dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 13
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 252
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Fajnie. Jakie masz reku?
    Flexit Uni 4 z rotorem

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Tak jak czytam to większość osób przy 3-4 domownikach ma ustawione przepływy mocno poniżej 100m3. Ciekawe zatem po co stosuje się tak mocno przewymiarowane rekuperatory, mój ma 400m3 (jeszcze nie użytkuje).
    Nie wiesz po co? Jak będzie imprezka to, żeby Ci się goście nie podusili.

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Flexit Uni 4 z rotorem
    Nie leje się woda z niego, bo gdzieś coś o tym czytałem, że te obrotowe mają coś takiego? Nie wiem jak i co i gdzie by się miało lać, ale pytam.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Tak jak czytam to większość osób przy 3-4 domownikach ma ustawione przepływy mocno poniżej 100m3. Ciekawe zatem po co stosuje się tak mocno przewymiarowane rekuperatory, mój ma 400m3 (jeszcze nie użytkuje).
    Dla mnie u nas poniżej 100m3/h nie "czuć" świeżego powietrza w domu.

    Z tego co czytałem minimalny przepływ powietrza na 1 człowieka to 20-30m3/h
    Więc przy 4 osbowej rodzinie 80-120m3/h , ale to są minimalne normy aby usunąc "zanieczyszczone" powietrze .
    Myślę że dużo zależy już od indywidualnych preferencji. Ja wolę trochę mocniej wentylować , bo wtedy "czuję" świeże powietrze

    A po co się kupuje ? Teoretycznie jak jest centrala na silnikach EC to najoszczędniej i najciszej działa przy około 30-40% wydajności ..

    Więc teoretycznie jak ktoś potrzebuje przepływ 80-120m3/h to spokojnie starczy mu centala 250-300m3/h .

    Zbyt mocna centrala też nie ma sensu , bo wtedy jest wewnątrz duży wymiennik a aby dobrze on działał i nie zamarzał musi być odpowiednio wysoki minimalny przepływ ...
    Myślę że także instalatorzy wolą dawać mocne centrale , bo większy zysk dla nich
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Tak jak czytam to większość osób przy 3-4 domownikach ma ustawione przepływy mocno poniżej 100m3. Ciekawe zatem po co stosuje się tak mocno przewymiarowane rekuperatory, mój ma 400m3 (jeszcze nie użytkuje).
    Takie rekuperarory stusuje sie w większych domach z wiekszą iloscią domownikow
    Sprzedawcy takie wyciskaja, bo maja wiekszy zysk.
    Obyś nie dołączył do Klubu Wysuszonych Spojówek
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Takie rekuperarory stusuje sie w większych domach z wiekszą iloscią domownikow
    Sprzedawcy takie wyciskaja, bo maja wiekszy zysk.
    Obyś nie dołączył do Klubu Wysuszonych Spojówek
    Spokojnie ja nie mam takiego reku. Serio po to sprzedają, ja głupek myślałem że takie są potrzebne np. na imprezy co by ludzie się nie podusili.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Spokojnie ja nie mam takiego reku. Serio po to sprzedają, ja głupek myślałem że takie są potrzebne np. na imprezy co by ludzie się nie podusili.
    A ja nie pisalem do Ciebie.
    Nikt sie nie "podusi" przy przeplywie 200- 250m3/h.
    To wiecej, niz daje WG przez większośc roku.

    A poza tym, sa jeszcze okna.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A ja nie pisalem do Ciebie.
    Nikt sie nie "podusi" przy przeplywie 200- 250m3/h.
    To wiecej, niz daje WG przez większośc roku.

    A poza tym, sa jeszcze okna.
    No ale spojówki to było do mnie? Taka mała aluzja. Spoko. Nie mam nic przeciwko.
    Zresztą mogłem odpisać mimo, że nie do mnie. Ile kWh ucieknie jak otworzysz okna? Może lepiej ten większy reku? Co o tym sądzisz?

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Co mnie obchodzi kilkanascie kWh "od święta"
    Zreszta kazdy czlowiek grzeje z moca kilkudziesięcu W, wiec i tak kilkanascie osob podbije temperaturę, szxzegolnie w maloakumulacyjnym budynku
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Co mnie obchodzi kilkanascie kWh "od święta"
    Zreszta kazdy czlowiek grzeje z moca kilkudziesięcu W, wiec i tak kilkanascie osob podbije temperaturę, szxzegolnie w maloakumulacyjnym budynku
    Czyli nie ma sensu dawać większego reku?

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja nie widze. Nie dosc, ze drozszy, to jeszcze ma wiekszy minimalny przepływ, a nawet ten minimalny moze być za duży dla malego domu.
    Mówię tu o domach wielkosci 100m2 i jednostkach o wydajności 400m3/h
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja nie widze. Nie dosc, ze drozszy, to jeszcze ma wiekszy minimalny przepływ, a nawet ten minimalny moze być za duży dla malego domu.
    Mówię tu o domach wielkosci 100m2 i jednostkach o wydajności 400m3/h
    Rozumiem. A jak ktos ma okna fix to też nie mam sensu?

  12. #32

    Domyślnie

    Tak... z WM jest jak ze zdrowiem... nie docieniasz dopoki jej nie stracisz.
    Tak jak wyżej koledzy piszą, wyłącz na 3-4 dni to zobaczysz różnicę.
    Nie wiem dlaczego ci wolno odparowuję para w łazience, jak widzę ogormną różnicę w stosunku do tego co miałem w mieszkaniu gdzie była tylko WG.
    Wadą ogromną WM jest suche powietrze. Ale to nie jest wada a raczej wynik tego że wentylacja jest skuteczna i działa. Niestety jak ktoś pisze wyżej że ma 25% i nie czuje negatywnych efektów to niech poczeka... poczuje :/
    U mnie jest zimą srednio 32% (waha się od 30 do 35%), zjeżdzanie z wydajnością nawet do 80m3/h nic nie daje. A jak zjadę jeszcze wiecej to powietrza zacznie brakować. Niestety ale przy WM trzeba mieć jakieś nawilżacze itp bo prędzej czy później wyjdą kwiatki typu wysypki na skórze cy problemi z oczami a nawet gornymi drogami oddechowymi.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 21-03-2019 o 13:09

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Rozumiem. A jak ktos ma okna fix to też nie mam sensu?
    Też
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #34

    Domyślnie

    Wybierałem między Thesslagreen airpack home 300 a 400, zdecydowałem się na większy model bo na forum ludzie pisali, że ma lepsze silniki o ile pamięć mnie nie myli. Taki trochę offtop - czy ktoś się orientuje jaki najniższy przepływ można ustawić w modelu home 400? Dom 190m2 i 2 osoby, więc myślę, że te 60-80m3 powinny wystarczyć.

    Co do imprezy... obecnie nie mam w ogóle wentylacji i jak w zimę coś się robiło ze znajomymi na budowie to były 4 osoby, które oddychały pewnie za 8 i nie było problemów bez wentylacji. Jedynie działała wentylacja grawitacyjna w garażu w którym obecnie nie ma drzwi garaż-dom. Każdy Oczywiście wypróbuje różne ustawienia ale aby nie wysuszać powietrza oraz nie płacić niepotrzebnie rachunków za prąd chciałbym u siebie ustawić jakiś nieduży przepływ. Czym wyższy przepływ zimą tym (poza wiatrakami) więcej idzie kWh na grzałkę aby powietrze wlatujące do reku miało temp powyżej 0.

    A żeby było na temat to ja miałem do wyboru zrobić kominek lub rekuperację - koszta podobne. Jeśli nie będę musiał w lato otwierać okien, walczyć z muchami, komarami a do tego jakość powietrza będzie lepsza - to będę zadowolony z wyboru bo kominek rozpaliłbym pewnie kilka razy w roku i tego nawet pewien nie jestem. Nie oszukujmy się w XXI wieku ludzie mają lepsze zajęcia niż "czerpanie przyjemności" z patrzenia na ogień.

  15. #35

    Domyślnie

    Nie oszukujmy się w XXI wieku ludzie mają lepsze zajęcia niż "czerpanie przyjemności" z patrzenia na ogień.[/QUOTE]

    A mnie się zdaje że w XXI wieku patrzenie na ogień daje ludziom o wiele więcej przyjemności niż myślisz.

    Jest sporo osób które albo nie umieją palić w piecu kominkowym/kominku albo uległy wykonawcy który namówił ich na rozwiązania, materiały i technologie nie dające się użytkować z zadowoleniem.

    Pozdrawiam.

  16. #36

    Domyślnie

    Tiaaa a statystyki mówią że na 10 osob ktore zainstalowało WM używa jej 10, natomiast na 10 osob ktore mają kominek używa go jedna lub dwie (często okazjonalnie kilka razy w roku). Taka mała różnica.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Wybierałem między Thesslagreen airpack home 300 a 400, zdecydowałem się na większy model bo na forum ludzie pisali, że ma lepsze silniki o ile pamięć mnie nie myli. Taki trochę offtop - czy ktoś się orientuje jaki najniższy przepływ można ustawić w modelu home 400? Dom 190m2 i 2 osoby, więc myślę, że te 60-80m3 powinny wystarczyć.
    Para wodna,, jaką w tak dużym domu generują dwie osoby szybko się po nim rozchodzi i nawet nie masz co marzyć o 40% zimą.
    Nawet przy 60m3/h.
    Pewnym panaceum jest roślinność doniczkowa w dużej ilości, częste "mopowanie" podłóg, suszenie prania np w przedpokoju, nie w suszarni.
    Zresztą, jak się taki strumień porozkłada po wszystkich pomieszczeniach, to ruch powietrza (a więc usuwanie wilgoci po prysznicu, czy zapachów kuchennych ) ni będzie zbyt szybki.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Para wodna,, jaką w tak dużym domu generują dwie osoby szybko się po nim rozchodzi i nawet nie masz co marzyć o 40% zimą.
    Nawet przy 60m3/h.

    Pewnym panaceum jest roślinność doniczkowa w dużej ilości, częste "mopowanie" podłóg, suszenie prania np w przedpokoju, nie w suszarni.
    Zresztą, jak się taki strumień porozkłada po wszystkich pomieszczeniach, to ruch powietrza (a więc usuwanie wilgoci po prysznicu, czy zapachów kuchennych ) ni będzie zbyt szybki.
    Ty wentylujesz min. 120m3/h i masz wilgotność 40%. Jak?

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    PRzeczytaj , ok ?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7799079

    Skąd wziąłeś "min 120m3/h" ??
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01

    Jest sporo osób które albo nie umieją palić w piecu kominkowym/kominku albo uległy wykonawcy który namówił ich na rozwiązania, materiały i technologie nie dające się użytkować z zadowoleniem.
    Wszystko zależy od człowieka. Mnie nie kręci wydanie 20tyś aby mi coś zajmowało miejsca w salonie (i przy okazji komin na poddaszu) aby kilka razy w roku nacieszyć się widokiem płonącego ognia. Wolę wyjść z domu i posiedzieć przy choćby ognisku. No ale ile ludzi tyle upodobań, ja mam WM bez kominka.

    Cytat Napisał fotohobby

    Para wodna,, jaką w tak dużym domu generują dwie osoby szybko się po nim rozchodzi i nawet nie masz co marzyć o 40% zimą.
    To tego home 400 nie można tak ustawić aby pracował na takich obrotach aby wilgotność była na 40% zimą? Jaki tam jest najniższy przepływ powietrza?

Strona 2 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony