dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SylwesterB

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-384
    Posty
    11

    Domyślnie Oczyszczalnia na terenie aglomeracji

    Witam,

    Rozpoczynam budowę domu, jako że kanalizacja nie jest dostępna, miałem w planach instalację biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków. Niestety odkryłem że granice aglomeracji (Kraków) zmieniły się niedawno i moja działka znajduje się w jej granicach. Sądziłem że zmusi mnie to jedynie do zakupu droższej oczyszczalni bio-chem która spełnia wymagania ustawy (Dz.U z 2014 r. poz.1800) i to wszystko. Niestety odkryłem że istnieje rozporządzenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w sprawie warunków korzystania z wód regionu wodnego Górnej Wisły, obejmujące 5 województw, i jednym z punktów jest:

    § 17. Wprowadza się ograniczenia w korzystaniu z wód, polegające na zakazie:
    2) wprowadzania do ziemi ścieków, z wyłączeniem wód opadowych i roztopowych, o których mowa
    w art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c ustawy Prawo wodne:
    b) na obszarze aglomeracji o których mowa w art. 43 ustawy Prawo wodne;


    Opublikowane:
    http://edziennik.malopolska.uw.gov.p...14/317/akt.pdf
    Z późniejszymi zmianami:
    http://edziennik.malopolska.uw.gov.p...7/6454/akt.pdf

    Czy to oznacza że w moim przypadku nie ma możliwości instalacji przydomowej oczyszczalni i pozostaje szambo?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Ogólnie na terenie aglomeracji można budować oczyszczalnie z tym, że musi ona spełniać takie same warunki jak oczyszczalnia komunalna na terenie aglomeracji. Należy dokładnie przeczytać co tam jest napisane w tych aktach prawnych. Jak zadałbyś sobie choć troszkę trudu i przeczytał choć pierwsze 4 strony tego aktu wiedziałbyś, że możesz budować oczyszczalnie - dokładnie rozdział 4 - par. 15 i par 16. Ścieki muszą spełniać określone wymagania, które po wprowadzeniu nie pogorszą jakości wód.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SylwesterB

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-384
    Posty
    11

    Domyślnie

    Zadałem sobie trud i przeczytałem ten dokument już wcześniej. Paragraf 17 mówi o całkowitym zakazie wprowadzenia ścieków do gleby na terenach aglomeracji w regionie wodnym Górnej Wisły, taka jest również interpretacja urzędników oraz prawników WKŚ. Pozostaje więc zbiornik bezodpływowy albo WSA...

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Stoję przed tym samym problemem, czyli plan był budowy oczyszczalni, ale że działka jest w aglomeracji krakowskiej, to pojawiły się problemy. Biegam teraz od ustawy do ustawy i już sam nie wiem, która jest obowiązująca. Jest to wspomniane w pierwszym poście rozporządzenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w sprawie warunków korzystania z wód regionu wodnego Górnej Wisły, które zabrania oczyszczalni.

    Ale znalazłem Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019r
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20191311.pdf
    §11 p5. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego w aglomeracji, mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
    1) ich ilość nie przekracza łącznie 5,0 m3 na dobę;
    2) nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości substancji zanieczyszczających właściwych dla RLM aglomeracji, na obszarze której zlokalizowane jest gospodarstwo, określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
    3) miejsce ich wprowadzania do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.
    Teraz nie wiem, czy dla regionu wodnego Górnej Wisły obowiązuje rozporządzenie ministra, czy wcześniejsze dyrektora?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    W gminie Kocmyrzów-Luborzyca zmieniają MPZP między innymi w zakresie nakazu szamba. Zmiana wynika z procedury naprawczej nałożonej przez Urząd Wojewody. Przymus stosowania zbiorników szczelnych ma być zastąpiony na "postępowanie zgodnie z przepisami odrębnymi". Warto sprawdzić czy w pozostałych gminach małopolski również nie zaczął się proces naprawy.
    Ostatnio edytowane przez Emtebe ; 25-03-2020 o 11:02

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony