dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 19 z 105
Pokaż wyniki od 361 do 380 z 2087
  1. #361

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Ty sobie wagarowaleś, a mi każesz swoje zaległości nadrabiać. Druga sprawa, że to trochę nie to forum, gdzie można by na takie tematy dyskutować. Więc napiszę Ci w mocnym skrócie. Most wyda tyle mocy ile zapisano w rejestrze pamięci procka nim sterującego. Moc mierzy amperomierzami i woltomierz ami po stronie AC. Strona DC ma swój proc który dostarcza mocy dla mostu tyle ile może lub ile jest potrzebne. On też ma swoje amperomierze i woltomierze dla pracy algorytmu mppt. Gdy inwerter osiągnie swój zaprogramowany limit, to most bardziej nie obciąży przetwornice, a przetwornica bardziej nie obciąży paneli. Napięcie stringu wzrośnie powyżej punktu Vmp paneli, a prąd będzie taki jaki będzie potrzebny do oddania max zaprogramowanej mocy AC.
    Chcesz więcej, zmień program, przedstaw zworke, oszukaj amperomierze i będzie Ci szczęście. Choć ty zapewne myślisz, że chinczyki nie mają nic ciekawszego do roboty jak siedzieć i montować do każdego inwertera inne tranzystory dobrane na styk, inne kondensatory, cewki i inne płyty. Wszystko indywidualne, bo ty u nich klient unikalny i pieniądze twoje najbardziej pieniężne ze wszystkich. Naiwność konsumenta.
    Chodzi tylko o wyjaśnienie. Forum jak najbardziej odpowiednie. Uff dobrze, że wagarowałem.
    Ja nie maiłem przestawiać zworki tylko Ty. Już przestawiałeś?
    Czekam na kolejny test 10kWp i inwerter 3kW. Kiedy wynik?
    PS. Ci konsumenci to faktycznie naiwni.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  2. #362
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Garbatego już tylko mogiła wyprostuje

  3. #363

    Domyślnie

    Witam Wszystkich,

    To mój pierwszy wątek w sprawie fotowoltaiki, zgłębiam wiedzę i analizuję oferty jakie otrzymałem.
    Stąd też mam pytanie do znawców technologi:
    1. Czy w moich warunkach: dach 35 st, blachodachówka, strona południowa, brak zacienienia, warte rozważań jest zakup paneli typu half cut? (EXE, Longi, JA Solar; Q.cells ) czy raczej wybrać standardowe rozwiązanie na 60 komórek. Potrzebuję 32 panele, instalacja 10kW, bo zużycie rocznie ok 8.5kW.
    Podpytam Was, bo każdy handlowiec chwali swoje pomysły, a nowości kosztują

    2. Czy alternatywą dla half cut-ów jest technologia SmartWire? jak to wygląda wg Was?

    z góry dzięki

  4. #364

    Domyślnie

    Przy takich warunkach nie zwracaj uwagi czy to halfcut czy nie. Kieruj się pozostałymi kryteriami.

    Smart wire? Ktoś to już stosuje w modułach za ludzkie pieniądze?
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  5. #365

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Przy takich warunkach nie zwracaj uwagi czy to halfcut czy nie. Kieruj się pozostałymi kryteriami.

    Smart wire? Ktoś to już stosuje w modułach za ludzkie pieniądze?
    Dziękuję za odpowiedź,

    Jest firma z Bydgoszczy, która to stosuje i co ciekawe produkuje u nas (nazwy chyba nie można tu podać?), ale czy ludzkie pieniądze, to nie wiem. Mam wycenę na powyższe parametry na 48.000 zl z falownikiem Goodwe. Chyba rozsądnie, ale tylko u nich znalazłem tę technologię i nie mam porównania.

  6. #366
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grebocek Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź,

    Jest firma z Bydgoszczy, która to stosuje i co ciekawe produkuje u nas (nazwy chyba nie można tu podać?), ale czy ludzkie pieniądze, to nie wiem. Mam wycenę na powyższe parametry na 48.000 zl z falownikiem Goodwe. Chyba rozsądnie, ale tylko u nich znalazłem tę technologię i nie mam porównania.
    48000 złotych za instalację 10 kW to raczej dość drogo zwłaszcza na dachu z blachodachówki. Chyba znajdziesz też tańsze oferty na dobrych komponentach.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #367

    Domyślnie

    Witam,
    zastanawiam się na instalacją PV (zapotrzebowanie 2,5000kWh/rok), ale mam następujące ograniczenia:
    1. ustawienie połaci dachu wschód-zachód, ale z 2 jaskółkami
    2. mało miejsca na dachu aby uniknąć cieni rzucanych od kominów (obserwacje z ostatnich dni, w lecie pewnie bedzie mniejszy problem)

    Zaproponowany system to SolarEdge 3,0kW 1 fazowy + 11 paneli Longi 310W z optymalizatorami (3szt na wschód, 4 szt na zachód oraz po 2 szt na południe na każdej z jaskółek) wraz z montazem na dachówce za 14000zł.
    W teorii wygląda fajnie, ale spotkałem się w internecie z opinią, że : Przy zasłonięciu 3 szt z 12szt działa prawidłowo przy zasłonięciu 4 szt falownik wyłącza się a reszta paneli nie podaje nic . Przy częściowym zacienieniu 6 paneli instalacja zachowuje się jak tradycyjna instalacja czyli wszystkie panele podają tyle ile najsłabsze ogniwo . )
    Link : https://www.youtube.com/watch?v=xc00fHHQI4k 2 komentarze adam lisinski

    U mnie rano 5 paneli bedzie wystawionych na słońce, 6 zasłonietych/zacienionych, po południu na odwrót. Ktoś ma podobny system i może coś powiedzieć jak to działa w takim przypadku.
    Wiem, że optymalizatory P300 wymagają min.8szt w stringu oraz P400 min. 6szt w stringu.

    pzdr
    Marcin

  8. #368

    Domyślnie

    Nie wypowiem się w kwestii SE, ale jako alternatywę możesz rozważyć Fronius/Tigo lub chyba najkorzystniej przy małej ilości modułów - mikroinwertery. Pewnie w Twoim przypadku połowa kosztów inwertera i kilka tyś w kieszeni.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  9. #369
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    od kilku dni mała instalacja fotowoltaiczna jest już podłączona i wytwarza energię. Licznik dwukierunkowy powinien być dopiero podłączony niebawem. Czy w takim stanie energia wytwarzana zmniejsza energię pobraną w danej chwili a nadmiar energii wytworzonej po prostu przepada?

  10. #370
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Witam,

    od kilku dni mała instalacja fotowoltaiczna jest już podłączona i wytwarza energię. Licznik dwukierunkowy powinien być dopiero podłączony niebawem. Czy w takim stanie energia wytwarzana zmniejsza energię pobraną w danej chwili a nadmiar energii wytworzonej po prostu przepada?
    Musisz zwrócić uwagę jaki masz licznik.
    Te zwykłe elektroniczne są "wredne". Jeśli wytwarzasz i w danym momencie nie konsumujesz to z reguły zaliczają jak byś zużywał z sieci ZE. Jeśli w danej chwili PV produkuje np 2000 W, a Ty grzejesz wodę grzałką 2 kW, to tak jakbyś nic nie pobierał (przy liczniku jednofazowym).
    Przy liczniku analogowym ( jeszcze czasem takie bywają) to te z zapadką przeciw cofaniu tarczy nadwyżki nie doliczają do zużycia. Zyskujesz to co "zjadasz".

    Mój znajomy w PGE miał analogowy licznik 3-fazowy, który po podłączeniu PV przy produkcji i braku konsumpcji kręcił się podobno do tyłu. Wymienili mu na właściwy chyba po 5 tygodniach od zgłoszenia PV.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #371
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Musisz zwrócić uwagę jaki masz licznik.
    Te zwykłe elektroniczne są "wredne". Jeśli wytwarzasz i w danym momencie nie konsumujesz to z reguły zaliczają jak byś zużywał z sieci ZE. Jeśli w danej chwili PV produkuje np 2000 W, a Ty grzejesz wodę grzałką 2 kW, to tak jakbyś nic nie pobierał (przy liczniku jednofazowym).
    Licznik elektroniczny 3f ISKRA. To coś zmienia?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  12. #372
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Musisz zwrócić uwagę jaki masz licznik.
    Te zwykłe elektroniczne są "wredne". Jeśli wytwarzasz i w danym momencie nie konsumujesz to z reguły zaliczają jak byś zużywał z sieci ZE. Jeśli w danej chwili PV produkuje np 2000 W, a Ty grzejesz wodę grzałką 2 kW, to tak jakbyś nic nie pobierał (przy liczniku jednofazowym).
    Licznik elektroniczny 3f ISKRA MT-174. To coś zmienia?

    EDIT:

    Przy okazji po wymianie wielu emaili z różnymi osobami w BOKu Enei, w końcu dostałem sensowną odpowiedź na moje pytanie:

    "Dzień dobry,

    dziękujemy za kontakt z Eneą.

    Pod uwagę bierzemy moc znamionową paneli a nie inwentera.

    Z poważaniem"
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 22-10-2019 o 19:04
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  13. #373
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    dubel

  14. #374
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Licznik elektroniczny 3f ISKRA MT-174. To coś zmienia?
    Zrób odczyty wskazań licznika i jeśli przy braku poboru z sieci przybywa kWh to znaczy, że nie wskazane jest korzystanie z PV do czasu wymiany na dukierunkawy.

    Jedynym wyjątkiem może być kontrolowane załączenie PV, gdy jest odbiór energii trochę większy od możliwości produkcji przez Twoją instalację.

    Jeśli mają na stanie liczniki to wymienią lad dzień.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #375
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Zrób odczyty wskazań licznika i jeśli przy braku poboru z sieci przybywa kWh to znaczy, że nie wskazane jest korzystanie z PV do czasu wymiany na dukierunkawy.

    Jedynym wyjątkiem może być kontrolowane załączenie PV, gdy jest odbiór energii trochę większy od możliwości produkcji przez Twoją instalację.
    Spróbowałem i wynik nie napawa optymizmem.
    W ciągu 17min. przybyło 0,3kWh. Oprócz lodówki, alarmu i sprzętów w stanie czuwania nic nie było włączane.
    W tym samym czasie PV produkowało około 1-1,5kW, czyli przez 17 minut około 0,35kWh...

    Co jest grane?
    Średnio miesięcznie wyszłoby około 0,75MWh. Ja tyle normalnie powinienem zużywać a przecież nic energochłonnego nie było włączone ???
    Czyżbym jednak musiał zapłacić za wytwarzaną energię?

    I jeszcze coś. Co oznaczają minusy przy znaczkach energii czynnej i biernej? Wydaje mi się, że zawsze były z plusami...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  16. #376
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Co jest grane?
    Wygląda na to, że licznik nie lubi jak mu się podnosi napięcie na wyjściu i elektronika "zafałszowuje" rzeczywiste zużycie.
    Kolega vr5 dał Ci odpowiedz " Te zwykłe elektroniczne są "wredne". Jeśli wytwarzasz i w danym momencie nie konsumujesz to z reguły zaliczają jak byś zużywał z sieci ZE"
    Co by wyjaśniało Twoje wątpliwości.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #377
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jeśli wytwarzasz i w danym momencie nie konsumujesz to z reguły zaliczają jak byś zużywał z sieci ZE"
    Można jakoś bezpiecznie wyłączyć wytwarzanie energii? Nakryć dach plandekami? Modlić się?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  18. #378
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Można jakoś bezpiecznie wyłączyć wytwarzanie energii? Nakryć dach plandekami? Modlić się?
    Wyłącz falownik przełącznikiem w falowniku oraz bezpiecznik po stronie AC i po sprawie. Po co w ogóle włączasz te instalację jak nie masz jeszcze wymienionego licznika bo nie bardzo rozumiem.

  19. #379
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Wyłącz falownik przełącznikiem w falowniku oraz bezpiecznik po stronie AC i po sprawie. Po co w ogóle włączasz te instalację jak nie masz jeszcze wymienionego licznika bo nie bardzo rozumiem.
    Wyłączone.
    Są rzeczy, które filozofom się nie śniły.

    EDIT: Po odłączeniu instalacji PV, w ciągu 17min wyszło 0,06kWh (ale w tym dodatkowo włączony komp biurowy, więc wstępnie zgadzałoby się).
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 25-10-2019 o 15:46
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  20. #380

    Domyślnie

    Panowie, jaką jest dobra cena za 1kWp czy też za 1kW?
    Jakies firmy przystępne cenowo robiące instalacje na czymś lepszym niz "hisunage" mogę prości na priv? Szukam instalacji 4-5kW.

Strona 19 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony