dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w doborze kotła na pellet

    Witam,
    Poszukuje kotła na pellet i czym więcej czytam tym mniej wiem do ogrzania jest dom drewniany z bala z lat 50 ocieplony styropianem. Do tej pory dom opalany był kotłem na olej 16kw(nazwy kotla nie pamiętam, a zuzycie oleju nie jest mi znane bo jestem nowym wlascicielem). Do ogrzania jest parter 78m2 powierzchni użytkowej z czego 22 m2 beda ogrzewana podlogówką a reszta grzejnikami oraz CWU dla 3 osob, w przyszlosci pewnie 4. W przyszłosci do ogrzania bedzie równierz poddasze ktorego bedzie 55-60m2. Dom bez balkonów i dużych przeszkleń. Z wyliczen na stronie cieplowłasciwe.pl wyszlo ze potrzebuję kotla na pellet 14-16kw. Do tej pory myslalem nad jakims kotlem metal-fachu ze wzgledu na niewielka odleglosc do producenta. Na forum widze ze panuje tendencja na kotły wloskie, ale czy np ferroli biopellet 18+ nie bedzie dla mnie za duzym kotlem? Budzet nie wielki wiec nie piszcie o lagunie
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    jak chcesz piec na pellet, to nie zapomnij o buforze. Zapewne będą zaraz tutaj pisać, że piec na pellet moduluje i robi cuda wianki. nie wierz w to.


  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Nie ma to jak " nie mam , ale się wypowiem".
    Oczywiście , że moduluje - mój Granpal i wiele innych . Zakres 20 do 100% mocy . Z buforkiem 500L bez zaworu 3D/4D nieźle się dogadują .
    Mogę mu ustawić kaganiec na mocy jakiej chcę na sztywno , no 56% mocy. TZK od 60- 80° plus histereza. Temp CWU do 70 z histerezą 10° . Tryb lato , ręczny lub automat.. mogę też pozmieniać czasy podawania i moc nadmuchu. To że smieciuch nie moduluje nie znaczy że inne tego nie robią.



    Jaki budżet ?
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 25-04-2019 o 10:13
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube
    Nie to jak " nie mam , ale się wypowiem".
    skąd wiesz, czy nie mam?
    Nie ma to jak oceniać kogoś nie mając pojęcia!
    Z buforkiem 500L bez zaworu 3D/4D nieźle się dogadują .
    no właśnie, "z buforkiem".

    uruchom go bez "buforka" i na bieżąco moduluj mocą
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 25-04-2019 o 10:15


  5. #5

    Domyślnie

    Budzet na kociol do 10-11tysi. I musi spelniac normy 5 klasy i ecodesign z projektu czyste srodowisko.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Czytając notorycznie to samo , że peleciaki nie modulują wnioski są jaki są . Albo masz smieciucha z XXw jeszcze , albo masz gównianego peleciaka . Ewentualnie instalator wsadził cię na minę i coś spierd...ł i masz w domu albo za zimno , albo za gorąco.
    W czym problem ? Bez bufora konieczny jest zawór 3 lub 4D - robi tę samą robotę . Taki już urok kotłów na paliwo stałe - wysokotemperaturowych.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz S. Zobacz post
    Budzet na kociol do 10-11tysi. I musi spelniac normy 5 klasy i ecodesign z projektu czyste srodowisko.
    Masz namiar na priv
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Czytając notorycznie to samo , że peleciaki nie modulują wnioski są jaki są . Albo masz smieciucha z XXw jeszcze , albo masz gównianego peleciaka . Ewentualnie instalator wsadził cię na minę i coś spierd...ł i masz w domu albo za zimno , albo za gorąco.
    W czym problem ? Bez bufora konieczny jest zawór 3 lub 4D - robi tę samą robotę . Taki już urok kotłów na paliwo stałe - wysokotemperaturowych.
    pudło


    tak jak pisałem, nie masz pojęcia co kto ma, a oceniasz.

    ilość trafień 0(zero)


  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Czyli tak jak z twoją wiedzą o modulacji kotłów , mimo że miałeś niedawno tłumaczone to jak widać nie dotarło.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    jak chcesz piec na pellet, to nie zapomnij o buforze. Zapewne będą zaraz tutaj pisać, że piec na pellet moduluje i robi cuda wianki. nie wierz w to.
    W aucie też zapewne zainstalowałeś bufor Łukasz zleć rzetelne OZC bo w ten wynik 14-16kW ciężko uwierzyć chyba ,że masz okna jednoszybowe.Może zaproś też gościa od klimy do swojego domu aby Ci coś doradził i wycenił.Wtedy masz grzanie i chłodzenie w jednym przy podobnej inwestycji ,bez roboty w sezonie i koszty eksploatacji małe.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Czyli tak jak z twoją wiedzą o modulacji kotłów , mimo że miałeś niedawno tłumaczone to jak widać nie dotarło.
    pomyliłeś mnie z kimś innym

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    W aucie też zapewne zainstalowałeś bufor ..........
    co ma piernik do wiatraka, jeśli Twoja wiedza jest taka jak to porównanie, to współczuje twoim klientom.

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Zapewne będą zaraz tutaj pisać, że piec na pellet moduluje i robi cuda wianki. nie wierz w to.
    tak myślałem, w zasadzie powinienem napisać, nie "zapewne" tylko "na pewno".

    @Łukasz S. , poczytaj forum, kto ma problemy z ogrzewaniem, spalaniem itp. A jak jeszcze dasz zawór 4D, to witaj w gronie permanentnych użytkowników różnych for szukających rozwiązania swoich problemów.

    pamiętaj, że tutaj to połowa handlarzy, kliku co ma o tym pojecie, kilku co są neutralni, a reszta to różnej maści klakierów tych pierwszych.


  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    pomyliłeś mnie z kimś innym




    Skoro jako jedyny nie jesteś sprzedawcą , ani niczyim klakierem to jesteś poprostu bajkopisarzem i kłamcą podobnie jak gaweł
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7803467
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 26-04-2019 o 08:13
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Na włączonym kagańcu na 70% mocy pokazuje tyle nawet po wyłączeniu

    .(kominiarz tak)



    Na wyłączonym kagańcu pokazuje moc 22% ( kominiarz nie)
    bo do tyłu sobie w danym momencie zmodulowal.
    No ale wiesz lepiej, kotły nie modulują

    Oprócz jego modulacji mogę ustawić czas podawania paliwa i nadmuchu przy danej mocy procentowej. Tutaj dawka peletu

    .

    Dolna linijka



    Zmiana ilości powietrza przy mocy osiąganej przez kocioł

    .
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 26-04-2019 o 08:08
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #14
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz S. Zobacz post
    Budzet na kociol do 10-11tysi. I musi spelniac normy 5 klasy i ecodesign z projektu czyste srodowisko.
    Kociołek 10kw zupełnie z wielkim zapasem by ci pasował , Zębiec Agat 10kw ja podobnym ogrzewam 160m2 i on idzie na 1/2 swojej mocy nawet w największe mrozy , koszt ok 9 tys . Zębiec porządna firma z tradycjami .

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz S. Zobacz post
    Witam,
    . Do tej pory dom opalany był kotłem na olej 16kw(nazwy kotla nie pamiętam,.
    Można jeszcze rozważyć modernizację tego kotła przez dołożenie palnika na pellet.

  16. #16

    Domyślnie

    Podobny problem więc nie zakładam nowego watku.

    Muszę szybko wymyślić ogrzewanie domu ok. 120m2, średnio ocieplony budynek z lat 70.
    Aktualnie pracuje stary kocioł zasypowy, instalacja otwarta w niezłym stanie. Musze zmienić na coś maksymalnie małoobsługowego- na gaz sieciowy nie ma co liczyć przez najbliższe 5-7 lat.
    Rozważam Lazara 11kW (max 15 kW) - dodatkowym argumentem jest to, że (chyba) wystarczy wkład w kominie 100 (120) mm -a tylko taki jestem w stanie włożyć bez rozwiercania komina.
    Kilka pytań:
    - jak w praktyce wygląda typowa obsługa kotła, czy wystarczy raz w tygodniu zajrzeć, wyczyścić ruszt, dosypać pellet?
    - czy moduł internetowy umożliwia zmianę ważniejszych parametrów pracy kotła czy tylko podstawowych temperatur.
    - czy temperatura zasilania ok. 55 stopni będzie umożliwiała stabilną pracę kotła - taka temperatura teraz zazwyczaj musi byc utrzymywana przy ok. -5 stopniach na zewnątrz. Grzejniki są lekko przewymiarowane.
    - zakładam podpięcie do istniejącej instalacji bez jej przeróbek, dodatkowych buforów, wymienników itp. Ewentualnie jakieś dodatkowe elementy typu mieszacze, zawory 4D itp.

    Proszę o opinie.
    Ostatnio edytowane przez pawel_l ; 30-04-2019 o 10:10
    Paweł

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_l Zobacz post
    jak w praktyce wygląda typowa obsługa kotła, czy wystarczy raz w tygodniu zajrzeć, wyczyścić ruszt, dosypać pellet?.
    Będzie to zleżało od pojemności zasobnika i zapotrzebowania domu na kwh. Przy nowym kotle 55 stopni to na powrocie.Więc zasilanie wiele więcej i dobrze zrobiona ochrona powrotu.

  18. #18

    Domyślnie

    Oczywiście częstość napełniania zależy od pojemności. Bardziej chodziło mi o czyszczenie, usuwanie popiołu itp. Będę mógł to robić raz w tygodniu a może nawet raz na dwa tygodnie. Co do temperatur to bez mieszacza się nie obejdzie. A propos programu czyste powietrze, kotły pelletowe będą kwalifikowane dopiero od 1.07.2019.
    Paweł

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_l Zobacz post
    Bardziej chodziło mi o czyszczenie, usuwanie popiołu itp. .
    Po przejściu z kotła zasypowego na pellet stwierdzisz,że się nudzisz..

  20. #20

    Domyślnie

    Niekoniecznie. We własnym domu mam kocioł na gaz sieciowy więc to jest dla mnie punkt odniesienia. I dlatego nadal myślę nad ogrzewaniem w wersji elektrycznej.
    Paweł

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony