dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 105
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2087
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie Fotowoltaika on-grid 2019 - wątek techniczny ;)

    Śledzę wątek domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych od dłuższego czasu. W najbliższym miesiącach mam nadzieję zrealizować taką instalację u siebie. Główny wątek forumowy Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie. znam na wylot. Ma już swoje lata, znacznie się rozrósł, a i tematycznie ostatnio kuleje (ostatnio ponad 25 stron dyskusji na temat ekologii i elektromobilności). Proponuję nowy wątek (poniekąd na wzór wątku Ogrzewanie kablami 2017), w którym będziemy dyskutować na temat naszych istniejących, jak i planowanych bądź rozważanych, mikroinstalacji PV. Bez wielkich dyskusji czy się opłaca (choć pewnie tego do końca nie unikniemy), bez rozważań nad sensem ekologicznym PV, czy jej wpływem na sieć energetyczną.

    Załóżmy wstępnie, że wątek będzie się kręcił wokół:
    - kwestii technicznych PV - czyli panele, inwertery, okablowanie, zabezpieczenia, konstrukcje itd. - opinie, porady i pomysły;
    - finansowanie PV - od kosztów samych mikroinstalacji po możliwości ich dofinansowania;
    - przepisów dotyczących mikroinstalacji oraz działań na linii "prosumenci - operatorzy sieci dystrybucyjnych";
    - wszelkich opinii, newsów czy warunków technicznych dotyczących mikroinstalacji PV;
    - dla przejrzystości wątku proponuję również, by skupić się na instalacjach on-grid, czyli chyba najbardziej aktualnie popularnym wariancie mikroinstalacji PV.

    Na początek wrzucam swój post z "głównego wątku", który zniknął gdzieś w czeluściach dyskusji pobocznych. Spotykamy się z opinią, że koszt mikroinstalacji PV wykonanej "na gotowo" w okolicach 4k zł/kWp jest ogólnie akceptowalny (a są już informacje od forumowiczów, że bywa taniej). Często dyskutujemy, iż biorąc się samemu za montaż instalacji można znacząco zejść z ceną. Ale są też opinie, że nie da się zejść poniżej 3,5k zł/kWp. A jak wiadomo, wszyscy kalkulujemy i okres zwrotu inwestycji jest przeważnie dla nas istotny. Sam zresztą planuję wykonanie takiej instalacji o mocy zbliżonej do 10kWp, wykonanej w sporej mierze samodzielnie przy współudziale elektryka, który wykonuje nam całą instalację elektryczna w remontowanym domu.

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Nie jest tak źle, planuję zakup sprzętu przez elektryka, który będzie to ze mną montował i podłączał. Mam działalność, więc założyłem sobie konta w dwóch hurtowniach sprzedających sprzęt PV (pewnie mam najwyższy próg cenowy, ale i tak wygląda to ciut lepiej niż detal w sieci). Na dzień dzisiejszy można kupić np. panele Q.Cells G.Peak 310W (mono) za ok. 500 zł/szt. Nad inwerterem się zastanawiam, ale zakładając że ma być budżetowo, poszedłbym w chińszczyznę, czyli Sofar 8.8KTL-X (niecałe 4000 zł). Wolałbym Froniusa 8.2-3M, ale kosztuje jakieś 3/4 więcej i ma krótszą gwarancję (Sofar daje 10 lat w standardzie). A na jakość Froniusa coś ostatnio ludzie narzekają. Czyli licząc na szybko dla mikroinstalacji 9,92kWp:
    - 32 panele po 500 zł -> 16000 zł
    - inwerter -> 4000 zł
    - konstrukcja 100 zł na panel -> 3200 zł
    - elektryk, zabezpieczenia, kable -> 2000 zł (?)
    Czyli mamy razem 25200 zł / 9,92 kWp -> 2540 zł/kWp
    Wszędzie ceny brutto z 8% VAT...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 23-03-2019 o 01:18
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Na dzień dzisiejszy można kupić np. panele Q.Cells G.Peak 310W (mono) za ok. 500 zł/szt.
    Gdzie można kupić w tej cenie z 8% VAT ?
    Czyli 570 brutto z 23% VAT.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Gdzie można kupić w tej cenie z 8% VAT ?
    Czyli 570 brutto z 23% VAT.
    Zacytuję swój post z głównego wątku, może przy okazji ktoś coś podpowie . W nim szukaj odpowiedzi...

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Znacie jakieś hurtownie / dystrybutorów, u których zaopatrują się instalatorzy PV? Najlepiej z dostępną platformą b2b z podglądam cen i stanów. Ze strony gramwzielone.pl namierzałym Corab i Keno Energy. Coś jeszcze?
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  4. #4

    Domyślnie

    Wątek dotyczy tylko on-grid czy off-grid też?
    Ps. Może i dobrze, bo nie przyjdzie tutaj żądny gazowiec, jeszcze bez PV i nie napisze do kogoś z kablami i PV, że syfi.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nigdy nie dostaniesz ceny takiej jak na instalator, a w zeszłym miesiącu widziałem się z moim instalatorem i powiedział mi że tak ludzie się rzucili na PV że brakuje paneli i nawet inwerter ów Fronius, z uwagi na bum ceny rosną a powinny tanieć.
    A tak też się zastanawiam jak ZE odbierze Ci instalacje jak nie masz uprawnień.
    Panele to jedyna inwestycja w której nie miałem znajomości i rabatów, tylko instalatora z polecenia, ale akurat to najlepiej wydane pieniądze w moim domu. Dziś mam rekord 38 kWh z instalacji 7,2 kWp i kurcze cały dzień uśmiech na twarzy że się prąd produkuje a szczęście jest bezcenne.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Nigdy nie dostaniesz ceny takiej jak na instalator, a w zeszłym miesiącu widziałem się z moim instalatorem i powiedział mi że tak ludzie się rzucili na PV że brakuje paneli i nawet inwerter ów Fronius, z uwagi na bum ceny rosną a powinny tanieć.
    Panele drożeją a nie tanieją. M.in. dlatego że jest ulga podatkowa.
    Możliwe że cent dla instalatorów są dostępne tylko dla "licencjonowanych" instalatorów a nie dla wszystkich mających zupełnie inne działalnośc gospodarczą.
    Jeżeli tak jest to tyko świadczy o tym że rynek PV jest nie do końca jest normalny.
    Instalator kupuje panel za 500 PLN netto a później przy montażu nalicza 800 PLN + 8% VAT?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A czemu się temu dziwisz, idź do hurtowni hydraulicznej albo kup piec gazowy, dostaniesz ceny katalogowe a hydraulik na 30/50/70% rabatu od cennika i tak naprawdę nie wiesz ile co kosztuje. Kiedyś chciałem kupić piec Beretta i w hurtowni mi powiedzieli 2900 zł a kupiłem od znajomego hydraulika za 1850 zł.
    Najgorsze jest to że jak ja sprzedaje styropian i zarabiam 1 czy 2 zł na m3 to każdemu się wydaje że zostaje mi 50% marży, a hydraulicy myślą swoim tokiem rozumowania i twierdzą że jak sprzedaje styropian za 170 zł to kupuje po 100 zł albo taniej.
    Mój pierwszy hydraulik chciał mi zbiornik 200 l z 1 wezownicą sprzedać na 8% za 2 tyś okazyjnie a na hurtowni na moją firmę dostałem cenę 1100 zł netto a jakiś wielkich rabatów nie mam.
    Przy PV podejrzewam że jest tak samo, ale życie jest za krótkie i widzę sam po sobie że jak ostatnio w tłusty czwartek były pączki z 3 różnych firm i pani polecała i z konkretnej firmy to już w głowie miałem myśl, że ma największą marżę, producent wypłaca procent lub pod ladą ma skrzynkę gratisów do domu..... Zaczyna być to chore.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Nigdy nie dostaniesz ceny takiej jak na instalator, a w zeszłym miesiącu widziałem się z moim instalatorem i powiedział mi że tak ludzie się rzucili na PV że brakuje paneli i nawet inwerter ów Fronius, z uwagi na bum ceny rosną a powinny tanieć.
    A tak też się zastanawiam jak ZE odbierze Ci instalacje jak nie masz uprawnień.
    Wiem, że nie dostanę takiej ceny jak instalator. Dlatego napisałem dokładnie w pierwszym poście, że to cena dla mnie - prowadzącego działalność, w branży budowlanej, choć nie związanej z instalacjami PV. Mogę w takiej cenie kupić, więc dla takiej kalkuluję. A z odbiorem też nie będzie problemu, bo jak pisałem chcę zakładać tą instalację wspólnie ze znajomym elektrykiem, który uprawnienia ma. Zresztą, same uprawnienia też nie są problemem - kilka osób pisało tu na forum, że znalazło elektryka, które za "dwie stówki" rzucił okiem (albo i nie) na instalację i podbił papiery. Chciałem tylko pokazać, że da się zamontować (oczywiście przy sporym swoim wkładzie) instalację PV w rozsądnych pieniądzach. A sam czekam na rozstrzygnięcie jednego programu unijnego - bo jest szansa, że załapiemy się na dofinansowanie (mała, bo mała, ale zawsze jest)...

    PS. A nawet pomijając kwestię zakupu od dystrybutora czy hurtownika. Przy zakupie ok. 30 paneli nawet w niektórych sklepach internetowych jesteś traktowany jak odbiorca hurtowy i możesz liczyć na lepszą cenę, niż na stronie.
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 24-03-2019 o 00:08
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dokładnie, niektóre sklepy internetowe informują o tym że przy zamówieniach większych (z reguły pow. 20-30 szt.) można negocjować cenę. Wszystko zależy od stanów magazynowych danej hurtowni, czasami mając większą dostawę mogą się pozbyć tego co maja na składzie po bardzo atrakcyjnych cenach. Z tym że faktycznie w tym roku jest booom na fotowoltaike to prawda i większość nie ma zbytnich "stanów magazynowych" bo prawie wszyscy czekają na dostawę, ale zawsze rabat dają - jeśli się o niego ktoś upomni

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A takie pytanie jeszcze. Będziesz montować ok 10 kWp. Będziesz montował na jednej płaszczyźnie czy dwóch? Ten falownik ile ma stringów ? Czy nie rozważałeś zamontowania innych paneli, choćby Q.cells 325 DUO albo Exe solar 320 ?

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał kysztof_2 Zobacz post
    A takie pytanie jeszcze. Będziesz montować ok 10 kWp. Będziesz montował na jednej płaszczyźnie czy dwóch? Ten falownik ile ma stringów ? Czy nie rozważałeś zamontowania innych paneli, choćby Q.cells 325 DUO albo Exe solar 320 ?
    Mam dach płaski, co niestety trochę limituje mi ilość paneli na nim. Chcę zamontować między 9 a 10kWp. Falownik ma 2MPPT (tutaj m.in. karta serii KTL-X). A odnośnie paneli, to rozważałem/rozważam kilka opcji (m.in. te które podałeś). Wszystko zależy od tego, jak będziemy finansować naszą instalację - jak za nasze, to skłaniam się m.in. do wersji przedstawionej w moim pierwszym poście - budżetowo, aby jak najprędzej instalacja się zwróciła i zaczęła zarabiać. Jak z dofinansowanie, to można by rozważyć coś lepszego sprzętowo (chyba najsensowniej wtedy iść w panele LG + Fronius/SMA). Do tego dochodzi kwestia, co akurat w danym momencie będzie dla mnie dostępne i w jakiej cenie .

    Na PV jesteśmy praktycznie w 100% zdecydowani, ale mamy złożone dwa wnioski o dofinansowanie (80% dla 7kWp i 100% dla 3kWp). Oba zależne są od programu unijnego, który miał zostać rozstrzygnięty pierwotnie we wrześniu 2018r., a tymczasem do dnia dzisiejszego brak rozstrzygnięcia. W obu nie możemy mieć PV wcześniej na dachu. Szanse są niewielkie, ale głupio by było nie skorzystać z kilkunastu tysięcy dofinansowania. W kwietniu miały wejść zmiany w IRiESD, więc chciałem montować przed ich wejściem, ale jak na razie prezes URE jeszcze ich nie klepnął, więc wygląda na to, że nie wejdą w życie (choć u nas to nigdy nie wiadomo). Tak więc na chwilę obecną czekamy, a ja śledzę sytuację na rynku PV...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  12. #12

    Domyślnie

    Witam
    Również i ja chcę założyć około 9,8kw dach płaski.
    Jestem w programie granatowym i mogę mieć dofinansowanie 25tys zł.
    Z tym że panele muszą zasilać główne źródło ogrzewania może to być piec elektryczny grzałki z buforem.
    Podzwonilem trochę i cenowo bufor np 1000l z dwiema wężownicami plus elektryka sterowanie z montażem wołają po około 20tyszl to jakaś paranoja.
    Koszt pv LG 340w ponad 50tyszl z montażem.
    Także cenowo jest nie wesoło.

  13. #13

    Domyślnie

    Oto dotacje mamy...
    Zarobią tylko wyłącznie dostawcy (marża) i to nasze państewko (podatki).
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o to ze wcześniej nie można mieć tego na dachu to nie jest z tym tak do końca. Na dachu można to mieć....,byle by fakturę mieć przedstawioną po podpisanej umowie na dotacje. Czyli jak robi to jakaś firma to trzeba się z nią dogadać że fakturę wystawi nam w późniejszym terminie.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie wiem czy jest sens się pchać w LG. Wszystko dobrze tylko że trochę cena niewspółmierna do produktu. Q,cells ,Longi czy Exe mają naprawdę zbliżone parametry a są około połowy tańsze.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Oczywiście , że nie ma sensu kupować LG za o wiele większe pieniądze. Ja chyba wybiorę Longi ale w wersji ALL BLACK.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał kysztof_2 Zobacz post
    Jeśli chodzi o to ze wcześniej nie można mieć tego na dachu to nie jest z tym tak do końca. Na dachu można to mieć....,byle by fakturę mieć przedstawioną po podpisanej umowie na dotacje. Czyli jak robi to jakaś firma to trzeba się z nią dogadać że fakturę wystawi nam w późniejszym terminie.
    Problem jest taki - chcę zmieścić na dachu 10kWp. Mamy złożone dwa wnioski o dofinansowanie - jeden na 7kWp, drugi na 3kWp (takie były maksymalne możliwości). Nie ma opcji załapania się na obydwa, bo jak siądzie jedno to wyklucza drugie (nie może być innej instalacji na dachu przed zgłoszeniem tej dotowanej do OSD). Założenie jest też takie, że nie można tej instalacji rozbudować w okresie 5 lat (czyli odpada inwerter ~8kW i dołożenie paneli po dofinansowaniu). Mogę dołożyć drugą, niezależną instalację, po odebraniu tej dotowanej. Czyli jeżeli dostaniemy któreś dofinansowanie, to będę musiał najpierw postawić 3kWp (lub 7kWp), zgłosić do OSD, dopiero po uzyskaniu umowy kompleksowej jako prosument (dokument wymagany do rozliczenia dofinansowania) będą mógł założyć kolejną instalację 7kWp (lub 3kWp), aby docelowo mieć 10kWp i zgłosić rozbudowę mikroinstalacji. I tu się robi mały problem, bo zakładając brak dofinansowania montuję 10kWp z inwerterem ok. 8,0-8,5kW. A otrzymując dotację muszę założyć albo trzy inwertery 1-fazowe albo jeden 1-fazowy i jeden 3-fazowy. Więc trochę kicha, żeby startować z zakupami przed rozstrzygnięciem, a rozstrzygnięcie programy się przeciągu już ponad 0,5 roku...

    Cytat Napisał kysztof_2 Zobacz post
    Nie wiem czy jest sens się pchać w LG. Wszystko dobrze tylko że trochę cena niewspółmierna do produktu. Q,cells ,Longi czy Exe mają naprawdę zbliżone parametry a są około połowy tańsze.
    Ja rozważam LG jedynie w przypadku uzyskania dofinansowania. Produkt super, fajna gwarancja, ale niestety cenowo trochę za dużo jak dla mnie, aby zbudować na nich 10kWp (podnoszą koszt paneli o ponad 40%). O Q.Cellsach napotkałem ostatnio trochę niepokojących opinii, że zeszli z jakością znacznie. Również rozważam Longi i Exe.

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Oczywiście , że nie ma sensu kupować LG za o wiele większe pieniądze. Ja chyba wybiorę Longi ale w wersji ALL BLACK.
    Jeśli bardzo zależy Ci na wyglądzie, to bierz czarne panele. Ale ogólnie krąży opinia, że czarne panele będą mniej wydajne ze względy na szybsze nagrzewanie (wraz ze wzrostem temperatury spada wydajność panelu). Weź to pod uwagę...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 25-03-2019 o 22:46
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post

    Jeśli bardzo zależy Ci na wyglądzie, to bierz czarne panele. Ale ogólnie krąży opinia, że czarne panele będą mniej wydajne ze względy na szybsze nagrzewanie (wraz ze wzrostem temperatury spada wydajność panelu). Weź to pod uwagę...
    Gdzie przeczytałeś takie opinie bo pierwsze słyszę. Dużo widziałem czarnych paneli na dachach. Maciuspala z forum też chyba czarne montował .

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Gdzie przeczytałeś takie opinie bo pierwsze słyszę. Dużo widziałem czarnych paneli na dachach. Maciuspala z forum też chyba czarne montował .
    Czytam głównie tutaj i na elektrodzie, więc gdzieś w tych dwóch miejscach. W sumie nawet to chyba logiczne?
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Producenci paneli walczą o każdy 0,01% wydajności, czy wydaje się Wam, że nikt nad tym nie myśli ?
    Już dla mnie było śmieszne, jak jakaś firma, ogłosiła, że zmiejszyła ilość połączeń w jednej celi, co spowoduje mniejsze zacienienie krzemu.

Strona 1 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony