dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja - struktura kanałów promienista vs drzewiasta

    Witam,

    W standardowych projektach rekuperacji od rekuperatora prowadzone są kanały o dużej średnicy do rozdzielnic (osobna dla nawiewów i wywiewów) i dalej rozchodzą się kanały (najczęściej tej samej średnicy) do pomieszczeń docelowych.
    Czy prowadzenie kanałów w sposób drzewiasty tzn od rekuperatora najpierw idą kanały dużej średnicy które są odpowiednio zmniejszane na rozgałęzieniach niesie za sobą jakieś problemy inne niż możliwy większy hałas w pomieszczeniach najbliżej rekuperatora (wąska gałąź z anemostatem odchodzi od głównego "pnia")?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agrestow Zobacz post
    Czy prowadzenie kanałów w sposób drzewiasty tzn od rekuperatora najpierw idą kanały dużej średnicy które są odpowiednio zmniejszane na rozgałęzieniach niesie za sobą jakieś problemy inne niż możliwy większy hałas w pomieszczeniach najbliżej rekuperatora (wąska gałąź z anemostatem odchodzi od głównego "pnia")?

    Drzewiaste chcesz prowadzić czym? Sztywnymi rurami spiro? To, będzie głośniej ze względu na materiał. I to nie tylko chodzi o dźwięki z rekuperator bo same rury poprowadzą dźwięki od jednego anemostatu do drugiego. Do tego grube przewody gdzie poprowadzisz? W suficie podwieszanym, żeby całą powierzchnią zgarniały dźwięki z pomieszczenia, przez które przechodzą?
    A jeżeli nie w suficie podwieszanym, tylko na poddaszu nieużytkowym - to będzie większa powierzchnia strat ciepła nawet, jak ocieplisz tak samo jak giętkie przewody.
    Do tego gdyby kiedyś zaszła potrzeba wyczyszczenia kanałów (nie sądzę - ale gdyby coś się wydarzyło...), to trudniej wyczyścić jest strukturę drzewiastą z rur, o różnych średnicach.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agrestow Zobacz post
    Witam,

    W standardowych projektach rekuperacji od rekuperatora prowadzone są kanały o dużej średnicy do rozdzielnic (osobna dla nawiewów i wywiewów) i dalej rozchodzą się kanały (najczęściej tej samej średnicy) do pomieszczeń docelowych.
    Czy prowadzenie kanałów w sposób drzewiasty tzn od rekuperatora najpierw idą kanały dużej średnicy które są odpowiednio zmniejszane na rozgałęzieniach niesie za sobą jakieś problemy inne niż możliwy większy hałas w pomieszczeniach najbliżej rekuperatora (wąska gałąź z anemostatem odchodzi od głównego "pnia")?
    Skrzynka rozprężna jest po to, żey na jej wyjściach panowało jednakowe ciśnienie - to zapewnia "względnie łatwą regulowalność" wydatku na każdym z anemostatów. Żeby tak zrobić w "struktuze drzewiastej", to ta rura-pień musiałaby mieć taką średnicę, żeby pominąć jej opory i żeby na każdym odnóżu, nawet tym najdalszym panowało takie samo ciśnienie, jak na pierwszym. Jakbyśmy przeszli do rzeczywistości, plus uwzględnili, że charakterystyka takiej rury nie jest liniowa w funkcji przepływu, to wyjdzie, że taka rura miałaby nieakceptowalną średnicę w typowych uwrunkowaniach domu jednorodzinnego... stąd królują tu rozwiązania "promieniste".

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agrestow Zobacz post
    Witam,

    W standardowych projektach rekuperacji od rekuperatora prowadzone są kanały o dużej średnicy do rozdzielnic (osobna dla nawiewów i wywiewów) i dalej rozchodzą się kanały (najczęściej tej samej średnicy) do pomieszczeń docelowych.
    Czy prowadzenie kanałów w sposób drzewiasty tzn od rekuperatora najpierw idą kanały dużej średnicy które są odpowiednio zmniejszane na rozgałęzieniach niesie za sobą jakieś problemy inne niż możliwy większy hałas w pomieszczeniach najbliżej rekuperatora (wąska gałąź z anemostatem odchodzi od głównego "pnia")?
    Sąsiad, który się wybudował obok nas ma kanały spiro sztywne w strukturze drzewiastej. Nie słychać kompletnie nic, nawet na wyższych biegach wentylatorów.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Podobno 20% instalacji domowych nadal jest na spiro, w biurach to pewnie 100%. Spiro daje łatwość wykonania obliczeń, plastiki dają taki opór jak je akurat kopniesz, więc tego nie ma sensu nawet liczyć, tylko zaleca się mniej więcej równe odcinki. Niestety powszechną praktyką jest budowanie instalacji na plastiku ze zbyt dużymi oporami na najdłuższych odcinkach i to tyle teorii o wyrównywaniu ciśnienia w skrzynkach rozdzielczych. W spiro można zastosować tłumiki i po hałasie.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 13-02-2024 o 11:46
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie tak jest.
    Jedyna zaleta plastiku to łatwość montażu.
    Sam mam małe "drzewko" na stalowych spiro i nie zamieniłbym jej na nic innego. Ba, miałem na elastycznych kanałach ale zmieniłem cała instalacje. Kiedyś pisałem powody, więc nie chce mi się powtarzać.
    ***** ***

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To może jednak powtórz, chętnie się czegoś nauczę
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8

    Domyślnie

    1. Łatwiej obliczyć - większa pewność uzyskania właściwych przepływów (przynajmniej u mnie).
    2. Trwalsze (przynajmniej u mnie).
    3. Cichsze (przynajmniej u mnie).
    4. Łatwiej i dokładniej można je zaizolować (przynajmniej u mnie).
    5 No i myszy nie zjedzą...
    ***** ***

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Puściłeś którędy kanały?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10

    Domyślnie

    Te z parteru idą starymi kanałami od WG, a na poddaszu są na strychu, tam też stoi rekuperator.
    ***** ***

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony