dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 891

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Izzifast - nowy rekuperator z odzyskiem wilgoci.

    Dzisiaj dotarł do mnie zamówiony wczoraj rekuperator Izzifast. Dlaczego ten wybrałem - tutaj.

    Dzisiaj rozpakowałem i trochę się pobawiłem. Mam nadzieję, że jutro znajdę czas, żeby zamontować i że nie zabraknie mi jakiegoś drobiazgu, żeby pospinać instalację.

    Kilka fotek i pierwsze wrażenia, bo nie ma tego w sieci.

    Najpierw zaskoczenie, że na palecie przyjechały dwa pudła:



    Potem się okazało, że to na górze jest puste. Pewnie taki patent na zabezpieczenie przed położeniem jakiejś paczki na rekuperatorze przez kuriera.

    W zestawie dwie pary rękawiczek dla kamerdynera... Nie wiem po co. Może ze to taki luksusowy produkt?





    Wymiennik ERV366-h250-r


    Tutaj dane techniczne

    Mamy tu taki wykres:



    Producent twierdzi, że do 300m3/h nadają się wymienniki od 300mm - Izzi ma 250.
    Drugi zgrzyt, to sprawność temperaturowa - wg wykresu nie ma takiej długości wymiennika ani przepływu, żeby sprawność osiągnęła 90%. A na stronie peflex stoi:
    Sprawność odzysku ciepła do 95%
    Do tego:
    Sprawność odzysku wilgoci do 95%

    Co twierdzi producent wymiennika - widać na wykresie. Dla jasności - i tak to są rewelacyjne wyniki, jak dla rekuperatora z odzyskiem wilgoci.



    Możliwości sterownika są dosyć rozbudowane. Może brakuje większej elastyczności konfiguracji automatycznego bypasu - ale jest OK.
    Można ustawić cztery strefy czasowe z inną mocą. Przy czym fajne jest to, że nie jest to w żaden sposób powiązane z ustawieniami biegów. W harmonogramie ustawiamy % moc wentylatorów od 40 do 100% co 5%.
    Gdzie indziej ustawiamy % dla każdego z 3 biegów aktywowanych ręcznie.

    Pobór prądu wygląda tak (zmierzony):
    40% - 30W
    60% - 63W
    90% - 160W
    Max (wietrzenie) - 170W

    Zdziwiło mnie trochę, ze wymiennik się klei.



    Tu drobny zgrzyt - wtyczka nie mieści się przez otwór w puszce. Albo trzeba go powiększyć, albo odkręcić wtyczkę.



    Mam obawy co do szczelności klapy. Blacha jest dosyć cienka, wypełniona pianką izolacyjna (3cm) i zapinane to na dwie spinki z jednej strony. Przydałoby się IMO jakieś usztywnienie (np. przetłoczenia) albo spinki na środku (gdzie odpycha przycisk/czujnik otwarcia klapy (po otwarciu zatrzymuje wentylatory) i po bokach. Teraz nieszczelności nie znalazłem.

    Chyba dostałem używkę. Wg instrukcji co 90 dni włącza się przypomnienie o wymianie filtrów



    Edyta - jakby ktoś pytał, czy ERV działa:


    Jak widać raczej miałem za dużo, niż za mało. Pod koniec lutego pojawiła się suszarka kondensacyjna do ubrań, żeby nie było za wilgotno.

    Pierwszy sezon (czyli z wilgocią technologiczną) miałem rekuperator bez ERV i w większe mrozy przy reku na minimum nawilżacze Eldom NU5 (dosyć wydajne) nie potrafiły utrzymać wilgotności >=40%. W pomieszczeniach bez nawilżania prawie cały sezon grzewczy było <40%.

    Jak kogoś powszechnie powtarzane zalety odzysku wilgoci nie przekonują i twierdzi, że "suche powietrze mi nie przeszkadza" jeszcze jeden argument:

    O grypie:
    Najszybciej wirus rozprzestrzeniał się przy niskiej wilgotności powietrza, wynoszącej od 20 do 35%. W tych warunkach od 75% do 100% zdrowych świnek morskich stawało się nosicielami grypy. Gdy wilgotność osiągnęła 50%, wirusem grypy zaraziła się tylko jedna świnka. Przekazywanie wirusa zostało natomiast całkowicie zablokowane przy wilgotności wynoszącej 80%.

    O Covid

    Badano czasy przeżycia koronawirusów SARS na powierzchniach nieożywionych oraz w formie kropelek w powietrzu. Bardzo niskie temperatury (badane w temperaturze 6°C) i bardzo niska wilgotność (30%) umożliwiają wirusom przetrwanie przez długi czas na powierzchniach i w powietrzu. Nawet w umiarkowanych temperaturach 20-30°C istniał długi czas przeżycia, ale tylko wtedy, gdy powietrze było suche. Bardzo wysokie temperatury (>30°C) powodują, że koronawirusy są nieaktywne. Na szybkość przenoszenia z człowieka na człowieka wpływ mają warunki wewnętrzne" - wyjaśnia dr Walter Hugentobler, lekarz ogólny FMH i dr Stephanie Taylor - Harvard Medical School, Medical Advisors for Condair Group.



    Core twierdzi, że:

    To confirm this, we completed viral penetration tests to the ASTM F-1671 standard for our membrane materials. This is a standard test for medical garments, gloves, and gowns. This test uses a viral substitute (bacteriophage ΦX174) to measure transfer of particles in a liquid under pressure though a material [4]. The ΦX174 particle is ~25 nm in diameter, which is much smaller than an individual corona virus particle. For both our Mx4 ‘T4’ and HP ‘Gryphon’ membranes, no transfer of viral surrogates were observed in the ASTM F-1671 test, confirming that our membrane materials act as a viral barrier.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Izzi06.jpg
Wyświetleń:	10162
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	428831   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Izzi07.jpg
Wyświetleń:	10154
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	428832   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Izzi09.jpg
Wyświetleń:	10087
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	428833   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Izzi04.jpg
Wyświetleń:	10157
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	428834   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Izzi10.jpg
Wyświetleń:	14272
Rozmiar:	38,2 KB
ID:	428838  

    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-01-2024 o 00:37

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony