dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 105
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 2087
  1. #1121
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Oferta na 4300PLN/kWp a tu wychodzi że do dopłaty ma być 1,8-2k PLN za panel, konstrukcję? Skoro tak wszystko wiesz może podasz nam cyferki na najbliższego lotka?
    A widzisz, nie doliczyłem konstrukcji pod dodatkowy panel, czyli bliżej tych 2k zł. Niestety, inwertery 3F są znaczniej droższe od 1F, co przy tak niskiej mocy jest wg mnie nieopłacalne. SOFAR 3,6KTLM-G2 (1F) vs SOFAR 3,3KTL-X (3F) to ponad 1k zł różnicy w hurcie, dolicz panel + konstrukcję...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  2. #1122

    Domyślnie

    Panel 500 + konstrukcja 100 PLN = 600 + 1000 za inwerter = 1600 PLN

    Czyli 15080 + 1600 = 16080
    16680 / 3,85kW = 4330 PLN/kWp około + robocizny niewiele więcej.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #1123

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalx88 Zobacz post
    Załącznik 441414

    Witajcie. Dostałem takie oferty z woj mazowieckiego. Co możecie polecić, jaki zestaw, jakie panele? Może macie jakieś sprawdzone firmy z tego rejonu?
    Ja bym osobiście wybrał pierwszą opcję z tym, że dodał bym jeden panel więcej i dał falownik 3f.

  4. #1124

    Domyślnie

    Witam,
    Czy inwerter huawei sun2000 -8ktl-m0 da radę bez strat przy instalacji prawie 10 KW dach na południe?

  5. #1125

    Domyślnie

    Co najwyżej coś tam "przytnie" ale straty będą bardzo niewielkie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #1126
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Marcinbbb dobrze gada inwerter 3f zamiast 1f. Jednak każdy robi jak uważa.

  7. #1127

    Domyślnie

    ok dzięk, a duża jest róznica pomiędzy panelami
    Longi Solar LR6-60HPH 320M a Selfa 320 bo dostałem taką oferte i nie wiem które wybrać (selfa przy 8KW taniej o 1000 zł)
    Ostatnio edytowane przez Kenvelo ; 04-03-2020 o 19:04

  8. #1128

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Marcinbbb dobrze gada inwerter 3f zamiast 1f. Jednak każdy robi jak uważa.
    Panowie miałem chałupę spiętą na 1F inwerterami 1F przez chyba 2-3 lata, ale to pilnuj i przypominaj żonie aby wybrała 3 prądożerne urządzenia które będzie włączać: pralka, zmywarka, piekarnik, odkurzacz, suszarka, żelazko (2,75kW), klima, termowentylator 2kW a w ubiegłym roku była jeszcze betoniarka.
    Masz w magazynie prąd ale nie możesz go wziąć bo chałupa na 1F, a teraz dobudowałem do chałupy trochę metrów indukcja w planach nie da się 1F zrobić bo będę musiał ograniczać do 2 urządzeń choć zabezpieczenia 32A w granicy.
    1F ma sens kiedy pamiętasz że do dyspozycji w rozdzielni masz B25 a nie B16...
    Swoją drogą mam 7kW na fazę B32 w granicy a mogę zapiąć pod 1F max 3,6kW PV gdzie tu logika? Mam nadzieje że niedługo się ogarną i będzie można zrobić więcej niż 10kW bo taniej kupić za 20k PLN 9kW PV i założyć grzejniki elektryczne niż pakować się w ciepłą pompę za 30k PLN. No chyba że jakaś tańsza pompa ale nawet LG Therma V 9kW kosztuje 20k PLN.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 04-03-2020 o 19:26
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #1129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kenvelo Zobacz post
    ok dzięk, a duża jest róznica pomiędzy panelami
    Longi Solar LR6-60HPH 320M a Selfa 320 bo dostałem taką oferte i nie wiem które wybrać (selfa przy 8KW taniej o 1000 zł)
    Różnice praktycznie nieznaczące. Oba są half-cut, longi ma 8 mm grubszą ramkę i technologię PERC.
    Poza tym Selfa wypuściła już 330W i 335W (mają technologię PERC i nieznacznie większą wytrzymałość - wg katalogu oczywiście). Ja będę montował te pierwsze w czarnych ramach bo fajniej wyglądają.
    Ostatnio edytowane przez Stealth ; 04-03-2020 o 20:32

  10. #1130

    Domyślnie

    Czuję się jak dziadek mając 275W Suntech 5 busbar, w monokrysztale od 6 lat... teraz mają cuda po 350W.
    12 x 350 = 4,2kW a nie 3,3kW
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #1131
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michalx88

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-998
    Posty
    16

    Domyślnie

    Dzięki za rady. Powiem Wam że firma która dała mi tą natańszą opcję z 1fazowym inwerterem, dała mi też ofertę z inwerterem 3fazowwym. Jest na 6 pozycji od góry, tam gdzie też są panele QCELLS. Dzisiaj dostałem dwie kolejne oferty. Pierwszą z panelami polikrystalicznymi BRUK BET. 15szt po 275W = 4,12kW + inwerter huawej 3faz 3kw. 16800zł. Wychodzi zaledwie 4078zl/kWp. PS - mam w tabelce też nazwy firm jak ktoś ciekaw - mogę podesłać na priv. A może zerkniecie na mój dach i polecicie czy lepiej wszystkie ułożyć na części płd-zach czy na stronie płd-wsch? Czy może pół na pół? I jaka moc jest optymalna dla zużycia rocznego ok 2700kWh? Bo taki pobór podałem w zapytaniach a w ofertach rozstrzał duży jak widzicie - od 3,15kWp do 4,12kWp. Skąd taka duża różnica?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dachh.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	29,0 KB
ID:	441441

  12. #1132
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalx88 Zobacz post
    Dzięki za rady. Powiem Wam że firma która dała mi tą natańszą opcję z 1fazowym inwerterem, dała mi też ofertę z inwerterem 3fazowwym. Jest na 6 pozycji od góry, tam gdzie też są panele QCELLS. Dzisiaj dostałem dwie kolejne oferty. Pierwszą z panelami polikrystalicznymi BRUK BET. 15szt po 275W = 4,12kW + inwerter huawej 3faz 3kw. 16800zł. Wychodzi zaledwie 4078zl/kWp. PS - mam w tabelce też nazwy firm jak ktoś ciekaw - mogę podesłać na priv. A może zerkniecie na mój dach i polecicie czy lepiej wszystkie ułożyć na części płd-zach czy na stronie płd-wsch? Czy może pół na pół? I jaka moc jest optymalna dla zużycia rocznego ok 2700kWh? Bo taki pobór podałem w zapytaniach a w ofertach rozstrzał duży jak widzicie - od 3,15kWp do 4,12kWp. Skąd taka duża różnica?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dachh.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	29,0 KB
ID:	441441
    by wystarczyło na opust, instalacja powinna być około 3,5kW, czyli gdy miała byc jednofazowa (do 3,68 ) to akurat . Jeszcze w sumie kwestia jak instalacja jest ustawiona do słońca i czy jest cień, bo jesli tak to nawet większa.

    Moje pobory około 5MWh, instalacja 6kWp odstawiona od południa i zacieniona popołudniami zrobiła 5,6MWh , w pierwszym roku uzytkownia wyszedłem 40kWh na+
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 05-03-2020 o 11:53
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #1133
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michalx88

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-998
    Posty
    16

    Domyślnie

    Czyli praktycznie na styk. Nie wiem już z tym falownik. Jeden mi pisze że jak przyłącze prądu mam 3 fazowe to lepiej falownik 3 fazowy bo lepiej będzie prąd wykorzystany. A inny że 1fazowy będzie dobry i wystarczy. I komu tu wierzyć.

  14. #1134

    Domyślnie

    Jak pisałem 3F będzie praktyczniejszy niż 1F. Ale twoja decyzja z perspektywy czasu 6 lat temu mogłem założyć 5kW na start a nie 3,3kW kasa i tak wydana a czy wydałem 15k czy 25k to niewielka różnica wtedy była.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #1135

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalx88 Zobacz post
    Czyli praktycznie na styk. Nie wiem już z tym falownik. Jeden mi pisze że jak przyłącze prądu mam 3 fazowe to lepiej falownik 3 fazowy bo lepiej będzie prąd wykorzystany. A inny że 1fazowy będzie dobry i wystarczy. I komu tu wierzyć.
    Tylko mi.
    Teraz poważnie.
    W tym wypadku falownik 1F.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  16. #1136
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalx88 Zobacz post
    Dzięki za rady. Powiem Wam że firma która dała mi tą natańszą opcję z 1fazowym inwerterem, dała mi też ofertę z inwerterem 3fazowwym. Jest na 6 pozycji od góry, tam gdzie też są panele QCELLS. Dzisiaj dostałem dwie kolejne oferty. Pierwszą z panelami polikrystalicznymi BRUK BET. 15szt po 275W = 4,12kW + inwerter huawej 3faz 3kw. 16800zł. Wychodzi zaledwie 4078zl/kWp. PS - mam w tabelce też nazwy firm jak ktoś ciekaw - mogę podesłać na priv. A może zerkniecie na mój dach i polecicie czy lepiej wszystkie ułożyć na części płd-zach czy na stronie płd-wsch? Czy może pół na pół? I jaka moc jest optymalna dla zużycia rocznego ok 2700kWh? Bo taki pobór podałem w zapytaniach a w ofertach rozstrzał duży jak widzicie - od 3,15kWp do 4,12kWp. Skąd taka duża różnica?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dachh.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	29,0 KB
ID:	441441
    Czyli wygląda na to, że policzyłem nawet za mało jeśli chodzi o różnicę między 1F a 3F. Z Twoich wycen wynika 1,5k zł różnicy + dodatkowy panel 350W jakieś 0,6k. Ja bym robił 1F, zerknij tylko jak masz obłożenie na fazach rozłożone. Przy 3F i tak z tego indukcji nie zasilisz, bo będziesz miał max 1,2kW na fazie.

    Jeśli chodzi o dobór mocy do zużycia, to zakładając że 3,5kWp zrobi rocznie 3,5MWh, przy autokonsumpcji 20% da Ci to sumarycznie jakieś 2,94MWh po opuście. A odnośnie lokalizacji, chyba bym wybrał połać SW o ile pomieścisz to tam bez zacienienia. Wydaje się być bardziej południowa od wschodniej. A najlepiej zmierz produkcje tutaj: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 05-03-2020 o 13:03
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  17. #1137
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalx88 Zobacz post
    Czyli praktycznie na styk. Nie wiem już z tym falownik. Jeden mi pisze że jak przyłącze prądu mam 3 fazowe to lepiej falownik 3 fazowy bo lepiej będzie prąd wykorzystany. A inny że 1fazowy będzie dobry i wystarczy. I komu tu wierzyć.
    3F droższy. Jeśli Twój operator bilansuje wektorowo to może być 3F i wtedy nie musisz się przejmować gdzie jest produkcja. Każdy ma swoje plusy i minusy.

    Jeśli nie masz indukcji a z prądożernych urządzeń masz tylko pralkę i zmywarkę a operator nie bilansuje wektorowo tylko algebraicznie to bierz 1F i podepnij go tam gdzie one wiszą.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  18. #1138
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @cuuube

    Jest już chyba ze 160 000 prosumentów, to tylko kwestią czasu jest kiedy znajdzie się jakiś dobry prawnik, który "nie da sobie w kaszę dmuchać" i w niezależnym sądzie wygra sprawę czyli ukręci łeb tej hydrze...

    To towarzystwo z Elektrody jest jakieś takie niezdecydowane.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #1139
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Wyliczyli, że strata z tytułu braku bilansowania to około 50 zł rocznie i nikomu dla takich kokosów nie chce się kopać z koniem, poprzełączali na fazach, poprzepinali na jedną i co tam komu jeszcze przyszli do głowy i jadą dalej, też nie mam ochoty, ale ponarzekać zawsze można
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  20. #1140

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalx88 Zobacz post
    Czyli praktycznie na styk. Nie wiem już z tym falownik. Jeden mi pisze że jak przyłącze prądu mam 3 fazowe to lepiej falownik 3 fazowy bo lepiej będzie prąd wykorzystany. A inny że 1fazowy będzie dobry i wystarczy. I komu tu wierzyć.
    Ja też miałem dylemat ale ostatecznie będzie falownik 3f i zwiększona ok. 0,6 kW moc instalacji (do 3,62 kW).

Strona 57 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony