dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 81 z 105
Pokaż wyniki od 1.601 do 1.620 z 2087
  1. #1601
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    Nic dodać, nic ująć... Chociaż, proponuję jeszcze wolnostojący garaż mianować na salon/pokój samochodowy- może będzie niższy podatek.
    Ty patrz, nie wpadłem na to..... Choć jakiś czas temu pewnej znajomej która twierdziła że "słyszała żeby nie dawać podłogówki w sypialni bo to niezdrowe" poradziłem żeby nie nazywała tego pokoju sypialnią, to może podłogówka się nie dowie że jest w sypialni i pozostanie zdrowa.
    A tak na poważnie, to sugeruję koledze trochę więcej luzu - nie tylko w kwestiach budowlanych trzeba czasem spojrzeć na siebie z dystansu.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  2. #1602

    Domyślnie

    Panowie z PGE, którzy w lutym przeprogramowali mi licznik NORAX-3 na dwukierunkowy, mówili że w ciągu miesiąca lub dwóch przyjadą jeszcze raz i wymienią licznik na nowszy.
    Widocznie dalej jest kryzys z nowymi licznikami gdyż pojawili się w końcu w czwartek i zamiast wymienić licznik to tylko zamontowali moduł zdalnego odczytu. Nie wiem co to za cudo bo jeszcze się mu nie przyglądałem.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  3. #1603
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Tauron bawi się aplikacją eLicznik. Zniknęła opcja podglądu energii oddanej. Czyżby przygotowywali się pod nową ustawę OZE?
    U Was też tak jest?
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  4. #1604
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    Tauron bawi się aplikacją eLicznik. Zniknęła opcja podglądu energii oddanej. Czyżby przygotowywali się pod nową ustawę OZE?
    U Was też tak jest?
    Za wcześnie na ocenę, dlaczego dzisiaj są te braki (u mnie również).
    Bywało, że brakowało danych np od godz. 15-tej do 24-tej, a następnego dnia było O.K., albo bez słupków.

    To nie chodzi o nową Ustawę, ale o ujednolicenie rozliczania Prosumentów w całym kraju.Jak na razie jest to projekt z Ministerstwa Klimatu. Pewnie trochę potrwa do uprawomocnienia się. Trochę - może do końca roku, albo "na Święty Nigdy". Trwają "konsultacje", cokolwiek by to oznaczało...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #1605

    Domyślnie

    jest już podgląd oddanej w elicznik, natomiast brak mi dnia 14.05. pobrana jest tylko do godz. 5, oddanej brak, czy też tak ktoś ma?

  6. #1606
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    U mnie wygląda ok.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  7. #1607
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Dzisiaj przyglądałem się pracy mojego inwertera i nie bardzo mi się podoba. Kiedy wyjdzie słońce z za chmurki produkcja chwilowo rosła nawet do ponad 5 kW i zaczęła szybko spadać nawet do 3 kW mimo, że słońce dalej świeciło. Falownik ma 4 kW a panele 4,8 kW i powinien ograniczać moc na 4 kW a nie schodzić do 3 kW.
    Kiedy słońce było trochę przytłumione lub wysoka temperatura na zewnątrz to obcinał mi tak na 3,9 kW . Czy miał ktoś podobny problem?
    Instalacja jest z programu Urzędu Gminy i będzie jeszcze ostateczny odbiór instalacji więc chyba będę musiał poruszyć ten problem.
    Gdy widzę wykresy innych falowników to obcinają pięknie na danej mocy.
    Przy maksymalnym nasłonecznieniu tracę 2 kW mocy więc to trochę za dużo.
    Jeszcze dodam,że inwerter to SOLAX X3 4 kW.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  8. #1608

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Czy miał ktoś podobny problem?
    Instalacja jest z programu Urzędu Gminy i będzie jeszcze ostateczny odbiór instalacji więc chyba będę musiał poruszyć ten problem.
    Gdy widzę wykresy innych falowników to obcinają pięknie na danej mocy.
    Przy maksymalnym nasłonecznieniu tracę 2 kW mocy więc to trochę za dużo.
    Jeszcze dodam,że inwerter to SOLAX X3 4 kW.
    Tak, cały czas wszyscy mamy takie problemy W lecie często tak bywa. Dach masz pewnie na południe?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #1609
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Dzisiaj przyglądałem się pracy mojego inwertera i nie bardzo mi się podoba. Kiedy wyjdzie słońce z za chmurki produkcja chwilowo rosła nawet do ponad 5 kW i zaczęła szybko spadać nawet do 3 kW mimo, że słońce dalej świeciło. Falownik ma 4 kW a panele 4,8 kW i powinien ograniczać moc na 4 kW a nie schodzić do 3 kW.
    Kiedy słońce było trochę przytłumione lub wysoka temperatura na zewnątrz to obcinał mi tak na 3,9 kW . Czy miał ktoś podobny problem?
    Instalacja jest z programu Urzędu Gminy i będzie jeszcze ostateczny odbiór instalacji więc chyba będę musiał poruszyć ten problem.
    Gdy widzę wykresy innych falowników to obcinają pięknie na danej mocy.
    Przy maksymalnym nasłonecznieniu tracę 2 kW mocy więc to trochę za dużo.
    Jeszcze dodam,że inwerter to SOLAX X3 4 kW.
    Jeśli inwerter jest ustawiony na PL to obcina powyżej mocy nominalnej. Jeśli ustawiony na GB to może dać o około 10 % więcej.

    Moc paneli podawana jest dla temperatury 25 st.C.Gdy nie ma słońca to panele mają temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia, a jak zacznie świecić to temperatura wzrasta do 70 st.C, a nawet i więcej.
    W wyższej temperaturze moc paneli spada zależnie od typu - jeśli 0,4 % na 1 st.C to można sobie policzyć- wychodzi około 18 %. Czyli u Ciebie też moc spadnie w czasie rozgrzewania się paneli.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #1610

    Domyślnie

    Witajcie.
    Miałem jedna instalacje fotowoltaiczną mocy 2.4kw.
    Założyłem druga mocy 3.5kw.
    Otrzymałem potwierdzenie możliwości przyłączenia PGE dystrybucja.
    Podpiąłem aneks do umowy w PGE obrót.
    Dzisiaj dzwonił do mnie pan z PGE że jutro przyjedzie do mnie na odbiór instalacji.
    Czy mogę zostawić ją włączona czy lepiej wyłączyć? Co radzicie?

  11. #1611
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał keisyzrkk Zobacz post
    Czy mogę zostawić ją włączona czy lepiej wyłączyć? Co radzicie?
    Dla świętego spokoju pozostaw wyłączoną, aż do przeprowadzenia odbioru.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #1612
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli inwerter jest ustawiony na PL to obcina powyżej mocy nominalnej. Jeśli ustawiony na GB to może dać o około 10 % więcej.

    Moc paneli podawana jest dla temperatury 25 st.C.Gdy nie ma słońca to panele mają temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia, a jak zacznie świecić to temperatura wzrasta do 70 st.C, a nawet i więcej.
    W wyższej temperaturze moc paneli spada zależnie od typu - jeśli 0,4 % na 1 st.C to można sobie policzyć- wychodzi około 18 %. Czyli u Ciebie też moc spadnie w czasie rozgrzewania się paneli.
    Nie wiem czy jest ustawiony na PL czy GB ale powinien obcinać na 4kW a czasem robi to na 3kW. Gdy jest bardzo ładne słoneczko to napięcia DC rosną z powiedzmy 250V do 280V a nawet do 300V, prąd spada z prawie 10A do 5A i produkcja nieco ponad 3kW.
    Na razie nie mam jeszcze monitoringu, z wykresu mógł bym pewnie coś więcej odczytać.
    Czy mój najlepszy dobowy wynik 6,6 kWh z kWp jest nie za niski?
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  13. #1613

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Nie wiem czy jest ustawiony na PL czy GB ale powinien obcinać na 4kW a czasem robi to na 3kW. Gdy jest bardzo ładne słoneczko to napięcia DC rosną z powiedzmy 250V do 280V a nawet do 300V, prąd spada z prawie 10A do 5A i produkcja nieco ponad 3kW.
    Na razie nie mam jeszcze monitoringu, z wykresu mógł bym pewnie coś więcej odczytać.
    Czy mój najlepszy dobowy wynik 6,6 kWh z kWp jest nie za niski?
    jak masz 6,6 z 1 to w zależności od rejonu i kierunku to dobry wynik i raczej nie obcina

  14. #1614
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Nie wiem czy jest ustawiony na PL czy GB ale powinien obcinać na 4kW a czasem robi to na 3kW. Gdy jest bardzo ładne słoneczko to napięcia DC rosną z powiedzmy 250V do 280V a nawet do 300V, prąd spada z prawie 10A do 5A i produkcja nieco ponad 3kW.
    Na razie nie mam jeszcze monitoringu, z wykresu mógł bym pewnie coś więcej odczytać.
    Czy mój najlepszy dobowy wynik 6,6 kWh z kWp jest nie za niski?
    Mój najlepszy wynik przy kilku chmurach na instalacji 100% wschodniej to 6,775 kWh z kWp. 27,1kWh z 4kWp.
    Pozdrawiam

  15. #1615

    Domyślnie

    Planuję montaż instalacji o mocy ok. 3,5kWp i do tego inwerter o wyjściowej mocy znamionowej 5kW - Sofar 5.5KTL-X (taka konfiguracja celem rozbudowy instalacji w przyszłości) W tej konfiguracji inwerter nie będzie pracował ze swoją maksymalną wydajnością, która najczęściej wynosi 98%. Powiedzcie proszę ile % stracę na takiej konfiguracji?

  16. #1616
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał grafiq Zobacz post
    Powiedzcie proszę ile % stracę na takiej konfiguracji?
    A czemu myślisz, że stracisz?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #1617

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A czemu myślisz, że stracisz?
    Spotkałem się z kilkoma różnymi opiniami na ten temat w kilku formach montujących panele. Z drugiej strony znalazłem artykuł na stronie Froniusa, w którym jest napisane, że taka strata jest rzędu 0,3%. Dlatego pytam bardziej doświadczonych w temacie forumowiczów czy będzie to w tych okolicach, czy też będzie to rząd kilku %, czy też np. ok. 10?

  18. #1618
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał grafiq Zobacz post
    Spotkałem się z kilkoma różnymi opiniami na ten temat w kilku formach montujących panele. Z drugiej strony znalazłem artykuł na stronie Froniusa, w którym jest napisane, że taka strata jest rzędu 0,3%. Dlatego pytam bardziej doświadczonych w temacie forumowiczów czy będzie to w tych okolicach, czy też będzie to rząd kilku %, czy też np. ok. 10?
    Korzystając z urządzenia "nieprzewymiarowanego" nie widzę jakiś negatywnych skutków , chociaż wszystko wskazuje na to że powinienem mieć większą moc w panelach jakoś nie narzekam a uzyski są ponad przeciętną.
    Wszystko również zależy od tego kiedy chcesz to rozbudować - i czy nie warto jest zrobić tyle ile potrzeba? Z własnego doświadczenia napiszę , że to nie komputer - i jeśli nie kupisz i zainstalujesz odpowiedniej mocy to później już będzie za późno i nic nie zrobisz, a tylko możesz dostawić jeszcze jedną instalację całkiem niezależną dużo mocniejszą od wcześniejszej. Na drodze z reguły stoi znalezienie odpowiednich - czytaj takich samych paneli które już pracują na dachu, znalezienie firmy która to zrobi, a jeśli samemu to trzeba wiedzieć jak to rozpiąć aby dobrze spiąć po rozbudowie- niekiedy trzeba wymienić przewody schodzące z paneli do falownika bo są zbyt krótkie.
    Ja robiłem montowałem na początku ubiegłego roku, a rozbudowywałem o kolejną jesienią - i napiszę Ci teraz nowych paneli tego typu już nie ma Są lepsze , większej mocy, ale dla mojej już nieprzydatne, a przynajmniej nie takie same aby nie odróżniały się na dachu od pozostałych , a prócz funkcjonalności ma to choć trochę" wyglądać" na tym dachu bo urodziwe jak by na to nie patrzeć to nie jest.
    A dla Twojej instalacji po rozbudowie o 1,5 kWp czyli dla 4 paneli !!! to problem z wykonaniem od razu to poczekaj 4 miesiące i doskładaj do odpowiedniej -
    To jest moja rada
    Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów, a stratą z nieprzewymiarowaniem rzędu 2-3 % się nie przejmuj to i tak mniej od strat jak jest zbyt gorąco, lub jak panele się zanieczyszczą.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #1619
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Korzystając z urządzenia "nieprzewymiarowanego" nie widzę jakiś negatywnych skutków , chociaż wszystko wskazuje na to że powinienem mieć większą moc w panelach jakoś nie narzekam a uzyski są ponad przeciętną.
    potwierdzam, też tak mam w tej chwili - 4,48kW paneli i falownik 6kW Fronius

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Wszystko również zależy od tego kiedy chcesz to rozbudować - i czy nie warto jest zrobić tyle ile potrzeba? Z własnego doświadczenia napiszę , że to nie komputer - i jeśli nie kupisz i zainstalujesz odpowiedniej mocy to później już będzie za późno i nic nie zrobisz, a tylko możesz dostawić jeszcze jedną instalację całkiem niezależną dużo mocniejszą od wcześniejszej. Na drodze z reguły stoi znalezienie odpowiednich - czytaj takich samych paneli które już pracują na dachu, znalezienie firmy która to zrobi, a jeśli samemu to trzeba wiedzieć jak to rozpiąć aby dobrze spiąć po rozbudowie- niekiedy trzeba wymienić przewody schodzące z paneli do falownika bo są zbyt krótkie.
    Ja robiłem montowałem na początku ubiegłego roku, a rozbudowywałem o kolejną jesienią - i napiszę Ci teraz nowych paneli tego typu już nie ma Są lepsze , większej mocy, ale dla mojej już nieprzydatne, a przynajmniej nie takie same aby nie odróżniały się na dachu od pozostałych , a prócz funkcjonalności ma to choć trochę" wyglądać" na tym dachu bo urodziwe jak by na to nie patrzeć to nie jest.
    A dla Twojej instalacji po rozbudowie o 1,5 kWp czyli dla 4 paneli !!! to problem z wykonaniem od razu to poczekaj 4 miesiące i doskładaj do odpowiedniej -
    To jest moja rada
    Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów, a stratą z nieprzewymiarowaniem rzędu 2-3 % się nie przejmuj to i tak mniej od strat jak jest zbyt gorąco, lub jak panele się zanieczyszczą.
    jest jeszcze jedna możliwość - falowniki mają zazwyczaj dwa wejścia MPPT, czyli robisz najpierw jeden szereg na jednym wejściu, potem rozbudowując drugi szereg podpinasz do drugiego wejścia. Tylko, że tu trzeba pamiętać o pewnej minimalnej ilości paneli jaka musi być podłączona (minimalne napięcie wejściowe falownika). Mając falownik 5kW mozesz podłaczyć w sumie jakieś 5,5-6kW w panelach, czyli jakieś 2-2,5 kW na drugi szereg zakładajac 3,5kW na pierwszym, co powinno dać się zrobić. Ale i tak na dachu będą wtedy wizualnie dwa różne rodzaje paneli. Może i by się udało dobrać w miarę podobne.. Ja mam wjazd od pólnocy, więc od drogi dachu z panelami na szczęście nie widać

  20. #1620

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Nie wiem czy jest ustawiony na PL czy GB ale powinien obcinać na 4kW a czasem robi to na 3kW. Gdy jest bardzo ładne słoneczko to napięcia DC rosną z powiedzmy 250V do 280V a nawet do 300V, prąd spada z prawie 10A do 5A i produkcja nieco ponad 3kW.
    Na razie nie mam jeszcze monitoringu, z wykresu mógł bym pewnie coś więcej odczytać.
    Czy mój najlepszy dobowy wynik 6,6 kWh z kWp jest nie za niski?
    Na mój gust powinno w słońcu wyciągać ok. 3,8kW z twojej instalacji 4,8kW. Chociaż jak czarne i zwrócone na południe - to nie wiem, może bardziej się nagrzewają, a może tak samo. Jeśli bardzo stromy dach to też obecnie może być mniejsza produkcja, bo i słońce wysoko.

    U siebie mam 4,56kW niebieskie polikryształy EXE Solar i falownik Zeversolar TLC6000. Planuję rozbudowę w przyszłości do 7,5kW. Obecne podpięte na pierwszy string i panele na wschód z odchyłem 7° w stronę południa, nachylenie 40-43°. I wychodzi mi wydajność w słońcu na 80%.
    Jak sprawdzałem wykresy innych na jakiejś stronie internetowej to też tak wychodziły w czerwcu na 80% nominalnej mocy. W czerwcu piki wychodziły mi do 3,6kW, jedynie w końcówce maja gdy były jeszcze chłodne dni to piki wychodziły w okolicy 5,1 - 5,25kW (licznik od 25 maja).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-07-2020 o 08:45
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 81 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony