dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie Dobudowa tarasu po odbiorze budynku bez pozwolenia i zgłoszenia?

    Witam

    Mam prośbę o wyjaśnienie istniejącego stanu prawnego dla następującej sytuacji.
    - Dom wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę, w którym to widnieje utwardzenie w postaci tarasu (ok 60m2).
    - w czasie budowy nie wykonano tarasu (brak środków, czasu itp)
    - w książce budowy widnieje wpis kierownika o zmianach nieistotnych zatwierdzonych z projektantem i w nich widnieje "brak wykonania tarasu". jest również wpis, że budynek nadaje się do użytkowania.
    - geodeta przy odbiorze nie mierzył terenu pod taras do zabudowy i mapek, taras widnieje tylko na pozwoleniu na budowę (nie jest na nim wykreślony)
    - budynek pomyślnie odebrany przez PINBUD i zamieszkany

    Pytanie: Po nabraniu chęci i finansów chciałbym obecnie wykonać taras drewniany
    1. czy mogę go wykonać na podstawie posiadanego pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego z tarasem, nie informując żadnego urzędu.
    2. zbudować i zgłosić wykonanie wraz z obmiarem (i powiększeniem kubatury?)
    3. czy muszę w/w budowę tarasu zgłosić?
    4. czy muszę starać się o odrębne pozwolenie na budowę tarasu?

    Jak rozwiązać powyższą sytuację?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - kierownik budowy napisał niestety nieprawdę, ponieważ zmiana w zagospodarowaniu jest zmianą " istotną "
    - ja bym się nie przejmował tym wpisem i realizował taras ZGODNIE Z PROJEKTEM ! a konkretnie Projektem Zagospodarowania działki, gdzie taras powinien być ujęty.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - kierownik budowy napisał niestety nieprawdę, ponieważ zmiana w zagospodarowaniu jest zmianą " istotną "
    - ja bym się nie przejmował tym wpisem i realizował taras ZGODNIE Z PROJEKTEM ! a konkretnie Projektem Zagospodarowania działki, gdzie taras powinien być ujęty.
    To że jest to zmiana istotna to zgadzam się w całej rozciągłości. Zapis o braku tarasu w dzienniku budowy jest więc hmm.. nieważny (rzekłbym: nieistotny)?
    Budowa de facto jest zakończona, budynek odebrany, mogę dalej budować czyli np dobudowywać taras zgodnie z projektem zagospodarowania terenu? Trzeba to potem gdzieś zgłosić?
    Sąsiedzi czujni...

    W projekcie jest ujęty taras terenowy, ale tu chyba można zamienić na zbudowany na ruszcie drewnianym bez większych komplikacji.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Trzeba było wykreślić taras z projektu zawczasu. Ja tak zrobiłem za namową architekta. Teraz po budowie se zrobię jaki będę chciał bo nie wymaga żadnego pozwolenia.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Trzeba było wykreślić taras z projektu zawczasu. Ja tak zrobiłem za namową architekta. Teraz po budowie se zrobię jaki będę chciał bo nie wymaga żadnego pozwolenia.
    Cały problem w tym, że taras... wymaga pozwolenia na budowę.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Cały problem w tym, że taras... wymaga pozwolenia na budowę.
    Nie wymaga do 35m2
    Ostatnio edytowane przez marcin225 ; 14-04-2019 o 13:24

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Jakaś podstawa? Bo z nowelizacji prawa budowlanego 2017 r wynika że pozwolenia nie wymagają np ganki, altany, wiaty, garaże... Ale ani słowa o tarasach.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Tarasy pod to się łapią. Architekt mi mówił i gdzieś czytałem też.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " Tarasy pod to się łapią "
    nic podobnego !
    - tarasy stanowią część budynku ( lub zagospodarowania działki ) i wymagają projektu oraz pozwolenia na budowę !
    - taras w swoich gabarytach można realizować w przypadku uzgodnionego Projektu Zagospodarowania działki. Związane jest to w głównej mierze z Warunkami Zabudowy lub zapisami Planu Miejscowego, który precyzyjnie ( w 99% ) określa ile na danej działce może być powierzchni zabudowy, ile biologicznie czynnej oraz ile powierzchni utwardzonej ( w takiej czy innej formie ).
    - jeśli Szklara ma PNB z wrysowanym tarasem w projekcie zagospodarowania działki, może go realizować zgodnie z projektem, w przeciwnym wypadku wymagany jest Projekt tarasu.
    - dobudowa tarasu do już istniejącego budynku stanowi jego przebudowę ( konkretnie rozbudowę " o taras " ) i wymaga PNB.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Dzięki Łukasz za konkluzję. Czyli mogę budować, bo w Projekcie zagospodarowania jest wrysowany taras.
    Ostatnie pytanie:

    W projekcie zagospodarowania jest TARAS TERENOWY.
    Mogę zrobić taras drewniany podniesiony o 50 cm? Konstrukcja legarowa.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  11. #11

    Domyślnie

    Serio rozpatrujecie pozwolenie dla tarasu? To jest chore w jakim kraju zyjemy. Zróbcie drewniany na legarach.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    stos
    - niektóre zapisy w przepisach budowlanych podobają mi się, inne kompletnie nie !!!

    pandzik
    - dopisz jeszcze, że chętnie zapłacisz karę ( powiedzmy 50 tys. zł ) za nielegalnie wybudowany cudzy taras. Przykładowe orzeczenie Sądu :
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CACF579FE5
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Fajnie czyli rozumiem , że mój architekt, człowiek z wieloletnim doświadczeniem mija się z prawdą mówiąc mi , że wystarczy zgłoszenie? Wiele takich tarasów na moim terenie na zgłoszenie jest budowanych. Jak to wytłumaczysz?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Też nie mam w projekcie tarasu, bo na etapie wyboru projektu i teraz podczas budowy nie mamy jeszcze koncepcji. Architekt adaptujący zasugerował tak jak pisze marcin 225 dobudowanie tarasu na zgłoszenie po odbiorze domu. Tak to funkcjonuje w naszym powiecie, ale to jest kwestia interpretacji przepisów przez urzędników, więc lepiej się upewnić jak sytuacja wygląda w powiecie autora wątku.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 15-04-2019 o 21:30

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    marcin225, kemot_p
    - odsyłam do orzeczenia Sądu ( jak to sędziowie i Nadzór widzi )
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CACF579FE5
    - nic dodać / nic ująć, jednym się uda, innym, jak w przypadku tej sprawy jw nie,
    ... ale chyba nie ma sensu ryzykować ( ? )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bogdan Wawel

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Dulowa
    Kod pocztowy
    32-545
    Posty
    11

    Domyślnie

    Taras tarasowi jest nie równy
    Taras – odkryta, pozioma powierzchnia (budowla) umieszczona na wysokości parteru (terra – ziemia), ale również piętra lub na dachu (stropodach) i wówczas ogrodzona balustradą, przystosowana do przebywania na niej ludzi. Na wyższych piętrach taras utrzymuje się na stropach lub kolumnach.[1]

    Tarasy stanowią rodzaj wybiegu i pełnią najczęściej funkcję miejsc wypoczynkowych w budynkach mieszkalnych i reprezentacyjnych (pałacach). W budynkach biurowych, usługowych (np. w hotelach) spełniają dodatkowo rolę ogródków kawiarnianych, restauracyjnych itp.

    Taras ziemny w poziomie gruntu to - utwardzenie bez zgłoszenia i pozwolenia
    Taras na słupach lub na piwniczce - pozwolenie na budowę -

    Taras na jakieś wysokości ma fundamenty i posiada balustradę

    Kubaturę budynku liczy się do wysokości poręczy . Czyli zmiana kubatury - Czyli pozwolenie na budowę

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    stos : Co by było gdyby zgłoszono?
    - prawdopodobnie Urząd wskazał by "drogę" proceduralną zgodną z przepisami, tj. projekt z PNB
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Nie czytajcie tych bzdur i teoretyzowania. Pójść do starostwa, porozmawiać, napisać zgłoszenie i czekać co będzie. Będą chcieli PnB to trudno, nie będą chcieli to budować (tak w większości przypadków będzie). U mnie architekt od razu powiedział jak jest w naszym mieście.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    tak, tylko "zgłoszenie" jest trybem administracyjnym, nie formułką inwestora typu " zgłaszam budowę tarasu ". Ustawa w trybie " zgłoszeniowym " szczegółowo określa co należy dołączyć do "zgłoszenia" dla obiektów, które mogą być załatwiane w tej procedurze. Reasumując ( jak napisałem powyżej ) Urząd wskazałby prawidłową "drogę" administracyjną. Przypadek tarasu z orzeczenia sądu jest skrajny, bo dotyczy tarasu w zabudowie szeregowej i to jeszcze podniesionego nad teren, ale taras, to taras - obowiązują odległości tarasu od granicy działki nie mniejsze niż 1,5m, chyba ze Plan Miejscowy mówi inaczej i dopuszcza zbliżenie do granicy.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #20

    Domyślnie

    Tak czytam podobne tematy i zastanawiam sie czy ludzie czasem nie żyją juz oderwani od rzeczywistosci. Jak kładziecie sciezke z kamieni do ogrodu to też idziecie do urzedu po zgodę? w koncu zmieniacie powierzchnie biologicznie czynna.
    Jak stawiacie domek narzedziowy na grabie albo domek do zabawy dla dzieci to w sumie tez by trzeba zgłaszać...
    Nie ma domu zbudowanego absolutnie zgodnie z projektem, w każdym są wieksze lub mniejsze odstępstwa. Urzędnik w przeważającej części to tez człowiek myslący i nie czepia sie bzdur. A na upierdliwego sąsiada nie pomoże żadne sztywne trzymanie sie przepisów, Zawsze znajdzie sie coś co można zgłosić.
    Jakby skontrolować domy wybudowane do roku 2000 to okolo 90% byloby samowolą. Nitk tego nie robi bo wszyscy zdają sobie sprawę ze skali niezgodności.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony