dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 45
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 891
  1. #341
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Uszczelnienie bypassu to nie tylko puszczenie 100% powietrza przez wymiennik, ale też wzrost oporów nawiewu. Więc spada ilośc m3 nawiewu, a nie zmienia się wywiewu.
    Czyli częściowo sprawność wzrasta dlatego, że zwiększa się stosunek wywiew/nawiew (za to brakujące m3 zaciągamy bez żadnego ogrzania wszelkimi nieszczelnościami.
    Dlatego jeżeli przepływy były zbilansowane przed uszczelnieniem bypassa to po uszczelnieniu należy nieco stłumić wywiew.

  2. #342
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Bilansowanie nawiew-wywiew zawsze trzeba zrobić porządnie dla zamkniętego bypassu, bo przy otwartym nie mamy odzysku, więc nie ma to już takiego znaczenia. Przy wymienniki entalpicznym sprawność temperaturowa nigdy nie będzie taka wysoka, ale żeby wyliczyć faktyczną sprawność energetyczną takiego wymiennika, to trzeba już bardziej skomplikowanego wzoru i danych o wilgotności powietrza na kanałach.

  3. #343

    Domyślnie

    A w jaki sposób robicie bilansowanie?
    Macie przetwornik różnicy ciśnień, czy radzicie sobie rurką wypełnioną z wodą.

    Bo chyba, nie polegacie na odczytach wydajności wentylatorów?
    W izzifast nie ma pomiaru przepływu powietrza na wentylatorach.

  4. #344
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A w jaki sposób robicie bilansowanie?
    Macie przetwornik różnicy ciśnień, czy radzicie sobie rurką wypełnioną z wodą.

    Bo chyba, nie polegacie na odczytach wydajności wentylatorów?
    W izzifast nie ma pomiaru przepływu powietrza na wentylatorach.
    Najprostszym czujnikiem i zarazem najczulszym jest woreczek foliowy zamontowany na rurce wychodzącej przez ścianę na zewnątrz domu. Rurka z wodą to nie ten zakres ciśnień, ułamków mm nie rozróżnisz.

  5. #345
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Najprostszym czujnikiem i zarazem najczulszym jest woreczek foliowy zamontowany na rurce wychodzącej przez ścianę na zewnątrz domu. Rurka z wodą to nie ten zakres ciśnień, ułamków mm nie rozróżnisz.
    Sprawdzone w praktyce ?

  6. #346
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Sprawdzone w praktyce ?
    Tak miałem taki zamontowany w starym oknie drewnianym. Po wymianie okien na plastikowe, nie chcę ich dziurawić i już go nie mam. Prawdę mówiąc po wyregulowaniu i początkowo częstych obserwacjach, przestałem się nim interesować.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Czujnik podciśnienia.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	449906
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 05-11-2020 o 07:38

  7. #347
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Ja bilansowałem przy pomocy anemometru i tuby pomiarowej domowej roboty, myślę, że do ustawienia bilansu się sprawdziło, Liczymy wydatek anemostatu na podstawie powierzchni wylotu i prędkości powietrza.
    link

  8. #348
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tak miałem taki zamontowany w starym oknie drewnianym. Po wymianie okien na plastikowe, nie chcę ich dziurawić i już go nie mam. Prawdę mówiąc po wyregulowaniu i początkowo częstych obserwacjach, przestałem się nim interesować.
    Ja nie mam jeszcze ocieplenia elewacji więc mogę sobie dziurę na zewnątrz albo do garażu zrobić Jakieś średnicy rurkę proponujesz?

  9. #349
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ja nie mam jeszcze ocieplenia elewacji więc mogę sobie dziurę na zewnątrz albo do garażu zrobić Jakieś średnicy rurkę proponujesz?
    W zasadzie dowolną, ja miałem taką z 10 mm, do której weszła "osa" z odwłokiem na cienkim "patyku" i zrobiła tam domek dla swoich dzieci. Proponuję na zewnątrz zabezpieczyć jakąś siateczką, aby "gadostwo" nie właziło do niej.

  10. #350

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Komunikacja sterownik - panel to bardzo prosty protokół (nie modbus). Co sekundę sterownik wysyła status, temperatury, stan bypassu, pokrywy (reszty nie rozgryzałem). Co drugą wiadomość panel odpowiada z nastawami wentylatorów, trybem bypasu, temp. komfortu itp.
    Mam obsługe tego protokołu w python https://github.com/hansons83/izzifast_erv300_component
    Dodałem Twój skrypt w homeassistant, podłączyłem rekuperator przez konwerter USB/RS485 jednakże cały czas zamiast odczytu z czujników mam wartość "nieznany".
    Czy mógłbyś napisać w jaki sposób zaimplementować obsługę rekuperatura poprzez konwerter USB/RS485 w homeassistant?

  11. #351
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurisss Zobacz post
    Dodałem Twój skrypt w homeassistant, podłączyłem rekuperator przez konwerter USB/RS485 jednakże cały czas zamiast odczytu z czujników mam wartość "nieznany".
    Czy mógłbyś napisać w jaki sposób zaimplementować obsługę rekuperatura poprzez konwerter USB/RS485 w homeassistant?
    Na chwilę obecną komponent nie wspiera konwertera USB, Trzeba by dopisać klasę jak IzziEthBridge tylko, że dla konwertera USB i uaktualnić trochę wczytywanie konfiguracji aby dało się wybrać czy łączyć się po Usb czy ethernet. Miałem to w planach, ale aktualnie mam całkowity brak wolnego czasu. Dodatkowo nie mam jak testować takiej konfiguracji.

  12. #352
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

  13. #353
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Zapowiada się bardzo ciekawie!

  14. #354

    Domyślnie

    Czujnik CO2 w centrali jest psu na budę... Marketingowo jednak dobrze brzmi ! Niech zrobią zdalny czujnik który stawiamy w wybranym pomieszczeniu, a on będzie sterował wydatkiem powietrza. Tylko to jak widać było zbyt kosztowne...

  15. #355
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Czujnik CO2 w centrali jest psu na budę... Marketingowo jednak dobrze brzmi ! Niech zrobią zdalny czujnik który stawiamy w wybranym pomieszczeniu, a on będzie sterował wydatkiem powietrza. Tylko to jak widać było zbyt kosztowne...
    w requ da się zrobić to ma wystawione swoje api przez centralę. Do rozpykania za niewielkie pieniądze np Home Assistantem.
    Od biedy w tej też się da zrobić bo z tego co widziałem wyżej już ktoś rozkminił protokół komunikacyjny.

  16. #356

    Domyślnie

    Ja tutaj nie mówię, że się nie da, bo sam mam zrobione sterowanie rekuperatora (o3ozon) zdalnie w zależności od warunków zewnętrznych (smogu), czy wewnętrznych- czujnik CO2, ale sam czujnik co2 w reku jest z przysłowiowej d...
    Tutaj podyktowane to było wyłącznie marketingiem niczym więcej, bo to nie ma sensu.

  17. #357
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Ja tutaj nie mówię, że się nie da, bo sam mam zrobione sterowanie rekuperatora (o3ozon) zdalnie w zależności od warunków zewnętrznych (smogu), czy wewnętrznych- czujnik CO2, ale sam czujnik co2 w reku jest z przysłowiowej d...
    Tutaj podyktowane to było wyłącznie marketingiem niczym więcej, bo to nie ma sensu.
    można tego nie kupić w sumie mi tego kompletnie nie brakuje. Mierzenie co2 w reku oznacza średnią z całego domu, trochę to bez sensu.

    Za to warto równoważnie obrotów i wcale nie jest to drogie patrząc na cennik. czujniki co2 i wilgotności można sobie zrobić samemu i podsterować reku jakby co.

  18. #358

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    można tego nie kupić w sumie mi tego kompletnie nie brakuje. Mierzenie co2 w reku oznacza średnią z całego domu, trochę to bez sensu.
    No i o to mi chodzi

  19. #359

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Ja tutaj nie mówię, że się nie da, bo sam mam zrobione sterowanie rekuperatora (o3ozon) zdalnie w zależności od warunków zewnętrznych (smogu), czy wewnętrznych- czujnik CO2, ale sam czujnik co2 w reku jest z przysłowiowej d...
    Tutaj podyktowane to było wyłącznie marketingiem niczym więcej, bo to nie ma sensu.
    Monitorowanie CO2 indywidualnie, tylko po to by w momencie przekroczenia zwiększyć wentylacją w całym domu, ma tak samo niewielki sens.
    Zimą prowadzi to do większych strat i przesuszenia domu.
    Nie spotykam się, by dobrze wykonana instalacja wentylacji miała problem z nadmiernym CO2 w pokojach/sypialniach.
    Co innego salon, gdzie okresowo może pojawić się więcej osób.
    Ale na to lepszym rozwiązaniem jest indywidualny pomiar CO2, który steruje przepustnicą powietrza świeżego - kiedy centrala pracuje od stałego ciśnienia.

  20. #360
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Wypowiadacie się, a nie macie pojęcia jak to działa. Sterowanie na podstawie czujników CO2/higro w izzi ma działać podobnie jak w większych centralach reQnet - a tam spisuje się to doskonale. Jest to najbardziej zaawansowane sterowanie z jakim spotkałem się w rekuperatorach i na prawdę potrafi dostosować poziom wentylacji do tego co się dzieje w domu. Nie działa zero-jedynkowo, a próbkuje poziom CO2 od najniższych wartości i zawsze dąży do uzyskania bezpiecznego poziomu. Wystarczy, że minimalnie zwiększy się poziom CO2, a centrala już lekko zwiększa wydajność, tak, że nie możliwe jest osiągnięcie wysokich stanów w pojedynczych pomieszczeniach. A przy okazji większość dnia centrala działa na minimalnych wydatkach oszczędzając energię. Zamontowałem już kilka takich central i wszyscy klienci używają tryby inteligentnego. Centrala mierzy też średni poziom wilgotności i reaguje na drobne zmiany, gdy ktoś zaczyna gotować albo bierze kąpiel. Nie wiem, czy w izzi będą też dostępne poziomy czułości, jak w reQnet, ale tam to działa i jak ktoś w to nie wierzy, to znaczy że nie wie jak to działa Oczywiście najlepiej byłoby mieć po jednym czujniku CO2 w każdym pomieszczeniu i do tego aktywną strefową wentylację, ale to s-f...

Strona 18 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony