dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    B&D_buduja

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Głosków
    Kod pocztowy
    05-503
    Posty
    3

    Domyślnie Pomoc przy wyborze między dwoma projektami.

    Dzień dobry,

    to nasz pierwszy post na forum, z którego chłoniemy wiedzę już od wielu miesięcy. Próbujemy spełnić nasze marzenie o przytulnym domu pod miastem. A że jego realizacja wiąże się z dużymi wydatkami chcemy uniknąć możliwe dużo błędów, przez co wszelkie decyzje bardzo rozciągają się w czasie. Na początku roku, po długich rozważaniach kupiliśmy projekt z pracowni Domy z Wizją - Praktyczny 2a (https://www.projektyzwizja.pl/projek.../praktyczny-2a). Jeszcze kilka tygodni temu byliśmy przekonani, że to dom bardzo dobrze spełniający nasze oczekiwania, jednak z czasem zaczęły pojawiać się wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy otworzyć ten temat i poprosi o pomoc i wymianę spostrzeżeń. Może Wasze świeże spojrzenie pomoże upewni nas albo odwiedzie od naszej decyzji.

    Czym kierujemy się przy wyborze projektu:
    - Rodzina 3 osobowa z planami na 4osobową
    - Nie pracujemy w domu więc bardziej cenimy sobie pokoje doświetlone popołudniu niż przed
    - dom parterowym z poddaszem ok 140m2 pow. uzytkowej + garaż
    - zależy nam na przestronnej części dziennej, gdzie cała rodzina będzie spędzać większość dnia
    - kuchnia raczej nie otwarta
    - pokój gościnny i łazieneczka na dole, na górze: 2 pokoje dzieci, sypialnia rodziców, łazienka i pralnia
    - prosta bryła z dachem dwuspadowym, łatwa do ocieplenia

    Działka z wjazdem od północnego zachodu, kwadrat ok 31m na 31m.


    Tak jak pisałem, kupiliśmy projekt Praktyczny 2a, który spełnia wszystkie te punkty. Dodatkowo chcemy powiększyć wiatrołap o pierwszą cześć pomieszczenia gospodarczego. Chcemy zrobić mały taras w północno-wschodnim narożniku (na wypadek dużego upału) i główny taras na południowy zachód z zadaszeniem (na brązowo na rysunku)
    Zalety praktycznego:
    - Duża powierzchnia części dziennej
    - Praktyczne pomieszczenia gospodarcze
    - Największe okna od południowego-wschodu i zachodu
    - Drzwi do pomieszczeń na parterze mało widoczne z salonu
    - Spiżarnia w kuchni
    - Kuchnia blisko wejścia i garażu (łatwe rozpakowania zakupów)

    Wady:
    - Boimy się, że kuchnia może się okazać za mała
    - Brak wyjścia z kuchni na taras (można coś pokombinować)
    - Brak okna w salonie od najbardziej nasłonecznionej strony (południowy-zachód)
    - Pokoje dziecięce na wschodnio-południowej ścianie, wolelibyśmy, żeby były możliwie jasne (chyba południowo-zachodnia ekspozycja byłaby lepsza)
    - Kierunek dachu ogranicza możliwość montażu paneli fotowoltaicznych w przyszłości

    Przypadkiem wpadłem na projekt z tego samego biura, który jest w wielu aspektach podobny do Praktycznego. Mowa o Wygodny 3 lustro (https://www.projektyzwizja.pl/projek...ny-3-lustrzany).
    Zalety:
    - Większa kuchnia
    - Salon doświetlony z południowego wschodu i zachodu (słonce przez cały dzień)
    - Taras domyślnie zaprojektowany tak jak chcielibyśmy mieć
    - Prostsza bryła, bez lukarn i wykuszu
    - Pokoje dzieci dobrze nasłonecznione
    - Więcej przeszkleń na południowo-zachodniej ścianie (lepsze wykorzystanie słońca)

    Wady:
    - Wszystkie drzwi widoczne z salonu
    - Daleko z kuchni do jadalni
    - Skomplikowane schody zabiegowe ?
    - Brak spiżarni
    - Duża cześć parteru zakwalifikowana jako komunikacja/hal, zastanawiamy się w praktyce będzie się odbierać cześć między kuchnia a salonem

    Generalnie wydaje się, że gdyby w Wygodnym parter był trochę bardziej uporządkowany i drzwi do toalety i gabinetu schowane tak jak w Praktycznym to byłby nasz faworyt. Tym czasem w Praktycznym najbardziej boimy się, że pokoje dzieci będą ciemne i że będzie nam brakować słońca w salonie popołudniu po powrocie z pracy.

    W złączniku, oba domu wrysowane w działkę.Będziemy bardzo wdzięczni za wszelki porady i opinie. Jeśli komuś przychodzi do głowy jakiś inny projekt, który lepiej wykorzysta działkę to też chętnie rozważymy.

    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Praktyczny.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	429568   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wygodny.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	429569  

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Tak na szybko dwie sprawy...

    W pierwszym projekcie z marszu wywaliłbym spiżarkę. Wydzielenie tak małej powierzchni na oddzielne pomieszczenie samo w sobie marnuje miejsce i nie będzie wygodne ni ergonomiczne. Lepiej pociągnąć równo ścianę tą od wiatrołapu - z jednej i drugiej storny będzie miejsce na postawienie szaf w zabudowie. Kuchnia de facto nie straci na pojemności a będzie łatwiejsza w aranżacji i zyska trochę oddechu.

    Drugi projekt dyskwalifikuje, to co sami widzicie, czyli drzwi widoczne z salonu. A właściwie dyskwalifikuje jedne drzwi - od WC. Rozwiązanie jest proste, ale trudne jednocześnie. Jest miejsce by wstawić ściankę (np. w formie szafy). Cała trudność w tym, że trzeba byłoby już teraz dokładnie przemyśleć jak to zaaranżować aby optycznie salon z jadalnią nie straciły za bardzo na przestronności.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    "- prosta bryła z dachem dwuspadowym, łatwa do ocieplenia"

    Żaden z pokazanych projektów nie ma prostej i łatwej do docieplenia bryły. Ten praktyczny do tego skomplikowany dach.

    Oba projekty mają zadaszenia garaży, trudne do wykonania i nie tanie, no wiem taka moda. Taras nad garażem? - już widzę jak ktoś robi herbatkę w kuchni i drluje na górę na taras..... z widokiem na dom sąsiada.

    Spiżarka w praktycznym w tym rozmiarze to "wada" nie zaleta.

    Nie rozumiem tych obaw o widoczne drzwi......schody zabiegowe to wg mnie wada, ale chyba by dało się powalczyć o ich wyprostowanie.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    B&D_buduja

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Głosków
    Kod pocztowy
    05-503
    Posty
    3

    Domyślnie

    Zgadzam się, obu projektom sporo brakuje jeśli chodzi o prostotę bryły i przez to łatwość ocieplenia. Nie udało mi się znaleźć żadnego projektu, który ma przestronny salon, garaż i wygląda w miarę nowocześnie, zamkniętego w prostej bryle. W pierwszym podejściu myśleliśmy o nowoczesnej stodole ustawionej kaletnica prostopadle do drogi, ale nie znaleźliśmy projektu, który miałby w takim ustawieniu większość przeszkleń na boku domu, żeby korzystać z poludniowo-zachodniego slonca.
    Co do drzwi, widocznych z salonu, kolega maaszak podobnie uważa to za niedogodność. Sam nie mam doświadczenia, myślę, że jeśli da się uniknąć, to więcej przemawia za konfiguracja bez drzwi. Moim zdaniem wprowadza to większy spokój do części wypoczynkowej, zapewnia większą swobodę ewentualnym gościom. Raczej same zalety.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał B&D_buduja Zobacz post
    Co do drzwi, widocznych z salonu, kolega maaszak podobnie uważa to za niedogodność. Sam nie mam doświadczenia, myślę, że jeśli da się uniknąć, to więcej przemawia za konfiguracja bez drzwi. Moim zdaniem wprowadza to większy spokój do części wypoczynkowej, zapewnia większą swobodę ewentualnym gościom. Raczej same zalety.
    Może i masz rację, ale ja uważam że dom się buduje dla siebie nie dla gości.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Może i masz rację, ale ja uważam że dom się buduje dla siebie nie dla gości.
    Ja właśnie robię dla siebie i opracowując swój projekt mierzyłem się z podobnym problemem. Dla mnie drzwi do kibla prosto na salon to wielekie 'NO-GO'. To jest bardzo nieprzyjazne rozwiązanie właśnie dla domowników, więc poradziłem autorowi wątku szczegółowo przemyśleć takie pomysły.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Domy z wizją słyną z bardzo kosztownej konstrukcji.
    To nie są domy tanie w budowie.
    Chyba, że zrobisz pełno przeróbek, ale wówczas dom nijak będzie się miał do wizualizacji.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    może w tym kierunku:
    https://www.archipelag.pl/projekty-d...des&List=Size3
    tylko przerobić garaż.

    Albo taki i wjazd do garażu przenieśc na lewą scianę:
    http://4.bp.blogspot.com/-XwnGdkQTSO...arter_blog.png

  9. #9

    Domyślnie

    A może pomyśleć nad projektem indywidualnym, zamiast kombinować z gotowcami i z żadnego nie być zadowolonym.
    Pozdrawiam
    Katka

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    B&D_buduja

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Głosków
    Kod pocztowy
    05-503
    Posty
    3

    Domyślnie

    QUOTE=Elfir;7812548]Domy z wizją słyną z bardzo kosztownej konstrukcji.
    To nie są domy tanie w budowie.
    /QUOTE]
    Już się o tym przekonaliśmy przy pierwszych wycenach. Dlatego rozważamy zmianę projektu mimo tego, że już zakupiliśmy Praktycznego.

    Odnośnie zaproponowanych przez Ciebie projektów, to tego drugiego w ogóle nie czuje. Jeśli ustawić go ściana bez okien od sąsiada to największe przeszklenie i taras mamy na południowy-wschód, a jak taras na południowy-zachod dac to ściana bez okien na południowy-wschód.
    Ten z archipelagu ciekawszy. Tylko taki doczepiony garaż wizualnie nam nie pasuje. Z drugiej strony pewnie dobrze się to przekłada na energooszczędność.
    Z podobnych projektów myśleliśmy jeszcze o Porto (https://www.extradom.pl/projekt-domu-porto-BBE1043), tylko trochę dla nas za duży.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał katka Zobacz post
    A może pomyśleć nad projektem indywidualnym, zamiast kombinować z gotowcami i z żadnego nie być zadowolonym.
    Jedyne słuszne rozwiązanie, skoro nie możecie umieścić gotowego domu wg własnych zapotrzebowań.
    Projekt kosztuje 7-10 tys. - czyli tyle, co dobrej klasy telewizor, albo jakiś piętnastoletni samochód. Nie patrzcie na to, że już zapłaciliście za gotowca (to nie są nie wiadomo jakie pieniądze) i potraktujcie to w ramach pierwszych błędów...
    I koniecznie duża spiżarnia przy kuchni! Kiedyś ludzie pisali, że dom bez kominka, to nie jest DOM, a ja wam mówię, że dom bez pojemnej spiżarni, nie będzie tym, czego oczekujecie...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał B&D_buduja Zobacz post
    - dom parterowym z poddaszem ok 140m2 pow. uzytkowej + garaż
    [...]
    - prosta bryła z dachem dwuspadowym, łatwa do ocieplenia
    Ocieplenie połaci nie jest tanie (dużo większa powierzchnia, czyli więcej materiału, pracochłonny montaż małych kawałków ocieplenia). Ani nie jest tak skuteczne, jak ocieplenie stropu (co krokiew, to mostek termiczny, okna połaciowe jeszcze większy).

    Wybierasz drogie projekty. Oprócz termoizolacji drogie schody, okna połaciowe, skomplikowana bryła, skomplikowany dach. Będzie drożej i mniej komforotowo, niż przy prostej parterówce.

    Zbuduj Arosa II doklejając garaż. A jeszcze lepiej garaż osobno.
    Porównaj powierzchnie zabudowy - parterówka będzie większa tylko o powierzchnię garażu. Czyli ze 20%, a nie jak większość myśli o połowę.

    Cytat Napisał lotpaj Zobacz post
    Projekt kosztuje 7-10 tys. - czyli tyle, co dobrej klasy telewizor,
    Ja miałem wyceny dwa razy wyższe. I to taki zakres, jak gotowca - czyli jak przy gotowcu musiałbym dopłacić za zagospodarowanie terenu itp.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-04-2019 o 19:35

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja miałem wyceny dwa razy wyższe. I to taki zakres, jak gotowca - czyli jak przy gotowcu musiałbym dopłacić za zagospodarowanie terenu itp.
    Ja w 2015 roku zapłaciłem równe 7 tys. za projekt indywidualny od podstaw (chociaż podesłałem im podobny, ale przeróbka była na tyle istotna, iż nie sądzę, aby się na nim wzorowali). Stąd też moja wycena, zważając na wzrost cen, jest do 10 tys. zł.
    Może niech się wypowie ktoś "z branży", bo mi się wydaje (albo raczej nie wydaje), aby ceny za usługę kreślarską aż tak się zmieniły przez 3 lata? Przecież jak ktos ma program i pojęcie, to tusz w drukarce chyba nie podrożał od tamtego czasu? Oczywiście podpisać się pod projektem musi wiele osób, no ale to wciąż nie kosztuje 2 X TYLE, co 3 lata temu!
    Zresztą ty też chyba wyceny nie robiłeś w ubiegłym roku, tylko wcześniej, także coś tu mi się nie zgadza...Bo patrząc na wątki sprzed trzech lat, to cena za indywidualny projekt niedużego domu z dachem prostym, oscylowała właśnie w granicach 7 tys, zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony