dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Tłumik wyrzutnia

    Witam, chciałbym się spytać czy można dać tłumik akustyczny między rekuperatorem a wyrzutnią, jeżeli między nimi jest odległość 3-4 m??czy kanały spiro między czerpnią i wyrzutnią zaizolować 3 cm czy 5 wełny?? 3 pytanie czy połączenie wyrzutnia rekuperator zrobić całość ze spiro czy można na jakimś kawałku użyć elastycznego ocieplonego, tylko co lepiej wytłumi hałas?

  2. #2

    Domyślnie

    1. po co?
    2. 5cm
    3. kawałek elastycznej pomiędzy reku a spiro


  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek231984 Zobacz post
    Witam, chciałbym się spytać czy można dać tłumik akustyczny między rekuperatorem a wyrzutnią, jeżeli między nimi jest odległość 3-4 m?
    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    1. po co?
    Żeby nie hałasowało
    Mam podobną sytuację - odległośc reku-wyrzutnia jakieś 5-6m. Wyrzutnia w ściane garażu, więc relatywnie niska nad ziemią patrząc z zewnątrz i hałas słychać mocno (całość połączenia mam na spiro 200mm). Ten hałas na zewnątrz doskwiera i chyba tez się zdecyduję na jakiś tłumik.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Żeby nie hałasowało
    Mam podobną sytuację - odległośc reku-wyrzutnia jakieś 5-6m. Wyrzutnia w ściane garażu, więc relatywnie niska nad ziemią patrząc z zewnątrz i hałas słychać mocno (całość połączenia mam na spiro 200mm). Ten hałas na zewnątrz doskwiera i chyba tez się zdecyduję na jakiś tłumik.
    Elastyczne połączenie rekuperator z kanałem wyrzutni znacznie stłumi hałas. Sprawdzone doświadczalnie. Może to wystarczy aby hałas był akceptowalny. Jak masz miejsce to możesz zastosować dłuższy kanał elastyczny w postaci "ślimaka". Jak tak zrobiłem na wywiewie przed rekuperatorem i poziom hałasu z wywiewów znacznie się obniżył i jest prawie niesłyszalny.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Zastanawiam się czy to ma sens konstrukcyjno-finansowy. Chyba, ze 2-3m elastycznego będzie lepiej tłumiło niż klasyczny tłumik 60-90 cm długości.

    Ceny orientacyjne sprawdzone w 5 sekund.

    Elastyczny i tak musze kupić 10mb za ok 140zł i z obu stron solidnie połączyć ze spiro. (Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sonodec-classic_600_600.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	448950)

    Tłumik 60cm długości kupię za ok 160zł, 90cm za 210zł (Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	e56252fccdd32eff232fa930b8492040.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	61,4 KB
ID:	448951)

    Chyba, ze źle zrozumiałem rozwiązanie u ciebie. Jaki masz ten elastyczny i jaka długość?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Zastanawiam się czy to ma sens konstrukcyjno-finansowy. Chyba, ze 2-3m elastycznego będzie lepiej tłumiło niż klasyczny tłumik 60-90 cm długości.

    Ceny orientacyjne sprawdzone w 5 sekund.

    Elastyczny i tak musze kupić 10mb za ok 140zł i z obu stron solidnie połączyć ze spiro. (Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sonodec-classic_600_600.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	448950)

    Tłumik 60cm długości kupię za ok 160zł, 90cm za 210zł (Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	e56252fccdd32eff232fa930b8492040.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	61,4 KB
ID:	448951)

    Chyba, ze źle zrozumiałem rozwiązanie u ciebie. Jaki masz ten elastyczny i jaka długość?
    Wcześniej miałem na wywiewie podłączenie krótkim elastycznym takim jak znalazłeś. Hałas był wyczuwalny w kanałach wywiewnych. Pomyślałem o tłumiku stałym chyba 60 cm mi się zmieścił, podłączyłem go na sztywno i jeszcze w ten sam dzień zdemontowałem. Sztywne połączenie spotęgowało jeszcze hałas. Zamiast tego zrobiłem ślimak z elastycznego i tak zostało.
    U zięciunia też hałasowała wentylacja, miał na sztywno podłączenia rur spiro do rekuperatora, zastosowaliśmy metrowe elastyczne podłączenia i hałas się znacznie obniżył. Tak więc pierwszą rzeczą jest elastyczne podłączenie rekuperatora do instalacji WM.
    Tłumik 60 cm mi zbywa leży u zięciuna koło Krakowa.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dzięki. Zatem ze sztywnych zrezygnuję.
    Elastyczne mam od początku na nawiewy do domu.
    Ten tłumik to na czerpnię szukałem i tak jak radzisz kupię elastyczny.
    Ale zamiast takiego (nie wygląda solidnie):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sonodec-classic_600_600.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	448950

    Kupię taki:

    Załącznik 450022
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Ja miałem u siebie zarówno czerpnię jak i wyrzutnie podpięte sztywną rurą 200mm. Sąsiadka marudziła na hałas to na mniej więcej odcinku 1m zostało to zastąpione rurą elastyczną ocieploną. Efekt? Cicho na zewnątrz sporo głośniej w środku ale mi to nie przeszkadza bo to garaż. Oczywiście inne obroty reku niż maksymalne to tego nie słychać. A jak już chodzi na maksa to słychać tylko w garażu.

    Rury ocieplić min 5cm. To też zależy gdzie one są i gdzie jest reku. Jak w ciepłym pomieszczeniu to wystarczy. Jak na nieogrzewanym strychu to wg mnie 20cm wełny.

    Pytanie też ile masz do czerpni / wyrzutni jak to jest metr dwa to całość bym zrobił z elastyka, Jak daleko to połączenie elastycznego i sztywnego bo mniejsze opory.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    To mam podobnie czerpnia i wyrzutnia całość na sztywnych 200mm.Wszystko jest w garażu więc względnie ciepło.
    Do wyrzutni mam ok 4,5m rury (od czerpni więcej, ale to nie dyskutowany element bo to wyrzutnia hałasuje i z nią myślę coś robić).

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    . Efekt? Cicho na zewnątrz sporo głośniej w środku ale mi to nie przeszkadza bo to garaż.
    Też mam w garażu, ale wzrost hałasu nie podoba mi się. Nie wiedziałem o takim efekcie muszę przemyśleć.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony