dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    648

    Question Duże akwarium w domu mocno energooszczędnym

    Witam serdecznie, mam do rozważenia następujący problem.
    Będzie dom 85m2 parter 30m2 poddasze + skosy i antresola (30cm xps płyta, 30cm sciany 45cm pir dach, prostokąt) czyli powinno być energooszczędnie.
    Teraz jest sobie salon 25m2 z antresolą . wysokość salonu w szczycie 6m. Do tego kuchnia 7m2.
    Ogrzewanie wodna podłogówka zasilana będzie grzałką elektryczną później być może pompa ciepła.

    I w salonie miało by być akwarium 200x50x60cm jakieś 500l wody. Temperatura optymalna dla rybek to 24~26 stopni.
    Temperatura otoczenia planowane 21 stopni.

    Jak myślicie co z tego wyjdzie? Nie będzie się przegrzewać pomieszczenie z takim dość sporym grzejnikiem niskotemperaturowym?
    Nie oczekuje fachowych obliczeń, tylko ciekawą konstruktywną rozmowę

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie do odczucia - tylko zobaczenia kamerą termowizyjną.
    Ja bym się bardziej przejmował parowaniem które należałoby ograniczyć do minimum.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie do odczucia - tylko zobaczenia kamerą termowizyjną.
    Ja bym się bardziej przejmował parowaniem które należałoby ograniczyć do minimum.
    Pozdrawiam
    Akurat parowanie z akwarium to cecha pozytywna pożądana zwłaszcza zimą w domach mamy za małą wilgotność.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    No tak, tylko przy tej powierzchni to ok 2,5l/dobę.....dużo? niedużo? . Ja niestety jestem uczulony na akwarium więc ta woda by mi przeszkadzała.
    Zapewne akwarium będzie zamknięte, a wentylacja sprawna Jednak niekiedy trzeba to wziąć pod uwagę wydaje mi się bardziej godne zastanowienia niż wpływ zbiornika na temperaturę , jednak bardziej będzie wpływała na wilgotność
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    648

    Domyślnie

    szczelna pokrywa skutecznie redukuje parowanie - będzie minimalne, jedyne co mnie martwi to ten dodatkowy "grzejnik"

    A wentylacja - mechaniczna z rekuperacją.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    szczelna pokrywa skutecznie redukuje parowanie - będzie minimalne, jedyne co mnie martwi to ten dodatkowy "grzejnik"

    A wentylacja - mechaniczna z rekuperacją.
    Jeśli przyjąć, że Twoje akwarium ma powierzchnię 5m2 a przeciętny człowiek ma 2m2 a jest cieplejszy o ok 10*C to zmiany temperatury nastąpią takie jakby pojawiła się w domu np: siostra z dzieckiem i piła kawę Temperatura nie zmieni się (no chyba, że coś będzie ciekawego mówiła), a atmosfera w domu owszem
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fr3d3k

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    174

    Domyślnie

    Wiecej energii pójdzie na ogrzanie akwarium niż salonu Taki żart oczywiście. Ale 500 litrów ustawione na 26 stopni to dwie grzałki po 300W i pare godzin na dobę będą działać. Dodatkowo nie wiem jaki planujesz biotop, ponieważ z tym wiąże się jeszcze oświetlenie. Jeśli to by miało by być np malawi to jakaś belka ledowa 40W i po problemie. Ale jeśli mocno roślinne to światło by też musiało mieć też około 300 W. Czyli 1 kW kilka/kilkanaście godzin na dobę: ) Myślę, że nie jest to pomijalna wielkość i może być o jakąś dziesiątą część stopnia w salonie cieplej niż bez akwa. Jeszcze jedna zależność to światło w pokrywie czy otwarte.
    Przegrzaniem pomieszczenia na pewno bym się nie przejmował.
    remont zamczyskahttp://forum.muratordom.pl/showthrea...58#post6947858
    Pow.:290m2(parter,piętro,poddasze).Ogrzewanie 100%niskotemperaturowe.podłoga-15cm styro, dach-30cm wełny, ściany-5cm wełny wew + 12-20 cm styro grafit zew. PC HCT15kW,DZ6x150mb spiralnie na pow.ok550m2

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Spokojnie stawiaj baniaczek. Przygotowałeś sobie od razu podejście pod wode i kanalizację na podmiany wody?

    Jeśli będziesz miał roślinniaka, to tak naprawdę żadna grzałka nie bedzie potrzebna, woda skumuluje masę ciepła i jeszcze trzeba bedzie schładzać. W roślinniaku przyjmuje się ok 1W/l. Ja mając 450l miałem prawie 500W oświetlenia w świetlówkach t8. Musiałem zamontować w pokrywie(diy) wentylatorki do wyciągu mocno ciepłego powietrza z obudowy.

    Parowania wody nie zauważyłem, i tak stosowałem podmiany wody raz w tygodniu. Wiglotność w salonie nie zmieniała się zbytni, nie była odczuwalna a higtometr też nie pokazywał więcej niż w reszcie pomieszczeń.

    Jeśli biotop to pamiętaj o odpowiednich parametrach wody dla żyjących ryb. W roślinniaku masz ograniczoną ilość ryb. Tu ozdobą jest zielenina.

    Co do wymiarów, lepiej większa powierzchnia dna niż wysokość, chyba, że wysokość masz założoną np. dla skalarów.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nawet jeśli zastosujesz grzałki o mocy 600W i oświetlenie led o łącznej mocy 300W. = energii cieplnej tylko ok 60% czyli 180W to porównując jedna świeczka to ok 45W energii cieplnej całe Twoje akwarium to jakieś 17 świeczek
    Ta energia jest niczym, ulegnie przy tej powierzchni rozproszeniu i tak jak kolega wspomniał temperatura podniesie się o mniej niż 1 *C.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pyton79
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Pabianice-Dłutów
    Posty
    399

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nawet jeśli zastosujesz grzałki o mocy 600W i oświetlenie led o łącznej mocy 300W. = energii cieplnej tylko ok 60% czyli 180W to porównując jedna świeczka to ok 45W energii cieplnej całe Twoje akwarium to jakieś 17 świeczek
    Ta energia jest niczym, ulegnie przy tej powierzchni rozproszeniu i tak jak kolega wspomniał temperatura podniesie się o mniej niż 1 *C.
    Stawiaj ten baniak.
    Ja mam u siebie 1300l

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał pyton79 Zobacz post
    Stawiaj ten baniak.
    Ja mam u siebie 1300l
    Ło panie! Można prosić o fotkę?
    Budujemy Afrodytę z drobnymi zmianami.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Wpływ akwarium na wilgotność/temperaturę pomieszczeń jest znikomy - ja u siebie od początku mam 700 L + 200L sumpa pod spodem (nakryty szkłem, ale niezbyt szczelnie), grzałka 300W i nie ma z tym problemu - tym bardziej, że 2/3 parteru to otwarta przestrzeń.
    Parowanie zależy głównie od rodzaju filtracji - jeśli pompa/filtr mocno faluje powierzchnią wody, to parowanie jest większe. Wylot filtracji w toń ogranicza to zjawisko.
    Co prawda nie mam domu "mocno energooszczędnego" jak tytule, więc może tam wpływ jest zauważalny.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pyton79
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Pabianice-Dłutów
    Posty
    399

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Wpływ akwarium na wilgotność/temperaturę pomieszczeń jest znikomy - ja u siebie od początku mam 700 L + 200L sumpa pod spodem (nakryty szkłem, ale niezbyt szczelnie), grzałka 300W i nie ma z tym problemu - tym bardziej, że 2/3 parteru to otwarta przestrzeń.
    Parowanie zależy głównie od rodzaju filtracji - jeśli pompa/filtr mocno faluje powierzchnią wody, to parowanie jest większe. Wylot filtracji w toń ogranicza to zjawisko.
    Co prawda nie mam domu "mocno energooszczędnego" jak tytule, więc może tam wpływ jest zauważalny.
    Akwarium bez grzałki temperatura w pomieszczeniu 23 stropni.
    Oświetlenie 4x80wt5.
    W akwarium średnio 25st

  14. #14

    Domyślnie

    W mieszkaniu 80m2 mam akwarium odkryte 500l ogrzewane do 28*C (paletki). Ogrzewanie mieszkania nie włącza się wcale (zimą jest 23*C). Na pewno pomagają w tym duże okna na Południe.

  15. #15

    Domyślnie

    Jest tu ktoś kto by mi pomógł? Bo temat też z akwarium ale z tego co mi się wydaje piszecie o takim wolno stojącym, a ja bym chciał zrobić wbudowane w ścianę między salonem a oranżeria czy jak to tam zwał tym przeszklonym pokojem. Podobne do tego z linka na dole. Jednak jakie powinno być do niego szkło? Jak obliczyć napór wody na taflę i jak wytrzymała ona musi być. Myślę o takim 1000 l jakby się udało..
    link do pomysłu
    http://www.superdomy.eu/akwarium-jak-zalozyc-w-salonie
    no nie mogę wkleić drugiego linka ze zdj, wyskakują mi jakieś kwiatki, no nic, ale chyba dobrze opisałem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony