dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie Ogromny problem z fugami....

    Witam wszystkich jako nowy użytkownik.

    Koledzy możecie rzucić niezależnym okiem na fotki ? Mam ogromny problem z fugami. Wielu z was już jest po tym zabiegu. U mnie niestety źle to wygląda. Wiem, że wszystko do poprawki ale chciałbym poznać opinię niezależnych osób.
    Podłogówka zalana w lutym ubiegłego roku. Tradycyjna wylewka. Położyłem na tym duże płytki 180x90 w czerwcu. Ogólnie jest tego 90 metrów. Wprowadziłem się w październiku. Płytki Połysk. Płytki położone wzorowo, nie są głuche. Minimalna warstwa kleju gdyż podłoga była bardzo dobra. Niestety fugi są w opłakanym stanie.
    Podłogówkę odpaliłem od razu po wprowadzeniu się czyli 3 miesiące po fugowaniu. Włączana cyklicznie raz na jakiś czas przez termostaty.

    Problem dotyczy kuchni, łazienki, korytarza i 50- metrowego salonu. Nie ma reguły. Na całości wygląda to tak samo. Dylatacje są.
    Rozkładam ręce.
    Problem zauważyłem ok 2 miesiące po wprowadzeniu się. Może były takie od początku. Dla mnie fuga to fuga. Skała powinna być. Nigdy nie próbowałem drapać...

    Aaaaa i najważniejsze. Nie wiem czy można wymieniać tu nazwy firm dlatego napiszę, że to znana marka " M...i " Fuga cementowa przeznaczona do podłogówki.
    W piwnicy robiła mi inna ekipa a fugi mam jak skała. W mieszkaniu paznokciem mogę ją wyskrobać

    Co o tym myślicie ?
    P.S. Ostatnio odkurzacz wciągnął mi spory kawałek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	431
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	428723   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190401_162131.jpg
Wyświetleń:	351
Rozmiar:	76,8 KB
ID:	428724   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190401_162136.jpg
Wyświetleń:	279
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	428725   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190401_180108.jpg
Wyświetleń:	239
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	428726   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190401_182732.jpg
Wyświetleń:	206
Rozmiar:	54,1 KB
ID:	428727  

    Ostatnio edytowane przez UtaShapa ; 02-04-2019 o 11:35

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jestem glazurnikiem ale to raczej nie wina materiału fugi. Jaka jest jej szerokość? U mnie płytki o rozmiarze 80x80 i minimalna fuga dla nich to 7mm (ja robię na własną odpowiedzialność 5mm) bo płytki są rektyfikowane. Do takich płytek musiałem zastosować klej wysoce-elastyczny. Przy płytkach 180cm to minimalna fuga pewnie 2cm no i czy tak duże płytki w ogóle nadają się pod ogrzewanie podłogowe?
    Chodzi o to, że pod wpływem temperatury płytki zmieniają swoją objętość, rozszerzają się i kurczą. Dlatego jeśli fugi jest za mało to płytka może nawet pęknąć.

  3. #3

    Domyślnie

    Fugowane zgodnie z zaleceniami producenta czy na widzi mi się.
    Jak szybko zostały zafugowane spoiny po położeniu płytek? Przy takich formatach dobrze jest uruchomić ogrzewanie przed spoinowaniem aby pozbyć się szczątkowej wilgoci z kleju. Ciśnienie wody z pod okładziny może zrobić naprawdę duże spustoszenie.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Nie jestem glazurnikiem ale to raczej nie wina materiału fugi. Jaka jest jej szerokość? U mnie płytki o rozmiarze 80x80 i minimalna fuga dla nich to 7mm (ja robię na własną odpowiedzialność 5mm) bo płytki są rektyfikowane. Do takich płytek musiałem zastosować klej wysoce-elastyczny. Przy płytkach 180cm to minimalna fuga pewnie 2cm no i czy tak duże płytki w ogóle nadają się pod ogrzewanie podłogowe?
    Chodzi o to, że pod wpływem temperatury płytki zmieniają swoją objętość, rozszerzają się i kurczą. Dlatego jeśli fugi jest za mało to płytka może nawet pęknąć.
    Kolego takie tafle oczywiście nadają się na podłogówkę Szerokość fugi to 5mm. Widziałeś kiedyś w nowoczesnym mieszkaniu takie tafle i fugi 2 cm? Przecież to katastrofa by wyglądało. Osobiście nie widziałem takiego czegoś. Sam bym się uśmiał

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Fugowane zgodnie z zaleceniami producenta czy na widzi mi się.
    Jak szybko zostały zafugowane spoiny po położeniu płytek? Przy takich formatach dobrze jest uruchomić ogrzewanie przed spoinowaniem aby pozbyć się szczątkowej wilgoci z kleju. Ciśnienie wody z pod okładziny może zrobić naprawdę duże spustoszenie.
    No właśnie tego nie wiem. Może robili na pamięć fugi, może zgodnie z instrukcją. Fugowanie odbyło się pod moją wakacyjną nieobecność ale nawet gdybym był to ja się na tym po prostu nie znam. Tu na forum pokazuję tylko efekt tego co jest teraz. Fugowanie jakieś 2 tygodnie po płytkach.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał UtaShapa Zobacz post
    Sam bym się uśmiał
    No to nie wiem czy się będziesz śmiał jak Ci płytki popękają Ja przy 80x80cm robię fugę 5mm i mam pewne obawy czy nie będzie za wąska a u Ciebie 180cm i 5mm fugi? To już jest pewnie hardcore przy ogrzewaniu podłogowym. Ważny też jest klej wysoce - elastyczny.

    A tutaj trochę linków do fachowej literatury:

    "Fugi powinny stanowić od 2 do 6% całej powierzchni okładziny ceramicznej.... W miejscach, gdzie panuje stała temperatura, nie ma silnego nasłonecznienia oraz nie występują inne oddziaływania cieplne, nie ma przeciwwskazań technicznych do stosowania wąskich spoin. Inaczej ma się sprawa w przypadku okładzin wykonywanych na podłożach odkształcalnych, czyli ogrzewaniu podłogowym... Rozgrzane płytki w okładzinie zaczynają zbliżać się do siebie, w ekstremalnych sytuacjach stykają się, tworząc naprężenia ściskające, które muszą zostać gdzieś skompensowane. Jeśli siły te nie znajdą ujścia, płytki ulegną uszkodzeniu – popękają lub odspoją się od podłoża, tworząc charakterystyczne daszki. Spoiny służą więc do kompensacji naprężeń termicznych."

    Źródło: https://muratordom.pl/wnetrza/lazien...JSpj-NYmF.html

    "Szerokość spoiny w zależności od wielkości płytek:
    dla bardzo popularnych obecnie płytek 10×10 cm
    stosuje się fugę o szerokości 2 mm
    dla mozaiki szklanej 2×2 cm – 1 mm
    dla glazury o wymiarach 20×30 cm – 3 mm
    dla płytek gresowych 30×30 cm – 5 mm
    dla płytek wielkoformatowych – od 7 do 10 mm"

    Źródło: https://knauf.pl/porady/fuga-szeroka...owac-do-plytek

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Mam plytki 80x80 i fuge 2mm od 2 lat wszystko jest ok. Fuga 5mm to jest tragedia juz wole popekane plytki :d

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    No to nie wiem czy się będziesz śmiał jak Ci płytki popękają Ja przy 80x80cm robię fugę 5mm i mam pewne obawy czy nie będzie za wąska a u Ciebie 180cm i 5mm fugi? To już jest pewnie hardcore przy ogrzewaniu podłogowym. Ważny też jest klej wysoce - elastyczny.

    A tutaj trochę linków do fachowej literatury:

    "Fugi powinny stanowić od 2 do 6% całej powierzchni okładziny ceramicznej.... W miejscach, gdzie panuje stała temperatura, nie ma silnego nasłonecznienia oraz nie występują inne oddziaływania cieplne, nie ma przeciwwskazań technicznych do stosowania wąskich spoin. Inaczej ma się sprawa w przypadku okładzin wykonywanych na podłożach odkształcalnych, czyli ogrzewaniu podłogowym... Rozgrzane płytki w okładzinie zaczynają zbliżać się do siebie, w ekstremalnych sytuacjach stykają się, tworząc naprężenia ściskające, które muszą zostać gdzieś skompensowane. Jeśli siły te nie znajdą ujścia, płytki ulegną uszkodzeniu – popękają lub odspoją się od podłoża, tworząc charakterystyczne daszki. Spoiny służą więc do kompensacji naprężeń termicznych."

    Źródło: https://muratordom.pl/wnetrza/lazien...JSpj-NYmF.html

    "Szerokość spoiny w zależności od wielkości płytek:
    dla bardzo popularnych obecnie płytek 10×10 cm
    stosuje się fugę o szerokości 2 mm
    dla mozaiki szklanej 2×2 cm – 1 mm
    dla glazury o wymiarach 20×30 cm – 3 mm
    dla płytek gresowych 30×30 cm – 5 mm
    dla płytek wielkoformatowych – od 7 do 10 mm"

    Źródło: https://knauf.pl/porady/fuga-szeroka...owac-do-plytek
    Wiem kolego i doskonale Cię rozumiem. Doświadczenie ekipy i w ogóle praktyka a literatura to nieraz nie idą ze sobą w parze. Oni specjalizują się w takich format. Zakładają to i naprawdę tafle położone są genialnie. Ja tylko napisałem o swojej reakcji. Gdybym zobaczył takie płytki i fugi 2 cm to byłby dla mnie szok. Sam widzisz, że dla płytek wielkoformatowych jest od 7mm a nie 2 cm jak napisałeś dlatego wydało mi się to troszkę przesadą.

    Nie sądzę aby ekipa ryzykowała 20.000 na płytkach. Wiedzą co robili robiąc akurat takie a nie inne szczeliny.

    Literatura zaleca w miejscach dylatacji silikony w kolorach fug. U brata kilka lat działa to na zwykłej i nie ma problemu. Literatura to jedno - producenci muszą tak pisać bo inaczej pretensje by mieli do nich wszyscy. Rzeczywistość i lata doświadczeń płytkarzy to już odmienna kwestia. Płytkarz wtedy bierze odpowiedzialność na siebie.

  9. #9

    Domyślnie

    Busters: a masz ogrzewanie podłogowe? Też bym wolał fugę 2mm, ale jednak jak ma mi popękać 118m2 płytek to wolałem nie ryzykować Moim zdaniem też to nie wygląda jakoś źle.

    Zdjęcie płytek 80x80, 5mm fugi w trakcie kładzenia: https://imgur.com/Fa2Dw3Y

    UtaShapa: oby to była "zła fuga", ale skoro firma wie co robi to po co dała złą fugę? Najlepiej wezwać firmę, która to robiła no i niech oni się tłumaczą skoro masz gwarancję.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 02-04-2019 o 13:10

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Mam plytki 80x80 i fuge 2mm od 2 lat wszystko jest ok. Fuga 5mm to jest tragedia juz wole popekane plytki :d
    Właśnie to staram się wyjaśnić jednemu koledze, że zalecenia to jedno. Realia to drugie. U mnie przy 180x90 5mm nie jest złe. Ale w życiu bym się nie zgodził na 7 czy 10mm a z początku kolega wspomniał nawet o 2cm i to właśnie bym się sam do siebie uśmiał gdybym gdzieś to zobaczył.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Koledzy troszkę to wszystko odbiega od tematu

    Rozpisujemy się o szczelinach, formatach tafli Niezależnie od tego co kto ma - fuga powinna być jak skała a u mnie jest praktycznie suchy cement.
    Nie jest ważne czy ktoś ma szczelinę 2, 3, 8, 15 mm. Fuga powinna być nie do ruszenia.

    Jak jest u mnie - widzicie

  12. #12

    Domyślnie

    Bez przesady z tymi szerokimi fugami. Mnóstwo wykonawców robi na podłogówce spoiny 2, 2,5 czy 3 mm. Niezwykle rzadko zdarzają naprężenia które powodują uszkodzenia płytek, naprężenia związane oczywiście z wydłużaniem płytek.
    Przy płytkach większych niż 120x120 stosuję najczęściej maty kompensacyjne. Choć to taki doopochron. Fuga najczęściej 3 mm.
    Najczęściej to nie wielkość fugi jest problemem tylko woda zalegająca pod płytką, która pod ciśnieniem wydostaje się na powierzchnię z pod okładziny.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Bez przesady z tymi szerokimi fugami. Mnóstwo wykonawców robi na podłogówce spoiny 2, 2,5 czy 3 mm. Niezwykle rzadko zdarzają naprężenia które powodują uszkodzenia płytek, naprężenia związane oczywiście z wydłużaniem płytek.
    Przy płytkach większych niż 120x120 stosuję najczęściej maty kompensacyjne. Choć to taki doopochron. Fuga najczęściej 3 mm.
    Najczęściej to nie wielkość fugi jest problemem tylko woda zalegająca pod płytką, która pod ciśnieniem wydostaje się na powierzchnię z pod okładziny.
    No dokładnie. To starałem się wyjaśnić. Niezależnie od grubości fugi powinna być ona jednak jak skała. Tak mam wszędzie tylko nie w tym najbardziej reprezentacyjnym miejscu.
    Płytki moje mają centymetr grubości. Obstawiam problem z zaprawą bo fugi są bardzo pozapadane i jak widać delikatne przejechanie nożykiem powoduje powstawanie dziur. Może chłopaki zrobili ją za rzadką ? Woda przed związaniem spłynęła na dół a na górze zrobił się taki pyłek , który palcem idzie wyskrobać? Są miejsca gdzie tylko powierzchniowo są żywym cementem. Pod spodem są twardsze. Są i miejsca jak widać na fotkach. Gdzie po prostu pęka a są i miejsca gdzie pęknięć nie ma za to nożyk robi dziury

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Generalnie fugi do wymiany na całej powierzchni. Boje się jednak tego aby to się nie powtórzyło. Masakra. Ileż można skrobać. A jak płytki się uszkodzą?

    Załamka

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A ktoś pamięta o pielęgnacji fugi? To cement - i tak jak strop czy chudziak wymaga wilgoci do związania. Fugę trzeba przez kilka dni zwilżać.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał UtaShapa Zobacz post
    Witam wszystkich jako nowy użytkownik.

    Koledzy możecie rzucić niezależnym okiem na fotki ? Mam ogromny problem z fugami. Wielu z was już jest po tym zabiegu. U mnie niestety źle to wygląda. Wiem, że wszystko do poprawki ale chciałbym poznać opinię niezależnych osób.
    Podłogówka zalana w lutym ubiegłego roku. Tradycyjna wylewka. Położyłem na tym duże płytki 180x90 w czerwcu. Ogólnie jest tego 90 metrów. Wprowadziłem się w październiku. Płytki Połysk. Płytki położone wzorowo, nie są głuche. Minimalna warstwa kleju gdyż podłoga była bardzo dobra. Niestety fugi są w opłakanym stanie.
    Podłogówkę odpaliłem od razu po wprowadzeniu się czyli 3 miesiące po fugowaniu. Włączana cyklicznie raz na jakiś czas przez termostaty.

    Problem dotyczy kuchni, łazienki, korytarza i 50- metrowego salonu. Nie ma reguły. Na całości wygląda to tak samo. Dylatacje są.
    Rozkładam ręce.
    Problem zauważyłem ok 2 miesiące po wprowadzeniu się. Może były takie od początku. Dla mnie fuga to fuga. Skała powinna być. Nigdy nie próbowałem drapać...

    Aaaaa i najważniejsze. Nie wiem czy można wymieniać tu nazwy firm dlatego napiszę, że to znana marka " M...i " Fuga cementowa przeznaczona do podłogówki.
    W piwnicy robiła mi inna ekipa a fugi mam jak skała. W mieszkaniu paznokciem mogę ją wyskrobać

    Co o tym myślicie ?
    P.S. Ostatnio odkurzacz wciągnął mi spory kawałek
    Prawdopodobnie masz problem z jakością fugi . Zdarzyło mi się kiedyś , że odkurzaczem wessałem fugę położoną przeze mnie miesiąc wcześniej . Coś podczas produkcji poszło nie tak . Usuń mechanicznie zbyt miękką fugę . Kup nowe opakowanie i połóż ją . Miałeś pecha i nie ma co doszukiwać się podtekstów .

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał vadiol Zobacz post
    Prawdopodobnie masz problem z jakością fugi . Zdarzyło mi się kiedyś , że odkurzaczem wessałem fugę położoną przeze mnie miesiąc wcześniej . Coś podczas produkcji poszło nie tak . Usuń mechanicznie zbyt miękką fugę . Kup nowe opakowanie i połóż ją . Miałeś pecha i nie ma co doszukiwać się podtekstów .
    Raczej mało prawdopodobne. Zdarzają się takie przypadki ale salon to fuga kupiona w innym mieście przez majstrów. Kuchnia i łazienka to sklep u mnie w mieście. Dwa różne źródła i ten sam problem? Nie mówię, że to niemożliwe ale mało prawdopodobne.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A ktoś pamięta o pielęgnacji fugi? To cement - i tak jak strop czy chudziak wymaga wilgoci do związania. Fugę trzeba przez kilka dni zwilżać.
    Nie jestem pewien ale nie ma o tym mowy w instrukcji. Fuga po 24 godzinach uzyskuje swe pełne właściwości. Polewanie wodą nic już nie da.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Adam1982

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    163

    Domyślnie

    ja mam płytki 80x80 i fugę 3mm , pękła tylko jedna płytka która była wycięta w L ,
    Płytki które są całe nie pękły, Mogłem zrobić 1 mm

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    UtaShapa

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam1982 Zobacz post
    ja mam płytki 80x80 i fugę 3mm , pękła tylko jedna płytka która była wycięta w L ,
    Płytki które są całe nie pękły, Mogłem zrobić 1 mm
    To tylko potwierdzenie tego o czym pisałem już wczoraj. Instrukcja instrukcją a realia realiami. Napiszę raz jeszcze, że producenci płytek i fug muszą zawyżać grubości szczelin aby później klient nie miał do nich pretensji. Pęknie płytka po pół roku zgłaszamy reklamacje. Przyjeżdża gość i mówi " oj widzę, że fuga ma 5mm a my zalecamy min. 7" i po sprawie. Stąd dziwne zapisy, że przy płytkach 180x90 jakie mam , szczelina min 7mm do 10mm. W zupełności może być 3 do max 5mm. To pozwala na pracę podłogi bez strachu o pękanie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony