dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 84
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie Mieszkanie 80m pompa 12kw??!! Ocena OCZ

    Witam , dostałem dziś dokumenty z audytu energetycznego i jestem trochę w szoku.


    Do tej pory grałem starym zasypowcem 10kw i wyrabiał całkiem spoko. Przez okres zimowy zuzywalem około 1,4 t węgla plus trochę drzewa.

    Temperature średnia okreslic ciężko gdyż to zasypowiec. Ale powiedzmy że około 20-21 stopni.

    Ile byłem przytym jak robiony był audyt z tego co mi żona mówiła całość trwała 15-20miinut. Ale szczerze powiedziawszy jestem w szoku gdyż zalecana pompa ciepła na moje mieszkanie to 12kw....

    Zapotrzebowanie rocznie niby jest na poziomie 149kwh


    Wrzucam zdjęcia tego audytu. Może ktoś coś powie ciekawego....

    URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/893e6165593c8558][/URL]
















  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Jak masz "Zapotrzebowanie rocznie niby jest na poziomie 149kwh" to masz dom pasywny Gtaulacje ! Szok może i byc ale raczej pozytywny. ja mam zapotrzebowanie na ogrzewanie około 4000 kwh/rok i też jestem zadowolony.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiertar Zobacz post
    Witam , dostałem dziś dokumenty z audytu energetycznego i jestem trochę w szoku.


    Do tej pory grałem starym zasypowcem 10kw i wyrabiał całkiem spoko. Przez okres zimowy zuzywalem około 1,4 t węgla plus trochę drzewa.

    Temperature średnia okreslic ciężko gdyż to zasypowiec. Ale powiedzmy że około 20-21 stopni.

    Ile byłem przytym jak robiony był audyt z tego co mi żona mówiła całość trwała 15-20miinut. Ale szczerze powiedziawszy jestem w szoku gdyż zalecana pompa ciepła na moje mieszkanie to 12kw....

    Zapotrzebowanie rocznie niby jest na poziomie 149kwh


    Wrzucam zdjęcia tego audytu. Może ktoś coś powie ciekawego....

    Tak na początek to audyt nie był robiony 15-20 min, tyle trwała wizyta audytora u Ciebie, to nie jest tozsame z czasem poswieconym na wykonanie nie audytu, a w zasadzie swiadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Co do dokladnosci to bym nie dyskwalifikował uzyskanych wyników. Te 12 kW dotyczy długotrwałych mrozów ok -22 oC
    bo taka jest twoja strefa klimatyczna (prawdopodbnie). Gdyby te mrozy utrzymywały by sie ok miesiąca lub dłuzej to ten kocioł z pewnoscią by nie wyrobił. Jezeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło to jakos nie wierze w 1,4 t wegla przy stałej temperaturze ok 20-21 oC. Co prawda twierdzisz ze sredniej, ale tego dokladnie nie mierzyłes i zapisywałes. Nie wiadomo ile dokladnie jest to "troche drzewa". Własciwa interpretacja wyników powinna byc na podstawie znajomosci metodologii obliczen, inaczej jest to niedowierzanie, negacja dokldnosci i inne uwagi niekoniecznie pozytywne. To nie jest tak ze uwazam ze to swiadectwo zrobione super dokladnie bo tego ne wiem (ze zdjec tak naprawde niewiele wynika), ale nie jest z wielkimi błedami.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    To po co w ogóle robić OZC, jak wychodzi do budynku 80m2 pompa o zapotrzebowaniu 12KW. Czy tam nie ma w ogóle dachu, tylko parasol???
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiertar Zobacz post
    zalecana pompa ciepła na moje mieszkanie to 12kw....

    Zapotrzebowanie rocznie niby jest na poziomie 149kwh
    Zapotrzebowanie masz 72,48kWh/m2 i jest całkiem realistyczne. Patrz na EU bo EP to wskaźnik urzędniczo-marketingowy .

    Natomiast nie widzę żadnych danych o obciążeniu cieplnym (w kW - nie w kWh), więc trudno ocenić, skąd ta moc pompy. Możliwe, że z kapelusza.

  6. #6

    Domyślnie

    Przecież to jest dom oddany w 1940r , tak wynika z OCZ ...

    Więc jeśli nie był ocieplony to jest to niesamowicie energożerny dom ...

    A pytający nic nie pisze o ociepleniu , więc zapewne brak ..

    Wystarczy zobaczyć jakie właściwości izolacyjne miały materiały budowlane stosowane kilkadziesiąt lat temu
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A pytający nic nie pisze o ociepleniu , więc zapewne brak ..

    Wystarczy zobaczyć jakie właściwości izolacyjne miały materiały budowlane stosowane kilkadziesiąt lat temu
    Masz na fotkach opisane termoizolację i nawet U każdej przegrody.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    dom jest nawet starszy niż z 1940....


    Jednak dwa razy przechodził termomodernizację, ostatnio jakoś 4 lata temu i na dzień dzisiejszy na ścianach jest conajmniej 15 cm styropianu (miejscami 20). Ściany zewnętrzne są 3, jedna ściana sąsiaduje że innym mieszkaniem ogrzewanym. Strop jest odizolowany około 5-7cm(trochę mało ale już nie mam jak tego zmienić) nad połowa stropu jest ogrzewany lokal użytkowy.


    co to ogrzewania. W piecu pale od góry, w mocne mrozy zużywam około 15kg węgla na dzień. W lżejsze połowę tego.

    Temperatura średnia napisałem okolo 20 stopni gdyż. Jak kończę palić w piecu około 24 mam w domu 25 stopni, rano koło 8 mam 20stopni, przychodzę z pracy o 16 i w domu jest 17-18 stopni. Rozpalam i znów temp skacze do góry.
    Co do opału to tak:

    Od końca października do końca marca spaliłem 1,3t węgla plus trochę buka za 200zl (około 1m3) łącznie ogrzewanie kosztowało mnie około 1600zl
    Ostatnio edytowane przez wiertar ; 09-04-2019 o 10:24

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Natomiast nie widzę żadnych danych o obciążeniu cieplnym (w kW - nie w kWh), więc trudno ocenić, skąd ta moc pompy. Możliwe, że z kapelusza.
    Nie widzisz bo widziec nie mozesz, swiadectwo nie podaje tej wartosci, dlaczego tak ustalono zawartosc swiadectwa tego nie wie nikt, twórcy rozporzadzenia zapewne rowniez.
    Czy z kapelusza? nie sądze. Kazde swiadectwo wykonywane jest na podstawie ozc, a ozc zawsze podaje wartosc projektowego obciazenia cieplnego. Audytor wyliczył i wie jaka to wartosc ale nie podał zadnych wyników obliczen ozc, dlaczego nie podał? tego równiez nie wie nikt.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie widzisz bo widziec nie mozesz, swiadectwo nie podaje tej wartosci, dlaczego tak ustalono zawartosc swiadectwa tego nie wie nikt, twórcy rozporzadzenia zapewne rowniez.
    Czy z kapelusza? nie sądze. Kazde swiadectwo wykonywane jest na podstawie ozc, a ozc zawsze podaje wartosc projektowego obciazenia cieplnego. Audytor wyliczył i wie jaka to wartosc ale nie podał zadnych wyników obliczen ozc, dlaczego nie podał? tego równiez nie wie nikt.
    .

    Nie znam się na tym jak zostało obliczone zapotrzebowanie, ale chyba aż tak wielkie nie jest żeby w mieszkaniu 80mkw montować pompę ciepła 12kw?? Przecież taka pompa co chwilę by taktowała..

    Wydaje mi się że chyba lepiej żeby mniejszą pompa chodziła cały czas na małej mocy niż duza włączała i wyłączała co chwile

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Możemy zgadywać, co artysta miał na myśli. Czy słabą PC PW co nominalnie ma 12kW a przy -20* ledwo 8kW, czy gruntową, co ma faktycznie 12kW również w mrozy, czy dodał 2 czy może 4kW na CWU, czy coś jeszcze innego. Pytaj artystę o obliczenia obciążenia i dlaczego taka pompa.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiertar Zobacz post
    .

    Nie znam się na tym jak zostało obliczone zapotrzebowanie, ale chyba aż tak wielkie nie jest żeby w mieszkaniu 80mkw montować pompę ciepła 12kw?? Przecież taka pompa co chwilę by taktowała..

    Wydaje mi się że chyba lepiej żeby mniejszą pompa chodziła cały czas na małej mocy niż duza włączała i wyłączała co chwile
    E tam, Arturo72 (aktualnie na urlopie) ma 2,4 raza przewymiarowaną pompe i twierdzi ze jest super i by na inną nie zamienił

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    E tam, Arturo72 (aktualnie na urlopie) ma 2,4 raza przewymiarowaną pompe i twierdzi ze jest super i by na inną nie zamienił
    I dobrze twierdzi, czy tylko mu się wydaje że dobrze twierdzi??

    I jeszcze jedno. Audyt był wykonywany na zleceniu urzędu miasta gdyż będę brał udział w dotacji. I teraz jeżeli audyt pokazuje 12kw to muszę kupić 12 kw bo nie dostanę dofinansowania czy mogę kupić np 7kw?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    E tam, Arturo72 (aktualnie na urlopie) ma 2,4 raza przewymiarowaną pompe i twierdzi ze jest super i by na inną nie zamienił
    I dobrze twierdzi, czy tylko mu się wydaje że dobrze twierdzi??

    I jeszcze jedno. Audyt był wykonywany na zleceniu urzędu miasta gdyż będę brał udział w dotacji. I teraz jeżeli audyt pokazuje 12kw to muszę kupić 12 kw bo nie dostanę dofinansowania czy mogę kupić np 7kw?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiertar Zobacz post
    I dobrze twierdzi, czy tylko mu się wydaje że dobrze twierdzi??

    I jeszcze jedno. Audyt był wykonywany na zleceniu urzędu miasta gdyż będę brał udział w dotacji. I teraz jeżeli audyt pokazuje 12kw to muszę kupić 12 kw bo nie dostanę dofinansowania czy mogę kupić np 7kw?
    Na zlecenie urzędu, to tłumaczy wiele, a przynajmniej dlaczego ma byc pompa 12 kW, czy mozna mniejszą? to trzeba pytac w urzedzie. Na forum mozna sie dowiedziec wielu rzeczy, ale nie przesadzajmy, wszystkiego na pewno nie.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    A jaśniej? Co to tłumaczy?

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Ktoś wziął "do łapy" żeby instalator mógł wsadzić do takich małych mieszkań/domów smoki po 12 kW. Im większa moc pompy, tym większy zarobek...,a inwestor niech się potem martwi.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    To tez mi przeszło przez myśl...

    Ma ktoś może mieszkanie o podobnych wymiarach i podobnym zapotrzebowaniu na Eu? Około 70-75kwh??


    Patrząc na ceny LG therma różnica między 9kw a 12kw to jest prawie 3 tys złotych. Już nie chodzi tu o kasę za pompę, pal licho, tylko o to że wydaje mi się taka moc niema sensu.
    Ostatnio edytowane przez wiertar ; 09-04-2019 o 12:22

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiertar Zobacz post
    Audyt był wykonywany na zleceniu urzędu miasta gdyż będę brał udział w dotacji.
    Czy znasz zasady dotacji???
    - Po pierwsze - nie jest to audyt, tylko świadectwo charakterystyki energetycznej budynku,
    - Po drugie - należy żądać od wykonawcy uzasadnienia tej mocy cieplnej pompy, bo wg,tych obliczeń / danych - to moc cieplna pompy powinna wynosić ok.3 kW do 5 kW.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    1. Racja

    2. Czyli twoim zdaniem jest mocno przeszacowana?

    Będę dzwonił jutro do tego faceta i pytał dlaczego taka mocna ta pompa.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony