dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 38 z 45
Pokaż wyniki od 741 do 760 z 891
  1. #741
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Jak patrze na wyniki Izzyfasta chocby z tego watku (sprawnosc 90%) to zaczynam powatpiewac czy tywent faktycznie jest dobrym wyborem w katerogii cena/osiagi
    Celulozowe IMO miały sens zanim pojawił się Izzifast sprowadzając rekuperatory z wymiennikiem polimerowym na półkę cenową celulozowych.



    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7699786

  2. #742
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Mam co mam wiec to nie jest pytanie co wybrac tylko czy faktycznie reku z wymiennikiem ERV celulozowym jest skazany na tak niska wydajnosc CZY MOZE jest to kwestia odpowiedniego ustawienia chocby bilansu albo szczelin przy anemostatach?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  3. #743
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Wg. dzialu technicznego Tywent (rozmawialismy gdy na zewnatrz bylo ok -5stC) stwierdzili, ze 65% to i tak niezle biorac pod uwage odzysk wilgoci i stwierdzili, ze ich karta katalogowa produktu (sprawnosc 79-85%) jest podawana dla warunkow laboratoryjnych przy zerowej wilgotnosci powietrza... Jak patrze na wyniki Izzyfasta chocby z tego watku (sprawnosc 90%) to zaczynam powatpiewac czy tywent faktycznie jest dobrym wyborem w katerogii cena/osiagi
    U mnie na tę chwilę wychodzi 80% liczone na kalkulatorze online

    https://naforum.zapodaj.net/425d838c66d2.jpg.html
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #744
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Dzieki Pytajnick, tutaj nie ma filozofii bo wzror na sprawnosc temperaturowa jest prosty:

    Sprawnosc Temp = (Tnawiew - Tzew) / (Tusuw - Tzew) czyli u Ciebie (21-13) / (23-13) = 8/10 = 80%
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  5. #745
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Mam co mam wiec to nie jest pytanie co wybrac tylko czy faktycznie reku z wymiennikiem ERV celulozowym jest skazany na tak niska wydajnosc CZY MOZE jest to kwestia odpowiedniego ustawienia chocby bilansu albo szczelin przy anemostatach?
    8m mniejsze przepływy - tym wyższa sprawność.
    Im większa przewaga wywiewu nad nawiewem - tym większa sprawność (ale za to brakujące m3/h budynek zaciąga nieszczelnościami bez żadnego ogrzania). Ale celulozowe mają znacznie niższą sprawność, niż Core polimerowe.

  6. #746

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Będzie.
    Ale odradzam - to nie będzie działać tak jak Ci się wydaje.
    Najmniejszy możliwy agregat skraplający Midea to 2,5 kW

    Ta centrala przy 300 m3/h (na maksymalnym biegu) odbierze nie więcej jak 1,5 kW (dla delty T 15K)
    Będzie za duże przechłodzenie na nawiewie.
    Automatyka rekuperatora tego nie ogarnie i odstawi agregat.
    Skończy się to pracą start/stop

    Nie łączy się małych central domowych z chłodnicami freonowymi i agregatami skraplającymi - za małe wydajności
    Dzięki za odpowiedź, a jak to może wyglądać w przypadku grzania (bardziej mi na tym zależy)?

    W instrukcji Izzi 302 ERV jest podane iż można zastosować nagrzewnicę elektryczną o mocy:
    • mocy od 1,0 kW do 3,0 kW dla 1 fazowej
    • mocy od 3,0 kW do 6,0 kW dla 2 fazowej

    Sugeruje to iż można zastosować nagrzewnicę freonową, wspomniana najmniejsza jednostka Mide może pracować w zakresie od 0.8 do 3.4 kW dla grzania (dla chłodzenia od 1 do 3.2kW).

    Z wyliczeń wynika iż dla różnicy temperatur 25 oraz wydajności 240m3/h obliczony strumień energii odbierany przez powietrze wyniesie 2kW (2051W), tylko wtedy powietrze z nadmuchiwane z anemostatów będzie miało jakieś 45 stopni, automatyką tego rekuperatora będzie świrować?

    PS. Właśnie 2kW to przeciętna moc grzewcza dla mojego domku (oszacowana na stronie https://cieplo.app)
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 06-01-2022 o 13:09

  7. #747

    Domyślnie

    Czy ktoś ma sprawdzone info nt. tego kiedy pojawi się nowy model iZZi? Miał być na koniec roku, a tu cisza.

  8. #748

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Słaba szczelność obudowy/wykonania urządzenia.
    Obudowę warto doszczelnić bo w dłuższej perspektywie podmakać będzie ci filtr powietrza.
    Bardzo dziękuję - zgłosiłem to do producenta i dzisiaj ma przyjechać serwis, który zajmie się uszczelnieniem obudowy. Powiedzieli dokładnie to samo, co pan.

  9. #749

    Domyślnie

    Sporo tych niedoróbek w tym reku...

    Druga sprawa, że proste do usunięcia, dla zwykłego użytkownika. W nowszych coś poprawili, czy dalej problemy się ciągną?

  10. #750
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał fdrey Zobacz post
    Bardzo dziękuję - zgłosiłem to do producenta i dzisiaj ma przyjechać serwis, który zajmie się uszczelnieniem obudowy. Powiedzieli dokładnie to samo, co pan.
    Daj znać co i jak poprawili. Przecież obudowa jest tak dociągnięta przez klamry, że tam nie ma nic prawa 'wiać" ...chyba że w jakimś innym miejscu?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #751
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wygląda jak nieszczelnośc między wymiennikiem, a pokrywą. Wentylator jest za wymiennikiem więc tworzy podciśenienie w komorze czerpni, a drugiej mamy wywiew z domu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #752
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Mnie się wydaje, że ten sopel powstał z wody, która spłynęła z rozmrożonego wymiennika i ponownie zamarzła przy wlocie z czerpni a docieplenie rekuperatora nic nie da, bo przyczyna jest inna.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #753
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Daj znać co i jak poprawili. Przecież obudowa jest tak dociągnięta przez klamry, że tam nie ma nic prawa 'wiać" ...chyba że w jakimś innym miejscu?
    Klamry dociągają tylko z jednej strony. A sama klapa jest z cieniutkiej blachy. Zobacz, jak jest w 302. Właśnie po problemach ze szczelnością i wysuwaniem wymiennika w powieszonej pod sufitem trzysetce to zmienili.
    Do tego nie musi to być nieszczelność pomiędzy otoczeniem rekuperatora a wnętrzem - może też omijać wymiennik i do wyrzutni (wentylator jest tuż przy króćcu wyrzutni i wyciąga powietrze) może trafiać powietrze z nawiewu lub wywiewu. Może być też powietrze z czerpni schładzające któreś miejsca w wyrzutni czy za słaba termoizolacja między czerpnią a wyrzutnią dodatkowo schładzająca powietrze już za wymiennikiem powodując skraplanie i zamarzanie.

  14. #754

    Domyślnie

    Kaizen hej mógłbyś rzucić okiem? od czego zacząć

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8108899

  15. #755
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Kaizen hej mógłbyś rzucić okiem? od czego zacząć

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8108899
    Mógłbym. Ale Tobie nie chce się przeglądać FM, to mi się nie chce Ciebie wyręczać. Temat oklepany do znudzenia.

  16. #756

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Daj znać co i jak poprawili. Przecież obudowa jest tak dociągnięta przez klamry, że tam nie ma nic prawa 'wiać" ...chyba że w jakimś innym miejscu?
    Wygląda na to, że jednak klapa nie dociska wystarczająco przez to, że wymiennik był delikatnie cofnięty względem wypełnienia, co mogło powodować jakąś nieszczelność właśnie w tym miejscu. Tam też wypełnienie było zamoczone, więc bardzo możliwe, że to prawda. Do wymiennika od tylnej strony doklejona została izolacja, która delikatnie wypchnęła wymiennik w stronę obudowy. Dodatkowo, usunięta została blacha z logiem izzifast, która ma zabezpieczać wymiennik w przypadku montażu na suficie- u mnie jest niepotrzebna. Zobaczymy, czy to się sprawdzi - mam obserwować.

  17. #757
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    U mnie wymiennik (reku na ścianie) wchodzi w ocieplenie klapy, jest na nim odciśnięty, blachę mam zamontowaną. Reku mam bez żadnych przeróbek, uszczelniania bypassu itp. Jedyna woda, z jaką miałem problem zeszłej zimy to skraplanie na króćcu od strony czerpni, po zewnętrznej stronie reku ,bo jest to miejsce, gdzie rura spiro nie dochodziła dokładnie do obudowy. Coś tam poprawiłem i jak się tej zimy powtórzy, to dam rurę sztywną, docieploną grubą pianką. W środku, kiedy otwierałem reku, by zobaczyć co się w nim dzieje przy dużych mrozach, wody były dosłownie dwie, trzy krople.
    Jak pisze Kaizen, firma młoda, poprawia, testując na nas ale ja powodów do narzekań jak dotychczas nie mam.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  18. #758
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Mam i ja coś podobnego:



    Teraz czerpnia mi pokazuje 40*. Wiecie, jaki czujnik jest fabryczny? NTC 10k?

  19. #759

    Domyślnie

    Witajcie, jakiś czas mnie tu nie było a przyszedł moment na zakup rekuperatora, orientujecie się czy obecnie jest szansa znaleźć jakiś ręku HRV w podobnym budżecie (obecnie na stronie ~7k brutto) do Izzyfasta w przedziale 300-400 m3/h?

  20. #760
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Podłączam się do pytania. Izzyfastów prawdopodobnie szybko nie będzie. Jeśli wierzyć producentowi to najwcześniej maj a i to niepewne.
    Mi zaproponowano coś takiego jako alternatywę.
    https://rekuper.pl/produkt/rekuperat...caApQDEALw_wcB

    Chciałbym sprawę rekuperacji mieć już zamkniętą a tu takie buty.

Strona 38 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony