dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 105
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 2087
  1. #441

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W jakim to jest rejonie? W moim to cena raczej topowa droższy jest kolumbus z Krakowa u nich wyszłoby może z ok 52 k.
    Po co ci aż tak duża instalacja, jakie masz roczne zużycie? Czasem nie ma wyboru ale połacie wsch i zach nigdy nie dorównają południowej. Na ile lat przewidujesz zwrot z tej inwestycji?
    Rejon to mazowsze okolice Sierpca.
    Roczne zużycie do tej pory to ok 3400 kWh ale teraz doszła pompa ciepła PW a dom na kaloryferach więc szacuje że ona dorzuci 5000 kWh
    Co do zwrotu, fajnie jakby po 10 latach zaczął się prąd za free

  2. #442
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał gucio77 Zobacz post
    Rejon to mazowsze okolice Sierpca.
    Roczne zużycie do tej pory to ok 3400 kWh ale teraz doszła pompa ciepła PW a dom na kaloryferach więc szacuje że ona dorzuci 5000 kWh
    Co do zwrotu, fajnie jakby po 10 latach zaczął się prąd za free
    A skąd taki pomysł ze PC zużyje aż 5MW? Ja mam ogrzewanie elektryczne i zużywa ono z cuw około 5MW to jaki sens tej PC? Ale nawet jeżeli założymy że zużyjesz 8,4 MW/rok to po cholere te 10 kw. Podejrzewam że jakiś naganiacz zrobił Ci papkę z mózgu i kazał przewymiarować instalację to głupota i NIGDY ci się te pieniądze nie zwrócą. Poza tym nie bież taryfy g-11 tylko G12-w i spokojnie instalacja na poziomie 6 max 8 kwp wystrczy za instalację wiekszą powinnes się wyrobić w 30 tys zł

    Jestem świeżo po instalacji , jak masz więcej pytań to podaj nr na priv oddzwonię to pogadamy bo od pisania ręce opadają.

  3. #443

    Domyślnie

    Witam,
    Zapotrzebowanie ok 2500kWh. Dom w zabudowie szeregowej dlatego mam mały dach, ustawiony wschód-zachód z jaskółkami oraz 2 kominy od południowej strony.
    Planuję falownik Fronius 3kW lub 3,6kW 1-fazowy oraz 12 paneli Longi 305W (aby nie przekroczyć 3,68kW dla instalacji 1-fazowych) z optymalizatorami: 4 wschód, 4 zachód oraz 4 na południe (na jaskółkach po 2szt) i w każdym kierunku występują okresowe zacienienia od kominów w okresie październik -marzec.
    Wydaje mi się, że najlepsze będą połączenia w następujący sposób:
    1. A: 6szt - 4 wschód+2 południe B: 6szt - 4 zachód + 2 południe (daje wyższe napięcie startowe niż wymagane 80V)
    2. A: 12szt - 4 wschód+4 południe +4 zachód (daje najwyższe napięcie pracy)
    Która konfiguracja będzie najlepsza dla falownika jednofazowego 3.0-1 lub 3.6-1?

    Czy będzie jakaś różnica w efektywności pomiędzy falownikiem 3,0 a 3,6kW?

    W przypadku falownika 3,6kW jest możliwość dołożenia w przyszłości 3-4 paneli.

    Czy w Tauronie jako moc instalacji liczy się moc paneli czy falownika, nie mogę się do nich dodzwonić, a na maila też nie dostałem odpowiedzi
    Ostatnio edytowane przez marcing1 ; 13-11-2019 o 15:06

  4. #444
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcing1 Zobacz post
    Witam,
    Zapotrzebowanie ok 2500kWh. Dom w zabudowie szeregowej dlatego mam mały dach, ustawiony wschód-zachód z jaskółkami oraz 2 kominy od południowej strony.
    Planuję falownik Fronius 3kW lub 3,6kW 1-fazowy oraz 12 paneli Longi 305W (aby nie przekroczyć 3,68kW dla instalacji 1-fazowych) z optymalizatorami: 4 wschód, 4 zachód oraz 4 na południe (na jaskółkach po 2szt) i w każdym kierunku występują okresowe zacienienia od kominów w okresie październik -marzec.
    Wydaje mi się, że najlepsze będą połączenia w następujący sposób:
    1. A: 6szt - 4 wschód+2 południe B: 6szt - 4 zachód + 2 południe (daje wyższe napięcie startowe niż wymagane 80V)
    2. A: 12szt - 4 wschód+4 południe +4 zachód (daje najwyższe napięcie pracy)
    Która konfiguracja będzie najlepsza dla falownika jednofazowego 3.0-1 lub 3.6-1?

    Czy będzie jakaś różnica w efektywności pomiędzy falownikiem 3,0 a 3,6kW?

    W przypadku falownika 3,6kW jest możliwość dołożenia w przyszłości 3-4 paneli.

    Czy w Tauronie jako moc instalacji liczy się moc paneli czy falownika, nie mogę się do nich dodzwonić, a na maila też nie dostałem odpowiedzi
    Jaki jest planowany koszt tego szaleństwa oraz ilość lat zwrotu z inwestycji?

  5. #445

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A skąd taki pomysł ze PC zużyje aż 5MW? Ja mam ogrzewanie elektryczne i zużywa ono z cuw około 5MW to jaki sens tej PC? Ale nawet jeżeli założymy że zużyjesz 8,4 MW/rok to po cholere te 10 kw. Podejrzewam że jakiś naganiacz zrobił Ci papkę z mózgu i kazał przewymiarować instalację to głupota i NIGDY ci się te pieniądze nie zwrócą. Poza tym nie bież taryfy g-11 tylko G12-w i spokojnie instalacja na poziomie 6 max 8 kwp wystrczy za instalację wiekszą powinnes się wyrobić w 30 tys zł

    Jestem świeżo po instalacji , jak masz więcej pytań to podaj nr na priv oddzwonię to pogadamy bo od pisania ręce opadają.
    5MW bo dom jest spory na kaloryferach, sporo miejsc gdzie to ciepło trochę ucieka, do tego domownicy preferują temperaturę na poziomie 23,5 - 24 idzie sporo ciepłej wody więc na CWU trochę tez ta PC pracuje. Z moich zgrubnych rachunków i konstultatacji z użytkownikami podobnych konfiguracji domu i PC do mojej tyle wyszło, jak będzie mniej będę mile zaskoczony . Z naganiaczami nie gadałem, po prostu wysłałem zapytanie z zapotrzebowaniem (moje zużycie roczne + przewidywane PC) do kilku firm (raczej duże) i te dały tak ja piszesz jeszcze droższe propozycje, Jedna lokalna wysłała to o którym pisałem powyżej i to była najniższa cena.
    Pytam na forum bo nie siedzę w temacie Jeżeli masz namiary na godna polecenia firmę chętnie przyjmę. Kontakt do siebie wysłałem na pw

  6. #446
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Pod 20 tys jak nie więcej, a zwrot, za małe nigdy. Tak małe instalacje albo metodą gospodarczą samemu, albo w ogóle.

  7. #447
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcing1 Zobacz post
    Planuję falownik 3,6kW 1-fazowy oraz 12 paneli Longi 305W (aby nie przekroczyć 3,68kW dla instalacji 1-fazowych) z optymalizatorami: 4 wschód, 4 zachód oraz 4 na południe (na jaskółkach po 2szt) i w każdym kierunku występują okresowe zacienienia od kominów w okresie październik -marzec.
    Wydaje mi się, że najlepsze będą połączenia w następujący sposób:
    2. A: 12szt - 4 wschód+4 południe +4 zachód (daje najwyższe napięcie pracy)
    W przypadku falownika 3,6kW jest możliwość dołożenia w przyszłości 3-4 paneli.
    Najlepiej będzie tak jak zaznaczyłem np Fronius Primo 3.6-1, nie będzie różnicy w wydajności ale faktycznie ma bardzo niskie napięcie startu , co nie zmienia , że jak się zrobi tylko widno to i tak instalacja wystartuje Dwa niezależne trakery ułatwią konfigurację na tak skomplikowanej i różnorodnej powierzchni.
    To co koledzy napisali najlepiej by było zakupić potrzebne elementy i zrobić to własnymi siłami bo za montaż będzie odpowiednio duża należność niewspółmierna do wartości instalacji.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #448

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcing1 Zobacz post
    Witam,
    Zapotrzebowanie ok 2500kWh. Dom w zabudowie szeregowej dlatego mam mały dach, ustawiony wschód-zachód z jaskółkami oraz 2 kominy od południowej strony.
    Planuję falownik Fronius 3kW lub 3,6kW 1-fazowy oraz 12 paneli Longi 305W (aby nie przekroczyć 3,68kW dla instalacji 1-fazowych) z optymalizatorami: 4 wschód, 4 zachód oraz 4 na południe (na jaskółkach po 2szt) i w każdym kierunku występują okresowe zacienienia od kominów w okresie październik -marzec.
    Wydaje mi się, że najlepsze będą połączenia w następujący sposób:
    1. A: 6szt - 4 wschód+2 południe B: 6szt - 4 zachód + 2 południe (daje wyższe napięcie startowe niż wymagane 80V)
    2. A: 12szt - 4 wschód+4 południe +4 zachód (daje najwyższe napięcie pracy)
    Która konfiguracja będzie najlepsza dla falownika jednofazowego 3.0-1 lub 3.6-1?

    Czy będzie jakaś różnica w efektywności pomiędzy falownikiem 3,0 a 3,6kW?

    W przypadku falownika 3,6kW jest możliwość dołożenia w przyszłości 3-4 paneli.

    Czy w Tauronie jako moc instalacji liczy się moc paneli czy falownika, nie mogę się do nich dodzwonić, a na maila też nie dostałem odpowiedzi
    Chyba nieprecyzyjnie się wyraziłem co do konfiguracji podłączenia 12 paneli z optymalizatorami. Do wyboru wersja 1: A-6szt, B-6szt (2stringi) lub wersja 2: A-12szt (1 długi string)

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Najlepiej będzie tak jak zaznaczyłem np Fronius Primo 3.6-1, nie będzie różnicy w wydajności ale faktycznie ma bardzo niskie napięcie startu , co nie zmienia , że jak się zrobi tylko widno to i tak instalacja wystartuje Dwa niezależne trakery ułatwią konfigurację na tak skomplikowanej i różnorodnej powierzchni.
    To co koledzy napisali najlepiej by było zakupić potrzebne elementy i zrobić to własnymi siłami bo za montaż będzie odpowiednio duża należność niewspółmierna do wartości instalacji.
    Też myślałem o takiej konfiguracji: falownik 3.6kW i 12 paneli z optymalizatorami podpietych w jednym stringu.

    Z jednej firmy miałem ofertę na 12 paneli Longi 310W + Fronius 3.0-3M za 14500zł. (licząc na szybko części z 23%Vatem wyszło mi, że różnica to ok 2000zł, ale mam projekt/papiery z firmy robiącej to od kilku lat) Chcę ją auktualnić o tańszy falownik oraz dodać 12szt optymalizatorów. Zakładam, że koszt z montażem będzie ok 16000zł. Czas zwrotu po odliczeniu dofinansowania 5000zł i 18% ulgi to 7lat.

    Do tej pory było, że 5000zł dofinansowania można dostac gdy instalację robiła firma.
    Jak z gwarancją na falownik, gdy robi się samemu instalację - bez "profesjonalnego" projektu.
    Ostatnio edytowane przez marcing1 ; 13-11-2019 o 19:42

  9. #449
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie wiem czy czytałeś to https://www.forum-fronius.pl/czy-moz...chod-i-zachod/
    Bo niekoniecznie trzeba montować tyle elektroniki.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #450
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcing1 Zobacz post

    W przypadku falownika 3,6kW jest możliwość dołożenia w przyszłości 3-4 paneli.

    Czy w Tauronie jako moc instalacji liczy się moc paneli czy falownika, nie mogę się do nich dodzwonić, a na maila też nie dostałem odpowiedzi
    Obecnie od mocy paneli. Dawniej od mocy falownika.
    Bierz 3,6 i dokładaj.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #451

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie wiem czy czytałeś to https://www.forum-fronius.pl/czy-moz...chod-i-zachod/
    Bo niekoniecznie trzeba montować tyle elektroniki.
    Przeczytałem wszystkie poradniki na forum froniusa. Poczatkowo myślałem o połączeniu jak w tym artylule: A -4szt na południe, B- równolegle 4szt wschód i 4szt zachód.
    Niestety po obserwacji cieni na dachu wychodzi , że w okresie październik-marzec zacienienie robią mi 2 kominy i tak:
    1. rano do 10:00 zacienione będą: 2 panele na południe na zachodniej połaci i 1 panel z 4 na zachodniej połaci
    2. po południu od 14:00 zacienione mam 2 panele na południe na wschodniej połaci i 1 panel z 4 na wschodniej połaci
    Wyklucza mi to rozwiązanie jak w artykule, bo panele południowe krótko by pracowały w tym okresie. Jest też niebezpieczeństwo, że napięcie z 4 paneli w upalne dni będzie blisko minimalnego napięcia pracy.

    Falownik Froniusa ma ten plus, że ma najnizsze napięcie startu i pracy oraz największe napięcie DC, ale trzeba dołożyc 1000zł względem np. Growatt, Sofar.

  12. #452
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli i tak musisz wydać środki na optymalizatory, to może pomyśl o SolarEdge - choćby dla 12 lat gwarancji.
    A inwenter o około 500zł tańszy...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #453
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A jak czytałeś Forum Froniusa, to napotkałeś artykuł, kończàcy się taką konkluzją:

    WNIOSEK
    Wartość napięcia rozpoczęcia pracy nie ma żadnego wpływu na wcześniejsze rozpoczęcie pracy (tj. wprowadzania energii do sieci) przez falownik.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #454

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeśli i tak musisz wydać środki na optymalizatory, to może pomyśl o SolarEdge - choćby dla 12 lat gwarancji.
    A inwerter o około 500zł tańszy...
    Też myślałem o SolarEdge, ale trzeba uważać przy zacienieniu większej ilości paneli bo system może zacząć działać jak zwykły system stringowy: https://mcelectrical.com.au/blog/sol...imiser-review/
    Gościu z Australii prowadzi fajnego bloga i ma firmę instalatorską i wg niego:
    34% of our SE jobs have had at least one fault
    1.64 per cent optimiser failure rate
    8.7 per cent inverter failure rate
    W moim przypadku mogą być problemy. Można się ratować optymalizatorami P400 o wyższym napięciu, ale jakoś zniechęciłem się po przeczytaniu jego recenzji.

    Artykuł na forum froniusa powstał chyba w oparciu o jego wpis: https://mcelectrical.com.au/blog/sol...rth-east-west/

  15. #455
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No, ale to ile z tych 12e paneli musiałoby zostać przysłoniętych , tak, alby optymalizatory przestały działać ? Szczególnie P404 ?

    A co do wpisów na blogach...
    Im poczytniejszy blog, tym wieksza siła oddziaływania. Im większa siła oddziaływania tym mocniejsza pozycja.
    Im mocniejsze pozycja, tym większe oczekiwania...
    Może wycieczka do Izraela już nie wystarczała...

    Wykonawca mojej instalacji od kilku lat pracuje tylko na SE i Froniusie.
    Jeśli są zaciemnienia- tylko na SE.

    Nie faworyzował żadnego z producentów, nie wciskał żadnego rozwiązania.
    Kiedy porozmawialem z nim o liczbach z Australii usmiechnąl się tylko i powiedział, że sprzęt na EU musi być najwyraźniej innej jakości.

    A o napięciu rozpoczęcia pracy przeczytałem tu
    https://www.forum-fronius.pl/napieci...ika-udc-start/
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #456

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A jak czytałeś Forum Froniusa, to napotkałeś artykuł, kończàcy się taką konkluzją:
    WNIOSEK
    Wartość napięcia rozpoczęcia pracy nie ma żadnego wpływu na wcześniejsze rozpoczęcie pracy (tj. wprowadzania energii do sieci) przez falownik.
    A ja znalazłem taki opis na innej stronie(http://demo.planergia.pl/post/jak-do...ltaicznej-2068), co pokrywa się z wykresem z forum froniusa:
    Optymalny dobór zakresu napięć i natężeń prądu. Szeroki zakres napięcia MPP. Im szerszy zakres napięcia pracy, tym łatwiejszy dobór modułów i konfiguracji generatora, a dodatkowo możliwa praca w gorszych warunkach pogodowych, co przekłada się na dłuższą pracę falownika w ciągu dnia.
    Dodatkowym elementem związanym z poprawną pracą instalacji jest napięcie startowe. Im niższe napięcie startowe, tym wcześniej każdego poranka urządzenie będzie rozpoczynało produkcję energii.
    Niemniej zalecane jest, żeby napięcie startowe było wyższe niż napięcie minimalne. Zapobiegnie to częstemu załączaniu i rozłączaniu falownika przy starcie całego systemu, na przykład o poranku, co przełoży się na dłuższą żywotność.
    W układzie z odpowiednią liczba paneli oraz bez zacienienia faktycznie to nie ma znaczenia, ale w moim przypadku (mieszany układ z zacienieniem rano i po południu) biorę to mocno pod uwagę. Niestety nie mam jak zdobyć wiedzy, jak w moim przypadku zachowa się falownik.

  17. #457

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wykonawca mojej instalacji od kilku lat pracuje tylko na SE i Froniusie.
    Jeśli są zaciemnienia- tylko na SE.

    Nie faworyzował żadnego z producentów, nie wciskał żadnego rozwiązania.
    Kiedy porozmawialem z nim o liczbach z Australii usmiechnąl się tylko i powiedział, że sprzęt na EU musi być najwyraźniej innej jakości.
    Chętnie bym z Tobą porozmawiał tel. jak u ciebie działa SE , jak rozmieszczone są panele itp. Może jakiś namiar do wykonawcy.

  18. #458
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mam 8paneli na dachu na E (z 25st przesunięciem na S) i 6 paneli na gruncie w kierunku na S - po nich chodzi o tej porze roku cień.

    Działa zbyt krótko, żebym mógł potwierdzić/zanegować informacje z bloga, jednak, kiedy podgladam "na żywo" moc generowaną przez poszczególne panel, to widzę, że sprawność paneli skierowanych na S dochodzi do 76% i to jest wartość, porównywalna z instalacjami skierowane na S , jakie podglądam na PVMonitor.
    Kiedy te 6paneli zaczyna przysłaniać cień, wiedzę np dwa po 33W, jeden z 66W i trzy niezasłoniete z 210-220W.
    Na wykresie nie widzę jakiś nagłych spadków produkcji, niezwiązanych z zacienieniem
    Dlatego dlatego zaskoczylo mnie info o obcinanej produkcji.
    No, ale mam "w sznurku" 14 paneli 305w.
    Na pewno będę przyglądał się ich pracy.

    Daj znać na PW, jeśli będziesz chciał czegoś więcej
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #459
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Udało mi się dzisiaj dodzwonić do Tauronu w sprawie limitu 3,68kW dla instalacji jednofazowych (mają nawet osobny dział dotyczący mikroinstalacji na infolinii). Do niedawna spotykałem się z informacjami, że 3,68kW dotyczy mocy inwertera po stronie AC, a moc paneli może być wyższa. Niestety tak dobrze nie jest, interesuje ich tylko i wyłącznie moc paneli. Tak więc limit dla instalacji jednofazowych dotyczy mocy paneli, czyli max. 3,68kWp...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  20. #460
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Udało mi się dzisiaj dodzwonić do Tauronu w sprawie limitu 3,68kW dla instalacji jednofazowych (mają nawet osobny dział dotyczący mikroinstalacji na infolinii). Do niedawna spotykałem się z informacjami, że 3,68kW dotyczy mocy inwertera po stronie AC, a moc paneli może być wyższa. Niestety tak dobrze nie jest, interesuje ich tylko i wyłącznie moc paneli. Tak więc limit dla instalacji jednofazowych dotyczy mocy paneli, czyli max. 3,68kWp...
    Te 3,68 kW z paneli chyba się wzięło nie z polecenia Kierownictwa Tauronu. Skłonny jestem sądzić, że chodzi o osiągnięcie 15 % OZE w przyszłym roku. Z reguły prawie każdy daje więcej paneli, niż moc falownika.
    Informacja ile jest podłączonych instalacji jest przekazywana chyba do Prezesa URE. Nie wgłębiając się bardzo gdzie, ale na końcu ląduje na biurku urzędnika Unii.

    Jeśli by się udało osiągnąć te 15 % (nawet na papierze) to by było dobrze.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 23 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony