dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Montaż okien w warstwie ocieplenia a rolety - czy możliwe?

    Witajcie. Zdecydowałem się założyć nowy wątek, bo nie znalazłem podobnego problemu w wątkach zbiorczych.
    Jestem na etapie budowy domu, i chciałbym się poradzić czy da się jakoś pogodzić ciepły montaż okien z roletami podtynkowymi.
    Szczegóły:
    - ściana porotherm
    - okna drewniane - jeszcze nie wybrane, ale najprawdopodobniej o profilu 88-92mm
    - rolety podtynkowe - otwory w większości wysokie 2,4m więc puszki rolet 18cm

    Zastanawiam się czy istnieje jakiś lepszy sposób montażu, niż ten który zamieściłem na rysunku. Gdy osadzę okno w warstwie ocieplenia, to nie będzie miejsca na roletę.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	okno.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	75,4 KB
ID:	428941

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    IMO lepiej na poszerzeniu.



    A jeszcze lepiej wyższe poszerzenie, żeby skrzynka rolety była odizolowana od nadproża EPSem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poszerzenia okienne - przykłady zastosowań.jpg
Wyświetleń:	788
Rozmiar:	30,5 KB
ID:	428942  

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TypowyStudent

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-401
    Posty
    16

    Domyślnie

    A czemu nie rolety nadstawne? Rozwiązują ten problem wysunięcia okna w ocieplenie i jest miejsce na skrzynkę

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TypowyStudent Zobacz post
    A czemu nie rolety nadstawne? Rozwiązują ten problem wysunięcia okna w ocieplenie i jest miejsce na skrzynkę
    Bo nieszczelne łączenie skrzynki, sama skrzynka i nędznie izolowane od wnętrza domu (a w skrzynce mróz hula).

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wioslo1

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Luboń
    Posty
    265

    Domyślnie

    Popieram poprzednika bron Boze nie robcie rolet nadstawnych pelno nieszczelnosci i fatalna izolacyjnosc akustyczna, najlepiej podtynkowe na poszerzeniu.

  6. #6

    Domyślnie

    Podbijam

    Ponieważ mam zasadniczo taki sam problem jak jan382

    Okna około 9cm i rolety około 18cm.
    Zasadniczo z tego co widziałem robi się nadproże w kształcie L i daje tam izolację, następnie warstwa izolacji w której jest okno i roleta, ale to by skutkowało że trzeba by zrobić minimum 27cm ocieplenia aby tego ne było widać

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO lepiej na poszerzeniu.

    Możesz wytłumaczyć jak to konkretnie wygląda?

    Czy to oznacza, że po prosty od zewnętrznej strony ściany poszerza się otwór ze wszystkich stron jak w przypadku samego nadproża na tym rysunku
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	058.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	43,6 KB
ID:	458056

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    125

    Domyślnie

    Kiedy u mnie działali murarze , człowiek który doradzał mi w sprawie okien zalecił mi zrobienie tzw.nadproży mijanych .Polegało to na podzieleniu nadproża okiennego i wykonania go z dwóch belek . Wewnętrznej umieszczonej na wysokości górnej krawędzi okna i zewnętrznej podniesionej o ok 15-18 cm czyli szerokość skrzynki roletowej . Powstały uskok , wnękę wypełnia się twardym XPS-em do krawędzi muru . Na to montuje się skrzynkę rolet która całą swoją powierzchną styka się nie z murem tylko z wypełniającą ową wnękę XPS-em .Okno też górną swoją krawędzią do niego przylega .Na to 20 cm ocieplenia i skrzynka ładnie się chowa w jego warstwie. Rozwiązanie bardzo nisko kosztowe skutecznie likwidujące mostek termiczny na styku roleta - mur .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał aston84 Zobacz post
    Możesz wytłumaczyć jak to konkretnie wygląda?
    Nie widać na obrazku z postu, który cytujesz?
    Tylko poszerzenie dałbym wyższe, żeby nad skrzynką jeszcze dać termoizolację.

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    Wewnętrznej umieszczonej na wysokości górnej krawędzi okna i zewnętrznej podniesionej o ok 15-18 cm czyli szerokość skrzynki roletowej . Powstały uskok , wnękę wypełnia się twardym XPS-em do krawędzi muru . Na to montuje się skrzynkę rolet która całą swoją powierzchną styka się nie z murem tylko z wypełniającą ową wnękę XPS-em .Okno też górną swoją krawędzią do niego przylega
    Czyli okno jest montowane od góry do XPS?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    125

    Domyślnie

    Od góry i od dołu ( tzw ciepły parapet ) .

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    Od góry i od dołu ( tzw ciepły parapet ) .
    Ciepły parapet ma kilka centymetrów wysokości, ma wzmocnienia i jest wyprofilowany tak, że "trzyma" na całej grubości i długości ramy - a pisałeś, żeby od góry dać 15-18cm. Nawet, jak dasz 25+cm kotwy, to nie ma prawa być stabilne.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie widać na obrazku z postu, który cytujesz?
    Tylko poszerzenie dałbym wyższe, żeby nad skrzynką jeszcze dać termoizolację.

    Nie do końca rozumiem ten rysunek.

    Przykładowo z tego co widzę przy "poszerzenie pod roletę" okno jest zamontowane w murze, a sama roleta także nie jest niczym izolowana od muru.

    Dlatego nie za bardzo rozumiem, jak to by miało działać.

    Zasadniczo gdyby wysunąć okno w warstwę ocieplenia okno byłoby izolowane ze wszystkich stron, a a sama roleta byłby izolowana na minimum grubość okna. Dałby to naprawdę znaczny wymiar, ale izolacja byłaby zachowana.

    Tutaj nie widzę gdzie jest prawdziwa zaleta tego - więc chyba czegoś nie dostrzegam tutaj.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał aston84 Zobacz post
    Tutaj nie widzę gdzie jest prawdziwa zaleta tego - więc chyba czegoś nie dostrzegam tutaj.
    Roleta nie jest montowana do nadproża o nędznym U tylko do poszerzenia, które ma całkiem niezłe U. Jak pisałem ja bym jeszcze od góry dał izolację - bo tak, jak na obrazku znacznie ogranicza mostek, ale zostaje styk skrzynki z nadprożem który łatwo wyeliminować dając trochę wyższe poszerzenie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony