dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 105
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 2087
  1. #2001
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest w Sofarach ale u mnie w Solaxie miałem ustawione właśnie na Holandię i falownik przy 250 V poprostu ograniczał moc i napięcie już nie wzrastało.
    Kiedy zmieniłem na Niemcy czy Czechy to już nie ograniczał tylko po osiągnieciu ponad 253 V po chwili się wyłączył.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  2. #2002

    Domyślnie

    A jak zmienisz z powrotem na Holandię to jak się zachowa?
    Prawdopodobnie zmiana kraju resetuje część ustawień. Wtedy sam fakt zmiany kraju wyłączył Ci funkcję ograniczania mocy przy wzroście napięcia.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  3. #2003
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał lopiola Zobacz post
    Od 27 kwietnia 2021 r. deklaracja zgodności producenta, która była dotychczas stosowana przy zgłoszeniu instalacji wytwórczej, będzie musiała zostać zastąpiona tzw. certyfikatem sprzętu wydanym przez uprawniony podmiot certyfikujący.

    Zgodnie z ustaleniami GLOBEnergia.pl i doniesieniami producentów falowników fotowoltaicznych działających na polskim rynku, na kilka tygodni przed zakończeniem okresu przejściowego żaden z producentów falowników nie posiadał certyfikatu, który byłby w pełni zgodny z wymogami, które stawia komisja certyfikująca przy PSE.


    https://globenergia.pl/czy-po-27-kwi...i-pv-do-sieci/
    Już wiadomo coś więcej na ten temat. Dziś PTPIREE opublikowało informację, zgodnie z którą możliwość stosowania deklaracji zgodności na dotychczasowych zasadach będzie obowiązywała do dnia 31 lipca 2021 r.. W drugim etapie do 30 kwietnia 2022 r. będzie możliwość stosowania certyfikatów na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG lub certyfikatów na zgodność z normą PN –EN 50549-1 i/lub PN –EN 50549-2
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #2004

    Domyślnie

    Stermaj
    Czy to co piszesz o długościach kabli, rodzajach zabezpieczeń itd wynika wprost z jakiejś normy czy jest zaleceniami producentów czy raczej jest podyktowane dobrą praktyką elektryczną? Pytam bo chciałbym więcej się na ten temat dowiedzieć. Chcę wiedzieć czego wymagać od ekipy żeby mieć pewność, że instalacja przez nich zrobiona będzie przede wszystkim bezpieczna dla mnie i dla domu.

    Pozdrawiam

  5. #2005

    Domyślnie

    Może mi ktoś doradzi - mam do wyboru albo Longi 450wp albo Hyundai HIE-S475VI 475 Wp - pomijam rozmiar, wygląd, moc i cenę /Hyundai trochę droższy/
    Hyundai ma dużo wyższą krzywą prądowo napięciową - ma sporo wyższe natężenie prądu przy tym samym napięciu w porównaniu do Longi
    Pytanie - czy to jakieś znaczenie i jakie wartości są lepsze ?

  6. #2006

    Domyślnie

    Pod względem parametrów to na początek: ile modułów planujesz i jaki falownik?, następnie dopasowujesz ilość do możliwości wejścia falownika pod względem napięcia, prądu jak i mocy

  7. #2007
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    A jak zmienisz z powrotem na Holandię to jak się zachowa?
    Prawdopodobnie zmiana kraju resetuje część ustawień. Wtedy sam fakt zmiany kraju wyłączył Ci funkcję ograniczania mocy przy wzroście napięcia.
    A skąd masz takie przypuszczenia?
    Z tego co się orientuje to falownik musi działać wg standardu dla danego kraju i nie sądzę, żeby był tam taki duży margines na modulowanie mocy.
    Po po prostu przekroczenie określonej wartości w określonym czasie i tyle. Tylko nie wiem jaka jest konkretnie wartość dla Holandii?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  8. #2008

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    A skąd masz takie przypuszczenia?
    Z tego co się orientuje to falownik musi działać wg standardu dla danego kraju i nie sądzę, żeby był tam taki duży margines na modulowanie mocy.
    Mam SMA, zmiana kraju zeruje część ustawień, trzeba włączać na nowo. Objaw o jakim piszesz wskazuje, że znika krzywa P(U), warto też włączyć Q(U). Krzywa Q(U) pomaga głównie wtedy, gdy linia jest napowietrzna. Teoretycznie powinny być domyślnie włączone w konfiguracji na PL. Ale jak widać pewnie nie są. Jeśli chodzi o modulację mocy to falowniki są chyba najbardziej nadającym się do tego źródłem i zakres modulacji mocy może być baaardzo szeroki.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  9. #2009

    Domyślnie

    Tu są opisane poszczególne etapy wprowadzania zaktualizowanych przepisów:

    https://magazynfotowoltaika.pl/certy...s-przejsciowy/

  10. #2010
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Hej,
    właśnie tak zrobiłem (osobiście)-cała historia w tym temacie :
    https://forum.muratordom.pl/showthre...opinie/page644
    Okres ok 08.2019 do 10.2019 budowa , wcześniej rozważania i plany.
    Pzdr
    bobrow, tak podpytam dla pewnosci, Jak robiles te wiatke, to pomiedzy panelami niczym nie uszczelniles, dobrze widzialem?

    Zastanawiam sie nad oblozeniem czesci elewacji budynku, na przyklad scian od poludnia, panelami PV, ale tymi o mniejszej mocy. Takie nowe panele sa w cenie okolo 100pln / 100W.
    Cenowo droche wiecej niz tynkowanie Robil to ktos moze?
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 06-05-2021 o 13:25

  11. #2011

    Domyślnie

    W przyszłym tygodniu będę miał zakładaną instalację PV 9.75 kWp na SolarEdgeSE 8 i panelach Longi 375W. Chciałbym zapytać czy w planowanej instalacji wszystko się zgadza pod względem technicznym, mam kilka pytań i byłbym bardzo wdzięczny za weryfikację, czy wszystkie założenia są prawidłowe:

    1. Instalacja 9.75kW na falowniku SolarEdge 8kW - przewymiarowanie 21%, z karty katalogowej może obsłużyć nawet 30%, wygląda mi że jest w porządku, ale chciałbym się upewnić czy nie będzie problemów z tym związanych?
    2. Będę miał 26 paneli na 1 stringu mam z SolarEdge Designerze na P401. A może lepiej 2 stringi i inne optymalizatory? Designer przepuścił taką konfigurację.
    3. Kable DC 6mm2 w kratce wentylacyjnej bezpośrednio z wejściem na kominie? Czy może zejść pod kalenicę i na strychu skucie żeby nie było wejście na zewnątrz tylko wewnątrz? Albo komin to zły pomysł i lepiej na około przez nieużywane pomieszczenia, ale to dużo dłuższa droga?
    4. Mam pociągnięty kabel 4mm2 AC do skrzynki przyłączeniowej w ganku do którego mam bezpośredni dostęp od miejsca umiejscowienia falownika. Czy będę w stanie go użyć przy mojej instalacji czy trzeba będzie to pociągnąć minimum 6mm2?
    5. SolarEdge Modbus? Czy warto go brać czy może jakoś w tańszy sposób można śledzić autokonsumpcję i skonfigurować załączanie/wyłączanie urządzeń?

    Z góry dziękuje za wszystkie uwagi.

  12. #2012

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    W przyszłym tygodniu będę miał zakładaną instalację PV 9.75 kWp na SolarEdgeSE 8 i panelach Longi 375W. Chciałbym zapytać czy w planowanej instalacji wszystko się zgadza pod względem technicznym, mam kilka pytań i byłbym bardzo wdzięczny za weryfikację, czy wszystkie założenia są prawidłowe:

    1. Instalacja 9.75kW na falowniku SolarEdge 8kW - przewymiarowanie 21%, z karty katalogowej może obsłużyć nawet 30%, wygląda mi że jest w porządku, ale chciałbym się upewnić czy nie będzie problemów z tym związanych?
    2. Będę miał 26 paneli na 1 stringu mam z SolarEdge Designerze na P401. A może lepiej 2 stringi i inne optymalizatory? Designer przepuścił taką konfigurację.
    3. Kable DC 6mm2 w kratce wentylacyjnej bezpośrednio z wejściem na kominie? Czy może zejść pod kalenicę i na strychu skucie żeby nie było wejście na zewnątrz tylko wewnątrz? Albo komin to zły pomysł i lepiej na około przez nieużywane pomieszczenia, ale to dużo dłuższa droga?
    4. Mam pociągnięty kabel 4mm2 AC do skrzynki przyłączeniowej w ganku do którego mam bezpośredni dostęp od miejsca umiejscowienia falownika. Czy będę w stanie go użyć przy mojej instalacji czy trzeba będzie to pociągnąć minimum 6mm2?
    5. SolarEdge Modbus? Czy warto go brać czy może jakoś w tańszy sposób można śledzić autokonsumpcję i skonfigurować załączanie/wyłączanie urządzeń?

    Z góry dziękuje za wszystkie uwagi.
    1) Dobrze jest.
    2) Jeśli bardzo lubisz sobie utrudniać życie i później truć dupę instalatorowi, że znowu nie działa, to możesz robić na dwóch stringach. Jak panele ułożone?
    3) Zbyt wiele niewiadomych, żeby cokolwiek powiedzieć.
    4) Przy takiej mocy chyba wypadałoby już 6.
    5) Jeśli to ma być jedyny powód założenia SE Modbusa, to mam wątpliwości, czy za życia instalacji ten koszt się zwróci. Jakie urządzenia chcesz tym sterować? Do tego musisz jeszcze kupić jakieś gniazdka na zigbee. Z punktu widzenia kasy - pomysł bez sensu.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #2013
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czy jest tu jakiś specjalista od fotowoltaiki? Chodzi mi konkretnie o optymalizatory Tigo

  14. #2014

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Chciałbym przedstawić mój pomysł na instalację na gruncie i spytać bardziej doświadczonych użytkowników w kwestiach montażowych, czy to ma w ogóle racje bytu. Nie chodzi mi jedynie o jak najtańszy sposób, ale taki który będzie spełniał swoją rolę i zapewni odpowiednie podparcie dla panel.
    Będę zakładał 10kW, na gruncie, działka ustawiona na południowy zachód, odchylenie około 15stopni od południa. Przy tej mocy potrzebuje około 19-23 paneli (430-540W).
    Mam w planach również ogrodzenie działki, wymyśliłem sobie połączenia obu rzeczy i panele w płocie, orientacja pionowa, płot od południa znajduje się za domem, działka z tyłu nie użytki, brak zacienienia.
    Dokładniej to działka ma 29,5 m szerokości, ogrodzenie panelowe z podmurówką betonową, słupek co 2,57m, wysokość płotu w miejscu paneli około 1m załóżmy. Dokładam do tego rząd słupków odpowiednio wyższych, cofnięte w stronę domu, by uzyskać kąt 30-35stopni, w szerokości takiej samej jak słupki niższe. Następnie słupek niższy i wyższy łącze profilem, tutaj pytanie myślę o ceowniku aluminiowym czarnym 50x25x3mm który będzie "nałożony" na słupki, i przykręcony. Następnie na to będą montowane dwa rzędy profili aluminiowych 40x40 na całej długości, następnie panele i klamy.

    Kilka pytań, czy odległość 2,57 między słupkami nie będzie zbyt duża przy zastosowaniu takich profili jak wspomniałem ? Byłby to około ciężar 2,5 panela między słupkami.
    Czy profile aluminiowe o grubszej ściancee czyli 4 lub 5mm poprawiły by wytrzymałość ?
    A może warto zmienić profil 40x40 aluminiowy na profil 80x40 ?
    Mogę też wykonać dodatkowe zastrzały między szynami aluminiowymi, lub między słupkami po skosie jeśli to by coś pomogło?
    A może w ogóle pójść w stal, czyli profile między słupkami stal ocynkowana, a profile pod panelami ceowniki perforowane. Tylo że podobno nie zaleca się łączenia ramy paneli ze stalą bo będzie to miejsce korozji za kilkanaście lat.


    Przeglądając ceny stelaży jednopodporowych, to cena gotowych zestawów to okolo 4000-5000zł. A tutaj płot i tak jest do wykonania, dochodzi koszt materiału i montażu słupków w drugim rzędzie, odpowiednie profile do połączenia ich, oraz profile aluminiowe pod panele.
    Mam nadzieję że post nie jest zbyt nudny,
    Z góry dziękuję za opinie i ewentualne wskazówki.

  15. #2015

    Domyślnie

    Hej. Mam zapytanie. Ostatnio przeciąłem kosiarką przewód uziemiający 16mm2, związałem go na sztukę. Widać, że jest okopcony z zewnątrz także chyba jakieś pieruny w niego strzelały.

    Oczyścić go i zlutować? (jeżeli oczyścić to w jaki sposób, jakimś specyfikiem?) czy wymienić na nowy?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uziemienie.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	69,1 KB
ID:	456572
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  16. #2016

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Hej. Mam zapytanie. Ostatnio przeciąłem kosiarką przewód uziemiający 16mm2, związałem go na sztukę. Widać, że jest okopcony z zewnątrz także chyba jakieś pieruny w niego strzelały.

    Oczyścić go i zlutować? (jeżeli oczyścić to w jaki sposób, jakimś specyfikiem?) czy wymienić na nowy?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uziemienie.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	69,1 KB
ID:	456572
    Wymienić ale nie na nowy tylko na inny rodzaj np. bednarka, pręt, ten lgy nigdy nie powinien się tam znaleźć

  17. #2017
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał viscaelbarca Zobacz post
    Witam wszystkich
    Chciałbym przedstawić mój pomysł na instalację na gruncie i spytać bardziej doświadczonych użytkowników w kwestiach montażowych, czy to ma w ogóle racje bytu.
    Panele w pionie jako ogrodzenie to ok 70-75% normalnej produkcji w stosunku do ułożenia pod kątem 40 stopni.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #2018

    Domyślnie

    Nie chcę ich montować w pionie. To będzie jeden rząd paneli pof kątem 30-40stopnina na całą szerokość działki. Niższe podpory to będą słupki w linii ogrodzenia, wyższe podpory to będzie drugi rząd słupków, ale cofnięty w głąb działki, żeby uzyskać optymalny kąt pochylenia.

  19. #2019

    Domyślnie

    Witam

    Jestem posiadaczem instalacji 9,85kw na falowniku GoodWe 10kw 3faz.
    Panele ułożone na dachu praktycznie idealnie na południe, "patelnia" okrutna. Z tego pewnie wynika mój chyba "problem".

    Otóż poniżej screen z produkcji w dzień słoneczny ale przeplatany z chmurami. Falownik momentami osiąga moc maksymalną powyżej 11 000 W.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210622-125016~2.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	16,8 KB
ID:	457339

    Tutaj screen z produkcji gdy "patelnia" jest cały dzień. Chwilowa moc maksymalna to tylko trochę ponad 8 000W. Maksymalne wytworzenie energii na cały dzień waha się w okolicach 70kwh.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210622-124852~2.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	457340

    Rozumiem że te różnice spowodowane są utratą mocy paneli z powody zbyt wysokiej temp. Czy to normalne, też tak macie? Czy może to wina paneli lub falownika?
    Jest jakiś sposób by bardziej wykorzystać słoneczne dni?
    Dom 160m2. (100m2 podlogowka + grzejniki) 5 osób
    PV 9.86kwp
    Pompa ciepła Atlantic 8kw r32

  20. #2020
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał josephik Zobacz post
    Jest jakiś sposób by bardziej wykorzystać słoneczne dni?
    Jakie masz napięcia na każdej fazie w czasie tych skoków?

Strona 101 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony