dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 45
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 891
  1. #421
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Napisał Stermaj:
    Tak z ciekawości zapytam, czy jest tu ktoś kto użytkuje rekuperator z wymiennikiem entalpicznym ponad 3 lata.
    W styczniu minie u mnie 4 lata ciągłej pracy VAM 350 z filtrami F7. Trochę wilgoci zimą brakuje dlatego mam dwa nawilżacze.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  2. #422
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    W styczniu minie u mnie 4 lata ciągłej pracy VAM 350 z filtrami F7. Trochę wilgoci zimą brakuje dlatego mam dwa nawilżacze.
    No właśnie, czy jest sens dokładać kasę na odzysk wilgoci, czy jednak reku powinien tylko odzyskiwać ciepło, a wilgocią powinny zająć się inne urządzenia?

  3. #423
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Choć sam używam kanałowego nawilżacza, to myślę, że jest.

    W samym listopadzie nawilżacz odparował już 150l wody. A nie był to bardzo suchy miesiąc przez większość okresu. Dzięki temu, że używam ciepła z pompy ciepła do odparowania, zużycie energii dzielę przez 3. Czy nawilżacz ewaporacyjny wstawisz do pokoju, czy do kanału, to pobiera on energię na odparowanie. Zatem warto te wilgoć odzyskać na wymienniku.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #424
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Robiłem w przeszłości różne testy i najbardziej skuteczny, prosty efekt był jak w pomieszczeniu z wywiewem (garderoba, łazienka) suszyłem pranie, wtedy nie trzeba było zimą włączać nawilżaczy. Innymi słowy rekuperator z odzyskiem wilgoci musi mieć co odzyskiwać z powietrza obiegowego. Cały czas mam na myśli utrzymywanie stałej wilgotności względnej w pomieszczeniach w granicach 47 do 50% przy temp. =>22*C
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  5. #425
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad wymianą u siebie w rekuperatorze wymiennika na taki z odzyskiem wilgoci. Nie ma oryginalnych to znaczy producent nie stosuje takich, gdyż twierdzi, że takie to trzeba wymieniać co około 3 lat. Pytam tu, gdzie jest omawiany rekuperator z odzyskiem wilgoci, czy użytkownicy nie zauważyli problemów z wymiennikami entalpicznymi.
    Nawilżanie nawilżaczami to jak czerpanie wody sitkiem. Prawie wiadro wody spływa z rekuperatora na dobę, więc tyle samo trzeba by wpompować nawilżaczami. U mnie wilgotność ostatnio spadała do 26%. W zasadzie nie odczuwamy tego jakoś drastycznie, może trochę skóra wysycha i trzeba kremować ręce czego latem nie robię. Bardziej wpływa to na parkiet i panele, które się kurczą i robią się szczeliny, ale mi też to nie przeszkadza za bardzo. Fajnie pranie wysycha, wieszasz i za godzinę suche, no może trochę dłużej.
    Zastanawiam się nad kupnem takiego wymiennika i zaadaptowanie rekuperatora do niego. Ciężko jest nawet otrzymać jakieś informacji od innych producentów rekuperatorów z odzyskiem wilgoci. Przyznam, że wydatek 2 kPLNów to nie paczka papierosów czy puszka piwa i przed takim zakupem chciałbym zdobyć jakieś podstawowe informację i opinie.
    Czy wilgoć przechodzi tylko w jedną stronę czy w obie i nie ma znaczenia, gdzie jakie powietrze wchodzi do takiego wymiennika?

  6. #426
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    U mnie wilgotność ostatnio spadała do 26%.
    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W samym listopadzie nawilżacz odparował już 150l wody. A nie był to bardzo suchy miesiąc przez większość okresu.
    Niestety, nie mogę znaleźć danych historycznych wilgotności bezwzględnej.
    Ale w zeszłym sezonie musiałem wyżej kręcić wentylatory, niż wymagało tego CO2 żeby utrzymać wilgotność poniżej 60%. W tym sezonie suszarki do prania używam może do 1/4 prania, a wilgotność mam przy mniejszych obrotach w okolicach 55%.
    To trzeci sezon, gdy mieszkam - więc można by to częściowo zwalić na wilgoć technologiczną, która przez poprzednie dwa sezony odparowała - ale najbardziej sucho miałem w pierwszym sezonie, gdy miałem reku bez odzysku wilgoci. Ale OK, może z głębszych warstw stropu, ściany i wylewki wilgoć wychodzi powoli. Jednak mam wrażenie, że ta jesień jest wyjątkowo sucha.

  7. #427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak to brutto i na pewno z ERV, to na Wanasa dostałeś fajne ceny.
    Jednak chyba coś pomieszałem lub niedosłyszałem, byłem ponownie u sprzedawcy i dostałem takie ceny:

    Wanas 350 ERV - 8900 brutto z 23% VAT / 8200 brutto z 8% VAT,
    Wanas 415 ERV Basic - 9780 brutto z 23% VAT / 9000 brutto z 8% VAT,
    Wanas 415 ERV Hi-tech - 11800 brutto z 23% VAT / 10850 z 8% VAT.

    Na 8% mi sprzedadzą jak zakupię u nich części do instalacji wentylacji mechanicznej.

  8. #428

    Domyślnie

    Witam, czy w tym reku (izzi) można sterować prędkościami wentylatorów, tak, żeby uzyskać lekkie nadciśnienie w salonie z kominkiem? Pozdrawiam.

  9. #429
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lobek40

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Sokołów Małopolski
    Kod pocztowy
    36-050
    Posty
    3

    Domyślnie Nawilżanie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Jednak chyba coś pomieszałem lub niedosłyszałem, byłem ponownie u sprzedawcy i dostałem takie ceny:

    Wanas 350 ERV - 8900 brutto z 23% VAT / 8200 brutto z 8% VAT,
    Wanas 415 ERV Basic - 9780 brutto z 23% VAT / 9000 brutto z 8% VAT,
    Wanas 415 ERV Hi-tech - 11800 brutto z 23% VAT / 10850 z 8% VAT.

    Na 8% mi sprzedadzą jak zakupię u nich części do instalacji wentylacji mechanicznej.
    CzarskyM mogę Ci polecić nawilżacz WANAS UMECTO, użytkuję go drugi rok i utrzymuję w domu wilgotność powyżej 40 %.
    Wymiennik entalpiczny sprawdza się jeżeli w domu produkujesz wilgoć wtedy jest z czego odzyskać. Jak analizowałem to w takim wymienniku realnie odzyskuje się 50 % czyli drugie 50 % tracimy.
    Jak w domu mało gotujesz, masz suszarkę elektryczną do ubrań to fajnego efektu nie będzie.

  10. #430
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lobek40 Zobacz post
    Jak w domu mało gotujesz, masz suszarkę elektryczną do ubrań to fajnego efektu nie będzie.
    Mi tam taki efekt odpowiada:



    To wykres z sypialni.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	803
Rozmiar:	24,6 KB
ID:	450707  

  11. #431
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    Witam, czy w tym reku (izzi) można sterować prędkościami wentylatorów, tak, żeby uzyskać lekkie nadciśnienie w salonie z kominkiem?
    Żeby automatycznie kompensował ciąg? Nie. Nie ma też opcji ręcznej "kominek". Możesz ręcznie ustawić proporcje nawiewu i wywiewu (a potem ręcznie to odkrecić).
    Tylko po co?

  12. #432

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niestety, nie mogę znaleźć danych historycznych wilgotności bezwzględnej.
    Ale w zeszłym sezonie musiałem wyżej kręcić wentylatory, niż wymagało tego CO2 żeby utrzymać wilgotność poniżej 60%. W tym sezonie suszarki do prania używam może do 1/4 prania, a wilgotność mam przy mniejszych obrotach w okolicach 55%.
    To trzeci sezon, gdy mieszkam - więc można by to częściowo zwalić na wilgoć technologiczną, która przez poprzednie dwa sezony odparowała - ale najbardziej sucho miałem w pierwszym sezonie, gdy miałem reku bez odzysku wilgoci. Ale OK, może z głębszych warstw stropu, ściany i wylewki wilgoć wychodzi powoli. Jednak mam wrażenie, że ta jesień jest wyjątkowo sucha.
    Kaizen a tak podsumowując te 3 lata wybrałbyś ponownie IzziFasta czy teraz gdy mamy więcej opcji może co innego.
    Druga sprawa jakie wartości strumienia nawiewu wydają się być odpowiednie dla zachowania komfortu i odpowiedniego poziomu dwutlenku wegla.

  13. #433
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sojek1 Zobacz post
    Kaizen a tak podsumowując te 3 lata wybrałbyś ponownie IzziFasta czy teraz gdy mamy więcej opcji może co innego.
    Jakie opcje masz na myśli? Nie znam konkurencji cenowej dla Izzifasta na tej półce cenowej rekuperatorów z polimerowym wymiennikiem ERV.

    Cytat Napisał sojek1 Zobacz post
    Druga sprawa jakie wartości strumienia nawiewu wydają się być odpowiednie dla zachowania komfortu i odpowiedniego poziomu dwutlenku wegla.
    Nie mam tego zmierzonego, ale szacuję, że jest to jakieś 20-25m3/osobę śpiącą w zamkniętym pomieszczeniu (co u mnie przekłada się na jakieś 200m3/h w całym domu). Przy aktywnych więcej - ale wtedy zazwyczaj drzwi są otwarte, domownicy się przemieszczają a to rozprowadza co2 równomierniej po całym domu i wtedy w sumie ze 30m3/os wystarczy - czyli w sumie ze 120m3, czyli znacznie niższe obroty.

  14. #434

    Domyślnie

    Jaki to ma być strumień to zależy od instalacji, oraz sprawności odzysku ciepła. Jak będziesz nawiewał zimne powietrze to nie musi być aż tak go dużo, bo oczyszczanie z dwutlenku węgla działa szybciej (powietrze zimne szybciej miesza się z ciepłym), jak masz duży odzysk to i prędkość (ilość pow.) musi być większa.

  15. #435
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    powietrze zimne szybciej miesza się z ciepłym
    Podrzucisz linka do źródła tej informacji?

  16. #436

    Domyślnie

    Ciepłe powietrze "miesza się" wolniej z ciepłym, to naturalne, analogicznie jak nie działa w lato wentylacja grawitacyjna- mała różnica temperatur. Włącz sobie bypass i sprawdź, czy przy tej samej wydajności centrali co2 "ucieka" szybciej. Ja w lato muszę kręcić mocniej niż w zimę, bo w zimę mój wymiennik daje znacznie mniejsze temperatury na wylocie z racji niższej sprawności

    Oczywiście wentylacja mechaniczna ma to do siebie, że regulując jej wydajnością uzyskujemy pożądany efekt co2 w pomieszczaniu.

    Powietrze w atmosferze i w domu układa się warstwami, kiedyś sufity były wysokie ponad 3m i wpływało to pozytywnie na "mieszanie się powietrza".
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 01-12-2020 o 19:53

  17. #437
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Ciepłe powietrze "miesza się" wolniej z ciepłym, to naturalne
    To dogmat? Czy masz na to jakieś badania?

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    , analogicznie jak nie działa w lato wentylacja grawitacyjna- mała różnica temperatur.
    Chyba właśnie dowodzi, że u wyjścia komina nie następuje mieszanie, bo nie byłoby różnicy i mieszanie następowałoby w kominie.

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Włącz sobie bypass i sprawdź, czy przy tej samej wydajności centrali co2 "ucieka" szybciej.
    CO2 nie ucieka mi przez nawiew. Ucieka pod drzwiami. A efekt otwarcia drzwi, za którymi jest powietrze o bardzo podobnej temperaturze wygląda tak:



    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Powietrze w atmosferze i w domu układa się warstwami, kiedyś sufity były wysokie ponad 3m i wpływało to pozytywnie na "mieszanie się powietrza".
    Sprawdzałem. Nie ważne na jakiej wysokości mierzyłem - CO2, niby cięższe, miało takie samo stężenie pod sufitem, jak przy podłodze. Może dlatego, że pojawiając się w pomieszczeniu ma ponad 30*, więc i tak idzie do góry i dopiero potem może opaść - już dokładnie wymieszany z innymi składnikami powietrza.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	1419
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	450791  

  18. #438

    Domyślnie

    Duże różnice temperatur w naturze powodują prądy wznoszące i stępujące, w lotnictwie określa się to potocznie termiką i duszeniem, podobnie tylko w mikroskali następuje to w mieszkaniu. Mniejsza różnica temperatur mniejszy efekt występowania ww prądów. Każdy kto choć trochę ma styczności z szybownictwem ma o tym pojęcie i świadomość. Balonami kiedy się lata ? Wcześnie rano lub późno wieczorem, raczej na jesień niż w lato.
    PS co do balonów dochodzi jeszcze kwestia wiatru, ale to inny temat.

  19. #439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Duże różnice temperatur w naturze powodują prądy wznoszące i stępujące, w lotnictwie określa się to potocznie termiką i duszeniem, podobnie tylko w mikroskali następuje to w mieszkaniu.
    Prądy. Tak... Tylko jak nawet włączę wentylator, to nie zmienia mi stężenia CO2 w zamkniętym pokoju. Więc do czego zmierzasz? Co ma niby dać niższa temperatura nawiewu, gdy i tak wydech idzie do góry - niezależnie od temperatury z anemostatu.
    A przy Twoje teorii, to co powinno następować w pomieszczeniach z wywiewem?

    Nie ma znaczenia, jakiej temperatury powietrze wpada do pomieszczenia. I tak produkujesz w nim tyle samo CO2, i tyle samo jest w stanie wylecieć czy to podcięciem, czy otwartymi drzwiami.

  20. #440
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z ciekawości, jak wygląda wilgotność u użytkowników ERV w taką pogodę jak dzisiaj?

    Wilgotność bezwzględna na zewnątrz to teraz jakieś 2.2g/kg. Po podgrzaniu do 22 stopni mamy 13,5% wilgotności względnej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 22 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony