dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Nietypowe ustawienie kolektrów na dachu

    Witam,

    Planuję zamontować kolektory słoneczne na dachu domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej. Dach jedną stroną jest zwrócony na północny-zachód, druga strona natomiast na południowy-wschód, budynek jest ustawiony na północ o 13 stopni względem idealnego zachodu.

    Planuję dać kolektory płaskie na stronę zachodnią pod kątem do połaci dachu, jak na rysunku (strzałka to południe):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dom_A1.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	47,7 KB
ID:	428677

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dom_A2.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	37,0 KB
ID:	428678

    Moje pytanie czy takie ułożenie będzie możliwe do poprawnej pracy, czy mogą być problemy z kolektorami płaskimi z orurowaniem harfowym (myślę że orurowanie meandrowe będzie ok)?

    PS. Coś jak: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...ZbIL6I5df0cmqg

  2. #2

    Domyślnie

    Myślę że w takim przypadku szkoda Twoich pieniędzy na kolektory słoneczne. Jeśli jest taka opcja lepiej panele powiesić pionowo na pd. elewacji budynku.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Myślę że w takim przypadku szkoda Twoich pieniędzy na kolektory słoneczne. Jeśli jest taka opcja lepiej panele powiesić pionowo na pd. elewacji budynku.
    Dziękuję za odpowiedź, niestety budynek/segment jest w środku szeregówki więc ściany boczne: południowa i północna są niedostępne.

  4. #4

    Domyślnie

    Więc odpuść sobie kolektory słoneczne bo słońce zacznie oświetlać kolektor zapewne dopiero około 15:00.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Powiem krótko, bez konkretnych dotacji, to się nie opłaca. No ale decyzja należy do ciebie.
    Ja zrobiłem bez dotacji i zwrot oceniłem na 12 lat. Jeszcze nie działają 12 lat więc jestem jeszcze do tyłu. Dodam, że nie wliczyłem w to swojej pracy. Stelaż i montaż wszystkiego wykonywałem sam. Instalacja duża 4 kolektory płaskie 400L zbiornik.
    Kolektory myślę, że mogą być harfowe, połączone szeregowo nie równolegle. Pompa wymusza obieg, więc nie powinno być problemu. Nie dawaj odpowietrzników automatycznych tylko ręczne.
    Co do miejsca i ułożenia musisz sam podumać, obserwować jak świeci słońce, kiedy i jak długo.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Ja zrobiłem bez dotacji i zwrot oceniłem na 12 lat. Jeszcze nie działają 12 lat więc jestem jeszcze do tyłu.
    dziwne moje na dachu wiszą od 5 lat i już się zwróciły
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190402_122110.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	27,2 KB
ID:	428729
    25000kWh * 0,6PLN/kWh (Energa G11) = 15000 PLN
    A koszt instalacji 11000 PLN.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    dziwne moje na dachu wiszą od 5 lat i już się zwróciły
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190402_122110.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	27,2 KB
ID:	428729
    25000kWh * 0,6PLN/kWh (Energa G11) = 15000 PLN
    A koszt instalacji 11000 PLN.
    No to przy moim COPie tak około 2,2 dla CWU wyszło by też z 12 lat. Palę gazem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    No to przy moim COPie tak około 2,2 dla CWU wyszło by też z 12 lat. Palę gazem.
    W poprzednim poście dowiedzieliśmy się że masz kolektory słoneczne a teraz gaz wcale nie dziwię się że ci się instalacja nie zwraca. Do tego gaz ma COP=2,2 ciekawe...
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Powiem krótko, bez konkretnych dotacji, to się nie opłaca. No ale decyzja należy do ciebie.
    Ja zrobiłem bez dotacji i zwrot oceniłem na 12 lat. Jeszcze nie działają 12 lat więc jestem jeszcze do tyłu. Dodam, że nie wliczyłem w to swojej pracy. Stelaż i montaż wszystkiego wykonywałem sam. Instalacja duża 4 kolektory płaskie 400L zbiornik.
    Kolektory myślę, że mogą być harfowe, połączone szeregowo nie równolegle. Pompa wymusza obieg, więc nie powinno być problemu. Nie dawaj odpowietrzników automatycznych tylko ręczne.
    Co do miejsca i ułożenia musisz sam podumać, obserwować jak świeci słońce, kiedy i jak długo.
    Dziękuję za informację, w domu rodzinnym mam instalacje zestawu HEWALEX (sam go montowałem i podłączałem), jestem bardzo zadowolony z jego pracy. Teraz chciałbym także zamontować kolektory "na swoim", mam tylko takie podłe ułożenie budynku.

    Myślę o ich ustawieniu dokładnie na południe na wysokim stelażu, boje się jednakże o duży opór wiatru, coś takiego: https://bilgorajska.pl/zdjecie-artykul-4210-001.jpg
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 02-04-2019 o 13:09

  10. #10

    Domyślnie

    Widziałem to na kilku dachach w mojej okolicy, wyglądało bardzo solidnie. O wiatr się nie martw przykręć tylko konstrukcję do krokwi.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W poprzednim poście dowiedzieliśmy się że masz kolektory słoneczne a teraz gaz wcale nie dziwię się że ci się instalacja nie zwraca. Do tego gaz ma COP=2,2 ciekawe...
    Do prądu takiego jak Ty masz i ja. Na CO jest około 2,9.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Przy takim odchyleniu, to tylko kolektory próżniowo rurowe z lustrami CPC. Ja bym montował na połaci południowo-wschodniej.
    W Solar Keymark można porównać wirtualną powierzchnię względem odchylenia od pionu i południa.
    CPC
    https://www.dincertco.de/logos/011-7S089%20R.pdf
    Angle
    10° 20° 30° 40° 50° 60° 70° 80° 90°
    Kθ(θT)
    1.01 1.01 1.02 1.02 0.98 1.05 1.14 0.57 0.00

    Płaski
    https://www.dincertco.de/logos/011-7S140%20F.pdf
    Angle 10° 20° 30° 40° 50° 60° 70° 80° 90°
    K
    θT,coll 1,00 0,99 0,98 0,95 0,90 0,81 0,66 0,41 0,00
    "Słońce nie wystawia rachunków"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony