dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baps

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Kowale
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    78

    Domyślnie Sterownik Rego - nie wyłącza pompy po osiągnięciu temperatury CWU

    Witam.
    Mam pompę ciepła Junkers TE-60. Ostatnio zauważyłem, że pompa nie wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury CWU tylko grzeje aż zabezpieczenie termiczne sprężarki jej nie wyłączy. Podczas grzania podłogi wszystko jest OK bo za wyłączenie odpowiada temperatura wody na powrocie. Czy to się gdzieś ustawia w parametrach sterownika? Sterownik Rego637J wersja oprogramowania 3.11
    Parterówka z poddaszem nieużytkowym 104m2, podłogi grzanej 98m2, kubatura 250m3
    20 cm styro na ścianach λ0,031, 15 cm w podłodze λ0,031, sufit 30 cm wełna λ0,039
    100%podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Pompa ciepła Junkers TE-60 5,9kW, 2 odwierty 65m każdy.
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    baps

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Kowale
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    78

    Domyślnie

    Problem został wreszcie rozwiązany ale nie było łatwo.

    Przyjechał do mnie serwisant z Junkersa ale, niestety, jego działania sprowadziły się do zresetowania pompy do ustawień fabrycznych (co oczywiście nie pomogło bo to już zostało zrobione wcześniej). Poza tym serwisant próbował różnych kombinacji z czujnikiem temperatury CWU ale niestety bez powodzenia. W końcu stwierdził, że to na 90% sterownik (chodziło o wyświetlacz na obudowie pompy) albo czujnik temperatury CWU. Ponieważ stwierdziłem, że mi nie chodzi o zgadywanie, tylko serwis wezwałem po to, żeby konkretnie ustalić co jest nie tak z pompą, serwisant zmienił zdanie i powiedział, że to na 100% sterownik co mnie lekko zirytowało, bo widziałem, że tak naprawdę nie za bardzo wie co jest nie tak. Szef serwisu w rozmowie telefonicznej stwierdził, że oni myśleli, że jadą do pompy Dimplex i dlatego nie byli przygotowani na Junkersa. Oczywiście to delikatnie mija się z prawdą bo ja podczas zgłoszenia wyraźnie podałem, że to pompa Junkers TE-60E (praktycznie IVT Greenline HT Plus E z obudową Junkersa), sterownik Rego 637J, oprogramowanie wersja 3.11 a osoba przyjmująca zgłoszenie to potwierdziła i oddzwoniła do mnie, ustalając termin serwisu na tydzień po zgłoszeniu. Był więc czas aby się przygotować.

    Serwisant powiedział mi również, że muszą być wymienione węże elastyczne łączące wymiennik z pompą obiegową i z grzałką ale nie miał ich ze sobą. W związku z tym złożyłem zamówienie na wąż na stronie sklepu firmowego IVT (www.ivtsklep.pl - to nie jest reklama sklepu - nie jestem w żaden sposób z tym sklepem związany). I tu mi się poszczęściło, bo okazało się, że te przewody są różniej długości w zależności od mocy pompy. W związku z tym zadzwonił do mnie pan Piotr Jasiukiewicz z pytaniem o długość węża. Zapytał się również co się dzieje z pompą i po 30 sekundach przez telefon rozwiązał problem. Okazało się, że ta wersja sterownika Rego czujnik temperatury CWU wykorzystuje tylko do załączenia grzania a informację o momencie wyłączenia grzania CWU sterownik bierze z czujnika temperatury powrotu. Problem był spowodowany nieprawidłowym działaniem zaworu trójdrogowego, zawór się nie domykał (co potwierdziłem po kilku minutach bo zakręcenie obiegów grzewczych na podłogę spowodowało prawidłową pracę pompy). Niedomknięcie zaworu pozwalało na "ucieczkę" gorącej wody do podłogówki i tym samym uniemożliwiało osiągnięcie odpowiedniej temperatury powrotu.Pan Piotr poinformował mnie, że przez pewien czas były montowane w tych pompach zawory ESBE, które były niedopracowane (u mnie właśnie był taki ). Zaproponował wymianę zaworu na nowy model (produkcji LK Armatur). Zawór zamontowany - pompa działa tak jak powinna..
    Tak, kupiłem ten zawór w sklepie IVT ale gdy pan Piotr udzielał mi informacji to jeszcze nie wiedział,że go kupię tak więc zrobił to bezinteresownie. Dodatkowo anulował zamówienie na wąż bo stwierdził, że nie spotkał się z ich awarią i po prostu żebym sobie go wymontował, obejrzał, ewentualnie przepłukał pod wężem ogrodowym a zamówić go mogę później gdyby rzeczywiście był w złym stanie. Postawa godna naśladowania.

    Muszę tu jeszcze uczciwie przyznać, że po rozmowie telefonicznej z szefem serwisu Junkersa została anulowana faktura za usługę. Nie o to jednak mi chodziło kiedy im zgłaszałem problem. Jeśli przyjeżdża autoryzowany serwis to oczekuję, że umie sobie z awarią poradzić. Ja nie muszę się znać. Serwis ma wykonać usługę uczciwie i nie naciągać mnie na niepotrzebne koszty. Bo nie o to chodzi żeby wszystko robić samemu.

    Na szczęście historia dobrze się skończyła.

    Na koniec jednym zdaniem - jeśli przy sterowniku Rego 637 pompa się nie wyłącza po osiągnięciu zadanej temperatury CWU problem tkwi w temperaturze powrotu.
    Ostatnio edytowane przez baps ; 28-06-2019 o 16:49
    Parterówka z poddaszem nieużytkowym 104m2, podłogi grzanej 98m2, kubatura 250m3
    20 cm styro na ścianach λ0,031, 15 cm w podłodze λ0,031, sufit 30 cm wełna λ0,039
    100%podłogówki + dwie drabinki w łazienkach. Pompa ciepła Junkers TE-60 5,9kW, 2 odwierty 65m każdy.
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    ProStasiu pozdrawiam serdecznie
    Post przeniosłam do wątku " pompa ciepła spostrzeżenia i uwagi " ( też padł mi zawór trójdrogowy ESBE , poprzednio padł Meccanica Tovo ) Post uzupełniłam jeszcze o pytania ..ale cisza i spokój wszyscy chyba na urlop pojechali ooo to nie dawne czasy ( szkoda
    Ostatnio edytowane przez bonetka ; 19-11-2019 o 15:50 Powód: temat w innym wątku
    Pozdrawiam .
    Czasami coś dopisuję , za utrudnienia bardzo przepraszam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonetka Zobacz post

    Witam starą gwardię i nowych użytkowników PCi
    ( nie było mnie tu z 10 lat )
    Jezusicku nazareński, bonetka....tyżeś?

    Nawet dzisiaj rano, jak bume dune, czytałem Twoje i hydrola wpisy dot. pomp ciepła. Ależ niespodzianka....

    A...temat nie ten...

    Ten ogólny dot. PC jest tutaj:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...uwagi/page1477

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony