dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Kolektory ze starych grzejników

    Witam,
    Po remoncie jestem w posiadaniu kilku grzejników panelowych starego typu(dwa panele na grzejnik) zastanawiam się czy byłby sens pobawić się trochę i zrobić sobie trochę darmowej ciepłej wody użytkowej? Plan byłby taki:
    1) Montaż kilku paneli(ilość dobrałbym eksperymentalnie) na skarpie pod domem. Tylko pytanie czy jest sens je obudowywać i nakrywać szybą? Czy wystarczyłoby je tylko zabezpieczyć przed korozją, tylko czym? Jakiś lepik asfaltowy?
    2) doprowadzenie możliwie cienkimi wężykami nośnika do budynku i ich zaizolowanie, jaki orientacyjny minimalny przekrój(najpierw na kilka tygodni ułożone prowizorycznie do testów). Odległość wymiennik - solar to około 12m. Rury docelowo byłyby prowadzone w bruździe w wylewce oraz w wykopie w ziemi. Czym to zaizolować?
    3) montaż pompki, czy pompa brudnej wody z pralki zdałaby egzamin? Jeśli wszystko by działało możliwe że zastąpiłbym ją pompą CO. Jak nią sterować, wydaje mi się że załączanie w zależności od temp na górze solara(w cieniu).
    4) I najważniejsze na koniec. Czy wymiana ciepła w miejscu oznaczonym na zdj. zda egzamin? Czy w ogóle to ruszy wodą w podkowie? Czy nie będzie w niej zbyt dużych strat? Pozostała część rury jest ocieplona. Zastosowałbym by rurkę miedzianą. Czy są jakieś pasty termoprzewodzące lub zamiennik tańszy niż te do procesorów? Bojler ma też wymmiennik dla CWU z kotła CO, ale przeróbka tak żeby powstawiać nowe zawory dla odcięcia pieca CO na rzecz solarów to już grubsza sprawa i chyba bym sobie darował. Nie ma drugiej wężownicy dla kolektorów.

    Jakie są wasze opinie na ten temat? Jakie porady? O czym pamiętać? Na co zwrócić uwagę? Czy może szkoda na to czasu?

    Chyba najważniejsze z powyższych to czym zabezpieczyć te grzejniki przed korozją, czym zaizolować rury, czy wymiana ciepła w tym miejscu zda egzamin.

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/...yMxpJd3ssfYF3H
    Ostatnio edytowane przez gt12345 ; 20-04-2019 o 00:20

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Wkręć sobie zwykłą grzałkę elektryczną do tego zasobnika i nie kombinuj ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli trochę to nie warto się bawić
    Ale jak dużo no to warto
    U mnie 7 lato pompują kupe kasy tysięcy może kilkadziesiąt? straciłem dawno rachube ile zł zarobiły
    Mam pralki zmywarki podłączone pod ciepłą wodę i kilka kuchni i łazienek w sumie ok 700l wody w zbiornikach
    Mam dołożony jeszcze 1 ale to orginał tyle że była szyba zbita wiec zamontowana zwykła dostałem go za darmo w sumie obecnie mam 4 sztukKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0754 (2).jpg
Wyświetleń:	307
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	429655Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0312.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	39,2 KB
ID:	429656Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0089.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	53,4 KB
ID:	429657Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0318.JPG
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	429658
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 27-04-2019 o 14:42

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @gt12345

    W zasadzie nie polecam solarów, bo to przestarzała technologia. Ale jak chcesz zrobić " z niczego" i to własnymi ręcami , to czemu nie.

    Co do pompki od pralki - odpada. Jeśli skarpa jest jak piszesz poniżej domu to w grę może wchodzić grawitacyjne przekazywanie ciepła z paneli do bojlera. Wtedy odpadają sterowniki i pompka.
    Panele powinny być za szybą i na dodatek od spodu ocieplone. Szyba pojedyncza, nie zespolona podwójna, bo podwójna popęka..
    Do pierwszych testów możesz użyć węża ogrodowego.
    W instalacji powinien być glikol, więc jeśli w układzie z kotła masz wodę i brak drugiej wężownicy to przed nadejściem mrozów wodę trzeba spuścić. Albo "za grosze"
    na OLX kupić drugi bojler.

    Ja mam zbędny 160 litrów "Wieśka" Vitocell 100 z jedną wężownicą. Jak będę miał czas i ochotę, to wystawię.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dlaczego nie solar ? przecież jest zdecydowanie wydajniejszy i bije na głowę fotovoltaike pod względem wydajności . koszt w sumie śmieszny nawet w przypadku rurek pipe .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Dlaczego nie solar ? przecież jest zdecydowanie wydajniejszy i bije na głowę fotovoltaike pod względem wydajności . koszt w sumie śmieszny nawet w przypadku rurek pipe .
    Co się dzieje z kolektorem, jak nie ma prądu?
    Co się dzieje z instalacją, jak mieszkańcy wyjeżdżają na wakacje? A w tym czasie może być też przerwa w dostawie prądu i wody?

    Jak w największe upały kolektor zaspokoi 100% zapotrzebowania na CWU, to ile % zapewni w ciągu roku? Przy panelach masz tani akumulator w postaci zakładu energetycznego (pobiera tylko 20% marży - a z prądu wyprodukowanego w czerwcu możesz korzystać w grudniu).

    Można próbować się zabezpieczać przed zagrożeniami - UPSy, PV do napędzania pompy, wylewanie wrzątku do ogrodu itd. itp. Można próbować sklecić instalację grawitacyjną. Ale to kosztuje a i tak jest ryzyko, że coś nie zadziała i będzie kłopot.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @kryzys

    Tak jak pisałem: to jest przestarzała technologia. Kolega @Kaizen właściwie już wyjaśnił.

    Kilka lat temu w Sosnowcu miała powstać fabryka produkująca solary. Spółka Watt zbudowała hele produkcyjne i na tym się skończyło. Właściwie skończyło się bankructwem...

    Pewnie, że jest ciepła woda, gdy słońce świeci, ale słońce można znacznie lepiej w inny sposób wykorzystać.
    Miałem w okresie wiosenno-letnim ciepłą wodę. Instalacja działała grawitacyjnie, więc prawie bezobsługowo , ale jak zakładałem PV, to zlikwidowałem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No ale koszt założenia jest nieporównywalny .

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Mam kolektor z grzejników ok 2m2potrafi nagrać 100ldo 65*C. W tym roku planuję go wywalić i zamontować fabryczne solary docelowo 3-4 kolektory(z ulgą termomodernizacyjną).
    Powinny zaspokoić 70-80%CWU i10-15%CO (po przeróbce kotłowni) + basen w jakimś tam stopniu.(ładowane w płytę pod basenem)
    Uważam że prosta technologia łatwo uczynić ją pasywną(niezależną od ZE).
    Zwiększa nasza niezależność od systemu.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @kulibob

    Jeśli uda Ci się zapewnić przepływ grawitacyjny czynnika grzewczego, to nie tylko uniezależnisz się od ZE ale również od swojej instalacji off-grd.

    Jeśli się da - to na prawdę warto.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Nie da się. kolektory na gruncie magistrala podziemna.

    Lodówki na grawitacyjnym prądzie też nie puszcze
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No ale koszt założenia jest nieporównywalny .
    Wiesz - wodę można grzać (a nawet zagotować) zanurzając w wodzie dwie zużyte żyletki podłączone do prądu..
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    radi33

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gostyń
    Kod pocztowy
    63-800
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Wiesz - wodę można grzać (a nawet zagotować) zanurzając w wodzie dwie zużyte żyletki podłączone do prądu..
    za to koszty eksploatacyjne gigantyczne, a tak w ogóle to ta technologia dopiero stara jest, ciekawe w jakich latach pierwsza buzawa została użyta

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony