dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 32 z 45
Pokaż wyniki od 621 do 640 z 891
  1. #621
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jedynie biegam po chacie z tubą i sprawdzam ile powietrze leci do chaty.
    A mierzyłeś może wywiew, czy nic się nie zmienia w stosunku do zadanej?

  2. #622
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    A mierzyłeś może wywiew, czy nic się nie zmienia w stosunku do zadanej?
    Niestety, o tym nie pomyslałem. Cieszyłem się, że nawiew jest Wywiew oczywiście też był, ale czy zmieniony i jak to nie wiem.
    Chyba już nie będzie okazji sprawdzić, tej zimy, bo ma być max -3stC....oby
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 15-02-2021 o 22:08
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #623
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Niestety, o tym nie pomyslałem. Cieszyłem się, że nawiew jest Wywiew oczywiście też był, ale czy zmieniony i jak to nie wiem.
    Chyba już nie będzie okazji sprawdzić, tej zimy, bo ma być max -3stC....oby
    A mógłbyś w wolnej chwili, nawet przy -3, sprawdzić? Ważne aby było poniżej 0, bo już wtedy obserwuję u siebie dużą zmianę bilansu. Zacząłem się zastanawiać czy czujniki różnicy ciśnienia nie powinny być w komorze rekuperatora, bo tak to kompensacja temperaturowa działa dla temperatury w pomieszczeniu.

  4. #624
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    A mógłbyś w wolnej chwili, nawet przy -3, sprawdzić? Ważne aby było poniżej 0, bo już wtedy obserwuję u siebie dużą zmianę bilansu.
    Nie widzę innej przyczyny zmiany bilansu, niż skraplanie lub zamarzanie wymiennika i/lub wyrzutni. A to zależy również od wilgotności. W wymienniku bez ERV sprawa prosta - jak wyrzutnia ma temperaturę poniżej punktu rosy wywiewu = skraplanie. Przy ERV punkt rosy spada w czasie przepływania powietrza z wywiewu w kierunku wyrzutni. Ale jak wyrzutnia ma sporo powyżej 90% wilgotności względnej, to najprawdopodobniej się coś skropliło i wywiew się zmniejszył.
    Ale co, jak to prześwit wyrzutni się zmniejszył przez oblodzenie? Równoważenie oparte o różnicy ciśnień nie zeświruje?

    A mrozy jeszcze mają być w piątek (u mnie prognoza -14). Potem wiosna.

  5. #625
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Na jaki reku więc wymienisz, który BEZ grzałki czy GWC radzi sobie bez trybu odmrażania? Z obrotowym wymiennikiem..przez który zapachy przechodzą?
    Oczywiście, ze obrotowy na zimę. Zapachów brak.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #626
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    A mógłbyś w wolnej chwili, nawet przy -3, sprawdzić? Ważne aby było poniżej 0, bo już wtedy obserwuję u siebie dużą zmianę bilansu. Zacząłem się zastanawiać czy czujniki różnicy ciśnienia nie powinny być w komorze rekuperatora, bo tak to kompensacja temperaturowa działa dla temperatury w pomieszczeniu.
    Z tego co widzę w zapowiedziach, to poniżej zera u mnie będzie w nocy, na początku marca.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #627
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Kaizen wspomniał o wspomaganiu reku kablami grzejnymi. Mam chwilę, więc się zastanawiam nad opcją włożenia do rury czerpni kabla grzejnego. Z tego co widzę takie do rur wodociągowych mają moc 30W/mb. Mam rurę 8m, mógłbym w nią włożyć kabel 10m. Teraz pytanie - typowe nagrzewnice działają 'punktowo' w jednym miejscu dając moc. Gdybym rozłożył taki kabel (jeden lub dwa) na całej długości rury (oczywiście wewnątrz) to by było lepiej czy gorzej niż 'punktowo' ? Oczywiście zakładam, że nikt tak nie ma, ale.. poteoretyzujmy.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #628

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Kaizen wspomniał o wspomaganiu reku kablami grzejnymi. Mam chwilę, więc się zastanawiam nad opcją włożenia do rury czerpni kabla grzejnego. Z tego co widzę takie do rur wodociągowych mają moc 30W/mb. Mam rurę 8m, mógłbym w nią włożyć kabel 10m. Teraz pytanie - typowe nagrzewnice działają 'punktowo' w jednym miejscu dając moc. Gdybym rozłożył taki kabel (jeden lub dwa) na całej długości rury (oczywiście wewnątrz) to by było lepiej czy gorzej niż 'punktowo' ? Oczywiście zakładam, że nikt tak nie ma, ale.. poteoretyzujmy.
    Najlepiej by sam pomysłodawca policzył ile tego kabla potrzebujesz.
    Aż mnie ciekawość zżera co z tych obliczeń wyjdzie, cały czas mając w pamięci to że 5K przy 300 m/3h to dla niego nie jest 0,5 kW a "inny rząd wielkości"

    Jeszcze kwestia, zwykły czy "samoregulujący"?
    Ostatnio edytowane przez _John ; 23-02-2021 o 15:50

  9. #629
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Najlepiej by sam pomysłodawca policzył ile tego kabla potrzebujesz.
    Aż mnie ciekawość zżera co z tych obliczeń wyjdzie, cały czas mając w pamięci to że 5K przy 300 m/3h to dla niego nie jest 0,5 kW a "inny rząd wielkości"

    Jeszcze kwestia, zwykły czy "samoregulujący"?
    Te samoregulujące mają niską moc. Myślałem o takim. https://www.ogrzewanie-elektryczne.p...0t-c-2_15.html
    Rozłożenie takiego lub innego 'liniowo' w rurze raczej by nie zakłóciło dostawy powietrza tak jak skupienie/zwinięcie w jednym miejscu...tak mi się przynajmniej wydaje. Oczywiście pozostaje zastanowić się jeszcze nad mocą względem wydajności reku, ale najpierw kwestia czy rozłożenie kabla wzdłuż rury, w środku, ma sens?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #630
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    (...)Higrometrów używam kilku(...)

    Opartych na których sensorach?
    https://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/...alib_many.html
    Które byś polecił jako dokładne i sprawdzone? Robię parę projektów na ESP8266, więc zrobił bym sobie porządny miernik.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  11. #631
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom1000k Zobacz post
    które byś polecił jako dokładne i sprawdzone? Robię parę projektów na esp8266, więc zrobił bym sobie porządny miernik.
    bme 280

  12. #632
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Potwierdzam, działa wyśmienicie z esp8266. Szkoda tylko że jest jedna szyna i2c.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #633

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz Geodeta Zobacz post
    Użytkuję IZZIEGO już drugi sezon i jestem mocno zawiedzony. Wszystkie bolączki o których mowa na tym forum się potwierdzają (niedomykający się bypass, nieszczelność przy klapie gdzie miesza się powietrze, wynikiem tego poza niską sprawnością to -> zapachy z wyciągu można wyczuć intensywne przy każdym anemostacie!!! do tego przy obecnych temperaturach wiecznie włączone odmrażanie sprawność leci na łeb na szyję. Coraz bardziej dojrzewam do wymiany reku zastanawiam się jaki bo w katalogach producentów wszystko ładnie i pięknie.
    Polecam Ci na przeciwpradowo- krzyżowym Vallox-a. Sprawdzona fińska marka, dają 5 lat gwarancji i nie mam u klientów problemów. Sam w domu użytkuje ich reku już od 5 lat i dopiera tej zimy uruchomiło się odszranianie wymiennika przy temp. na zew -12 st. C. Nie ma nagrzewnicy wstępnej a podczas odmrażania ok. 10-15 minut powietrze bypassoeane jest na nagrzewnice za wymiennikiem a wywiew z pomieszczeń odszrania wymiennik. Nie ma żadnych różnic miedzy naw a wyw. Faktem jest, ze większość energii nagrzewnicy wstępnej podgrzewa bez sensu powietrze na wyrzutni.

  14. #634
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Polecam Ci na przeciwpradowo- krzyżowym Vallox-a. Sprawdzona fińska marka, dają 5 lat gwarancji i nie mam u klientów problemów. Sam w domu użytkuje ich reku już od 5 lat i dopiera tej zimy uruchomiło się odszranianie wymiennika przy temp. na zew -12 st. C. Nie ma nagrzewnicy wstępnej a podczas odmrażania ok. 10-15 minut powietrze bypassoeane jest na nagrzewnice za wymiennikiem a wywiew z pomieszczeń odszrania wymiennik.
    Dobry marketing pół sukcesu.


    Rozwiązanie z bypasem i "grzejnikiem" jest bardziej energorozrzutne, niż z nagrzewnicą wstępną. Jak wywiew ma 22* a wyrzutnia np. -8* to odpalenie nagrzewnicy wstępnej podniesie temperaturę wyrzutni o kilka stopni. Więc tyle wyniesie strata. Otwarcie bypasu podniesie temperaturę wyrzutni do około 20* - czysta strata ciepła. A nawiew trzeba będzie ogrzać o te 30* prądem.

    Że to trwa krótko? Dokładnie. Więc nie wiem, co tak się tym ekscytujesz - nie ma się co tym zachwycać w kontekście strat - straty ważne, że wymiennik nieoszroniony. Ale przy nagrzewnicy straty mniejsze.


    Pokusisz się o zanegowanie zalet ERV
    https://forum.muratordom.pl/showthre...li-ciekawostka

  15. #635

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozwiązanie z bypasem i "grzejnikiem" jest bardziej energorozrzutne,
    Ale działa.
    Skutecznie.
    Szybko rozladza wymiennik i przełącza się do normalnego trybu.

    System oparty o redukcję nawiewu też ma wady.
    Idealnym przykładem niedopracowanego algorytmu jest IZZIFAST
    W szczelnym domu całkowite wyłączenie wentylatora nawiewu, nie wytwarza wystarczającej dysproporcji strumieni powietrza.
    Centrala nie jest w stanie się rozlodzić.
    Pracując dalej, zaciąga wentylatorami szron - kilka stron wstecz masz zdjęcia takich oszronionych wymienników.
    Jak to zniesie elektronika, która jest ulokowana zaraz za wirnikiem - zobaczymy.

    Aspekt ekonomiczny nie ma tutaj znaczenia, to są niepoliczalne różnice, a zależności jest cała masa.
    Liczy się to czy system jest sprawny i jak działa.
    Nie da się ukryć, że ten Vallox'a jest dopracowany.
    Ten w Izzifast wymaga poprawy i nagrzewnica wstępna powinna jednak być zaleceniem

    PS. Policzyłeś już kable grzewcze?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8027681

  16. #636
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ale działa.
    Skutecznie.
    Szybko rozladza wymiennik i przełącza się do normalnego trybu.
    Działa równie skutecznie z nagrzewnicą wstępną, z którą porównujemy. Tylko jakiej mocy trzeba, żeby ogrzać powietrze puszczone bypassem o temperaturze -20 żeby je ogrzać chociaż do tych +10*? I jaki sens ma wypuszczanie przez wyrzutnię powietrza, z którego żadnego ciepła nie odzyskaliśmy?


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ten w Izzifast wymaga poprawy i nagrzewnica wstępna powinna jednak być zaleceniem
    Jeżeli prawidłowe są moje przypuszczenia, że pierwotna przyczyna to oblodzenie wyrzutni, to niewiele to zmieni.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    PS. Policzyłeś już kable grzewcze?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8027681
    Nie. Kabel 20W/mb x 20m od myfriendów już przyszedł - najpierw dobiorę się do wyrzutni (pewnie w środku lata). Co zostanie zamontuje w obudowie starego bypassa (tego mniej szczelnego - który mi został po wymianie na szczelniejszy, ale dalej daleko mu do ideału) i podciągnę zasilanie - ale montować nie zamierzam zanim nie okaże się, że kabel na wyrzutni nie wystarczył. Jak zdarzy się, że mi oszroni się wymiennik to dopiero zamontuję i będę dalej sprawdzał.

  17. #637

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dobry marketing pół sukcesu.


    Rozwiązanie z bypasem i "grzejnikiem" jest bardziej energorozrzutne, niż z nagrzewnicą wstępną. Jak wywiew ma 22* a wyrzutnia np. -8* to odpalenie nagrzewnicy wstępnej podniesie temperaturę wyrzutni o kilka stopni. Więc tyle wyniesie strata. Otwarcie bypasu podniesie temperaturę wyrzutni do około 20* - czysta strata ciepła. A nawiew trzeba będzie ogrzać o te 30* prądem.

    Że to trwa krótko? Dokładnie. Więc nie wiem, co tak się tym ekscytujesz - nie ma się co tym zachwycać w kontekście strat - straty ważne, że wymiennik nieoszroniony. Ale przy nagrzewnicy straty mniejsze.


    Pokusisz się o zanegowanie zalet ERV
    https://forum.muratordom.pl/showthre...li-ciekawostka
    Nie wiem jsk dochodzisz do tego ze bardziej enerorozrzutne. System odszraniania dział poniżej -10 st. C. Do tej temp. masz zużycie energii tylko na wentylatory i ewentualnie nagrzewnice wtórna, która tez możesz sobie ustawiać dowolnie według swoich wymagań. Włączanie nagrzewnicy wtórnej uzależniasz to od temp. zew -20/+20 - jest to próg poniżej którego ona będziecie w gotowości do działania. Jeżeli dochodzi do odszronienia to cała energia i tak idzie do pomieszczeń a potem znów na reku do odzysku. Nie dochodzi do zmiany ilości powietrza naw/wyw.
    Przy zastosowaniu nagrzewnicy wstępnej już musisz js włączać poniżej zera.
    W przypadku nagrzewnicy wstępnej ponad 65% na wyrzutnie. Gdzie tutaj widzisz energororzutnuosc? Ile przyjmujesz godzin z temp. poniżej 0 a ile poniżej -10 st.C?
    Pomijam już fakt, ze w V możesz również ustawiać temperaturę nawiewu do pomieszczeń co przy wiosennych temperaturach jest niezastąpione no. 18 st. C( modulowany bypass).

  18. #638
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Nie wiem jsk dochodzisz do tego ze bardziej enerorozrzutne.
    Jaką temperaturę ma wyrzutnia, gdy włączysz bypass? Niewiele niższą od wywiewu - i stąd rozrzutność.

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Przy zastosowaniu nagrzewnicy wstępnej już musisz js włączać poniżej zera.
    Po co? Nie ma takiej potrzeby. Do -7* Izzifast nie pozwala włączyć nagrzewnicy. Do minus 15-17 spokojnie daje radę bez nagrzewnicy. Potrzeba może wystąpić, gdy temperatura wyrzutni jest poniżej punktu rosy w przypadku ERV (a trzeba pamiętać, że ta temperatura w przypadku ERV jest znacznie niższa, niż bez odzysku).


    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    W przypadku nagrzewnicy wstępnej ponad 65% na wyrzutnie.
    I zachwalasz taki rekuperator? W Izzifast jak nie zamarznie wymiennik (przypomnę - raz się zdarzyło przez dwa sezony) sprawność temperaturowa sporadycznie spada poniżej 80%. Zazwyczaj bliżej 90%.

    Taki przykładzik przy -13* za oknem, przypominam, że nie mam nagrzewnicy wstępnej ani żadnej innej, jeszcze trochę nieocieplonych rur (stąd taka niska temperatura wywiewu - co też obniża temperaturę na wyrzutni):



    Jak widać sprawność 90,8%

    Popatrz też na wyniki Owczara.

    Wrzucisz swoje? Czy nie jesteś użytkownikiem, tylko sprzedawcą?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Izzifast-13.jpg
Wyświetleń:	581
Rozmiar:	24,7 KB
ID:	453657  

  19. #639

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaką temperaturę ma wyrzutnia, gdy włączysz bypass? Niewiele niższą od wywiewu - i stąd rozrzutność.



    Po co? Nie ma takiej potrzeby. Do -7* Izzifast nie pozwala włączyć nagrzewnicy. Do minus 15-17 spokojnie daje radę bez nagrzewnicy. Potrzeba może wystąpić, gdy temperatura wyrzutni jest poniżej punktu rosy w przypadku ERV (a trzeba pamiętać, że ta temperatura w przypadku ERV jest znacznie niższa, niż bez odzysku).




    I zachwalasz taki rekuperator? W Izzifast jak nie zamarznie wymiennik (przypomnę - raz się zdarzyło przez dwa sezony) sprawność temperaturowa sporadycznie spada poniżej 80%. Zazwyczaj bliżej 90%.

    Taki przykładzik przy -13* za oknem, przypominam, że nie mam nagrzewnicy wstępnej ani żadnej innej, jeszcze trochę nieocieplonych rur (stąd taka niska temperatura wywiewu - co też obniża temperaturę na wyrzutni):



    Jak widać sprawność 90,8%

    Popatrz też na wyniki Owczara.

    Wrzucisz swoje? Czy nie jesteś użytkownikiem, tylko sprzedawcą?
    u mnie w najwiekszych mrozach. Nagrzewnica wtorna wyłączona i tez brak nagrzewnicy wstepnej
    kolumny od lewej:
    wywiew z pomieszczen
    wyrzutnia
    czerpnia
    nawiew
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	V.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	453659

  20. #640
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sprawność temperaturowa to tylko połowa sukcesu.

    Jak się okazuje, przy nierownowazeniu przepływu w przypadku erv spada temperaturowa sprawność, ale sumarycznie jeśli chodzi o energię jest nawet lepiej w pewnych warunkach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 32 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony