dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 133
  1. #21

    Domyślnie

    Ja na tak małe mieszkanie polecam niewielki piecyk z płaszczem wodnym, np. http://sklep.wentor.pl/Piecyki-komin...-Hydro-5-15-kW

    Jeżeli jednak cwu ma być też z piecyka latem, to może mały kociołek, który może sobie stać w kuchni: np: http://sklep.wentor.pl/Kotly-CO/Koci...ompact-5-15-kW

    Zakładam, że kuchnia ma jakiś przewód spalinowy.
    Pzdr

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    na stropie wentylacja mechaniczna ze sprawnością 80%) ma zapotrzebowanie na CO 20kWh/m2. Gdybym zmienił wentylację na grawitacyjną wzrosłoby do 53kWh/m2.
    Nie jesteś trochę za bardo optymistycznie nastawiony? z tą sprawnością i tym że zamian WM na WG to 23kWh/m2/rok
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie jesteś trochę za bardo optymistycznie nastawiony? z tą sprawnością i tym że zamian WM na WG to 23kWh/m2/rok
    Tak wylicza Build Desk. Średnią sprawność mam znacznie większa.

    Najniższa sprawność, jaką dotąd zanotowałem:
    Czerpnia 1,3*
    Wyrzutnia 6,7*
    Nawiew 16,5*
    Wywiew 20,3*
    Przepływ ponad 150m3/h

    Gdy nikogo nie ma w domu mam niższy przepływ (a im niższy, tym większa sprawność). Wyższego nie mam ustawionego w harmonogramie - czasami ręcznie odpalę wietrzenie.

    Czyli 80%. Gdyby takie warunki były przez całą dobę to reku odzyskałby 18,33kWh. Temperatury dosyć bliskie średnim w sezonie grzewczym. Więc można by to przemnożyć przez długość sezonu grzewczego i podzielić przez powierzchnie domu. Dosyć blisko tych 23kWh wychodzi (raczej więcej).
    Żeby było ciekawiej, to temperatury z ostatniej nocy - 2019-05-06 4:50.
    Bez WM przydałoby się odpalić ogrzewanie i wydłużyć okres grzewczy.
    W tej chwili mam:
    Czerpnia 13,8*
    Wyrzutnia 16,1*
    Nawiew 20*
    Wywiew 20,9*
    Czyli sprawność 87,3% i odzysk w przeliczeniu na 24h 7,48kWh

    Pewnie przy takich kosztach przy WG bym zatykał kratki - ale jakbym miał tak samo, jak przy mechanicznej 150m3/h to wyniki wychodzą takie.

    Edyta.
    Dopiero zauważyłem, że pomyliłeś się w obliczeniach. Różnica to 33kWh/m2/r.
    Przy okazji innej dyskusji trafiłem na stronę projektu Kasjopea 4 gdzie jest podane dla niego EUco przy WG 67,47 kWh/(m2 rok) a dla WM 34,82 kWh/(m2 rok). Czyli wychodzi różnica 32,65 kWh/(m2 rok) - czyli bardzo podobnie, co u mnie. To tak na potwierdzenie moich wyliczeń.

    W sumie, to ja nie rozważałem, czy WM się opłaca, gdy podejmowałem decyzje. Tak, nie zawsze kieruję się opłacalnością - rozwiązania, których użyteczność mi nie odpowiada odrzucam bez liczenia. Tak odrzuciłem kocioł na węgiel, tak odrzuciełem WG,tak odrzuciłem kaloryfery i trochę innych rozwiązań.
    Ale wychodzi mi teraz na to, że biednych nie stać na wentylację grawitacyjną, bo w przyzwoicie ocieplonym domu przez WG ucieka grubo ponad połowa ciepła. Różne artykuły i kalkulatorki podają, że przez WG ucieka 20-40%. Co dawno przestało być prawdą (albo dotyczy domów gdzie na zimę całkiem zasłaniane są kratki wentylacyjne).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-05-2019 o 19:04

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak wylicza Build Desk. Średnią sprawność mam znacznie większa.

    Najniższa sprawność, jaką dotąd zanotowałem:
    Czerpnia 1,3*
    Wyrzutnia 6,7*
    Nawiew 16,5*
    Wywiew 20,3*
    Przepływ ponad 150m3/h

    Przepływ mam zazwyczaj niższy (a im niższy, tym większa sprawność).

    Czyli 80%. Gdyby takie warunki były przez całą dobę to reku odzyskałby 18,33kWh. Temperatury dosyć bliskie średnim w sezonie grzewczym. Więc można by to przemnożyć przez długość sezonu grzewczego i podzielić przez powierzchnie domu. Dosyć blisko tych 23kWh wychodzi (raczej więcej).
    Żeby było ciekawiej, to temperatury z ostatniej nocy - 2019-05-06 4:50.
    Bez WM przydałoby się odpalić ogrzewanie i wydłużyć okres grzewczy.
    W tej chwili mam:
    Czerpnia 13,8*
    Wyrzutnia 16,1*
    Nawiew 20*
    Wywiew 20,9*
    Czyli sprawność 87,3% i odzysk w przeliczeniu na 24h 7,48kWh

    Pewnie przy takich kosztach przy WG bym zatykał kratki - ale jakbym miał tak samo, jak przy mechanicznej 150m3/h to wyniki wychodzą takie.
    W sumie może być dla podobnych warunków mój wymiennik odzyskuje 880W. Z tym że czerpnia nigdy nie schodzi tak nisko. Jedną rzecz zauważyłem że im mniej m3/h tym większa strata przesyłowa i wtedy tak pięknie nie jest( dotyczy to konkretniejszych mrozów)
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jedną rzecz zauważyłem że im mniej m3/h tym większa strata przesyłowa i wtedy tak pięknie nie jest( dotyczy to konkretniejszych mrozów)
    Pewnie woda zapycha wymiennik. Przy większych przepływach powietrze przedmuchuje wymiennik. Standardowo im mniejszy przepływ, tym wyższa sprawność.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    body90

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Świdnica Polska
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    17

    Domyślnie

    Gaz sieciowy odpada. Znam ludzi, którzy mają ogrzewanie na prąd i w sezonie grzewczym płacą po 2500zł rachunków za ogrzewanie. Piec na pellet jest droższy, a pellet jest też mniej wydajny. Co przykuło moją uwagę to jeszcze PC tylko nie wiem jakie są koszty instalacji PC.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał body90 Zobacz post
    , a pellet jest też mniej wydajny. .
    Ale też ma inną zaletę.Palnik wykona robotę i się wygasi a jak dostanie sygnał to się sam odpali.W kotle węglowym o którym myślisz takiego luksusu nie będziesz miał.Jeśli 12000pln za kocioł na pelet jest dużo to o PC zapomni.Koszt inwestycyjny największy.

    Masz w tym domku jakąś instalację CO,czy wszystko trzeba robić od zera?

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewnie woda zapycha wymiennik. Przy większych przepływach powietrze przedmuchuje wymiennik. Standardowo im mniejszy przepływ, tym wyższa sprawność.
    Może też ale chodziło mi bardziej o stratę przesyłową która w duże mrozy jest widoczna.

    W tym domu nie ma odniesienia do czystego WG w pierwszym sezonie miałem WG i mechaniczny nawiew przez GGWC i dawało to tyle co rekuperator ze sprawnością 10-50% (nawiew 80m3/h przytłumione kratki WG) Trudno to na oko przenieść na rzeczywistość w pierwszej zimie 2200kg i 1 m3 drewna jednak wtedy była jako taka zima i pierwszy sezon.
    Ten sezon 1600kg 0,5mp jednak od prawie1mc CO wyłączone co nie zmieni faktu że czasami w kozie muszę spalić te 3-4kostki brykietu lub trochę drewna bo temp spada poniżże 22*
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 07-05-2019 o 06:22
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał body90 Zobacz post
    Gaz sieciowy odpada. Znam ludzi, którzy mają ogrzewanie na prąd i w sezonie grzewczym płacą po 2500zł rachunków za ogrzewanie. Piec na pellet jest droższy, a pellet jest też mniej wydajny. Co przykuło moją uwagę to jeszcze PC tylko nie wiem jakie są koszty instalacji PC.
    Gaz odpada bo go nie ma?
    Jeszcze raz namawiam do policzenia kompletnych kosztów (instalacja + koszty eksploatacji 10lat).
    Zakładając, że masz do ogrzania 3 pomieszczenia i zapotrzebowanie 6000kWh/rok będzie tak:

    Prąd: max 1500 PLN (G12 w Tauronie)/rocznie + 3 grzejniki dynamiczne- 7000 PLN + przeróbka instalacji 2000 = ok. 24 000 PLN/10lat
    Ekogroszek: ok. 800 węgiel + min 25 000 kotłownia = 33 000 PLN/10 lat.

    Jak dla mnie rachunek prosty.
    Ostatnio edytowane przez pawel_l ; 07-05-2019 o 08:04
    Paweł

  10. #30
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Ale też ma inną zaletę.Palnik wykona robotę i się wygasi a jak dostanie sygnał to się sam odpali.W kotle węglowym o którym myślisz takiego luksusu nie będziesz miał.Jeśli 12000pln za kocioł na pelet jest dużo to o PC zapomni.Koszt inwestycyjny największy.

    Masz w tym domku jakąś instalację CO,czy wszystko trzeba robić od zera?
    Tak gwoli ścisłości pompa typu monoblok o mocy ok 9kw kosztuje ok 8 tys zł w dodatku prosty montaż i sam zamontujesz bez nadętego gościa który by cię ochłodził o dodatkowe 10 tys .

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Tak gwoli ścisłości pompa typu monoblok o mocy ok 9kw kosztuje ok 8 tys zł w dodatku prosty montaż i sam zamontujesz bez nadętego gościa który by cię ochłodził o dodatkowe 10 tys .
    I nie śpisz po nocach w obawie przed brakiem prądu w mrozy? Czy zajmujesz cenną powierzchnię w tak małym mieszkanku, żeby zrobić sprzęgło/bufor i część zewnętrzną zalać glikolem?
    Do tego przy kaloryferach (brak akumulacyjności) grzanie pompą ciepła wcale tak tanio nie wychodzi.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Może też ale chodziło mi bardziej o stratę przesyłową która w duże mrozy jest widoczna.
    To nie podajesz temperatur z rekuperatora? Ja tak. Jaki przesył masz na myśli?

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    A możesz podać co zawiera kolownia za te 25 000zł? To z sauną czy barkiem?

  14. #34

    Domyślnie

    @eliks - pytasz z teorii czy z praktyki?

    - nowy komin (lub wkład)
    - kocioł
    - przeróbki budowlane (w tym wentylacja)
    - armatura (w tym zasobnik c.w.u.)
    - robota
    Tak się składa, że mam akurat na papierze 2 oferty na modernizację kotłowni (co prawda na kocioł 11kW na pellet ale za to bez komina). Obie na poziomie 26-27 tys.

    Co do PC. Autor co prawda tego nie potwierdził, ale w przypadku mieszkania w budynku wielorodzinnym nie bardzo byłoby ja gdzie zamontować. Pomijając już (zasadne) uwagi Kaizena.

    Jeśli już autor upiera się na kocioł stałopalny to lepszym użytkowo (droższym tylko zakupowo) jest kocioł na pellet- tyle, że tu już jest problem z mocą, najmniejsze jakie znalazłem to 11kW. Mniejsze już tylko małe piecyki wnętrzowe.
    Ostatnio edytowane przez pawel_l ; 07-05-2019 o 10:59
    Paweł

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie podajesz temperatur z rekuperatora? Ja tak. Jaki przesył masz na myśli?
    Tzn. Przykłąd teoretyczny średnia tempera w domu 23* do rekuperatora dochodzi 21 za rekuperatorem 20* do domu wpada 18*. Dość duże straty przy małych przepływach na nie ogrzewanym strychu i w nieogrzewanym garażu
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #36
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ale w każdym kotle jest tak zwana modulacja więc tu problemu nie powinno być żadnego , sam mam ekogroszkowca 10kw na 160m2 i on sobie sam moduluje moc zależnie jak ciepło na zewnątrz bo w domu zawsze ma być 24 i basta , u mnie ta moc jest od 2,5kw w takie dni jek teraz do 6,5 kw w duże mrozy więc nie przeszkadza ciut przewymiarowany kociołek bo to przecież nie prymitywny zasypowiec który zawsze spala tak samo .

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Ale w każdym kotle jest tak zwana modulacja więc tu problemu nie powinno być żadnego , sam mam ekogroszkowca 10kw na 160m2 i on sobie sam moduluje moc zależnie jak ciepło na zewnątrz bo w domu zawsze ma być 24 i basta , u mnie ta moc jest od 2,5kw w takie dni jek teraz do 6,5 kw w duże mrozy więc nie przeszkadza ciut przewymiarowany kociołek bo to przecież nie prymitywny zasypowiec który zawsze spala tak samo .
    Wzasadzie jest problemem mam ustawione na minimum ok 3kW (czyli ok 700g/h po uwzględnieniu sprawności) i dopiero koło zeraz zaczyna się to jako tako rozkręcać a jak spadnie do -5 -10 zaczyna działać jak należy(bez odstawienia).

    Jak bym miał kociołek o moc 5kW i mocy minimalnej 1kW to mógłbym powiedzieć że jest ok.

    Podlinkuj monobloka za 8k
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Ale w każdym kotle jest tak zwana modulacja więc tu problemu nie powinno być żadnego ,...
    No właśnie jest problem. Dokładnie taki jak przedstawia @kulibob. Przy takiej powierzchni minimalna moc kotła, żeby mógł pracować choć w miarę stabilnie przy temperaturach zewnętrznych ok. 5st musiałaby być pewnie znacznie poniżej 2kW.
    Ostatnio edytowane przez pawel_l ; 07-05-2019 o 13:04
    Paweł

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_l Zobacz post
    No właśnie jest problem. Dokładnie taki jak przedstawia @kulibob. Przy takiej powierzchni minimalna moc kotła, żeby mógł pracować choć w miarę stabilnie przy temperaturach zewnętrznych ok. 5st musiałaby być pewnie znacznie poniżej 2kW.
    Tak to jest problem ale ten problem odbija sie na sprawności czyyli koszcie ogrzewania. Z obserwacji wiem że spadek temperatury nie niesie za soba proporcjonalnego wzrostu spalania.
    Czysto teoretycznie w małym mieszkaniu można grzać grochem tylko poco.
    Tak samo poco lądować do małego mieszkania gaz
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #40

    Domyślnie

    Dlatego staram się wykazać, że rozsądnym rozwiązaniem jest prąd.
    Co do gazu (i tu się z Tobą nie zgadzam) - w mojej opinii (popartej 15 letnim doświadczeniem) gaz sieciowy powinien być zawsze "pierwszym wyborem". Wyjątkiem (oczywistym) jest jego brak i drugim (tak jak w tym przypadku) małe kubatury/zapotrzebowanie energetyczne. Z wcześniej omawianego powodu. Jedynym znanym mi kotłem gazowym o mocy minimalnej ok. 2kW jest Junkers 14kW, pozostałe mają moce minimalne 3-4kW. Z tym że w przypadku gazu nie ma przynajmniej problemu z częstym wygaszaniem i startem.
    Paweł

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony