dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 8
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 154
  1. #121

    Domyślnie

    Ma ktoś aktualną wycenę na całość (Montaż, rury plastikowe, do 150m2) z Tywentem?

  2. #122
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Kończąc temat warunku max 70% wilgotnośći przetłaczanego powietrza w rekuperatorach Tywent, to wystosowałem do producenta następującego maila:
    Dzień dobry. W opisie rekuperatora B3B znajduje sie adnotacja: "Rekuperatorów tych nie należy stosować do przetłaczania powietrza o wilgotności powyżej 70%" Czy chodzi tu o poziom wilgotności powietrza wywiewanego z pomieszczeń, czy powietrza zewnętrznego ? Przez dużą częśćc roku (zarówno zimą, jak i latem) wilgotność względna na zewnatrz jest większa niż 70%. Czy nie spowoduje to nieprawidlowej pracy urzadzenia (utraty gwarancji) ? Pozdrawiam, A....
    odpowiedź:

    Witam!

    Chodzi o wilgotność powietrza wywiewanego z pomieszczeń i ryzyko oblodzenia wymiennika przy niskich temperaturach zewnętrznych.

    pozdrawiam

    Łukasz M....
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-04-2019 o 17:41
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #123

    Domyślnie

    Taką wilgotność przed centralą na wyciągu osiągną tylko małe instalacje, które posiadają max 2 - 3 punkty wywiewne.
    I to tylko chwilowo, w momencie gdy ktoś bierze prysznic lub intensywnie gotuje w kuchni wodę.

  4. #124
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    Ma ktoś aktualną wycenę na całość (Montaż, rury plastikowe, do 150m2) z Tywentem?
    pi razy drzwi to rekuperator 4 tys, reszta 3, robota 2-5.
    ja robię sam. to najprostrza z instalacji w domu...

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    pi razy drzwi to rekuperator 4 tys, reszta 3, robota 2-5.
    ja robię sam. to najprostrza z instalacji w domu...
    No tak ale jak z różnicy vatu wyjdzie to samo to szkoda się grzebać.

  6. #126
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    No tak ale jak z różnicy vatu wyjdzie to samo to szkoda się grzebać.
    moze masz rację ale wiesz jak to z ekipami , z fakturą i tak ci doliczą więcej . a jak bez faktury to mniej...przyjamniej rekuperator można wtedy zlecić do montażu.

    ja kanały i tak musze rozprowadzić na etapie robienia stanu surowego( prowadzone są w kanałach stropu żerańskiego), to sporo roboty montera i tak mi odchodzi...

  7. #127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    pi razy drzwi to rekuperator 4 tys, reszta 3, robota 2-5.
    Gdzie za 2-5 robota? Mi 1,5 roku temu krzyczeli od 7 wzwyż za robocizne. Montaż najłatwiejszy z możliwych - ułożenie wszystkiego na stropie, przepusty przygotowane.
    Teraz mi krzyknął instalator 1,5K za robociznę za wymianę rekuperatotora.

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    No tak ale jak z różnicy vatu wyjdzie to samo to szkoda się grzebać.
    Jak znajdziesz takiego instalatora, to owszem. Ale czasy takie, że ceny kosmiczne.

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie ma opcji, zeby miec robociznę w kwocie VAT. To nie panele podłogowe
    Chyba, ze masz pana Zenka Złotą Rączkę, któremu powiesz - "tu pan połącz to z tym, tak, jak na tych zdjeciach"
    Jezeli ktos trochę poczytał, ogarnia podstawowe, teoretyczne zalozenia WM, jest w stanie zrobić sobie projekt, ale brak mu zdolnosci manualnych to jest niezłe wyjście

  9. #129

    Domyślnie

    Skoro tak piszecie to nie pozostaje nic innego,
    muszę się dokształcić i ogarnąć sam.
    Dom parterowy, strop drewniany także najprostsze co może być.
    Czekam aż autor wątku zda relację z zadowolenia z tego reku.
    Ewentualnie Tywent wchodzi w grę jeszcze.

  10. #130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    odpowiedź:
    Chodzi o wilgotność powietrza wywiewanego z pomieszczeń i ryzyko oblodzenia wymiennika przy niskich temperaturach zewnętrznych.
    Jak dla mnie bezsensowne uzasadnienie. Skoro chodzi o oblodzenie, to po co wymóg nagrzewnicy? Ona załatwia oblodzenie.
    A jeżeli chodzi o zalanie skroplinami wymiennika, to też bez sensu - bo jak miałem na dworze 20* i >80% wilgotności, to nic się nie skrapla nawet, jak wewnątrz mam podobnie. Za to jak na dworze miałem -10* a wewnątrz 20* i 40% wilgotności, to mi się z rekuperatora lało.
    Czyli taki warunek nie załatwia ani sprawy skroplin, ani oblodzenia.

  11. #131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za to jak na dworze miałem -10* a wewnątrz 20* i 40% wilgotności, to mi się z rekuperatora lało.
    .
    A jakbyś miał 20* i 70% to lałoby się znacznie więcej
    Widocznie wymiennik jest w stanie przy pewnym poziomie wilgotnosci przekazać wilgoć powietrzu nawiawanemu, jednak po przekroczeniu pewnego poziomu (70%) już nie.
    Latem wiadomo, ze nic sie nie skrapla - brak różnicy temperatur
    Chcesz dalej drązyć ten temat, mailuj z Tywentem, czy ME - ja uwazam, ze zdanie "Chodzi o wilgotność powietrza wywiewanego z pomieszczeń" kończy temat.

  12. #132
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Czy ten izzi 300 bedzie optymalny do mojego domu :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190423_115840.jpg
Wyświetleń:	373
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	429476

  13. #133

    Domyślnie

    Tak medytuje nad IZY ( wymiennik polimer) pobór pradu 170w, Alnor ergo 350 ( wymiennik celuloza) pobór prądu 112w i Tywent B3B EC 350 ( wymiennik polimer) - pobór prądu 220w.
    Nie przekonuje mnie tak bardzo wyższość polimeru nad celulozą - dla normalnego użytkownika chyba nie zauważalne. Róznica to odzysk ciepła izy do 95 % ? i pozostałe około 75%.

    I tu moje pytanie czy te reku uciągną dodatkowe dwa filtry kieszeniowe 60x60 cm długości 40 cm f5 i f7 oraz filtr węglowy (8 kg wegla). Czy wentylatory dadzą radę czy się zesrają.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  14. #134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    I tu moje pytanie czy te reku uciągną dodatkowe dwa filtry kieszeniowe 60x60 cm długości 40 cm f5 i f7 oraz filtr węglowy (8 kg wegla). Czy wentylatory dadzą radę czy się zesrają.
    O Izzi masz w tym wątku
    Filtr M5 masz w nim w standardzie.
    Czy reku pociągnie dodatkowe filtry? Ja dałem G4 jako wstępne - ale one czyste nie stawiają dużego oporu a są na tyle tanie, że można je często wymieniać. Sprawdź opory wymiennika i dostępny spręż wentylatorów przy przepływie, jaki chcesz uzyskać.
    Izzi ma "mocne" wentylatory - ale mały wymiennik. Co powoduje, że przy względnie małych przepływach ma duży zapas sprężu - ale przy większych przez rosnące opory wymiennika mało zostaje na opory przybrudzonych filtrów. Niestety, w dokumentacji Core jest tylko wykres oporów dla 2x większego wymiennika.
    Ale do 185m2 Izzi i tak będzie pewnie za mały.
    Po zabawie z czujnikiem CO2 dochodzę do wniosku, że przy wentylacji kluczowa jest master bedroom. Strefa dzienna jest na tyle duża i, w sumie, tak krótko w niej zazwyczaj przebywamy, że rekuperator chodząc nawet na minimum da radę. Przy dwóch osobach w sypialni chodzący na 80% (przepływ nie zmierzony) przy czystych filtrach utrzymuje CO2 na w okolicach 700ppm, na 60% (27m3/h) i średnio zabrudzonych filtrach już dobija 1000ppm (czyli maks dopuszczalny najbardziej liberalnymi normami - najostrzejsze zalecają do 600ppm).
    Tak naprawdę, jakby przymykać poszczególne pomieszczenia tak, żeby wentylacja "szła" za mieszkańcami, to rekuperatory mogłyby być dwa razy słabsze. W nocy minimalnie albo i wcale nie wentylując strefy dziennej, a w dzień nocnej. Tylko czy taka automatyka by się opłaciła? Pewnie taniej wychodzi dać 2x mocniejszy rekuperator i wentylować strefę dzienną jakby w niej byli wszyscy mieszkańcy i jednocześnie nocną, jakby też tam byli. I żeby w nocy utrzymać CO2 powiedzmy w granicach 800ppm w master bedroom to trzeba tam puścić ze 35-40m3/h (szacuję). U mnie przez każdy z pozostałych anemostatów leci kilka m3 mniej niż w mojej sypialni (w tym dwa anemostaty w strefie dziennej). W strefie dziennej CO2 nie jest problemem (poza odwiedzinami większej ilości gości) nawet przy minimalnej wentylacji 40% (tak mam ustawione w dzień) - bo ma sporą kubaturę i jest i tak przewentylowana przez dzień a dodatkowo przebywamy tam dosyć krótko w komplecie. Ale gdy idziemy spać, to trzeba "podkręcić" obroty wentylatorów. Co powoduje w sumie zbędne przewentylowanie strefy dziennej.
    No i teraz przelicz, jak to wyjdzie u Ciebie. U mnie wyszłoby przy 40m3/hw master bedroom i nawet 30m3/h/anemostat w pozostałych pomieszczeniach sumarycznie 190m3/h. I szacuję, że tyle może wyciągać Izzifast u mnie przy średnio zabrudzonych filtrach przy 80%. Przy 60% wyciąga 142m3/h. Ale przy dalszym wzroście mocy wentylatorów przepływ nie wzrośnie dalej proporcjonalnie, bo nie proporcjonalnie wzrastają opory instalacji i wymiennika. Więc szacuję, że u mnie na maksa reku wyciągnie z 220-230m3/h przy średnio zabrudzonych filtrach. Przy czystych może nawet tyle, co deklaruje producent - czyli ze 300m3/h @100Pa.

    Oczywiście powierzchnia użytkowa to nie wszystko - i gdybym każdy pokój miał o metr w każdą stronę większy, to opory instalacji byłyby minimalnie większe przez odrobinę dłuższe rury i wydajność byłaby pomijalnie mniejsza. Ale producent Izzifast podaje, że jest on przeznaczony do domów o powierzchni do 100m2.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-09-2019 o 22:11

  15. #135

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen za odpowiedz.

    Pytanie do użytkowników Alnor HRU-ERGO - czy da się ustawić większą moc wentylatora nawiewnego w stosunku do wywiewnego?. W Tymwencie to jest dostępne lecz tywent jest badzie prądożerny.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Dzięki Kaizen za odpowiedz.

    Pytanie do użytkowników Alnor HRU-ERGO - czy da się ustawić większą moc wentylatora nawiewnego w stosunku do wywiewnego?. W Tymwencie to jest dostępne lecz tywent jest badzie prądożerny.
    A nad lossnay się nie zastanawiałeś? LGH-35RVX-E przy wydatku 350m3 ma 212 W. Jest trochę mocniejszy od izzi. Ja też się zastanawiałem nad izzi, że ale dochodzę do wniosku, że że jest dla mnie ciut za mały, bo mam do wentylowania 180m2. 300m3/h przy sprężu 150Pa byłoby ok, ale boję się że zanieczyszczone filtry, czerpnia zrobią swoje i o tym pisze Kaizen.
    Liczyłem, że przy prędkości powietrza w kanałach 2,5 m/s wentylowałbym na poziomie ok. 300m3/h.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  17. #137

    Domyślnie

    U nie na 99% stanęło na Tywencie B3B EC350 ( dom 180m2 - 4 osoby) . szukam okazji cenowych - na dzień dzisiejszy można go nabyć za 4.490 zł Mitsubishi za drogi.
    Tywent jak dla mnie plusy:
    - cena
    - odzysk wilgoci,
    - dobre opinie na forum w tym Jaśka
    - możliwość osobnej regulacji wentylatorów
    - regulacja wentylatorów bezstopniowa
    - maksymalna wydajność 510m3
    -sterownik Alres MSR-20 - stara wersja ale ma wszystko co trzeba.
    - prądożerność podana 230w dla wydajności nominalnej 350m3/h - rzadko będzie
    -średnica przyłączy 200 - takie mam rury podłączeniowe.

    Co do minusów:
    -wymiennik celulozowy a nie polimerowy - ale brak narzekań w necie więc jest ok.
    - są lepsze ale w innej półce cenowej

    Pościłem zapytania o cenę i podmianę sterownika na nowszy MSR-23 - lepiej cieszy oko.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  18. #138

    Domyślnie

    Ten tywent wydajnością nie grzeszy. Zależy jakie będziesz miał oporu w instalacji. 300m3/h przy 120 Pa doopy nie urywa. Ja od samego rozdzielacza ma mniej wiecej 80-90 Pa. Jak zamknę się w całej instalacji na poziomie 150-160 Pa będzie git.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  19. #139

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    U nie na 99% stanęło na Tywencie B3B EC350 ( dom 180m2 - 4 osoby) . szukam okazji cenowych - na dzień dzisiejszy można go nabyć za 4.490 zł Mitsubishi za drogi.
    Tywent jak dla mnie plusy:
    - cena
    - odzysk wilgoci,
    - dobre opinie na forum w tym Jaśka
    - możliwość osobnej regulacji wentylatorów
    - regulacja wentylatorów bezstopniowa
    - maksymalna wydajność 510m3
    -sterownik Alres MSR-20 - stara wersja ale ma wszystko co trzeba.
    - prądożerność podana 230w dla wydajności nominalnej 350m3/h - rzadko będzie
    -średnica przyłączy 200 - takie mam rury podłączeniowe.

    Co do minusów:
    -wymiennik celulozowy a nie polimerowy - ale brak narzekań w necie więc jest ok.
    - są lepsze ale w innej półce cenowej

    Pościłem zapytania o cenę i podmianę sterownika na nowszy MSR-23 - lepiej cieszy oko.
    Jednak odpuszczam reku z odzyskiem wilgoci ze względu na higieniczność - nawiewane mokre powietrze możne zawierać bakterie ( choć nie musi).
    Pogadałem z instalatorami jak reku możne zejdź nisko z wymianą to nie występuje problem przesuszenia.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  20. #140

    Domyślnie

    Czy to prawda, że izzifast 300 erv nie spełnia wymogów programu "czyste powietrze"?

Strona 7 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony