad treścią
    Dokładnie tak i nie słuchaj bzdur , to ogrzewanie ma same zalety ale wadą jest jego mułowatość i tyle więc pakowanie w coś takiego kasy to tak jak byc do wc wrzucał kase , wydaj to na lody lepiej .

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    OszolomWRC

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    45-056
    Posty
    3

    Domyślnie

    Hej wszystkim,
    Jestem Świeżakiem w kwestii ogrzewanie podłogowego. Pierwszy miesiąc w nowym domu 130 m2
    Posiadam piec Fondital Antea
    zasilanie - gaz
    Ogrzewanie 100% podłogowe
    Parter około 50m2 - 4 pętle ( salon, kuchnia, łazienka, kotłownia z przedpokojem )
    Piętro 80m2 - 6 pętli ( pokój 1, pokój 2, korytarz, łazienka, sypialnia, garderoba )
    Podpięty jeden regulator temperatury na cały dom https://www.salus-controls.pl/produk...ktroniczny-reg
    Regulatorem mogę ustawić dwie wartości temperatury - komfortową i ekonomiczną. Zaciąga on temperaturę jaką zmierzy w miejscu jego ustawienia.

    Wiadomo, że ten regulator mogę przestawiać i nosić ze sobą np. idąc spać, aby regulował mi temperaturę w sypialni.
    Pytanie czy przy takim stanie rzeczy jak bezwładność jest sens ustawiać dwie różne temperatury na określone godziny ?
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Błędne założenie.Ta instalacja powinna być sterowana pogodowo (czujnik zewnętrzny,ustawienie krzywej grzewczej) a nie ON/OFF

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony