dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryan1603

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-705
    Posty
    12

    Domyślnie kompostownik budowa

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190406_144355.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	62,1 KB
ID:	428911

    Witam wszystkich. Wymurowałem z ojcem kompostownik z bloczków betonowych. tych cięzszych. Na jednej jego stronie bedzie lezala blacha. Lecz druga jego strona bedzie jakby goła. Nie chce tego tynkować, ale ;pytanie czy bloczki beda mi sie luszczyć? powinienem obic je blacha czy polozyć cos na te miejsca? Co radzicie? to kompostownik wieć cudów chyba nie trzeba?
    Dodam że pomaluje go nie tylko z góry wapnem z dodatkiem cementu kredy i emulsji zewn.
    Pozdrawiam?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Łuszczyć się raczej nie będzie, ale to raczej będzie "gnijnik" niż kompostownik. Ścian raczej nie buduje się tak szczelnych, powinny być przewiewne, dodatkowo warto aby coś żyło wewnątrz rozkładającej się materii. Trzeba ją również raz na jakiś czas wymieszać, a jeśli nie będzie to możliwe to chociaż stosować warstwy różnej materii. Mam wrażenie że u Ciebie będzie dolne warstwy gniły co jest niewskazane, a góra przesychała. Inny rozkład bakterii w tak betonowej budowli. Może się mylę, bo nie miałem takiego kompostownika. Zawsze był z otworami i przewiewny. Później zamieszczę foto jak to jest u mnie.
    Może ktoś bardziej "ogrodniczy" wypowie się w tym wątku.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To jest kompostownik?
    W sensie do kompostowania resztek ogrodowych?
    To w takim razie kompletnie się nie nadaje.

    Konstrukcja kompostownika powinna być maksymalnie ażurowa.
    W przeciwnym wypadku zamiast procesu humifikacji (rozkład tlenowy - zapach ściółki leśnej) będziesz miał gnijące, śmierdzące szambo (rozkład beztlenowy - siarkowodór)

    Chyba, że to ma być płyta do sezonowania obornika?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-04-2019 o 11:30

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak jak pisałem
    Mój wyglądał początkowo tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	komp.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	428923Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	komp2.jpg
Wyświetleń:	210
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	428924
    Potem w miarę zapełniania dokręcałem szczebelki w górę- obecnie sekcja pierwsza jest pełna , druga się zapełnia.
    Zawsze można odkręcić dwa - trzy szczebelki , przemieszać i znów zakręcić, w kompoście żyją na poziomie 2-3 szczebelka od dołu dżdżownice(mnożą się w wytłaczankach po jajkach), na najniższym poziomie - "srebrne pancerniki". Kompost po dwóch latach ma konsystencje bardzo pulchnej ziemi o zapachu mokrego lasu
    Całość jest spożytkowana w szklarni i rabatach, oraz podczas sadzenia/przesadzania roślin.
    Tutaj widać jak wygląda w rabacie kompost 2 letni, a w nim posadzone sezonowe warzywa
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rab.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	428925
    W okresach gdy jest bardzo ciepło i sucho - taki był ubiegły rok trzeba podlać kompost, aby żyjątka przetrwały.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Możesz to jeszcze wykorzystać.Dół trzeba zabetonować(najlepiej lekko pod kątem w stronę blachy odkrywanej, by nie traciła się zawartość tego, co wycieknie. Na części perforowana blacha, reszta przykryta blachą odsuwaną. Na blasze zrobisz kompostownik jak ci wyzej opisali albo zrobisz dalej betonowy z ładowaniem od góry. i przykrywanym. Z boku zrób sobie możliwość wybierania gotowego kompostu. Na dnie będziesz miał znakomity nawóz płynny, a na poziomie zero masz po ok. roku fajny kompost

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W rozkładzie beztlenowym wiele składników pokarmowych dla roślin przekształca się w formy niedostępne, z których rośliny nie skorzystają.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    Możesz to jeszcze wykorzystać.Dół trzeba zabetonować(najlepiej lekko pod kątem w stronę blachy odkrywanej, by nie traciła się zawartość tego, co wycieknie. Na części perforowana blacha, reszta przykryta blachą odsuwaną. Na blasze zrobisz kompostownik jak ci wyzej opisali albo zrobisz dalej betonowy z ładowaniem od góry. i przykrywanym. Z boku zrób sobie możliwość wybierania gotowego kompostu. Na dnie będziesz miał znakomity nawóz płynny, a na poziomie zero masz po ok. roku fajny kompost
    Ja bym spróbował dać na spód paletę, przykryć tekturą (celuloza dla dżdżownic) - da to trochę powietrza od spodu. Trzeba będzie trochę wiecej przy tym chodzić, żeby ręcznie napowietrzać i nie powinno gnić. Oczywiście jak pisali powyżej, najefektywniejsze są lekkie, ązurowe nieduże konstrukcje. Tutaj szkoda, że otwór z przodu taki mały - mało to praktyczne, lepiej jak cała jedna ścianka jest zdejmowalna.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryan1603

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-705
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dzięki panowie generalnie wszystko co tam wrzuce i wyschnie czyli trwa itp spale... zostawac bedzie sama ziemia ktora bede rzucal co jakis czas wapnem..

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czyli to nie jest kompostownik, tylko jakiś śmietnik?
    I co z tym potem chcesz robić? Bo pod rośliny to się nadawać nie będzie.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alggator

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    00-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Na kompostownik to się średnio nadaje, musi być przewiew, w zeszłym roku z ojcem robiliśmy nowy, drewniany i spisał się bardzo dobrze, jak piszą, przerwy muszą być między dechami czy co tam użyjesz do budowy

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak jak pisałem
    Mój wyglądał początkowo tak:....
    Hej, czyli kompostownik nie musi mieć zadaszenia? Wiatr nie będzie porywał, a obfite deszcze nie spowodują gnicia?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nataly Zobacz post
    Hej, czyli kompostownik nie musi mieć zadaszenia? Wiatr nie będzie porywał, a obfite deszcze nie spowodują gnicia?
    Nie musi, nie powoduje gnicia jeśli jest odpowiednio "przewiewny". Niekiedy wręcz potrzebuje więcej wody, aby żyjątka nie zginęły.

    Ja ze względu na to, że lubię zbierać grzyby , a jesień była wyjątkowo wilgotna, wiosna ciepła i lato również wilgotne "dochowałem się" 6 sztuk prawdziwków grzyby urosły z grzybni lub zarodników przyniesionych z lasu(odpadów po czyszczeniu grzybów) - piękne zdrowe tylko bardzo blade - prawie białe.
    Od czasu do czasu urośnie również atrakcyjna roślina w ubiegłym roku były to melony, małe jak jabłka ale słodkie i smaczne.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nataly Zobacz post
    Hej, czyli kompostownik nie musi mieć zadaszenia? Wiatr nie będzie porywał, a obfite deszcze nie spowodują gnicia?
    zdecydowanie nie

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    zdecydowanie nie
    U mnie gmina wypożycza/rozdaje takie kompostowniki z tworzywa z przykryciem.
    Maja jakieś dziurkowanie po bokach, lite nie są, to złe kompostowniki są?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #15
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    U mnie gmina wypożycza/rozdaje takie kompostowniki z tworzywa z przykryciem.
    Maja jakieś dziurkowanie po bokach, lite nie są, to złe kompostowniki są?
    U mnie podobnie
    https://gieraltowice.pl/8007/rozdaje...m1_FCDFA5ZIgTg

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    U mnie gmina wypożycza/rozdaje takie kompostowniki z tworzywa z przykryciem.
    Maja jakieś dziurkowanie po bokach, lite nie są, to złe kompostowniki są?
    mają małą pojemność, że te dziurki starczają za wentylację a pokrywa chroni przed przesuszeniem
    Nie wszystko da się też w tym kompostować. Raczej coś mokrego w typie obierek warzyw + liście. Trawa z koszenia będzie gniła.
    Pryzmy nie da się przerzucać, by wymieszać. Dlatego warto do takiego termokompostownika dodać dżdżownice lub bioEM (mikroorganizmy beztlenowe).

    fajne są kompostowniki bębnowe, ale w Polsce ich nie widziałam
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-04-2021 o 22:55

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Tu przykład dobrego kompostownika, im więcej komór tym lepiej. https://youtu.be/oWlEGOIRkBg?t=782
    Takie gotowe plastikowe też są OK, lepiej nadają się do małych ogrodów.
    Podstawa wiedzieć jak najlepiej robi się kompost to potem łatwiej dobrać pod siebie właściwe rozwiązanie techniczne.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony