dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 45
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 891
  1. #321
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarownik199 Zobacz post
    Witajcie,
    Chciałbym zintegrować reku Izzyfast z instalacja inteligentnego domu (Domoticz). Czy ktoś próbował komunikować się z nim inaczej niż przez dedykowany sterownik?

    Jeśli nie ma takiej możliwości to może ktoś mi poleci jakiś inny entalpiczny reku 200-250m3/h, który da się łatwo zintegrować z obcym systemem sterowania?
    Z pomocą takiego modułu (lub pod usb) można zastąpić kontroler dotykowy,
    https://www.google.pl/search?q=TCP23...=1842&bih=1006
    Innej metody na zaawansowaną integrację nie ma ja tak integruję z home assistant i działa stabilnie.

  2. #322

    Domyślnie

    Ok wpinam to zamiast panelu dotykowego i dalej rozumiem ze rs485 (modbus) lece do swojego sterowania? A co z rejestrami? Rozgryzles je zeby odpytywac izzifasta?

  3. #323
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Komunikacja sterownik - panel to bardzo prosty protokół (nie modbus). Co sekundę sterownik wysyła status, temperatury, stan bypassu, pokrywy (reszty nie rozgryzałem). Co drugą wiadomość panel odpowiada z nastawami wentylatorów, trybem bypasu, temp. komfortu itp.
    Mam obsługe tego protokołu w python https://github.com/hansons83/izzifast_erv300_component

  4. #324

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Mam obsługe tego protokołu w python
    To super wiadomość, w takim razie pewnie go kupię, bio nic podobnego (i w cenie w okolicy 6kPLM) nie znalazłem.

  5. #325
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cardano8

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    106

    Domyślnie

    Mam ten rekuperator już prawie rok, ale dopiero ostatnio znalazłem czasu by mu się dokładniej przyjrzeć.
    Listę uwag przesłałem do producenta, i dzisiaj dostałem nowy zmodyfikowany bypass i matę piankową na klapę.
    Testy.
    Pierwsze zdjęcie, to przed zmianami
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przed.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	449102
    Wymieniłem bypass i matę piankową na klapie, temperatura powietrza nawiewanego skoczyła do 18 stopni (zużyte bez zmian).
    Następnie całkowicie zaślepiłem bypass, i wyniki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	po3.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	449103
    Nie wiem jak wytłumaczyć wyniki temperatury.
    Dlaczego pomiędzy powietrzem nawiewanym, a usuwanym jest tylko 1 stopień różnicy, gdy w tym samym czasie pomiędzy zużytym a z czerpni 5 stopni?
    Filtry wymieniane około tydzień temu, dł przewodu czerpni do rekuperatora około 2,5m, do wyrzutni około 50 cm. Moc nawiewu 65%, wywiewu 62%. Niektóre anemostaty przykręcone (np w nieużytkowanym pokoju).
    Ostatnio edytowane przez cardano8 ; 13-10-2020 o 20:28

  6. #326
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cardano8 Zobacz post
    Dlaczego pomiędzy powietrzem nawiewanym, a usuwanym jest tylko 1 stopień różnicy, gdy w tym samym czasie pomiędzy zużytym a z czerpni 5 stopni?
    Pewnie zamknięcie bypassa zwiększyło opory na nawiewie.
    Jak nie ma odzysku wilgoci ani kondensacji - różnica temperatur powinna być taka sama przy zrównoważonych przepływach. Ale odzysk komplikuje sytuacje i bez pomiarów to zgadywanie - ale skoryguj bardziej wywiew (zmniejsz względem nawiewu) bo różnica jest za duża.

  7. #327
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cardano8

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    106

    Domyślnie

    Jutro jeszcze się z tym pobawię, ale tak wstępnie.
    Wywiew 65%, nawiew 52% - temp. powietrza nawiewanego i zużytego spada o 1 stopień, czyli jest lepiej.
    Przy solidnym zwiększeniu nawiewu (czyli wywiew spada), potrafi pokazać taką samą temp. powietrza zużytego co nawiewanego.
    Niestety zwiększony wywiew może powodować zaciąganie powietrza z zewnątrz, przez nieszczelności domu.
    Tak czy siak, wszystko to oznacza że chyba mam dosyć mocno niezrównoważone przepływy.
    Ostatnio edytowane przez cardano8 ; 13-10-2020 o 21:16

  8. #328
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał cardano8 Zobacz post
    dzisiaj dostałem nowy zmodyfikowany bypass.
    Można jakieś zdjęcie poprosić? Ciekaw jestem usprawnień, bo bez zaślepiania bypassu odzysk liczony z różnic temperatur nie przekracza 50%, po zaślepieniu nie spada poniżej 70%.

  9. #329
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cardano8

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    106

    Domyślnie

    Zdjęcia raczej nie będą konieczne.
    Jedyne różnice które widzę, to sama klapka jest trochę większa (a więc i szpary pomiędzy obudową a klapką są mniejsze).
    Oraz sama klapka jest oklejona pianką izolacyjną. Więcej różnic nie widzę.
    Tak czy siak, baypass raczej jest zbędny.
    Na zimę, pewnie go całkowicie zdemontuję, jak widać po odczytach temperatury pomimo modyfikacji, w dalszym ciągu przepuszcza dosyć sporo powietrza.

    Niestety nie potrafię zrozumieć zmian temperatury po korektach nawiewu/wywiewu.
    Mała różnica temp. pomiędzy powietrzem zużytym a nawiewanym, i stosunkowo wysoka temp. powietrza usuwanego sugeruje, że powietrze nawiewane z zewnątrz, przebywa "dużo" czasu w wymienniku (mały przepływ), dzięki czemu ma czas lepiej się ogrzać. Z kolei "wysoka" temp. powietrza usuwanego, sugeruje że przebywa "mało" czasu w wymienniku (duży przepływ) i nie zdąży się mocniej ochłodzić. Czyli jak zwiększę nawiew, temperatura pow. nawiewanego powinna obniżyć się, natomiast powietrza usuwanego spać.
    Jest jednak odwrotnie, zwiększenie wywiewu powoduje spadek tem. powietrza nawiewanego, oraz spadek temp powietrza zużytego. Gdzie jest błąd w moim wywodzie?
    Ostatnio edytowane przez cardano8 ; 14-10-2020 o 19:46

  10. #330

    Domyślnie

    Witam, mieszkam niedaleko chlewni, czy montując ten rekuperator ( oczywiście dam filtr węglowy na nawiewie przed rekuperatorem), to czy mimo wszystko przy tym wymienniku istnieje ryzyko, że z biegiem czasu nie przesiąknie on "zapaszkiem"...? Pozdrawiam.

  11. #331
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał cardano8 Zobacz post
    Niestety nie potrafię zrozumieć zmian temperatury po korektach nawiewu/wywiewu.
    Może problem leży w sterowniku, u siebie też miałem problem ze wskazaniami temperatur, jednak bardziej "drastyczne" niż twoje, dostałem nowy sterownik i problem zniknął.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7921089

  12. #332
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cardano8

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    106

    Domyślnie

    @jacogi
    Jeśli masz na myśli, te zwykłe filtry napylane węglem, to nie wiele one dają.
    Tam są bardzo małe ilości węgla, które nie są wystarczające przy takich przepływach.
    Była na forum już dyskusja na ten temat, nie pamiętam gdzie – do poszukania.
    Z osobistych doświadczeń, mam jeden z droższych wyciągów kuchennych z filtrem węglowym, który nic nie daje.

    @hansons83
    Napisałem już do producenta.
    Parę tygodni temu dostałem nowy panel sterowania. Na "starym" wyświetlaczu, pojawiły się kropki i przebarwienia.
    Nie jest to reklama, ale do tej pory obsługa klienta jest na wysokim poziomie.

  13. #333
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że w takim przypadku jedyne i skuteczne rozwiązanie to filtr węglowy tego typu
    http://www.bodim.com.pl/filtr-weglowy-ads/
    Nie jest tanio, ale tak jak wyżej napisano. Plisowany filtr węglowy to taka proteza trochę.

  14. #334

    Domyślnie

    Faktycznie cena zabija. . Znalazłem coś takiego https://www.progrower.eu/pl/filtry-w...ny+&results=96. Czy ten filtr ma sens? Pozdrawiam .

  15. #335
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Trzeba by zapytać sprzedawcę o opory...
    Ostatnio myślałem o kasecie o grubości ok 48mm i póki co się wstrzymałem, bo przepływ przez jedną moze powodować spore spadki ciśnienia.

  16. #336
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Proponuje podpytać lokalnych producentów, osobiście zamawiałem zamienniki do reku u http://www.sm-filter.pl/kontakt, bez problemu zrobili mi 10 sztuk po 20zł w kasecie z blachy ocynkowanej.

  17. #337
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Niestety te wszystkie filtry NAWĘGLANE to tylko chwyt marketingowy. Ilość węgla aktywnego na takiej włókninie przy takich przepływach powietrza jak w wentylacji starczy na kilka dni, a i też nie ma wtedy dużej skuteczności. Poza tym on nie wyłapuje zanieczyszczeń. Z doświadczenia Wam powiem jednak, że filtr antysmogowy F9 w skrzynce filtracyjnej iZZi dosyć znacznie redukuje "zimowe" zapachy. Rodzice mają kilku sąsiadów co niemiłosiernie smrodzą okolicę i od czasu montażu skrzynki jest dużo lepiej. Podejrzewam, że wyłapuje on po prostu substancje smoliste które odpowiadają za "zapach". I to wg mnie lepsze rozwiązanie, bo przy okazji mamy zdrowsze powietrze w domu. Niestety zapachu z chlewu nie usunie... Kiedyś się interesowałem jonizatorem Aeris Oxy, ponoć dobrze radzi sobie w usuwaniu zapachów, ale to bardzo drogie urządzenie i drogie w eksploatacji.

  18. #338
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To fakt, nawe filtr F8 skutecznie niweluje zapachy, ale np z benzo(a)pirenem sobie nie poradzi iz takimi zapachami z chlewni też raczej nie.

    W grę wchodą tylko równoległe wkłady filtracyjne z granulatem z węgla aktywnego.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #339

    Domyślnie

    Zamiast węgla, stosuje się jeszcze uzdatniacz RCI.
    Drogie rozwiązanie, ale powietrze robi się jałowe.
    Zapachy, czy wirusy nie mają szans.

  20. #340
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Można jakieś zdjęcie poprosić? Ciekaw jestem usprawnień, bo bez zaślepiania bypassu odzysk liczony z różnic temperatur nie przekracza 50%, po zaślepieniu nie spada poniżej 70%.
    Dzisiaj sprawdziłem u siebie i policzyłem na tym kalkulatorze http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx
    Wychodzi mi 75% Fakt - nie mieszkam, wykańczam w środku,dom z zewnątrz nieocieplony, grzeję na ok. 16stC Reku mam kupione rok temu, więc chyba przed modyfikacjami.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201020_075256_Easy-Resize.com(1).jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	9,7 KB
ID:	449386

Strona 17 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony