dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 31 z 45
Pokaż wyniki od 601 do 620 z 891
  1. #601
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Nie nie. Właśnie z miernikiem mam problem. Wszystkie liczby, które podaję to są obliczenia. Zresztą napisałem na początku "policzmy".
    Ale obliczenia na pewno są dobre. Wyniki będą się zmieniać jak zmieni się tryb życia domowników (np. będą dużo ćwiczyć w domu ) albo jak sąsiedzi dołożą do pieca i CO2 na zewnątrz wyskoczy poza skalę
    Umknęło mi słowo "policzony" i dlatego zapytałem, myśląc, że się z nim jakoś uporałeś i pokazuje już poprawne wyniki.
    Ciekawe czy jak sąsiedzi dokładają do kociuchów to CO2 jakoś znacząco wzrasta w pobliżu.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 24-01-2021 o 16:47

  2. #602
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Czy zamarznie, wydaje mi się, że nie powinien jak stoi w ciepłym pomieszczeniu. Zależy też pewnie jak złapie obieg grawitacyjny.
    No ale nie wyobrażam sobie jak wytrzymać bez wentylacji kilkanaście godzin czy ileś tam dni.

    edit:
    Sam widzisz jak reku "miśkuje".
    Dziś jest okazja (teraz -9 stC) więc pobiegałem z tubą i sprawdziłem. To nie jest tak, że kiedy reku ma na panelu odmrażanie to nie działa. Nawiew i wywiew jest o wartościach jak na pierwszym biegu czyli 40%
    Oczywiście nie wiem jak to jest w przypadku całkowitego zamrożenia/oszronienia wymiennika ale u mnie odpukać tego nie było albo nie zauważyłem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #603
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Udało mi się podłączyć czujniki różnicy ciśnienia,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sensor.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	452807

    Myślę, że fajnie pokazuje to jak działa algorytm przeciw-zamrożeniowy, przepływ na nawiewie dość mocno oscyluje.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	roz-cisnienia.JPG
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	24,7 KB
ID:	452808

    Uszczelniłem wymiennik od spodu dodatkowo i w obecne mrozy -10, jest dużo lepiej, wentylacja działa, nic na razie nie zamarzło.
    Ostatnio edytowane przez hansons83 ; 08-02-2021 o 13:36

  4. #604

    Domyślnie

    Użytkuję IZZIEGO już drugi sezon i jestem mocno zawiedzony. Wszystkie bolączki o których mowa na tym forum się potwierdzają (niedomykający się bypass, nieszczelność przy klapie gdzie miesza się powietrze, wynikiem tego poza niską sprawnością to -> zapachy z wyciągu można wyczuć intensywne przy każdym anemostacie!!! do tego przy obecnych temperaturach wiecznie włączone odmrażanie sprawność leci na łeb na szyję. Coraz bardziej dojrzewam do wymiany reku zastanawiam się jaki bo w katalogach producentów wszystko ładnie i pięknie.

  5. #605
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz Geodeta Zobacz post
    Użytkuję IZZIEGO już drugi sezon i jestem mocno zawiedzony. Wszystkie bolączki o których mowa na tym forum się potwierdzają (niedomykający się bypass, nieszczelność przy klapie gdzie miesza się powietrze, wynikiem tego poza niską sprawnością to -> zapachy z wyciągu można wyczuć intensywne przy każdym anemostacie!!! do tego przy obecnych temperaturach wiecznie włączone odmrażanie sprawność leci na łeb na szyję. Coraz bardziej dojrzewam do wymiany reku zastanawiam się jaki bo w katalogach producentów wszystko ładnie i pięknie.
    Na jaki reku więc wymienisz, który BEZ grzałki czy GWC radzi sobie bez trybu odmrażania? Z obrotowym wymiennikiem..przez który zapachy przechodzą?
    U mnie żadnych zapachów nie czuć a w "katalogu" jest wyraźnie napisane, że pracuje do -7stC a poźniej wchodzi w tryb odmrażania. Masz inny katalog?
    Na podstawie jakich danych mierzysz sprawność?
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 09-02-2021 o 09:36
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #606
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Jak dla mnie w reku bez wspomagania grzałką. gwc itp, koniecznie powinno być monitorowanie przepływów/spadków ciśnienia. Przy niskich temperaturach przepływ spadł u mnie sporo, dodatkowo zrobiła się dysproporcja między wywiewem a nawiewem większa o 20% (silniejszy nawiew) prawdopodobnie przez wodę w wymienniku itp. W takiej sytuacji ciężko aby coś nie zamarzło, skoro wieje dużo więcej zimnego powietrza i żaden algorytm rozmrażania raczej nie pomoże. Dopiero po zmianie korekcji, temp. na wyrzutni poszła > 0 a konieczna korekta spadła z 30% do 20%
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	korekcja.JPG
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	31,3 KB
ID:	452856  

  7. #607

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Na jaki reku więc wymienisz, który BEZ grzałki czy GWC radzi sobie bez trybu odmrażania? Z obrotowym wymiennikiem..przez który zapachy przechodzą?
    Obrotowy wymiennik, też potrafi zamarznąć jak nie ma odpowiedniej automatyki do sterowania jego pracą.

  8. #608
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Czyli..jak ktoś nie chce się stresować ikonką odmrażania a tym bardziej jak mu oszrania wymiennik, to najlepiej nagrzewnicę zamontować. Cenowo to drogie chyba nie jest, gorzej z technicznymi sprawami typu miejsce itp.
    Pozostaje też opcja - wiara w ciepłe zimy
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #609
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Przy niskich temperaturach przepływ spadł u mnie sporo, dodatkowo zrobiła się dysproporcja między wywiewem a nawiewem większa o 20% (silniejszy nawiew) prawdopodobnie przez wodę w wymienniku itp.
    Na podstawie obserwacji samych temperatur też mi na to wygląda - w mrozy bardziej spada wywiew niż nawiew. A to powoduje spadek temperatury na wyrzutni i oblodzenie... No właśnie chyba zarówno wymiennika jak i wyrzutni (przynajmniej u mnie), sytuacja się zapętla i w końcu mamy całkiem zapchany wywiew.


    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Cenowo to drogie chyba nie jest, gorzej z technicznymi sprawami typu miejsce itp.
    Jak już pisałem najprościej i najtaniej wyjdzie pewnie zamontowanie kabla grzewczego w miejsce bypassa. Sterowanie i zasilanie (przynajmniej wg instrukcji) załatwi sam reku. W tym sezonie już pewnie nie zdążę - w następnym pewnie przetestuję.

  10. #610
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na podstawie obserwacji samych temperatur też mi na to wygląda - w mrozy bardziej spada wywiew niż nawiew. A to powoduje spadek temperatury na wyrzutni i oblodzenie... No właśnie chyba zarówno wymiennika jak i wyrzutni (przynajmniej u mnie), sytuacja się zapętla i w końcu mamy całkiem zapchany wywiew.




    Jak już pisałem najprościej i najtaniej wyjdzie pewnie zamontowanie kabla grzewczego w miejsce bypassa. Sterowanie i zasilanie (przynajmniej wg instrukcji) załatwi sam reku. W tym sezonie już pewnie nie zdążę - w następnym pewnie przetestuję.
    Wystarczy mocy takiego kabla?
    Ja przez Twoje przejścia zaglądam codziennie w swój reku . Odpukać, mam sucho. Po otwarciu po jakiejś chwili ciepło ( w pomieszczeniu jest z 20stC) zaczyna się skraplać na obudowie bypassu i to wszystko.Ikonką odmrażania przestałem się przejmować, jak sprawdziłem ,że nawiew jest, tlenu nie brakuje.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #611

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Dzięki.
    Kurczę, tego się nie spodziewałem Będzie problem z prowadzeniem rurek, ciekawe czy to optymalne mierzyć spadek ciśnienie na wymienniku gdzie panują spore różnice temperatur i wilgotności powietrza. A co do sterowania, w IZZI 300 zastąpiłem całkowicie panel dotykowy pluginem w home assistant.
    Możesz wrzucić jakieś większe info? Co to za plugin? Modbus czy sterowanie na przekaźnikach ?
    W 302, to nawet bez integracji z Modbusem dzięki ESPHome mogę sterować centralą przez przekaźniki i wejście 0 - 10V. Jednak fajnie byłoby mieć odczyty z wbudowanych czujników temperatury itp.
    Ostatnio edytowane przez SilverX ; 11-02-2021 o 06:29

  12. #612
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak już pisałem najprościej i najtaniej wyjdzie pewnie zamontowanie kabla grzewczego w miejsce bypassa. Sterowanie i zasilanie (przynajmniej wg instrukcji) załatwi sam reku. W tym sezonie już pewnie nie zdążę - w następnym pewnie przetestuję.
    Z tego co patrzyłem takie kable mają po ~20W na metr, jak zmieścisz 500W kabla? Jakie są jeszcze opcje poza zewnętrzną nagrzewnicą której nie zmieszczę? Od reku do ściany z czerpnią jest tylko 30cm. Dziś w nocy reku całkiem zamarzł, temperatura na zewnątrz spadła do -18, mróz dalej trzyma (-10), reku nigdy się sam nie odmrozi bo nie ma przepływu powietrza, rozmrażam go teraz z otwartą klapą, niby takie mrozy jak teraz to rzadkość ale wypadałoby jakoś reku zabezpieczyć.

  13. #613

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Z tego co patrzyłem takie kable mają po ~20W na metr, jak zmieścisz 500W kabla? Jakie są jeszcze opcje poza zewnętrzną nagrzewnicą której nie zmieszczę? Od reku do ściany z czerpnią jest tylko 30cm. Dziś w nocy reku całkiem zamarzł, temperatura na zewnątrz spadła do -18, mróz dalej trzyma (-10), reku nigdy się sam nie odmrozi bo nie ma przepływu powietrza, rozmrażam go teraz z otwartą klapą, niby takie mrozy jak teraz to rzadkość ale wypadałoby jakoś reku zabezpieczyć.
    Jak to się nie rozmraża?
    100% obejście i wymiennik, dalej zamarznięty? To jakiś absurd jest.

    W tak małej przestrzeni gotowca nie zmieścisz.
    Trzeba pomyśleć nad jakimś autorskim rozwiązaniem w postaci nagrzewnicy PTC zamontowanej na czerpni.

  14. #614
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Jak to się nie rozmraża?
    100% obejście i wymiennik, dalej zamarznięty? To jakiś absurd jest.
    Bypass mam zaślepiony (nieszczelny gdy zamknięty), być może na jakimś etapie sterownik go otwiera, choć instrukcja raczej nic na ten temat nie mówi i ja nie zauważyłem zmiany stanu na panelu.

  15. #615
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    U mnie też mega zimna nocka i bez problemów. Od południa reku pracuje bez ikonki rozmrażania a od godziny wyszło słońce i jest 'tylko' -5.
    Ja nic w swoim reku nie ruszałem, nie zmieniałem. Wisi w ciepłym pomieszczeniu z min +20stC. Skąd więc problemy u Was?
    Acha - przed samymi mrozami wymieniłem filtry na nowe, bo akurat 90 dni wypadło.
    Jedyne co mnie wkurzało, to skropliny po stronie reku od strony czerpni, bo blacha zimna, ale sobie z zewnątrz dociepliłem naokoło termoflexa.

    Sprawność w/g danych na panelu, po odmrożeniu 68-75%

    Jeszcze cosik - jak jest ikonka odmrażania to raz można zmienić bieg a raz nie. Być może to jakieś zabezpieczenie. Zauważyłem ,głównie rano, że kiedy można zmienić prędkość wentylatorów, to na ogół ikonka odmrażania znika albo do wieczora albo na dłuższy okres. Warto więc zaglądać i jak jest możliwość to przegonić reku, bo chyba sam tego nie robi.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 12-02-2021 o 15:26
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #616
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Skąd więc problemy u Was? .
    Gdybym nie opomiarował wentylatorów i nie monitorował czujników o niczym bym w sumie nie wiedział. Zaślepienie bypassu przy tym jak jest nieszczelny na pewno sporo zmienia. Mam tuż przy reku czerpnie, więc powietrze z zewnątrz nie ma jak się podgrzać. Reku wisi w pom. gospodarczym gdzie jest 19 stopni a montaż pod sufitem mu nie służy (ciężar wymiennika powoduje nieszczelności). Na duży plus jest to, że wilgotność mam >40%, mimo suszarki kondensacyjnej.

  17. #617
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Ja czujników oprócz tych w reku nie mam, więc może w niewiedzy żyję
    Jedynie biegam po chacie z tubą i sprawdzam ile powietrze leci do chaty. Na zablokowanym pierwszym biegu przy rozmrażaniu nie trafiłem na mniej niż 90m3/h więc na moje 82m2 wentylowane wystarczy by przeżyć. Przy normalnej pracy 40% to 120m3/h
    U mnie od czerpni do reku jest z 8 metrów ale na poddaszy nieużytkowym, zimnym.Na rurze jest 5cm wełny. Na lato będę musiał dać więcej, by się nie nagrzewała, bo zapewne będzie tam gorąco.

    PS - jeszcze rano na accuweather zapowiadano u mnie na dzisiejszą noc -15stC a teraz tylko -10 Hurrraa
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 12-02-2021 o 15:50
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  18. #618
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    U mnie wczoraj/dzisiaj taka sytuacja:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wasne-wykresy-temperatur (2).jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	13,0 KB
ID:	453005
    Ten skok nawiewu po północy to przewietrzenie i zwiększenie wywiewu względem nawiewu (wcześniej okolice 50% i większy nawiew, niż wywiew - dokładnie nie pamiętam, a sporo zmieniam ostatnio). Nie otwierałem reku, ale wygląda na zalewanie wodą, bo szron/lód tak szybko by nie roztopił się.

    Wygląda mi na to, ze nie tylko sprawność temperaturowa pada na twarz, ale też odzysku wilgoci, bo:


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wasne-wykresy-temperatur (3).jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	10,9 KB
ID:	453006

    Zastanawiam się, czy wyciągnąć nawilżacze, co pewnie jeszcze spotęguje w nadchodzące mrozy zalewanie/zamarzanie, czy zostawić jak jest. Czy któraś z tych opcji + zwiększenie obrotów tak, żeby nie spadały poniżej 60% z nadwyżką wywiewu nad nawiewem, żeby wydmuchiwało wodę?

    Faktycznie w mrozy przydałoby się równoważenie. Może patent Owczara z wietrzeniem (albo jeszcze lepiej rozwinąć to o płynne zwiększanie obrotów tylko wywiewu dla utrzymania sprawności)? Tylko obliczanie docelowej sprawności proste nie jest - ale może jakieś uproszczenie wystarczy?

  19. #619

    Domyślnie

    Tyle tutaj się naczytałem o "dziurawych" domach i innych pierdołach, a tu popatrz...

  20. #620
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Faktycznie w mrozy przydałoby się równoważenie.
    Przed weekendem uruchomiłem równoważenie. Dużych mrozów już nie było poza sobotnią nocą (-10). Algorytm utrzymuje zadany spadek ciśnienia na wywiewie i bilans wywiew/nawiew. Limit wywiewu dałem 70% a bilans +-50%. Musze przyznać, że reku sprawował się dużo lepiej, lepszy odzysk na podstawie temperatur, nic nie zamarzło, na wyrzutni temp. >1, poziom co2 w domu niższy. Ale przy mrozach -10, went. wywiewny doszedł do 70% a korekta do 50% przy zadanej różnicy wywiew/nawiew 2Pa. Mimo większych obrotów zużycie prądu to i tak nic w porównaniu do grzałek, także liczę, że obejdzie się bez podgrzewania czerpni i otwierania bypassu. Po mrozach zmieniłem zadaną różnicę na 0Pa i też nic się nie działo.
    Niestety w rurkę pomiarową dostaje się na wywiewie woda co muszę jeszcze rozwiązać (końcówka wykresu).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cf_weekend.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	47,0 KB
ID:	453094
    Może to kwestia mojej instalacji, ale nie spodziewałem się aż takich dużych różnic w zależności od temp. zewnętrznej. Przy temp. w okolicach zera konieczna korekta wraca na 10% tak jak z pomiarów po montażu instalacji (tubą domowej roboty).

Strona 31 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony