dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 45
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 891
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W temacie skuteczności schładzania bypassem. Zwróćcie uwagę na poprzednie wykresy - włączenie bypassu nie powoduje, że temperatura czerpni = temperatura nawiewu ani temperatura wyrzutni nie równa się temperaturze wywiewu. Wnioskuję z tego, że bypass jest nieszczelny i część powietrza przepływa przez wymiennik. Więc przy uszczelnieniu bypassu (dla jasności - w tym momencie chodzi o uszczelnienie od strony wymiennika, a nie o czym wcześniej było, od strony kanału bypassu) efekt powinien być bardziej widoczny. Bo widoczny jest mało. Co więcej - żeby wszystko było widać jak na dłoni potrzebne są warunki laboratoryjne gdzie można puścić dokładnie taką samą temperaturę na wywiew, dokładnie taką samą na czerpnię i sprawdzić, jak będą się różniły temperatury wyrzutni i nawiewu w zależności od stanu bypassu. Ja jestem skazany na temperatury jakie mam w rzeczywistości.



    IMO z tych pomiarów cokolwiek można porównywać tylko między zaznaczonymi wynikami - trzy dni.

    Największe schłodzenie było w 1 czerwca, gdy bypass był otwarty - chociaż temperatura na czerpni była tej nocy najwyższa. Jak porównamy z 2 czerwca, gdy temperatura czerpni była nieznacznie wyższa można wyciągnąć wniosek, że bypass pozwolił schłodzić dom jedynie o 0,17*C w porównaniu do zamkniętego bypassu. Wydaje się niewiele. Ale....
    1. Wszystkie temperatury są mierzone wewnątrz rekuperatora. Rury pe-flex mam położone na stropie monolitycznym i przykryte 40cm wełny. To jest o tyle istotne, że powietrze po opuszczeniu pomieszczenia jeszcze nagrzewa się w drodze do rekuperatora. Czyli w pomieszczeniach i na anemostacie wywiewnym temperatura zapewne jest niższa - ale tego nie mam opomiarowanego więc nie wiem o ile. Jak ktoś nie ma bezwładnej cieplnie masy grzejącej powietrze w rurach, to efekt będzie większy.
    2.Ostatnia kolumna to dla porównania pracująca przez dwie godziny klima o mocy chłodniczej nominalnej 3,2kW (max 3,4kW) ustawiona na 18*C. Więc prawdopodobnie wyrzuciła na zewnątrz ponad 6kWh ciepła. A zbiła temperaturę mniej, niż bypass przez noc.

    Więc jak dla mnie chłodzenie bypassem nie daje spektakularnych efektów - ale kilka kWh może praktycznie za darmo wyrzucić co noc na zewnątrz. Klimy nie zastąpi - ale może kilka złotówek zaoszczędzić.

    Jak ktoś chce pochylić się na danymi źródłowymi - to są tutaj
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Analiza.jpg
Wyświetleń:	3770
Rozmiar:	28,8 KB
ID:	431152  

  2. #82
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Widzę powoli dochodzisz do tego że "klapka" w centrali wentylacyjnej jest do pomachania sobie...
    Za jakiś czas dojdziesz do tego że całe to super sterowanie też nie jest do niczego potrzebne i wystarczy jedna podstawowa nastawa lub zwykły pstryczek 1,2,3...

    Teoretyczne 0,17* a w praktyce nic...
    No ale przecież własny wybór trzeba uzasadnić do końca...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ....
    1. Wszystkie temperatury są mierzone wewnątrz rekuperatora. Rury pe-flex mam położone na stropie monolitycznym i przykryte 40cm wełny. To jest o tyle istotne, że powietrze po opuszczeniu pomieszczenia jeszcze nagrzewa się w drodze do rekuperatora. Czyli w pomieszczeniach i na anemostacie wywiewnym temperatura zapewne jest niższa - ale tego nie mam opomiarowanego więc nie wiem o ile. Jak ktoś nie ma bezwładnej cieplnie masy grzejącej powietrze w rurach, to efekt będzie
    Więc jak dla mnie chłodzenie bypassem nie daje spektakularnych efektów - ale kilka kWh może praktycznie za darmo wyrzucić co noc na zewnątrz. Klimy nie zastąpi - ale może kilka złotówek zaoszczędzić.
    Z drugiej strony powietrzy po opuszczczeniu reku jest podgrzewane w kanalach nawiewnych, wiec do pomieszczeń dociera nieco cieplejsze.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-06-2019 o 08:01

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Z drugiej strony powietrzy po opuszczczeniu reku jest podgrzewane w kanalach nawiewnych, wiec do pomieszczeń dociera nieco cieplejsze.
    Dlatego nie patrzę na temperaturę nawiewu, tylko wywiewu. Wywiew uwzględnia już ogrzanie na stropie w obydwie strony. A czerpnia tylko po to, żeby porównywać podobne warunki.
    Z trzeciej strony schładzanie stropu to też magazynowanie chłodu do schładzania nawiewu w upalne godziny.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-06-2019 o 08:43

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Teoretyczne 0,17* a w praktyce nic...
    No ale przecież własny wybór trzeba uzasadnić do końca...
    Wyboru nie ma. O tym już było - to najtańszy reku z odzyskiem wilgoci z niecelulozowym wymiennikiem.

    0,17 to praktyka i pomiary empiryczne. I porównując z klimą to ponad 6kWh chłodu całkiem za darmo, w ciszy rozprowadzone po całym domu.

    A przy reku z odzyskiem wilgoci ma jeszcze jedną zaletę - przez bypass nie jest ona odzyskiwana. A to istotne w upały.

  6. #86
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Skusiłem się i ja


    Już wisi na suficie . Teraz rozmyślam jak to połączyć , czerpnia z wyrzutnią trochę nie po tej stronie co trzeba

  7. #87
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Kaizen czy jest to już poprawiona wersja?

  8. #88
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    Kaizen czy jest to już poprawiona wersja?
    Tu masz fotki

  9. #89
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Kaizen, a masz opcję otwarte okna w reku? Widzę, że podobnie jak ja lubisz się bawić w czujniki, tabelki, statystyki itd. u mnie bypass to jest kosmetyka, dla świętego spokoju, że nie odzyskuję ciepła jak słońce jest już za domem późnym popołudniem (czerpnia od wschodu) jak temp nawiewu minimalnie spadnie poniżej temp domowej.

    Co do otwartych okien czyli wyłączeniu nawiewu a pozostawieniu wyciągu - wczoraj w dzień na parterze w szczytowym momencie miałem 27C. Wieczorem o 22:00 klikam otwarte okna, reku na 60% (230m2), w nocy najniższa odnotowana temp na parterze to 23.8, rano przed 6 jak wstawałem do pracy było już 24.2. To jest najefektywniejszy sposób chłodzenia, przynajmniej w moich warunkach (2 duże fixy w salonie + uchylne okna w pokojach/kuchni i drzwi tarasowe). Szału to nie robi, bo już teraz o 10:00 jest znowu 26, ale te 3 stopnie "od natury" wydają mi się są fajną bazą do tego aby od rana puścić klimę, a nie musieć nią chłodzić 24h.

  10. #90

    Domyślnie

    Witam.
    Czy po kilku miesiącach użytkowania możesz powiedzieć mi czy warto na tą centralę wydać niemal 6000 zł?
    Mam ją uwzględnioną w projekcie wentylacji i nie wiem czy szukać czegoś innego czy ta jest w sam raz do domu 113m2 dla 3 osobowej rodziny??

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał S3bano Zobacz post
    Mam ją uwzględnioną w projekcie wentylacji i nie wiem czy szukać czegoś innego czy ta jest w sam raz do domu 113m2 dla 3 osobowej rodziny??
    Przy 4 osobach wystarcza u mnie 60% żeby utrzymać CO2 na poziomie 600-700ppm. Przy 10 osobach dobijało do 800ppm @100% mocy. Więc wydajnościowo w zupełności daje radę.
    Ma bolączki, o których pisałem.
    Odzysk wilgoci to dopiero w sezonie grzewczym da się ocenić.
    Ciągle na tej półce cenowej nie ma innego reku z takim wymiennikiem.

  12. #92
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy 4 osobach wystarcza u mnie 60% żeby utrzymać CO2 na poziomie 600-700ppm.
    Zastanawiam się nad tym reku dla 5 osób, mam obawy czy ten reku przepchnie wystarczającą ilość powietrza, przy sensownym poborze prądu, przy mojej istalacji dla której szacuję (nie znalazłem danych dla skrzynek itp.) straty na poziomie 120Pa. 60% to około 100W, możesz napisać jaka strata występuje w twojej instalacji?
    Ostatnio edytowane przez hansons83 ; 22-07-2019 o 11:18

  13. #93
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Zastanawiam się nad tym reku dla 5 osób, mam obawy czy ten reku przepchnie wystarczającą ilość powietrza, przy sensownym poborze prądu, przy mojej istalacji dla której szacuję (nie znalazłem danych dla skrzynek itp.) straty na poziomie 80Pa. 60% to około 100W, możesz napisać jaka strata występuje w twojej instalacji?
    60% to 63W. przepływy
    Tylko mam wątpliwości, co do wpływu zamykania drzwi. W sypialniach nie mam podcięć. Niby w przepływach niewielka różnica, ale otwarcie drzwi tylko w jednej sypialni, tej z czujnikiem powoduje znaczący spadek ppm CO2. Chyba podetnę z centymetr drzwi. Wtedy przy zamkniętych drzwiach mi wzrośnie przepływ przez sypialnie, a spadnie przez otwartą strefę dzienną. Niby wentylujemy przede wszystkim dla ludzi w nie kubatury, ale ludzie się przemieszczają, a wentylacja nie idzie za nimi. Więc wentylować trzeba sypialnie jakby tam byli ich mieszkańcy i jednocześnie strefę dzienną jakby te same osoby tam też były.
    Przy 5 osobach spokojnie da radę. Rekuperator z większym wymiennikiem tego typu to ze 2x wyższa cena.

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W sypialniach nie mam podcięć. .
    to jak ma działać cyrkulacja jeśli sypialnie nie mają połączenia z resztą domu ? myślałem że podcięcie w drzwiach to mus, przy WM

  15. #95
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    to jak ma działać cyrkulacja jeśli sypialnie nie mają połączenia z resztą domu ? myślałem że podcięcie w drzwiach to mus, przy WM
    Nie mam progów i pod drzwiami jest z centymetr prześwitu (czyli zalecane 80cm2 jest).

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Zastanawiam się nad tym reku dla 5 osób, mam obawy czy ten reku przepchnie wystarczającą ilość powietrza, przy sensownym poborze prądu, przy mojej istalacji dla której szacuję (nie znalazłem danych dla skrzynek itp.) straty na poziomie 120Pa. 60% to około 100W, możesz napisać jaka strata występuje w twojej instalacji?
    Też interesowała mnie strata ciśnienia na skrzynkach rozdzielczych do celów obliczeniowych.Nie można w necie znaleźć niestety tego typu danych
    Jeden z dystrybutorów central wentylacyjnych na zadane pytanie w w/w temacie stwierdził że przyjmuje się stratę ciśnienia dla skrzynki na każde 100m3/h 15Pa czyli np.dla przepływu 200m3/h byłoby to 30Pa Nie wiem na ile ta informacja jest wiarygodna)
    Robiąc np.na osobnych skrzynkach parter i piętro dla przykładowego przepływu 200m3/h nawiewu czy wywiewu mamy stratę na samych skrzynkach 60Pa,czerpnia kolejne pewnie minimum 20Pa a tu jeszcze dochodzą przewody rozprowadzające i straty cisnienia na instalacji rosną w zastraszającym tempie)
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 22-07-2019 o 17:46

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Też interesowała mnie strata ciśnienia na skrzynkach rozdzielczych do celów obliczeniowych.Nie można w necie znaleźć niestety tego typu danych
    Trzeba poszukać na stronach firm, które te systemy jako pierwsze wdrożyły i opracowały.
    Polskie firmy, które kopiują te rozwiązania nie są w stanie sfinansować takich badań, przy cenach za jakie sprzedają swoje produkty.
    Na stronach firmy Ubbink znajdziesz takie dane do wszystkich produkowanych przez nich elementów: rur, skrzynek, puszek itp.
    Przykładowo skrzynka:
    http://www.centrotherm.com/getmedia/....aspx?ext=.pdf
    Rury:
    http://www.ubbink.com/getmedia/3d1dc....aspx?ext=.pdf

  18. #98
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    60% to 63W
    A czy na tych 60% nie pojawiają się problemy z głośnością centrali? Czy w nocy jest cicho?

  19. #99
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    A czy na tych 60% nie pojawiają się problemy z głośnością centrali? Czy w nocy jest cicho?
    W nocy, w kompletnej ciszy jestem w stanie blisko anemostatu usłyszeć, że działa przy 60% w kanale nawiewnym długości ok. 8m. Ledwo.

  20. #100

    Domyślnie

    Zerkniecie, czy mam to zrobione "z głową"? To moje pierwsze kroki z reku i cała wiedza to podglądanie Waszych instalacji. Wiem, że w firmie gdzie sprzedają ten system można skorzystać z projektu ale mnie wydawał się on dość prosty. Wydawał do czasu, teraz sie zastanawiam czy to dobre wybory - chciałem w kuchni rozrzucić na dwa wywiewy ten jeden centralny...
    czy dzwonić do nich...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MC400_reku_01.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	433766  

Strona 5 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony