dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 154
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Tani rekuperator z odzyskiem wilgoci - Izzi czy Alnor?

    Jak zbierałem oferty na rekuperację, to mnie oferenci wystraszyli, że jak zamontuję przed wykończeniem domu to gwarancja nieważna. Więc kupiłem używkę ITHO. I to był dobry ruch, bo niby teorię znalem, ale dopiero praktyczna walka o wilgotność (i to w pierwszym sezonie, gdzie powinna woda technologiczna ratować jeszcze sytuację) definitywnie skreśliła z mojej listy wszystkie rekuperatory bez odzysku wilgoci.
    Większość kosztuje jednak nieprzyzwoite pieniądze a sam wymiennik ERV do Aerisa na portalu aukcyjnym kosztuje tyle, co rekuperatory z tematu.
    Obrotowe wykluczam, bo nie podoba mi się wpuszczanie do kanałów nawiewnych tego, co znalazło się w wywiewnych nawet, jak to tylko kilka zarodników pleśni, kilka wirusów i bakterii.

    Upatrzone wcześniej Mitsubishi Lossnay zniknęły i na ile się orientuje wybór jest taki, jak w temacie.

    W teorii Izzi 300 ERV (na peflex.pl tylko taki teraz jest dostępny - można znaleźć też opisy 250) wygląda bardzo fajnie. Dobre wentylatory (EC EBM Papst), dobry wymiennik (polimerowy Core - to chyba to samo co do Aerisa, tylko pewnie krótszy), dobre filtry (plisowane M5), fajny sterownik w standardzie, obudowa z nierdzewki. Niewiarygodna dla wymienników z odzyskiem wilgoci sprawność "do 95%".
    Ale jak w praktyce? Ktoś już ma doświadczenia?

    Z wad, to w instrukcji stoi:
    "Rekuperator iZZi 300 ERV przystosowany jest do montażu w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 5°C, a
    wilgotność względna nie przekracza poziomu 70%. " Latem pewnie często będzie większa wilgotność nawet, jak ktoś nie ma tam suszarni prania.
    A w gwarancji:
     poprawnego uruchomienia urządzenia przez fi rmę posiadającą niezbędną wiedzę oraz uprawnienia do instalacji,
    Pierwszy instalator, z którym się skontaktowałem wycenił robocizne na 1500zł - sama robocizna, bez żadnych akcesoriów polegająca na podmianie rekuperatora i uruchomieniu. Przy takiej cenie to pewnie bym zrezygnował z gwarancji i korzystał w razie czego z rękojmi.

    Alnor 300 nie robi - ale 350 jest nawet tańsza.
    Teoretycznie jest dużo cichsza i pobiera mniej prądu. Wymienniki celulozowe, dużo niższa sprawność zarówno odzysku ciepła jak i wilgoci. Też wymagają instalatora z uprawnieniami dla zachowania gwarancji. Ale dodatkowo wymagają przeglądów co pół roku i mają dziwny zapis:
    6. Gwarancji nie podlegają rekuperatory zamontowane w systemach wentylacyjnych wykonanych wyłącznie z kanałów elastycznych lub w systemach, w których kanały główne wykonane są z przewodów elastycznych.

    Czy faktycznie za niewiele większe pieniądze wydane na Izzi dostajemy znacząco lepszy sprzęt, czy też rzeczywistość jest mniej różowa? Jakie wady?

    Materiały źródłowe:
    Dokumentacja Alnor HRU-ERGO

    Instrukcja Izzi

    Dokumentacja wymiennika Core (ale nie wiem, który konkretnie jest w Izzi)

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Dotykałem obydwa req, peflexowy wygląda lepiej, ma lepszy wymiennik wydajniejsze filtry i ma duuuzo lepsze sterowanie, alnorowski sterownik jest nieintuicyjny, zmianę obrotów req dokonujemy przez przestawienie obrotów wentylatorów oddzielnie, ale jest ok, schludnie wykonany i nie głośny.
    Ostatnio edytowane przez BCS ; 02-04-2019 o 07:33

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał BCS Zobacz post
    Dotykałem obydwa req, peflexowy wygląda lepiej, ma lepszy wymiennik wydajniejsze filtry i ma duuuzo lepsze sterowanie, alnorowski sterownik jest nieintuicyjny, zmianę obrotów req dokonujemy przez przestawienie obrotów wentylatorów oddzielnie, ale jest ok, schludnie wykonany i nie głośny.
    Również rozważałem obydwa rekuperatory i póki co zbieram pieniądze na IZZI Peflex. Jest sporo droższy, ale ma lepsze wentylatory, sterowanie i wymiennik, czyli w zasadzie wszystko Przydałby się ktoś na forum jakiś użytkownik, żeby podzielić się spostrzeżeniami.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ciekawe czy na forum są użytkownicy rekuperatorów z odzyskiem wilgoci. Nie raz zachęcano mnie do zainteresowania się nimi, gdy była mowa o niskiej wilgotności w zimie. Zastanawia mnie jednak, jak ma się sprawa w lecie, kiedy na zewnątrz jest około 70% wilgotności i więcej a w domu mniej . Czy to nie wpływa negatywnie na działanie takiego wymiennika i wilgotność w domu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Ciekawe czy na forum są użytkownicy rekuperatorów z odzyskiem wilgoci. Nie raz zachęcano mnie do zainteresowania się nimi, gdy była mowa o niskiej wilgotności w zimie. Zastanawia mnie jednak, jak ma się sprawa w lecie, kiedy na zewnątrz jest około 70% wilgotności i więcej a w domu mniej . Czy to nie wpływa negatywnie na działanie takiego wymiennika i wilgotność w domu.
    Z tego co się orientuję, to latem przez by-pass się puszcza powietrze
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Zastanawia mnie jednak, jak ma się sprawa w lecie, kiedy na zewnątrz jest około 70% wilgotności i więcej a w domu mniej . Czy to nie wpływa negatywnie na działanie takiego wymiennika i wilgotność w domu.
    Żeby odzyskać wilgoć musisz skroplić parę - czyli schłodzić w wymienniku wywiewane powietrze ogrzewając nawiewane. Wtedy spadnie wilgotność względna nawiewanego i nie zaszkodzi je nawilżyć. A jak wewnątrz będzie chłodniej, to odwrotnie - skroplona wilgoć z czerpanego powietrza zostanie "odzyskana" do wyrzutni i nie trafi do domu.
    Chyba, że otworzysz bypass. To wpadnie Ci 70% przy braku zmiany temperatury.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-04-2019 o 11:44

  7. #7

    Domyślnie

    Problem niskiej wilgotności przy wm jest na tym forum omówiony w rzesz i poprzek. Dla niektórych problem jednak nie istnieje, bo 20% czy 30% jest ok. To takie zaklinanie rzeczywistości przy fakcie że wydało się grube pieniądze na reku bez odzysku.
    Ja idę w kierunku reku z odzyskiem.
    Kaizen a którego lossnay miałeś upatrzonego. Mam nadzieję, że się pochwalisz bo tematu podchodzisz, jak widzę, zdroworozsądkowo i profesionalnie.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Upatrzone wcześniej Mitsubishi Lossnay zniknęły i na ile się orientuje wybór jest taki, jak w temacie.
    W jakim sensie zniknęły.
    Nie szukałem jeszcze konkretnie aby kupić, ale w internecie sporo sklepów z Lossnay'em na stanie (np. LGH-35RVX-E)

    https://www.kupklimatyzator.pl/produ...RVX-E_Lossnay/
    http://www.kupklimatyzator24.pl/Reku...ay-LGH-35RVX-E
    http://www.clima-world.eu/rekuperato...h-35rvx-e.html
    http://klimatyzacja.in/pl/p/Rekupera...-LGH-35RVX/229

    PS Też szukam czegoś z odzyskiem wilgoci. Obrotowe mnie nie przerażają, ale jeszcze nie wiem co wybiorę.
    Fajnie jakby miał opcje uwzględniające okap kuchenny w trybie wyciągu oraz istnienie kominka.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    W jakim sensie zniknęły.
    Celowałem w LGH-25RX5. Nie ma ani na Ceneo, ani na Allegro. Pewnie w jakimś sklepie jeszcze może się znajdzie, ale jakoś nie pasuje mi pchanie się w rozwiązanie wycofywane z rynku.

    Chociaż z drugiej strony Izzi też "otoczkę" ma niepokojącą.
    Trochę pogooglałem i wychodzi mi, że Izzi to jeden rekuperator czasami zwany ERV 250 czasami 300. Na stronie peflex reku jest tylko 300, ale link juz do filtrów do 250. Na Allegro maja wystawiony tem sam reku jako 300 i 250. Do tego w karcie gwarancyjnej jest napisane "Zgłoszenie reklamacyjne należy przesłać za pomocą
    elektronicznego formularza znajdującego się na stronie www.izzifast.pl" A tam cały kontent to "Gratulacje! Twoja domena izzifast.pl została zarejestrowana w OVH." Nie ma też nigdzie informacji, kto jest producentem. W instrukcji jedynie dystrybutor jest podany - Termokontrol.
    Teoretycznie to też produkt dla dosyć wąskiego grona odbiorców, bo "Urządzenie zostało skonstruowane i wyprodukowane jako jednostka służąca do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych o powierzchni maksymalnej do 100 m2"

    Teoretycznie Izzi wyglada fajnie, ale jak w praktyce (zarówno co do kwestii technicznych, serwisowych jak i formalnoprawnych)? Pewnie i tak stracę gwarancję, bo wyceny montażu są dla mnie zdzierstwem. Ale gdybym znalazł sensownego instalatora, co mi to zrobi za różnicę w VAT albo niewiele drożej - to czy i tak nie stracę gwarancji montując w domu 115m2 jak limit jest niby 100m2?

  10. #10

    Domyślnie

    Jak by ten rekuperator miał wypasioną stronę www, kolorowe katalogi i grubą dokumentację + stado handlowców itp. to by już tyle nie kosztował.
    Kup w internecie, oceń na żywo i zwróć.
    Liczy się to z czego ta jednostka jest zbudowania i jak pracuje.

    Kup BRINK'a tam warunki gwarancyjne mają pewnie kilka stron.
    Dołączysz do "szczęśliwych" posiadaczy cieknących rekuperatorów.

    W przypadku Izzi, masz tylko jednego pośrednika - za dużo?
    Pewnie tak... fakt, że wokół Ciebie jet tyle ludzi mądrzejszych, sprytniejszych, bogatszych musi być dla Ciebie nie do zniesienia.
    A ty biedny, wertujesz te DTR'ki i chyba sam już nie wiesz czego szukasz.





    PS. Jestem niemal w 100% pewny, że Lossnay to konstrukcja wprowadzona na rynek zanim w ogóle się narodziłeś.
    Nie wycofuje się produktu, który jest sprawdzony i dopracowany na przestrzeni tylu lat.
    Sęk w tym, że do niedawna Mitsubishi kupowałeś od 2 lub 3 pośrednika, teraz jest tylko 1.
    A to oznacza mniej chętnych na zarobek, przy tak niskiej marży.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Celowałem w LGH-25RX5. Nie ma ani na Ceneo, ani na Allegro. Pewnie w jakimś sklepie jeszcze może się znajdzie, ale jakoś nie pasuje mi pchanie się w rozwiązanie wycofywane z rynku.
    Jak nie LGH-25RX5 to może LGH-25RVX-E (nie wiem czy w ogóle a jeśli tak to czym się różnią).
    W sklepach internetowych jest tego mnóstwo.

    Ceneo to tylko porównywarka/agregator nie każdy sklep chce i potrzebuje tam być.
    Taki na przykład rower Unibike Voyager jestem w stanie kupić w kilkudziesięciu sklepach a na Ceneo zero.

    Jak ma być Allegro to faktycznie mniej, ale jeden znalazłem:
    https://allegro.pl/oferta/rekuperato...rvx-7570234570
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Jak by ten rekuperator miał wypasioną stronę www, kolorowe katalogi i grubą dokumentację + stado handlowców itp. to by już tyle nie kosztował.
    Uważasz za jak najbardziej poprawne wpisanie w gwarancję wymogu wypełnienia formularza, którego nie da się wypełnić?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Kup w internecie, oceń na żywo i zwróć.
    Przekonałeś mnie. Zamówiłem.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Liczy się to z czego ta jednostka jest zbudowania i jak pracuje.
    Dla mnie nie tylko. Ważne koszty eksploatacji, warunki gwarancji, trwałość i trochę innych czynników.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Pewnie tak... fakt, że wokół Ciebie jet tyle ludzi mądrzejszych, sprytniejszych, bogatszych musi być dla Ciebie nie do zniesienia.
    To nie fakt. To Twoje wyobrażenia.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A ty biedny, wertujesz te DTR'ki i chyba sam już nie wiesz czego szukasz.
    Chętnie bym powertował. Wiesz gdzie jest DTRka Izzi? W szczególności ciekawi mnie, jak gada ze sterownikiem i jakie są szanse na spięcie z domoticzem.



    Cytat Napisał _John Zobacz post
    PS. Jestem niemal w 100% pewny, że Lossnay to konstrukcja wprowadzona na rynek zanim w ogóle się narodziłeś.
    Wątpię. Pudło sterownika byłoby niewiele mniejsze, niż sam rekuperator.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie wycofuje się produktu, który jest sprawdzony i dopracowany na przestrzeni tylu lat.
    Tak przestarzałe produkty same wypadają z rynku.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chętnie bym powertował. Wiesz gdzie jest DTRka Izzi?
    W szczególności ciekawi mnie, jak gada ze sterownikiem i jakie są szanse na spięcie z domoticzem.
    Wątpię. Pudło sterownika byłoby niewiele mniejsze, niż sam rekuperator.
    DTR jest na stronie sklepu:
    https://cennik.peflex.pl/static//att...7_48946146.pdf

    Nie wierzę, że masz 50 lat +, bo od tylu lat na rynku jest centrala Lossnay - oczywiście nie chodzi o Polski rynek.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Widziałeś kiedyś DTR?
    To nie jest DTR. To jest zwykła instrukcja.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie wierzę, że masz 50 lat +, bo od tylu lat na rynku jest centrala Lossnay - oczywiście nie chodzi o Polski rynek.
    Garbus ma dłuższa historię. Ale ten obecnie sprzedawany to nie jest "to konstrukcja wprowadzona na rynek zanim w ogóle się narodziłeś."

    Tylko jak Lossnay może mieć 50 lat,skoro rekuperator został opatentowany w 1997r.?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-04-2019 o 19:37

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Udało ci się coś wybrać?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Udało ci się coś wybrać?
    Izzi

    Przy okazji cytat z tamtego wątku i mój komentarz, bo wolałbym, żeby tamten był o Izzi, a o wyborze pozostał ten.

    Ten reku ma dla mnie dwa dyskwalifikujące zapisy w instrukcji.

    UWAGA ! Rekuperatora nie należy stosować do przetłaczania powietrza o wilgotności powyżej 70%, oraz powietrza zawierającego tłuszcze.

    Przy przetłaczaniu powietrza poniżej -10°C należy stosować nagrzewnice wstępne.


    Obawiam się, że to pierwsze może dotyczyć wszystkich rekuperatorów z wymiennikami celulozowymi nawet, jak producent tego nie zaznacza (a . To był mocny argument za czymś, z wymiennikiem Core.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Izzi

    Przy okazji cytat z tamtego wątku i mój komentarz, bo wolałbym, żeby tamten był o Izzi, a o wyborze pozostał ten.



    Ten reku ma dla mnie dwa dyskwalifikujące zapisy w instrukcji.

    UWAGA ! Rekuperatora nie należy stosować do przetłaczania powietrza o wilgotności powyżej 70%, oraz powietrza zawierającego tłuszcze.

    Przy przetłaczaniu powietrza poniżej -10°C należy stosować nagrzewnice wstępne.


    Obawiam się, że to pierwsze może dotyczyć wszystkich rekuperatorów z wymiennikami celulozowymi nawet, jak producent tego nie zaznacza (a . To był mocny argument za czymś, z wymiennikiem Core.
    No raczej mocno zdziwiłbym się jakbyś napisał coś innego bo jak to mówią "każda pliszka swój ogonek chwali"...
    Tak naprawdę to napaliłeś się na jakieś tam lepsze sterowanie co jak się przekonasz w użytkowaniu nie ma kompletnie znaczenia a cała reszta jest taka sama tylko inaczej wygląda...
    Znając życie to nawet nie spojrzałeś na Tywent-a ...
    Dla mnie jedynym mankamentem w central Tywent są wentylatory AC i proporcja wydajności na poszczególnych biegach ale dość łatwo sobie z tym poradziłem dodając ARW...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No raczej mocno zdziwiłbym się jakbyś napisał coś innego bo jak to mówią "każda pliszka swój ogonek chwali"...
    Jeszcze mogę oddać
    Tyle, że ten rekuperator zmienił sytuację na rynku. Bo wcześniej za kwoty czterocyfrowe można było mieć ERV tylko na wymiennikach celulozowych. Myślałem o wymianie w ITHO samego wymiennika na Core - ale trudno dostępny i cena niewiele mniejsza od całego iZZi.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak naprawdę to napaliłeś się na jakieś tam lepsze sterowanie co jak się przekonasz w użytkowaniu nie ma kompletnie znaczenia a cała reszta jest taka sama tylko inaczej wygląda...
    W sumie, to nie wiem, czy nie uda mi się podpiąć do Domoticza. Największy argument to wymiennik. Drugi wentylatory. Trzeci to filtry. Sterownik co najwyżej na czwartym miejscu. Albo i na piątym za defrostem podciśnieniowym (czyli brak konieczności montażu nagrzewnicy).


    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Znając życie to nawet nie spojrzałeś na Tywent-a ...
    To nie znasz życia. Ponad pół roku temu się nad nim zastanawiałem. I dostał czerwoną kartkę za niedostosowanie do naszego klimatu.

    No i generalne wnioski raczej mnie odstraszały od celulozowych. Ale nie byłem skłonny zapłacić 2 czy 3x wiecej za Aerisa ERV czy inny na Core. Więc raczej wybierałem w celulozowych. Ale pojawienie się iZZi to zmieniło - w cenie bardzo zbliżonej do celulozowych można mieć rekuperator z membraną polimerową.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-04-2019 o 09:34

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeszcze mogę oddać
    Tyle, że ten rekuperator zmienił sytuację na rynku. Bo wcześniej za kwoty czterocyfrowe można było mieć ERV tylko na wymiennikach celulozowych. Myślałem o wymianie w ITHO samego wymiennika na Core - ale trudno dostępny i cena niewiele mniejsza od całego iZZi.



    W sumie, to nie wiem, czy nie uda mi się podpiąć do Domoticza. Największy argument to wymiennik. Drugi wentylatory. Trzeci to filtry. Sterownik co najwyżej na czwartym miejscu. Albo i na piątym za defrostem podciśnieniowym (czyli brak konieczności montażu nagrzewnicy).




    To nie znasz życia. Ponad pół roku temu się nad nim zastanawiałem. I dostał czerwoną kartkę za niedostosowanie do naszego klimatu.

    No i generalne wnioski raczej mnie odstraszały od celulozowych. Ale nie byłem skłonny zapłacić 2 czy 3x wiecej za Aerisa ERV czy inny na Core. Więc raczej wybierałem w celulozowych. Ale pojawienie się iZZi to zmieniło - w cenie bardzo zbliżonej do celulozowych można mieć rekuperator z membraną polimerową.
    No właśnie...
    Spojrzałeś pół roku temu kiedy wymienniki były krzyżowe i z celulozy...
    Z tą nagrzewnicą to też ja sam nie wiem o co im chodzi bo żaden z tych które zamontowałem nie ma problemu ze szronieniem...( Najstarsza centrala osiem lat...)
    Obecnie wymiennik jest przeciwprądowy i na pewno nie jest z papieru...
    Dla mnie najważniejszy argument to "idiotoodporność"...( Moim zdaniem niepotrzebnie wsadzili ten nowy sterownik bo zwykły przełącznik 1,2,3,0 był wystarczający a jedynie mogli zmienić jego wzornictwo bo wyglądał topornie...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Obecnie wymiennik jest przeciwprądowy i na pewno nie jest z papieru...
    W linku, który podałeś, stoi napisane:

    Rekuperator z celulozowym wymiennikiem ciepła

    Skąd informacja, że nie jest celulozowy? Jaki producent? Wrzucisz fotkę etykiety?

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony