dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 45
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 891
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Reku chcesz ochładzać dom? Gratulacje. Mistrzuniu nie da się.
    Czemu nie? Zamiast odzyskiwać ciepło w nocy, można wpuszczać 300m3 powietrza o temperaturze 13* i jak wewnatrz jest 23* to masz wtedy 1kW mocy chłodniczej - w sumie wystarczy połowa tego.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    A na pewno nie chcę odzyskiwać ciepła, jak na dworze mam chłodniej, a w domu ponad 23*.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu nie? Zamiast odzyskiwać ciepło w nocy, można wpuszczać 300m3 powietrza o temperaturze 13* i jak wewnatrz jest 23* to masz wtedy 1kW mocy chłodniczej - w sumie wystarczy połowa tego.




    A na pewno nie chcę odzyskiwać ciepła, jak na dworze mam chłodniej, a w domu ponad 23*.
    To teraz masz takie temperatury. Jak upał w lecie to w nocy temp. niewiele niższa niż w domu. Zobaczysz po pierwszym sezonie, że ten bypass gówno daje.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    To teraz masz takie temperatury. Jak upał w lecie to w nocy temp. niewiele niższa niż w domu. Zobaczysz po pierwszym sezonie, że ten bypass gówno daje.
    Masz na to jakieś pomiary? Czy masz na myśli dom mocno wychłodzony klimą?



    A w domu bez klimy będziesz miał cieplej, niż na zewnątrz. A nawet z klimą będzie te kilka kWh prawie za darmo (albo i całkiem, jak tylko otwierasz bypass a nie zwiększasz obrotów wentylatorów) do wyrwania w nocy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	2205
Rozmiar:	24,0 KB
ID:	430531  

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz na to jakieś pomiary? Czy masz na myśli dom mocno wychłodzony klimą?



    A w domu bez klimy będziesz miał cieplej, niż na zewnątrz. A nawet z klimą będzie te kilka kWh prawie za darmo (albo i całkiem, jak tylko otwierasz bypass a nie zwiększasz obrotów wentylatorów) do wyrwania w nocy.
    Życie. Nie schłodzisz domu reku. Zapomni. Jak otworzysz okna w lecie to schładzasz dom? Za te kilka kWh to ten bypass nie jest wart swoje ceny, No ale oczywiście trzeba dołożyć, bo jak to firmowy reku bez bypassu, nie może być.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Jak otworzysz okna w lecie to schładzasz dom?
    Ja nie otworzę, bo mam fixy. Ty nie schłodzisz, bo co napędzi ruch powietrza? Chyba, że będzie wiatr i zrobisz przeciąg - to tak, schłodzisz otwierając nocą okna.

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Za te kilka kWh to ten bypass nie jest wart swoje ceny, No ale oczywiście trzeba dołożyć, bo jak to firmowy reku bez bypassu, nie może być.
    Znajdź mi tańszy z takim wymiennikiem. Może być bez bypassu.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja nie otworzę, bo mam fixy. Ty nie schłodzisz, bo co napędzi ruch powietrza? Chyba, że będzie wiatr i zrobisz przeciąg - to tak, schłodzisz otwierając nocą okna.



    Znajdź mi tańszy z takim wymiennikiem. Może być bez bypassu.
    Ten ruch powietrza z reku to jak huragan. Czy ja napisałem, że są takie reku? Odniosłem się do chłodzenia domu rekuperatorem. Ja nie dałem rady i uważam, że nie ma szans. Masz inne zdanie to ok.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kilka wykresów - cztery BME280:







    W pewnym momencie następuje otwarcie bypassu. Punkt rosy wywiewu i wyrzutni na wykresie zbliżają się. Temperatury z grubsza też.
    Ale czemu otwarcie bypassu dużo mniej widoczne jest na czerpni i nawiewie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IzziPunktRosy.jpg
Wyświetleń:	3292
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	430606   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IzziTemperatury.jpg
Wyświetleń:	2851
Rozmiar:	17,0 KB
ID:	430607   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IzziWilgotność.jpg
Wyświetleń:	2848
Rozmiar:	15,9 KB
ID:	430608  

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Odniosłem się do chłodzenia domu rekuperatorem. Ja nie dałem rady i uważam, że nie ma szans.
    Ten wykres już wrzucałem. Temperatura wywiewu, jak widać spadła o jakieś pół stopnia przez noc. Bypass zamknięty.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A tak wygląda wykres przy otwartym bypassie. Jak widać temperatura wywiewu spadła o jakieś 2,5*.



    Jak widać otwarty bypass potrafi znacząco schłodzić dom. 2* różnicy, to jest dużo. Jestem zaskoczony, że chłodzenie działa aż tak skutecznie. Obroty wentylatorów na wszystkich wykresach takie same.

    Dla kompletu pozostałe wykresy z tego czasu:






    Około 22:00 bawiłem się ustawieniami bypassa i na chwilę był zamknięty, stad takie dziwne skoki na wykresie. Tuż przed zrobieniem wykresów zamknąłem bypass - stąd kolejne skoki.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BypassOfftużprzedwykresemTemperatury.jpg
Wyświetleń:	2076
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	430653   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BypassOfftużprzedwykresemWilgotność.jpg
Wyświetleń:	2590
Rozmiar:	16,7 KB
ID:	430654   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BypassOfftużprzedwykresemPunktRosy.jpg
Wyświetleń:	2058
Rozmiar:	16,0 KB
ID:	430655  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-05-2019 o 03:17

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ten wykres już wrzucałem. Temperatura wywiewu, jak widać spadła o jakieś pół stopnia przez noc. Bypass zamknięty.



    A tak wygląda wykres przy otwartym bypassie. Jak widać temperatura wywiewu spadła o jakieś 2,5*.



    Jak widać otwarty bypass potrafi znacząco schłodzić dom. 2* różnicy, to jest dużo. Jestem zaskoczony, że chłodzenie działa aż tak skutecznie. Obroty wentylatorów na wszystkich wykresach takie same.

    Dla kompletu pozostałe wykresy z tego czasu:






    Około 22:00 bawiłem się ustawieniami bypassa i na chwilę był zamknięty, stad takie dziwne skoki na wykresie. Tuż przed zrobieniem wykresów zamknąłem bypass - stąd kolejne skoki.
    No to nie wiedziałem, że Ty teraz przy takiej pogodzie schładzasz dom. Ja teraz nie potrzebuję chłodu, ale wtedy kiedy upał, tak z tydzień i w nocy nie lepiej. Na ale cóż, każdy ma inne potrzeby.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No to nie wiedziałem, że Ty teraz przy takiej pogodzie schładzasz dom. Ja teraz nie potrzebuję chłodu, ale wtedy kiedy upał, tak z tydzień i w nocy nie lepiej. Na ale cóż, każdy ma inne potrzeby.
    Dla mnie 22,5 przy takiej wilgotności to za ciepło w sypialni i w salonie.

    Co się zmini, jak temperatura na zewnątrz będzie wyglądała tak:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz na to jakieś pomiary? Czy masz na myśli dom mocno wychłodzony klimą?

    Jeszcze większy spadek temperatury będzie, bo moc chłodnicza będzie większa przez większą dT.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    @kaizen nawet GWC dupy nie rwie a sam ochłodzenie przez otwarty bpas to już w ogóle lipa.
    Zaczełem teraz zbijać temperaturę w domu przed latem. Od 3 dni wymiennik reku ominiety GGWC ustawione powyżej 20*C na zewnątrz. Rolety też w położeniu letni.

    Temperatury w domu zaczynają być średnio komfortowe ale trzeba nałapać chłodu na lato..

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyk.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	83,5 KB
ID:	430660
    Teraz jeszcze idzie chłodzić nocą ale jak wdzień będzie 30 a w nocy 20 to g...schłodzisz w tenvsposób.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    @kaizen nawet GWC dupy nie rwie a sam ochłodzenie przez otwarty bpas to już w ogóle lipa.
    Zaczełem teraz zbijać temperaturę w domu przed latem. Od 3 dni wymiennik reku ominiety GGWC ustawione powyżej 20*C na zewnątrz. Rolety też w położeniu letni.

    Temperatury w domu zaczynają być średnio komfortowe ale trzeba nałapać chłodu na lato..

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyk.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	83,5 KB
ID:	430660
    Teraz jeszcze idzie chłodzić nocą ale jak wdzień będzie 30 a w nocy 20 to g...schłodzisz w tenvsposób.
    Dokładnie.

  13. #53

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o chłodzenie latem, to czy nie lepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie wentylacji na dzień i otwieranie okien na noc przy równoczesnym włączeniu tylko wyciągu w rekuperatorze? Ja tak robię w tej chwili przy wentylacji grawitacyjnej i nieźle się to sprawdza, tylko że mam rolety zewnętrzne, które latem otwieram dopiero po przyjściu z pracy.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Teraz jeszcze idzie chłodzić nocą ale jak wdzień będzie 30 a w nocy 20 to g...schłodzisz w tenvsposób.
    Ile masz takich nocy w roku? Widziałeś wykres lipcowych upałów?
    Ile wtedy jest wewnątrz? Wolisz wtedy odzyskiwać ten upał, czy otworzyć bypass i wpuścić 20*?

    Pewnie, że nie zastąpi klimy - ale znacząco może ją wspomóc i przynieść realne oszczędności.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jestem zaskoczony, że chłodzenie działa aż tak skutecznie.
    Rzeczywiście... temp spadła od 20:00 do 4:00 o ok. 0.8 stopnia (tylko taki wspólny przedział czasowy) na wykresach.
    Z bypassem otwartym w tym samym czasie o 2 stopnie. Czyli różnica 1.2 stopnia... ale warunki inne bo z bypassem było średnio zimniej o 2 stopnie na zewnątrz.
    Przyjmijmy zatem, że przy 21 stopniowym upale bypass schłodzi dom o 1 stopień. Czekam na dalsze obserwacje.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile masz takich nocy w roku? Widziałeś wykres lipcowych upałów?
    Ile wtedy jest wewnątrz? Wolisz wtedy odzyskiwać ten upał, czy otworzyć bypass i wpuścić 20*?

    .
    Jak w sypialniach latem mam 23C, to faktycznie te 20-40m3/h o temp20C na nawiewie zrobi piorunują robotę
    W polskiej wersji jezykowej menu mojego reku jest bug - "Bypass on" przetlumaczono jako "obejscie letnie wył", a "Bypass off" przetlumaczono jako "obejscie letnie wł".
    Pierwsze pol lata jechałem na wyłączonym bypassie, zanim sie zorientowalem, ze sie nie otwiera przy zadanych temperaturach .
    A kiedy doszedlem do tego buga i zacząl dzialać... to nie zauwazylem odczuwalnej różnicy.
    Wiecej daje roleta zewn, sciagnieta w trakcie nieobecnosxi na 4/5, niż ten bypass.
    Moja zona, ktora wstaje 05:15, otwiera okno tarasowe i okna w sypialniach po przeciwleglej stronie domu. Ja zamykam je okolo 07.30 i to robi wirkszą roznicę, niż otwarty/zamkniety przez noc bypass.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 23-05-2019 o 12:34
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile masz takich nocy w roku? Widziałeś wykres lipcowych upałów?
    Ile wtedy jest wewnątrz? Wolisz wtedy odzyskiwać ten upał, czy otworzyć bypass i wpuścić 20*?

    Pewnie, że nie zastąpi klimy - ale znacząco może ją wspomóc i przynieść realne oszczędności.
    Po sezonie zimowym bypas jest cały czas otwarty tylko gwc się załącza powyżej 20* i nanoc podkręcam wentyle.
    Jednak patrze na to pod kątem zeszłego roku co zaczęło napier... na początku maja a skończyło w połowie sierpnia.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #58

    Domyślnie

    Bypass u mnie się nie sprawdził . Jak dla mnie szkodliwy pomysł który wymusiła UE który jedynie może i często jest przyczyną problemów (zamarzanie , nieszczelności i itd).

    U nas po prostu zaciąga się w ciągu dnia rolety a po powrocie do domu powoli odsłania. Wieczorami i w nocy mamy pootwierane okna i te otwarte okna najlepiej i najskuteczniej schładzają dom.
    W oknach moskitiery więc nic nie wleci i nie trzeba szczelnie zamykać okien.

    Ja czekam do wiosny/lata aby móc pootwierać wieczorami okna i słuchać cykania cykad jak i śpiewu ptaków

    A jak potrzeba bardziej jeszcze schłodzić to wtedy klima , ale u mnie klima to ostateczna ostateczność
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja, gdybym budowal kolejny dom i mial dylemat - okna typu fix i reku z bypassem, lub okna rozwierno-uchylne i reku bez bypassa, wybieram tę drugą opcję.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak w sypialniach latem mam 23C, to faktycznie te 20-40m3/h o temp20C na nawiewie zrobi piorunują robotę
    W polskiej wersji jezykowej menu mojego reku jest bug - "Bypass on" przetlumaczono jako "obejscie letnie wył", a "Bypass off" przetlumaczono jako "obejscie letnie wł".
    Pierwsze pol lata jechałem na wyłączonym bypassie, zanim sie zorientowalem, ze sie nie otwiera przy zadanych temperaturach .
    A kiedy doszedlem do tego buga i zacząl dzialać... to nie zauwazylem odczuwalnej różnicy.
    Wiecej daje roleta zewn, sciagnieta w trakcie nieobecnosxi na 4/5, niż ten bypass.
    Moja zona, ktora wstaje 05:15, otwiera okno tarasowe i okna w sypialniach po przeciwleglej stronie domu. Ja zamykam je okolo 07.30 i to robi wirkszą roznicę, niż otwarty/zamkniety przez noc bypass.
    Rolety jak lubisz siedzieć jak w norze to tak. No ale widać kolejny dobry wybór. Klime se kup.

Strona 3 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony