dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 45
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 891
  1. #261

    Domyślnie

    Filtry, filtry...
    Gdzie zaopatrzyć się w komplet filtrów do tego reku? Na stronie sprzedawcy ... cena ok 100 zł za komplet czy macie jakieś sprawdzone źródło o podobnych lub lepszych parametrach a może i niższej cenie?

    Ja trochę przespałem temat i nie ruszyłem sprawy ani dziwnej temperatury na nawiewie ani problemów z wyświetlaczem. Jedynie co sprawdziłem to podpiąłem ten sterownik na oryginalnym przewodzie do reku i niestety zegar nie tyka a po chwili pojawiły się FFF-ki
    Zaproszę sprzedawcę do siebie na regulację anemostatów i zaskoczę go moim problemem.. inaczej wiedząc z góry mógłby... nie mieć czasu...

    Ktoś też miał tu problem z wskazaniem temperatur i okazała się winna płytka główna... jakiś koszt, czy wszystko na gwarancji?

  2. #262
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Co do filtrów to tańszych oryginalnych nie znajdziesz, co do płyty głównej to pisz/ dzwoń do producenta - na pewno załatwią na gwarancji.

  3. #263

    Domyślnie

    No to złożyłem zamówienie w sklepie gdzie brałem inne akcesoria...
    Wszystko powoli schodzi z jakości, bo te filtry które otrzymałem nie jak się mają do zdjęcia na stronie a tym bardziej do oryginalnych, które wyjąłem z rekuperatora.
    Zaczynamy iść po bandzie, czy się nie znam i te "nowe" są bardziej PRO???
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	filtry.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	62,3 KB
ID:	445571  

  4. #264
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Klasa filtracji jest ta sama , różnicą między nimi są opory które tworzą dla wentylatorów- nowe filtry niczym nie odbiegają starym pod względem oczyszczania powietrza- po pewnym czasie dopracowuje się rozwiązania optymalizuje prace i ta zmiana pewnie z tego wynika.

  5. #265

    Domyślnie

    Optymalizacja?
    Mniejsza powierzchnia to większe zużycie prądu i częstsza wymiana.

    Klasa filtracji też jest niezbyt wiarygodna.

  6. #266

    Domyślnie

    Filtry, filtrami... też uważam, że mniejsza powierzchnia to już niestety inne raczej gorsze parametry... ale i tak nie ma wyboru - mają zmienić grafikę na stronie sklepu aby nie robić już zamieszania.
    U mnie temat płyty, problemów ze sterownikiem czy temperatur chyba już załatwiony... dostałem nową płytę (problem z odczytem temperatur) oraz nowy serownik (problem z zegarem) - otrzymałem nawet dwa sterowniki bo pierwszy po prostu sam z siebie padł wyświetlacz

    Na razie wszystko działa... chmm, działa albo i nie działa...
    Problem mam z baypass'em to znaczy nie mogę rozkminić jego działania i wpływu na pracę wentylatorów...
    Po pierwsze jak jest załączony - tu rozumiem, że powietrze przechodzi przez niego a nie przez wymiennik, co za tym idzie nie ogrzewa się ono wyrzucanym powietrzem z pomieszczeń. Tyle teorii. W praktyce jakoś to kulawi... po pierwsze jak mam włączony baypass i ustawione wentylatory na np. 75 słychać je - gdy zaś wyłączę baypass przy tych samych ustawieniach jakby zrobiło się głośniej i mocniej czuć pęd powietrza... dziwne, bo wydawało by się, że właśnie odwrotnie to ma działać. Baypass powinien nie stanowić przeszkody (jak wymiennik) dla powietrza i pęd powinien być większy... tu mam odwrotnie.
    Temperatury na urządzeniu niby wskazują poprawnie... baypass włączony nawiew podobny do temp. zewnętrznej a wywiew na wyjściu podobnie co na wyciągu z pomieszczeń...
    i teraz całe sedno...
    Liczyłem po cichy, że gdy na zewnątrz jest np. 16*C wieczorem to taki rekuperator wrzuci mi to chłodne powietrze do mieszkania a wyciągnie z niego to nagrzane do 27*C... ale jakoś to nie działa... wentyle się kręcą... powierzchnia to coś ok 65m2 i taki reku niby ma na nawiewie temp 18*C (na zewnątrz 16-17 *C) ale w pomieszczeniach dalej 27-26*C...
    Coś gdzieś mam skopane? Za duża i zbyt nasłoneczniona ekspozycja... właże do części starej ze stropodachem i tam temperatury znośne... a w nowej gdzie reku idzie się "udusić"... a nie tak miało być...

  7. #267
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gdybyś dmuchał 15 stopni 24h to trochę by ten efekt niwelowało, ale jak przez kilka godzin dmuchniesz trochę niższą temp to nic się nie zmieni - zbyt mały volumen powietrza. Całe pomieszczenie, ściany, podłoga, sufit, są nagrzane do temperatury jaką miałeś w pomieszczeniu. To są ogromne ilości energii.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #268

    Domyślnie

    ech... szkoda... liczyłem, że tam gdzie raku to będzie wspaniały klimat lepszy niż w części budynku bez tego "komfortu"....
    Wychodzi na to, że może i powietrze jest świeże ale tak samo gorące.. czyli jako mała klima to całkowicie nie działa, piorunujące działanie ma ... otwarcie okien i przewietrzenie, wtedy czuć świeże i do tego chłodne powietrze.
    I skąd to uczucie słuchowe, że włączenie baypassu jakby zmniejszało przepływ powietrza?

  9. #269
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pytanie czy to wrażenie pędu powietrza ma potwierdzenie w rzeczywistości? Opór wyniennika może powodować zwiększenie oporów i hałasu, a to tylko wrażenie że powietrze wieje mocniej.

  10. #270
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812 Zobacz post
    ech... szkoda... liczyłem, że tam gdzie raku to będzie wspaniały klimat lepszy niż w części budynku bez tego "komfortu"....
    Wychodzi na to, że może i powietrze jest świeże ale tak samo gorące.. czyli jako mała klima to całkowicie nie działa, piorunujące działanie ma ... otwarcie okien i przewietrzenie, wtedy czuć świeże i do tego chłodne powietrze.
    I skąd to uczucie słuchowe, że włączenie baypassu jakby zmniejszało przepływ powietrza?
    No cóż.. jak się wpuści do domu/mieszkania gorące powietrze i wystąpi słynna akumulacja, to zapomnij, że reku Ci pomoże. Ja mam mieszkania w cegle i żelbecie, ocieplone styro itd i jak się nagrzeją to D blada. Co z tego ,że w nocy jest 24stC i że mam otwarte okna? Nic. Wystarczy że je zamknę przed 5tą rano bo zaczyna się ruch na ulicach i temperatura rośnie jak w "piekarniku" W godzinkę skacze parę stopni. Teraz jest pochmurno, na dworze 26stC wszystkie okna pootwierane a w mieszkaniu z cegły 27,7 ;/

  11. #271

    Domyślnie

    Czyli nici z darmowej klimy
    tylko wymiennik i stałe dostarczanie powietrza o jednej temperaturze... też chyba nie do końca skoro słońce nagrzeje z większą siłą wszystko co napotka przez okna...
    Liczyłem choć na odczucie zimnego powietrza płynącego z zewnątrz o temperaturze 18*C poprzez nawiewy w salonie nagrzanym do 28 *C ... i szału nie ma
    Na szczęście jest klima choć tu utrudnieniem jest wyłącznie reku na czas pracy klimy... chyba, żeby to jakoś usmarthomowić?

  12. #272
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W dlaczego wyłączasz reku na czas pracy klimy?

  13. #273
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812 Zobacz post
    Liczyłem po cichy, że gdy na zewnątrz jest np. 16*C wieczorem to taki rekuperator wrzuci mi to chłodne powietrze do mieszkania a wyciągnie z niego to nagrzane do 27*C... ale jakoś to nie działa... wentyle się kręcą... powierzchnia to coś ok 65m2 i taki reku niby ma na nawiewie temp 18*C (na zewnątrz 16-17 *C) ale w pomieszczeniach dalej 27-26*C...
    Bypass to cieniutki kanał - ma stawiać podobne opory, co wymiennik.
    Pamietaj, że powietrze juz w rurach ogrzewa się i na anemostacie masz cieplej, niz na wyjściu z reku. Do tego te 200 czy 250m3/h powietrza o temperaturze 16 czy 18* to niewiele - klimy maja na wyjściu 4-6* i kilkakrotnie większe przeplywy. Coś to daje, ale na wiele nie licz - wrzucalem tabelkę i wykresy z moimi pomiarami.
    Do tego u mnie (nie wiem, czy tego nie zmienili) bypass zamyka sie jak na czerpni spadnie temperatura poniżej zahardkodowanej wartości - ale skoro na wyswietlaczu masz niska temparaturę, to pewnie zmienili.

    Wyłączanie reku nie ma sensu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-08-2020 o 11:27

  14. #274

    Domyślnie

    Nie ma sensu?
    Myślałem, że to zimne powietrze co go klima nadmucha do pomieszczenia bez sensu aby było wyłapywane i wyrzucane przez reku na zewnątrz...
    W aucie też nie uchylamy okien aby się schłodziło, ba nawet jak jest mega gorąco to włącza się obieg wewnętrzny... choć na dłuższą metę kiedy już sięschłodzimy i włączymy reku to i tak wywali on to powietrze z mieszkania... ale... akumulacja może trochę pociągnie tego zimna z klimy

  15. #275
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Oczywiście, że nie ma.

    Raz, że rekuperator odzyska jakieś 80% tego chłodu i dmuchnie do wszystkich pomieszczeń. Doda trochę wilgotności, która co prawda nie jest mile widziana w upał, ale nos i zatoki nie lubią suchego powietrza.

    Zwróć uwagę, że w aucie przez 99% czasu klima chłodzi powietrze z zewnątrz. Ten obieg zamknięty jest robiony przy dużej różnicy temperatur i tylko na chwilę. Algorytmy klimatronika nie pozwalają na utrzymywanie tego stanu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #276
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812 Zobacz post
    Nie ma sensu?
    Myślałem, że to zimne powietrze co go klima nadmucha do pomieszczenia bez sensu aby było wyłapywane i wyrzucane przez reku na zewnątrz...
    Uzyskujesz na wywiewie reku temperaturę o ile niższą, niż na czerpni? Z tego z 85-90% wymiennik odzyska. Czyli straty pomijalne - a masz więcej tlenu a mniej CO2

    Cytat Napisał cm812 Zobacz post
    W aucie też nie uchylamy okien aby się schłodziło, ba nawet jak jest mega gorąco to włącza się obieg wewnętrzny...
    W aucie nie masz rekuperacji. I długo tak nie wytrzymasz, bo po kwadransie zamkniętego obiegu masz z 1800ppm CO2

  17. #277

    Domyślnie

    No niby tak ... ale... jeśli reku ma włączony baypass (bo jest ciepło i tak działa automat) to kiedy włączę klimę trzeba by chyba wyłączyć ten "skrót" aby zimne szło przez wymiennik a ciepłe z zewnątrz się przy okazji schładzało jak już pomija baypass? Czy nie tędy kumam?

    Dalej nie wiem jak to sprawdzić ale reku niby na większe powierzchnie, ja mam te 65m2 ... wydawało by się, że wymieni mi tą kubaturę na świeże z zewnątrz z kilka razy a w rzeczywistości jest dusznawo a po mimo wysokich temperatur jednak otwarcie okna daje (może złudne) odczucie świeżego powietrza....
    Jakoś mi to nie gra... zwykły wentylator powinien robić za otwarte okno ... a tu takie ustrojstwo... albo moje wentyle kręcą w nie tą stronę

  18. #278
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale ustaw bypass tak by działał w określonym zakresie temperatur i jego interesuje tylko temperatura na zewnątrz. Jeśli powyżej np 24 to wyłącz bypass.

  19. #279
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812 Zobacz post
    No niby tak ... ale... jeśli reku ma włączony baypass (bo jest ciepło i tak działa automat) to kiedy włączę klimę trzeba by chyba wyłączyć ten "skrót" aby zimne szło przez wymiennik a ciepłe z zewnątrz się przy okazji schładzało jak już pomija baypass? Czy nie tędy kumam?
    Był taki błąd, że automatyka bypassu nie patrzyła, czy na dworze jest chłodniej niż wewnątrz. AFAIK poprawili to i jak masz nowsze oprogramowanie (nie wiem od której wersji) to jak na zewnątrz jest cieplej, to bypass się zamyka.

    Czy/jak działa, to trzeba pomierzyć przepływy na anemostatach, obserwować temperatury na kroćcach i pomierzyć CO2 i wilgotność w pomieszczeniach.

  20. #280

    Domyślnie

    To teraz muszę ogarnąć chyba jak działa ten bypass...
    Z tego co mi się wydawało to taki kanał omijający wymienik i kiedy jest włączony to powietrze na czerpni nie przechodzi przez wymiennik (mija go właśnie tym kanałem) co w rezultacie daje to, iż powietrze z zewnątrz nie odbiera temperatury z powietrza wyrzucanego z pomieszczeń... uff...
    Jak bypass jest włączony (powietrze leci tym "skrótem" na wyświetlaczu widać to jako zielona ikonka na dole.

    Teraz temperatura "komfortu" to chyba najniżej można zejść do 18 *C ... rozumiem, że taką chciałbym mieć na nawiewie czyli ... właśnie jak na zewnątrz jest 16*C a w środku 26*C to bypass się otworzy aby to chłodne wleciało do środka... czy właśnie nie? Zagubiłem myśli...

Strona 14 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony