dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Proszę o pomoc w zaplanowaniu instalacji. 3 grupy pompowe? Buderus Longmax

    Witam!
    Planuję ogrzewanie w całym domu wg projektu dom w Kalateach 2 (153m2 użytkowe).
    Ogrzewanie gazem, planowany kocioł Buderus GB192 25iH + SU160.5S + RC310 + webKM100.
    Założenia:
    wszędzie podłogówka+grzejnik w kotłowni i garażu+drabinki w łazienkach
    -chciałbym mieć możliwość grzania ODDZIELNIE w: łazienkach, ODDZIELNIE góra i ODDZIELNIE dół (dom z poddaszem użytkowym) ze względu na to, że planuje prawie codzienne palić w kominku (być może główne źródło ciepła chciałbym mieć możliwość włączenia ogrzewania w samych łazienkach (ciepłe płytki) oraz ewentualnie w sypialniach (kominek raczej na pewno ogrzeje cały dół)
    Pytanie:
    Jak rozwiązać taki układ:
    Plan jest następujący: 3 sterowniki Buderus (RC310+2xRC200), każdy sterujący oddzielną grupą pompową Buderus HSM25/6 + MM100 i tym sposobem osiągnę zamierzony cel? Czy taka instalacja ma sens? Czy można to zrobić prościej? Będę wdzięczny za pomoc!

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Instalacja w założeniu powinna działać ale nie wiem jak planujesz położenie regulatorów RC200.
    Parter to na 100% RC310 natomiast poddasze to RC200 i dodatkowe jedno RC200 w łazienkach.
    Jest możliwość obsługo 3 osobnych obwodów ale grup pompowych z zaworem i siłownikiem w takim układzie powinno być przynajmniej 2 szt oraz 3 szt modułu MM100 oraz sprzęgło hydrauliczne . Jedna szt MM100 + HSM25 dla parteru, druga szt MM100 + HSM25 dla poddasza natomiast grzejniki zasilane bezpośrednio z kotła bez zmieszania i moduł; MM100 załącza jedynie pompę.
    Moim zdaniem wydawanie tylu pieniążków raczej jest w tym systemie bez sensu. U innych producentów np. Vaillant podłaczenie tylu obwodów jest możliwe za pośrednictwem jednego modułu VR71 plus 2 - 3 grupy pompowe, jednak jeżeli z jakichkolwiek przyczyn Buderus jest wyborem bez możliwości zmiany to zamiast systemu dzielenia obwodów instalacji poszedł bym w system elektrozaworów na każdej strefie i osobnych termostatów pokojowych + listwy TECH L-7
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za podpowedz! Zależy mi szczególnie na możliwości włączenia oddzielnie grzania góry sypialnie, odzielnie łazienek i oddzielnie dołu. Hipotetyczna sytuacja: chce grzać jedynie łazienki w okresie przejściowym bo np. zapalę w koninku z DGP ciepło idzie na dół i na góre a w łazienkach zimno (chciałbym aby wtedy żeby czujnik włączył grzanie tylko łazienek). Albo palę w kominku ale góry niedogrzewa więc piec podgrzeje tylko łazienki i sypialnie na górze. Zależy mi na możliwości sterowania trzema obiegami niezależnie. Jak macie to rozwązane u siebie? Planuje RC310 w salonie, RC200 w głównej łazience i RC 200 w jednej z sypielni na górze. 3 grupy pompowe po 1 na każdy obieg plus w jednen z obiegów (sypialni?) za grupą pompową po zmieszaniu włączone kaloryfery garaż +kotłownia. Drabinki w łazienkach na obwodzie łazienek.Co myslicie?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Jeśli zamontujesz 3 moduły i przyporządkujesz do nich regulatory to Twoje warunki odnośnie kominka i DGP zostaną spełnione. Taki sam efekt można uzyskać stosując inne tańsze metody no ale........
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Jakie są tańsze metody żeby uzyskać takie sterowanie? Zależy mi na możliwości sterowania ale i na ekonomicznej pracy instalacji

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Vaillant w tym przypadku jeden moduł VR71 obsługuje aż trzy obwody grzewcze. Do tego kocioł VC146 + regulator VRC700 i 2 x zdalne sterowanie VR91.


    Ponadto radze przyjrzeć się ofercie sterowania TECH lub innych np:


    https://sklep.enerzon.pl/ogrzewanie/...em-podlogowym/


    W tym przypadku listwa do sterowania podłogowego:

    https://sklep.enerzon.pl/ogrzewanie-...ehlenhoff.html


    do tego trzy zestawy:

    https://sklep.enerzon.pl/ogrzewanie-...y-alpha-5.html

    Nawet w układzie bezprzewodowym całe sterowanie zamyka się to kwotą ok 1500 - 2000 zł
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 31-03-2019 o 13:06
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    A jeżeli chciałbym zostać przy Buderusie i jego podzespołach to chyba nie mam alternatywy?

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    W sprawie pomocy przy wykonaniu Pana instalacji z kotłem marki Buderus, zachęcam Pana do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Kontakt do instalatora marki Buderus można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka na podstawie miejsca ich lokalizacji. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801 lub poprzez formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony