dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Styropian bezpośrednio na chudziaka

    Witam, co myślicie o takim rozwiązaniu ;
    Chudziak, następnie na niego pierwsza warstwa styropianu 5cm, później na to folia jako hydroizolacja o grubości 0,5mm, i potem dwie warstwy styropianu 5cm. Takie rozwiązanie Chce zastosować ponieważ dużo instalacji mi biegnie po chudziaku min. Elektryka w peszlach, cwu, co sanitarka i łatwiej mi te instalacje najpier obrobić styropian niz najpierw dawać folie na instalacje a potem styropian, co myślicie ??

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A nie lepiej popodkładać paski papy pod instalację, potem dogrzać do niej cześć pozostałej powierzchni. I na to izolację termiczną?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A nie lepiej popodkładać paski papy pod instalację, potem dogrzać do niej cześć pozostałej powierzchni. I na to izolację termiczną?
    Papa nie wchodzi w grę, Nie uznaje takiej izolacji i jej nie potrzebuje , mój dom nie stoi ma bagnie, Pozatym są porobione drenaże zaizolowane fundamenty, na zasadzie dysperbit , styrodur i kubełkowe folia , chce się tylko zabezpieczyć przed podciąganie kapilarnym a nie potopem

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    To zobacz ile jest tej wilgoci..... Rozłóż ok m2 foli i dociśnij, jutro sprawdź czy wylewka, folia jest mokra czy sucha.
    Ogólnie Twoje rozwiązanie nie jest typowe, natomiast ten styropian jako pierwsza warstwa nie będzie izolacją a tylko warstwą wyrównującą w Twoim przypadku powierzchnię chudziaka (czyli ukrycie instalacji) co zapewne ułatwi układanie kolejnych warstw.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał walent Zobacz post
    Witam, co myślicie o takim rozwiązaniu ;
    Chudziak, następnie na niego pierwsza warstwa styropianu 5cm, później na to folia jako hydroizolacja o grubości 0,5mm, i potem dwie warstwy styropianu 5cm.
    Jak chcesz skutecznie i trwale połączyć te folie z hydroizolacja pod ścianami nośnymi i działowymi?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał walent Zobacz post
    Papa nie wchodzi w grę, Nie uznaje takiej izolacji i jej nie potrzebuje , mój dom nie stoi ma bagnie, Pozatym są porobione drenaże zaizolowane fundamenty, na zasadzie dysperbit , styrodur i kubełkowe folia , chce się tylko zabezpieczyć przed podciąganie kapilarnym a nie potopem
    To że Twój dom nie stoi na bagnie, nie oznacza rezygnacji ze szczelnej izolacji od chudziaka i ścian fundamentowych.
    Radon.
    http://chemfan.pg.gda.pl/Publikacje/Radon.html
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    To że Twój dom nie stoi na bagnie, nie oznacza rezygnacji ze szczelnej izolacji od chudziaka i ścian fundamentowych.
    Radon.
    http://chemfan.pg.gda.pl/Publikacje/Radon.html
    A No właśnie też o tym myślałem, jak to zrobić przy takim systemie układania jak chciałem, dlatego tutaj napisałem czy takie rozwiązanie jest dobre, mam taśmę butylowa co prawda , ale przy moim systemie układania chyba się nie przyda ??? Chce uniknąć kładzenia najpierw foli ponieważ na prawdę mam bardzo dużo tych instalacji które biegną po chudziaku i jak ja folie położę na instalacje to masakra będzie układać później na to styropian

  8. #8

    Domyślnie

    Ja też miałem na chudziaku wodę i trochę prądu (tam, gdzie była konieczność, resztę elektryk pociągnął wyżej, w warstwie styropianu, ale już na ścianie, przypięte spinkami). Woda szła na pierwszej warstwie styropianu, żeby zaizolować ją choć trochę od zimna z chudziaka (teraz zrobiłbym zimną pod pierwszą warstwą, normalnie na chudziaku, a ciepła tak jak teraz na pierwszej, albo nawet na drugiej, bo mam 15 cm w trzech warstwach). Po podłogach szedł też odkurzacz centralny, więc troszkę tych rur tam było.

    Rozwiązanie jest proste - ja powyjmowałem wszystkie dyble, którymi były przykotwione rurki na czas innych prac (już ich nie dyblowałem potem, bo po co), a folię podkładałem pod nie i to nie jedną warstwę, ale dwie. Jeśli gdzieś musiałem przeciąć folię, bo nie dało jej się podłożyć w całości (nie było dużo takich miejsc, może dwa albo trzy) to albo przecinałem i układałem w dwóch różnych kierunkach, albo kładłem na górę, a styropianem dociskałem to do rurek. Wolałem tak, niż kłaść folię na rurach, bo takie jej ułożenie uniemożliwia ułożenie styropianu bez ciągłego przemieszczania się folii. Jeśli robisz sam, to tylko takie wyjście jest logiczne.
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Ja położyłem na chudziaka folię do oczek wodnych i kleiłem jej pasy ze sobą ścieżką czystego butylu. Tym samym butylem kleiłem folię do pasów papy wystających z nad ścian fundamentowych i oklejałem szczelnie z folią rury kanalizacyjne wychodzące z chudziaka. Następnie instalacje OC, ZW i CWU w połowie wys. ocieplenia. Elektryka tradycyjnie na ścianach.

    Jak chcesz mieć szczelnie od chudziaka powinieneś rwać dyble instalacji, podkładać folię i sklejać.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post

    Rozwiązanie jest proste - ja powyjmowałem wszystkie dyble.
    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Ja położyłem na chudziaka folię do oczek wodnych i kleiłem jej pasy ze sobą ścieżką czystego butylu.
    Wszystko piknie i ładnie. Tylko, że nie każdy może sam ogarnąć temat. Ciekawe, która ekipa bawiłaby się jak wy, a jeżeli już to za jakie pieniądze.
    Ogólnie rzecz biorąc obstawiam że w 90 % przypadkach folia jest po prostu wywijana na ścianę i tyle. Bez żadnych butyli.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Wszystko piknie i ładnie. Tylko, że nie każdy może sam ogarnąć temat. Ciekawe, która ekipa bawiłaby się jak wy, a jeżeli już to za jakie pieniądze.
    Ogólnie rzecz biorąc obstawiam że w 90 % przypadkach folia jest po prostu wywijana na ścianę i tyle. Bez żadnych butyli.
    Wystarczy stosować:

    Klient płaci i wymaga.
    Żadnej pracy się nie boję, dajcie mi tylko ludzi.
    Kontrola najwyższą formą zaufania.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Ja położyłem na chudziaka folię do oczek wodnych i kleiłem jej pasy ze sobą ścieżką czystego butylu. Tym samym butylem kleiłem folię do pasów papy wystających z nad ścian fundamentowych i oklejałem szczelnie z folią rury kanalizacyjne wychodzące z chudziaka. Następnie instalacje OC, ZW i CWU w połowie wys. ocieplenia. Elektryka tradycyjnie na ścianach.

    Jak chcesz mieć szczelnie od chudziaka powinieneś rwać dyble instalacji, podkładać folię i sklejać.

    Ok będę rwal te dyble i zastosuje butyl. Jeszcze temat taki, jak np. szła instalacja po chudziaku,a następnie wchodziła na ściany, to w tym miejscu muszę folie przeciąć żeby ja wywinąć na ścianę a potem ja skleić taśma ? ( butyl , albo bluedelphin silna taśma hydroizolacyjna).
    Jakie widzicie rozwiązanie?
    Ostatnio edytowane przez walent ; 22-03-2019 o 09:58

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @walent
    Dlaczego masz folię przykrywającą chudziak wywijać na ścianę?
    Czy Twój chudziak jest na poziomie ściany fundamentowej tam gdzie papa?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @walent
    Dlaczego masz folię przykrywającą chudziak wywijać na ścianę?
    Czy Twój chudziak jest na poziomie ściany fundamentowej tam gdzie papa?
    Tak, chudziak na tym samym poziomie co ściana fundamentowa na której jest papa, która wychodzi na chudziaka jakieś 20 cm

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał walent Zobacz post
    Tak, chudziak na tym samym poziomie co ściana fundamentowa na której jest papa, która wychodzi na chudziaka jakieś 20 cm
    No to bajka Trzeba kleić folię do papy wspomnianym butylem. W tym zabiegu chodzi o jak najlepsze odcięcie się od gruntu. A jeśli z chudziaka wychodzą instalacje, które siłą rzeczy będą przebijać folię, to trzeba z jak najlepszą starannością uszczelnić. Ale nie popadać przy tym w jakieś skrajności.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    No to bajka Trzeba kleić folię do papy wspomnianym butylem. W tym zabiegu chodzi o jak najlepsze odcięcie się od gruntu. A jeśli z chudziaka wychodzą instalacje, które siłą rzeczy będą przebijać folię, to trzeba z jak najlepszą starannością uszczelnić. Ale nie popadać przy tym w jakieś skrajności.
    Układając folie już pod wylewki, wywijać ja na ścianę ? A co z folia hydroizolacja, która jest pod styropianem i wywinięta jest na ścianę ponad poziom styropianu jakieś 10 cm, obcinać ja, czy zostawić ?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał walent Zobacz post
    Układając folie już pod wylewki, wywijać ja na ścianę ? A co z folia hydroizolacja, która jest pod styropianem i wywinięta jest na ścianę ponad poziom styropianu jakieś 10 cm, obcinać ja, czy zostawić ?
    Wywijać na ścianę około 10cm lekko ponad poziom wylewki. Jak wylewka zastygnie to nożykiem obetniesz. Pamiętaj o dylatacji od ściany. Warto dokleić czarną folię na ścianę i okna tarasowe na wysokości około 0.5m tak aby ekipa od posadzek niczego nie ubrudziła.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mendium Zobacz post
    Wywijać na ścianę około 10cm lekko ponad poziom wylewki. Jak wylewka zastygnie to nożykiem obetniesz. Pamiętaj o dylatacji od ściany. Warto dokleić czarną folię na ścianę i okna tarasowe na wysokości około 0.5m tak aby ekipa od posadzek niczego nie ubrudziła.
    Jestem przed wylewkami , i folia która kładłem na chudziaku wywinalem na ścianę i jest ponad poziom styropianu Ok 10 cm , zosatawic ja czy odciąć równo ze styro ?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @walent
    Wylewkę z miksokreta, lub anhydrytową trzeba dylatować od ścian, kominów, słupów i innych elementów konstrukcyjnych.
    Robi się to pasami taśmy piankowej gr. ok 1cm fastrygując ją tymczasowo. Pracująca, rozszerzająca się od zmian temp. posadzka nie może napierać na elementy konstrukcyjne domu.
    Najprościej w Twoim przypadku to obciąć tę folię co wystaje z pod styro. Przykleić do ścian klejem na gorąco (z pistoletu) taśmę dylatacyjną z fartuchem folii. Folię fartucha skleić z folią, którą położysz na styro. pod wylewkę. Jak ogrzewanie podłogowe, to folia w kratkę. Zrobisz w ten sposób taką misę na wylewkę i nie powinna ona zapłynąć pod styropian.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0032.jpg
Wyświetleń:	967
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	428835
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0034.jpg
Wyświetleń:	391
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	428836
    Piankowa taśma dylatacyjna z fartuchem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @walent
    Wylewkę z miksokreta, lub anhydrytową trzeba dylatować od ścian, kominów, słupów i innych elementów konstrukcyjnych.
    Robi się to pasami taśmy piankowej gr. ok 1cm fastrygując ją tymczasowo. Pracująca, rozszerzająca się od zmian temp. posadzka nie może napierać na elementy konstrukcyjne domu.
    Najprościej w Twoim przypadku to obciąć tę folię co wystaje z pod styro. Przykleić do ścian klejem na gorąco (z pistoletu) taśmę dylatacyjną z fartuchem folii. Folię fartucha skleić z folią, którą położysz na styro. pod wylewkę. Jak ogrzewanie podłogowe, to folia w kratkę. Zrobisz w ten sposób taką misę na wylewkę i nie powinna ona zapłynąć pod styropian.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0032.jpg
Wyświetleń:	967
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	428835
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0034.jpg
Wyświetleń:	391
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	428836
    Piankowa taśma dylatacyjna z fartuchem.
    A co robić w przypadku jak instalacje krzyżują się ze sobą i jedna biegnie nad drugą, powstaje wtedy minimalna luka ok 1-2 cm, czy pod tą szczelinę coś podkładać, czy może taka zostać, bo ja zacząłem podkłada, utykać styropian (foto) i zastanawiam się czy nie przesadzam, i po prostu nic z tym nie robić, bo mam kilkanaście takich skrzyżowań. Myślałem tez o piance, ale pianka mi wyprze do góry instalacje.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	485
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	428849
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	323
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	428850
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	225
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	428851

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony