dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 26 z 105
Pokaż wyniki od 501 do 520 z 2087
  1. #501
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dlaczego? Przecież na rozliczenie nadprodukcji masz 365 dni
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7861610

    Bez komentarza
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #502
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    W Tauronie mając PV i taryfę z serii G12 xx trzeba pamiętać, że rozliczenie energii jest metodą proporcjonalną (proporcja zużycia wg wskazań licznika).

    Jeśli produkcja jest zbliżona do zużycia to warto wybrać 6, lub 12 miesięczny okres rozliczeniowy (niższy abonament przy rzadszych odczytach).
    Jeśli produkcja z PV mniejsza, to lepiej wybrać częstsze odczyty.

    Przy taryfie G11 - częstotliwość odczytów nie ma znaczenia.
    Asa.. OK
    Mam G11
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #503
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Jak nie chcesz odpowiadać lub nie wiesz to nie odpowiadaj i daruj sobie prywatne jazdy.

  4. #504
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    A jak ktoś ma zasilanie domu jednofazowe to jak to zrobi?
    Kurde ale pytanie za 100 punktów. nie spotkałem domu bez 400 V , chyba że jakaś kurna chata kołkiem podparta ale nawet na wsiach takie domy jedno gniazdo 400 mają.

  5. #505

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Napisać skargę do URE.
    Żeby była całkowita jasność - pisać można równie dobrze na Berdyczów. Rezultat będzie podobny - zgodnie z obowiązującymi przepisami ZE odrzuci wniosek i instalacja nie zostanie podłączona. Wie to każdy, prócz Ciebie. Gdzie sens, gdzie logika? Pozostało już tylko się śmiać, płakać nie warto (no chyba, że ktoś Ciebie posłucha i wtopi kasę na falownik, z którego nie skorzysta).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #506
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Która instalacja wyprodukuje więcej energii: moc paneli 3.52kW i inwerter 3.68kW, czy ta sama moc paneli (3.52kW) i inwerter 3kW. Skłaniam się ku tej drugiej opcji, choć firma wykonująca instalacje próbuje namówić mnie na ten mocniejszy inwerter. Która instalacja będzie pracowała bardziej efektywnie?
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  7. #507
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Żeby była całkowita jasność - pisać można równie dobrze na Berdyczów. Rezultat będzie podobny - zgodnie z obowiązującymi przepisami ZE odrzuci wniosek i instalacja nie zostanie podłączona. Wie to każdy, prócz Ciebie. Gdzie sens, gdzie logika? Pozostało już tylko się śmiać, płakać nie warto (no chyba, że ktoś Ciebie posłucha i wtopi kasę na falownik, z którego nie skorzysta).
    Też tak uważam.
    Zresztą - jak dla mnie większym absurdem jest nie sama wartość 3.68, czy 10kW (w przypadku opustu) tylko liczenie jej po panelach, co np przy orientacji WZ powoduje, że instalacja nigdy takiej mocy nie osiągnie.
    Dla mnie generatorem prądu ZMIENNEGO wprowadzonego do sieci jest falownik, a to urządzenia ma ścićle określoną moc maksymalną, której nie przekroczy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #508
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    Która instalacja wyprodukuje więcej energii: moc paneli 3.52kW i inwerter 3.68kW, czy ta sama moc paneli (3.52kW) i inwerter 3kW. Skłaniam się ku tej drugiej opcji, choć firma wykonująca instalacje próbuje namówić mnie na ten mocniejszy inwerter. Która instalacja będzie pracowała bardziej efektywnie?
    Różnicę w produkcji będą zapewne kosmetyczne.
    Jeśli jednak kiedyś zmieni się interpretacja i Tauron zacznje określac moc instalacji po mocy falownika, a wówczas rozbudowa będzie utrudnienia..
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #509

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ty to zapewne pracujesz w ZE, bo nikt z tą instytucją niezwiązany takich tekstów by nie pisał.
    Nie. Charakter mojej pracy wymaga umiejętności korzystania z tekstów ustaw oraz rozporządzeń. A z urzędnikami można walczyć, ale wtedy, gdy ma się jakąś podstawę. Ty jej nie masz. Za to masz "genialne" pomysły, przez które ktoś może stracić pieniądze. To mi się nie podoba i dlatego reaguję.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #510
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No tak, świat się tylko wokoło ciebie kręci.

  11. #511
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie. Charakter mojej pracy wymaga umiejętności korzystania z tekstów ustaw oraz rozporządzeń. A z urzędnikami można walczyć, ale wtedy, gdy ma się jakąś podstawę. Ty jej nie masz. Za to masz "genialne" pomysły, przez które ktoś może stracić pieniądze. To mi się nie podoba i dlatego reaguję.
    Witam na pokładzie mam identyczną pracę

  12. #512
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    SPAM ALERT
    Sprzedam swoje 16 paneli Talesun 305Wp - podrzucam tutaj, żeby komuś nie umknęło ...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  13. #513
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    @ kriss

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Witanowice
    Kod pocztowy
    34-103
    Posty
    16

    Domyślnie Przydział mocy

    No u mnie jest ta "stara chata"bo nie mam 3f.tylko 1.Przydział 4,20kw ząb.25 A i mam pytanie.Zakładając wniosek o przydział en.na 7,2 kw i 3 F.że względu na planowaną inst.fotowolt.Pani mi powiedziała ze wg.niej to jest za mało bo będę miał zabezpieczenie wg.tabeli 16a???przewidywana instalacja 5,8/6,2 Co Wy na to powiecie?

  14. #514
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał @ kriss Zobacz post
    No u mnie jest ta "stara chata"bo nie mam 3f.tylko 1.Przydział 4,20kw ząb.25 A i mam pytanie.Zakładając wniosek o przydział en.na 7,2 kw i 3 F.że względu na planowaną inst.fotowolt.Pani mi powiedziała ze wg.niej to jest za mało bo będę miał zabezpieczenie wg.tabeli 16a???przewidywana instalacja 5,8/6,2 Co Wy na to powiecie?
    Złóż wniosek na większą, np. 15 kW.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #515
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał @ kriss Zobacz post
    No u mnie jest ta "stara chata"bo nie mam 3f.tylko 1.Przydział 4,20kw ząb.25 A i mam pytanie.Zakładając wniosek o przydział en.na 7,2 kw i 3 F.że względu na planowaną inst.fotowolt.Pani mi powiedziała ze wg.niej to jest za mało bo będę miał zabezpieczenie wg.tabeli 16a???przewidywana instalacja 5,8/6,2 Co Wy na to powiecie?
    ja mam przydział mocy 11kW z zbaezpieczeniem 25A ,mam na tym przyłączu pv 6kWp , indukcję 7,2kW , grzałki CWU 4,5kW + piekarnik + pralka + mikrofala + reszta drobnych sprzętów . na wykresach widzee moc nie przekraczającą 7-8Kw poboru i produkcji z 5kW .

    Ktoś tutaj na FM niedawno pisałl ,że w PGE ma przy 12kW , 25A

    także tabele sobie



    a życie sobie .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  16. #516
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    @ kriss

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Witanowice
    Kod pocztowy
    34-103
    Posty
    16

    Domyślnie

    No dobra przydzial 11kw ale to niby po co?pytając fachowca od PV usłyszałem że 7 kw to we świat wystarczy tylko nie mówiliśmy o zabezpieczeniu jakie jest minimalne albo przynajmniej potrzebne do PV mocy 6,2kw.Więc nie wiem co teraz robić. Podnoszenie przydziału we świat to tylko nabijanie kasy energetyce.A jak u Was jest z zabezp.przy około 6 kw na PV?

  17. #517
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    To zależy od konkretnego urządzenia , niedawno widziałem pytę indukcyjna 10,8 kW podłączaną na 1F ,ale zabezpieczenie wymagane było 40A odpuściłem... Mam indukcję 3F ( w sumie podłącza sie na 2F) i moje zabezpieczenie ani razu nie wybiło przy wspomnianych sprzetach . Nie pamietam jakie zabezpieczenie wymagane minimum do mojej PV ,w praniu wyszło tylko ,że mam wystarczające .

    Według tabeli wychodzi nawet słabsze zabezpieczenie na te 7kW, niż podała ci pani w ZE .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  18. #518

    Domyślnie

    Cytat Napisał @ kriss Zobacz post
    No dobra przydzial 11kw ale to niby po co?pytając fachowca od PV usłyszałem że 7 kw to we świat wystarczy tylko nie mówiliśmy o zabezpieczeniu jakie jest minimalne albo przynajmniej potrzebne do PV mocy 6,2kw.Więc nie wiem co teraz robić. Podnoszenie przydziału we świat to tylko nabijanie kasy energetyce.A jak u Was jest z zabezp.przy około 6 kw na PV?
    Dla takiej mocy PV te 16A to i z zapasem spokojnie wystarczy, problemem może być pobieranie mocy z poszczególnych faz przez odbiorniki jednofazowe o mocy pow. 2 kW jakie najczęściej użytkujemy w gospodarstwie domowym, o ile byśmy używali jednocześnie trzy takie sprzęty to problemu nie będzie o ile będzie zachowana symetria obciążenia ale już czwarte takie urządzenie podniesie prąd na którejś z faz do wartości większej niż to zabezpieczenie przedlicznikowe które po pewnym czasie zadziała.
    Urządzenia o takiej mocy potrzebują z reguły prądu powyżej 10A więc zabezpieczenie takiego obwodu to 13 lub 16 A nie mówiąc już o jakimś stopniowaniu zabezpieczeń.
    I tu by trzeba wziąć pod uwagę liczbę takich przewidywanych urządzeń i jednak zakupić tej mocy tyle aby przynajmniej zabezpieczenie przedlicznikowe wyniosło 20A

    Dobrać też odpowiedni wlz aby spadek (wzrost) napięcia był poniżej 1% co uchroni falownik przed awaryjnymi wyłączeniami
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 23-12-2019 o 20:14

  19. #519
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shatebo

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam poproszę o Waszą poradę:
    Mam 3 oferty instalacji:
    1) 13 paneli Longi Solar o mocy 360W + inwerter Huawei SUN2000 4KW Moc instalacji 4,68 KW cena: 18600
    2) 15 paneli Longi Solar o mocy 315W + inwerter Fronius 4,5 KW Moc instalacji 4,72 KW cena: 19500
    3) 16 paneli Selfa o mocy 320W + inwerter Fronius 5KW Moc instalacji 5,12 KW cena: 23800

    Dach pokryty blachodachówką z pełnym deskowaniem. Panele skierowane na południe bez zacienienia.
    Co sądzicie o tych instalacjach i szacunkowych cenach?

  20. #520
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał shatebo Zobacz post
    Witam poproszę o Waszą poradę:
    Mam 3 oferty instalacji:
    1) 13 paneli Longi Solar o mocy 360W + inwerter Huawei SUN2000 4KW Moc instalacji 4,68 KW cena: 18600
    2) 15 paneli Longi Solar o mocy 315W + inwerter Fronius 4,5 KW Moc instalacji 4,72 KW cena: 19500
    3) 16 paneli Selfa o mocy 320W + inwerter Fronius 5KW Moc instalacji 5,12 KW cena: 23800

    Dach pokryty blachodachówką z pełnym deskowaniem. Panele skierowane na południe bez zacienienia.
    Co sądzicie o tych instalacjach i szacunkowych cenach?
    Wszystkie warianty wyglądają super ja bym chyba wziął najtańszy. Jest OK

Strona 26 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony