dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Garaż łączony z domem podpiwniczonym. Jak zrobić jego ławy?

    W projekcie domu podpiwniczonego mam garaż pod którym nie ma piwnicy. Piwnica w domu będzie ponad gruntem na jakieś 80-100 cm. Chciałbym się dowiedzieć jak wykonać ławy garażu które wypadają gdzieś w ścianach piwnicy (bo przecież nie podniosę garażu o 80-100 cm). Majster zaproponował żeby teraz już połączyć je z bloczkami, ale wtedy trzeba by ławy podczas szalunku wesprzeć w miejscu wykopu na stemplach. Ale jak to później zasypać, zagęścić? Poniżej zdjęcie. Ja myślałem że garaż będzie robiony znacznie później.
    Ponadto dookoła piwnicy chcę zrobić opaski drenażowe. Wychodzi na to że ławy w tym miejscu będą wisieć przez jakiś czas w powietrzu.
    No i kolejne pytanie. Czy jeśli tak zrobimy to nie będzie w tym miejscu mostków termicznych? Ławy przecież idą w ziemi, a ściany piwnicy będą ocieplone.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gar.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	429325

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190417_183404.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	429326

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Ława schodkowa, co do piwnicy tak masz w projekcie tylko bloczki ? Bardzo liche rozwiązanie. Ściany będą pękać.

  3. #3

    Domyślnie

    tak wiem już mi tu proponowano ściany monolityczne lub ewentualnie rdzenie zbrojone w ścianach. Mówiłem o tym kierownikowi ale powiedział że nie ma takiej potrzeby bo są solidne fundamenty (w środku są dwie ławy po 75 cm, solidny wieniec, dodatkowo ściany środkowe z bloczka będą układane na przekładkę z bloczkami ścian zewnętrznych więc to też wzmocni. Piwnica będzie pod ziemią jakieś 120-130 cm. Reszta na zewnątrz.

    Ławy schodkowe rozumiem że mają się łączyć z ławą którą już mam wylaną? Więc to chyba też odpada.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    tak wiem już mi tu proponowano ściany monolityczne lub ewentualnie rdzenie zbrojone w ścianach. Mówiłem o tym kierownikowi ale powiedział że nie ma takiej potrzeby bo są solidne fundamenty (w środku są dwie ławy po 75 cm, solidny wieniec, dodatkowo ściany środkowe z bloczka będą układane na przekładkę z bloczkami ścian zewnętrznych więc to też wzmocni. Piwnica będzie pod ziemią jakieś 120-130 cm. Reszta na zewnątrz.

    Ławy schodkowe rozumiem że mają się łączyć z ławą którą już mam wylaną? Więc to chyba też odpada.
    Masakra, ściany mogę być słabe bo są dobre ławy ?

    Jak nie ława schodkowa to belka podwalinowa.

  5. #5

    Domyślnie

    A z czym ma być ta belka połączona bo jak pisałem majster chciał wesprzeć ławy garażu na ścianie piwnicy ale nie odizoluje tego termicznie ani cieplne w tym miejscu. No chyba że za pomocą łączników termicznych jakie stosuje się przy balkonach

  6. #6

    Domyślnie

    Potrzebuję jeszcze szybkiej odp na pytanie odnośnie pustaków wentylacyjnych do takiej piwnicy. Już jutro będziemy musieli stawiać ściany pokoi w piwnicy i w jednej mamy dwukanalowy a w drugiej jednokanalowy pustak. Do wyboru mam polskie ceramiczne (widziałem jak kruche są na palecie) i niby mocniejsze keramzytowe ale te z kolei są wrażliwe na wilgoć. Które wybrać? Czy tych ceramicznych nie trzeba przypadkiem obudowywać cegłą? Chociaż one i tak nie będą przenosić żadnych obciążeń poza swoją masą.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    A z czym ma być ta belka połączona bo jak pisałem majster chciał wesprzeć ławy garażu na ścianie piwnicy ale nie odizoluje tego termicznie ani cieplne w tym miejscu. No chyba że za pomocą łączników termicznych jakie stosuje się przy balkonach
    Majster ma wykonywać to co zawiera projekt. Masz liche ściany i o te liche ściny chce majster "opierać" garaż jak widzę w połowie rozpiętości ściany....

  8. #8

    Domyślnie

    W projekcie nie był opisany sposób łączenia garażu. Dwie wewnętrzne ściany działowe na ławach 75cm są z bloczka betonowego i łączone z zewnętrznymi na zakładkę więc to jest wzmocnienie.

  9. #9

    Domyślnie

    Czy da radę wykonać fundament schodowy kiedy już mam gotowy fundament pod piwnicą? Jak połączyć oba fundamenty?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Wykonać da radę, ale połączenie będzie raczej iluzoryczne. Jak łączyć -pręty wklejając na kotwy chemiczne.

  11. #11

    Domyślnie

    A tą belkę podwalinową jak proponujesz połączyć? Czy nie lepiej ławy garażu osadzić dodatkowo na jakichś rdzeniach/słupach zbrojnych wylanych obok ław piwnicy?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    A tą belkę podwalinową jak proponujesz połączyć? Czy nie lepiej ławy garażu osadzić dodatkowo na jakichś rdzeniach/słupach zbrojnych wylanych obok ław piwnicy?
    To wszystko się projektuje...........czyli to się liczy to się dobiera do obciążeń. Nie nie obok ław powinny być rdzenie a w ścianie piwnicznej, a pod rdzeniem być może poszarzenie ławy.

  13. #13

    Domyślnie

    Jutro ma przyjechać kierownik projektu którego pracownicy robili projekt i pokaże nam rozwiązania, ale chciałbym być przygotowany żeby mi jakiegoś babola nie sprzedał. A czy można z wieńcem to jakoś połączyć (schodkowo)? Tylko że wieniec będzie wyżej o jakieś 60 cm.

  14. #14

    Domyślnie

    Byłem na działce i widzę że ta jedna ława wypadnie bardzo blisko ściany nośnej robionej na przekładkę, jak pokazuje strzałka, więc wydaje mi się że w tym miejscu umieszczenie ławy nie powinno stanowić problemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190417_183404.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	429498

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Byłem na działce i widzę że ta jedna ława wypadnie bardzo blisko ściany nośnej robionej na przekładkę, jak pokazuje strzałka, więc wydaje mi się że w tym miejscu umieszczenie ławy nie powinno stanowić problemu.
    Źle ci się wydaje. Ale to Twoja kasa, wiec rób co chcesz, wbrew logice sztuce normom.

  16. #16

    Domyślnie

    Źle mi się wydaje że ściana w tym miejsc jest wzmocniona czy że warto tam posadowic ławę? Myślę że i tak zrobimy schodowe, zobaczymy tylko jak kierownik zaproponuje to połączyć. Zastanawiam się czemu w projekcie są ławy 75cm szerokie wewnątrz budynku a dookoła 55cm. A wszystkie bloczki układane są na 24cm nawet na tych szerokich ławach. Czy na tych 75cm nie powinny być bloczki odwrócone na 38cm?

  17. #17

    Domyślnie

    Ok. Jesteśmy już po rozmowie z kierownikiem. Oto co zaproponował:
    Zrobić ławy schodkowe, ale z uwagi na występujący drenaż nie opierać ich na ławach piwnicy tylko dać nieco wyżej (50-70 cm) na podsypce zagęszczającej i suchym betonie. Oczywiście możliwe to będzie dopiero po zamontowaniu opasek drenażowych. Wszystko mocowane na prętach. Sama ława będzie się opierać na suchym betonie a nie na murach piwnicy. Zastanawiam się teraz jak odizoluje to termicznie i cieplnie. Chyba w miejscu łączenia powinienem dać jakąś papę? A co ze styropianem? Żeby nie było mostka termicznego muszę fundament garażu ocieplić z dwóch stron?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fund.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	429531

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Ok. Jesteśmy już po rozmowie z kierownikiem. Oto co zaproponował:
    Zrobić ławy schodkowe, ale z uwagi na występujący drenaż nie opierać ich na ławach piwnicy tylko dać nieco wyżej (50-70 cm) na podsypce zagęszczającej i suchym betonie. Oczywiście możliwe to będzie dopiero po zamontowaniu opasek drenażowych. Wszystko mocowane na prętach. Sama ława będzie się opierać na suchym betonie a nie na murach piwnicy. Zastanawiam się teraz jak odizoluje to termicznie i cieplnie. Chyba w miejscu łączenia powinienem dać jakąś papę? A co ze styropianem? Żeby nie było mostka termicznego muszę fundament garażu ocieplić z dwóch stron?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fund.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	429531
    Czy kierownik ma uprawnienie do projektowania?

    Nie odprowadza się wody z poziomu poniżej ław. !!!!!!!!!!!!!!!

  19. #19

    Domyślnie

    Mnie to też trochę zdziwiło (chociażby z technologicznego punktu widzenia). Kierownik na początku nie wiedział że chcę dać drenaże i proponował dać suchy beton do samego dna do poziomu ław.
    Dreny poniżej ław będą tylko pod garażem. Czy tu chodzi o nacisk jaki wywierają ławy na dreny czy że w tym miejscu grunt nie będzie przepuszczalny? Taki sam problem będziemy prawdopodobnie mieć przy dobudowywanym zejściu do piwnicy. Czy odprowadzić dreny wokół zejścia czy przez ławy w formie przepustów?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dren1.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	429542

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dren2.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	429545

    To jak byś proponował zrobić łączenie garażu i drenów? W taki sposób?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drenn.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	53,0 KB
ID:	429544
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dren2.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	429543  
    Ostatnio edytowane przez dedert ; 25-04-2019 o 07:43

  20. #20

    Domyślnie

    No ale rdzeni nie ma, więc muszę zrobić osobną ławę pod rdzenie żeby osadzić na tym fundament garażu. Czy ściany garażu mają być łączone z domem czy mogą być zdylatowane? Wtedy pomiędzy nie dałbym ocieplenie i była by ciągłość.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony